Bursa Oto Ekspertiz İşlemleri 

2. el araçların kilometrelerinin düşürülmesi, kazaların ve de hasarınların gizlenmesi gibi hilelere son verilecek ve de  expertiz raporlarının zorunlulukları yıl sonuna kadar ertelenince, alanında tecrübesiz olan oto experlere de  gün doğmuş oldu. 

Oto Expertiz raporlarında, 2. el araç satışlarında oto expertiz raporlarının zorunluluklarının  yıl sonuna kadar ertelenmesi sahte experlerin işlerine yaradığı görülüyor. 

Oto Expertiz Hakkında Yasal Düzenlemeler 

Ticaret Bakanlığı tarafından ; “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarıyla ilgili olarak Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” 2019 yılında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmelik kapsamında profesyonel açıdan 2. el araç alım-satımlarında görevli olan  firmalar  ve de kişilere oto expertiz raporunun ve de  satış fiyatının yazılmasını  zorunlu hale getirilmesi sağlanacaktır. 

Bursa Oto Ekspertiz Fiyatlari

Bursa Oto Ekspertiz Fiyatları

TSE BELGESİNE SAHİP OTO EKSPERTİZ FİRMALARI

 

Bursa Oto Ekspertiz, 2.el araçların satışlarında;  kilometre düşürme ya da araçların kazalarını ve de  hasar durumlarını gizleme gibi hilelere son verilmesinin dayanıldığı yönetmeliğine  göre, Bursa Oto Ekspertiz raporunun verilme yetkisi TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip olan Bursa Oto Ekspertiz Firmalarında olacak. 2. el araç  satışlarında yapılan  önemli düzenlemelerin getirilmesi yönetmelik ile ilgili işlemlerin 2019 yılına kadar işlemlerinin uzatılması epey probleme yol açabilmektedir. Elbette bu durumda beraberinde yasal süreci beraberinde getirecektir. 

Noter huzurunda mutlaka gerçek fiyatları beyan etmeye çalışmalısınız. Çünkü sahte olarak ya da hatalı olarak yapılan beyanlar ileride büyük sorunlara neden olabilir. 

İkinci el kara taşıtlarında, kalitesiz experlerin ve de  expertiz raporlarının varlığı sorunu var. Kalitesiz oto experler, ne yazık ki tüketicilerin  güvenini ve de  görevlerini kötüye kullanarak büyük problemlere yol açıyor. Oto Experlerde sorun yaşayan araçlarda  hem oto  experleri hem de satıcıları muhatap alarak dava açılımı sağlanabilir. Önemli bir diğer konuda satıcıların  noter huzurunda, fiyatlandırmaların kesinlikle doğru olarak belirtilmesi ile araç alım-satımlarının yapılması önemlidir. Bursa Oto Expertiz raporlarının ücreti, satış işlemlerinin alıcılardan kaynaklanan bir sebeple gerçekleşmemesi durumlarında alıcılar, diğer şarrlarda satıcı işletme tarafından ödenmesi gerekmektedir. 

 

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan 2. El motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmelik kapsamında yapılan düzenlemeler olağan şekilde fayda sağladı. Yeni yönetmelik kapsamına göre daha evvel kullanılmış olan kara taşıtlarının alım satımını yapan kişiler kadar yetki belgesi alımı zorunluluğu bulunmaktadır. Yeni düzenlemelerle  birlikte 2. el araç alım satımlarının en  önemli bir halkası olan “oto expertiz” konusunda da adımlar atılmış oldu. 

Bursa Ekspertiz Fren Kontrol

Bursa Ekspertiz Fren Kontrol

Yeni düzenlemelerle değişecek konulara olan konulara değinen yetkililer, “Yetki belgesi bulunmayan  firmaların bir yıl içerisinde en fazla olarak 3 adet 2. el araçların satışı yapılabilecek. İkinci el araç alım ve satımı  yapan işletmelerin, satış tarihten öncelikle  üç gün içerisinde oto expertiz raporunu almak zorunda olacak.

Ayrıca Bursa Oto Expertiz raporlarının  ücreti, satış işlemlerinin alıcılardan  kaynaklanan bir sebeple gerçekleşmemesi gibi durumlarında alıcıların, diğer  durumlarda  satıcı işletmeler tarafından ödenecektir. Model yıllarına  göre sekiz yaşın ve de  yüz altmış bin kilometrenin üzerinde yer alan taşıtlar için oto expertiz raporlarının alınması kesinlikle zorunlu kılınmayacak. 

Oto Expertiz Yönetmeliğinde en önemli diğer detaylardan birinin ise araç alım satım işlemleri sonrasında  gizlenen tüm hasarların tespiti için yapılan expertiz zorunluluğuna yönelik bir adımın  olduğu belirtiliyor.

Oto Expertiz İşlemlerinde Garanti Süreci

Bursa Oto Expertiz Raporlarının, satıcılarla oto expertiz firmaları tarafından en az beş yıl süre kapsamında saklanması da zorunlu kılınacak. 2. El araçların satış tarihlerinden itibaren üç ay ve de  5 bin km garanti sinin olmasıda gerekecek. 

Garanti kapsamına giren araçlarla  ilgili yapılan açıklamalarda da bulunan yetkililer tarafından; ticareti yapılmakta olan 2. el otomobil, satış tarihlerinden  itibariyle ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretiyle uğraşan  işletmelerin garantisi altında bulunacaktır. Firmalar garanti kapsamına girmiş olan konuların sigorta yaptırılmak  sureti ile  karşılanabilecek. 

 Garanti kapsamı dışında kalan diğer hususlarla ilgili olarak  Oto expertiz raporlarında belirtilen arıza ve de  hasarların  bilinmesi  konusunda mevcut araçların sahipleri  bu garanti sisteminden kesinliklr faydalanamayacak. Bunun yanında satışları sırasında alıcılar tarafından ve de işletmeler  tarafından belgelendirilen kusur ve hasarlarda da garanti kapsamında bulundurulmayacak.

Bursa Oto Ekspertiz Hizmetleri

Bursa Oto Ekspertiz Hizmetleri

Bursa Oto Expertiz firmalarının son düzenleme ile birlikte araç sektörünün tamamlayıcı olacak olan unsurlara sahip olmaya devam edileceği belirtiliyor. Burada esas nokta, hem alıcıların hem de satıcıların güvence altına alınması için yapılan  yeni düzenlemeler titizlikle denetlenmektedir. 

 

Kurumsal olan tüm firmalar bu  süreçten güçlenerek çıkılması hedeflenecektir. İkinci-el araç alım satımlarıyla  ilgili yapılan yönetmelikler  20 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yeterlilik belgesi bulunmayan  firmalardan alınan Bursa Oto Expertiz raporlarıyla yapılmış olan araç alım-satımları sonrasında araçlarda meydana  çıkacak olan tüm  arızalarla ilgili olarak yasal uyarılarda bulunulmuştur. 

 

2. El araçlar TSE kapsamında, Oto expertizleri yapılmadan noter huzuruna gidildiğinde alıcılar ve de  satıcılar, şayet oto expertiz raporları sunulmadı ise;   “satış senetlerinin oto expertiz işlemleri  yapılmadan alım-satım işlemleri yapılmıştır” diye şerh düşmektedir. Bir süreç sonrasında oto expertiz işlemleri yapılmadan araçların alım-satımları da yapılamaz hale gelecektir. Böylelikle de  kurumsal firmaların bir çoğu; TSE yeterlilik belgesi almak durumunda kalacaktır.

TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunmayan firmaların expertiz raporlarının geçersizliğinin bulunacağını da dikkat edilmelidir. Çünkü Noter bu durumu geçerli saymayacaktır. TSE yeterlilik belgeleri almaya hak kazanan kurumsal oto firmaların tercih edilmesi; tüketiciler açısından büyük önem taşımaktadır. İleride meydana gelebilecek olan  yasal karşıtlıklara karşı hem tüketicilerin  hemde satıcıların kendilerini  korumaktadır. Bu süreçte  satıcıların bazı yükümlülükleri vardır. Şayet  bir vergi mükellefi veya galericiler in varlığı söz konusu ise; satılan  araçların motor ve de  şanzımanlarının  kilometresi  sorumlu tutulacaktır. 

 

İşinde uzman olan oto  firmalarının ve de  tüketicilerinin korunması açısından yasalarının uygun olduğu da adlandırılmaktadır.  Ülkemiz genelinde şu an için 5-6 bin oto expertiz firması bulunmaktadır. Hatta bu işlemlerin 1000-1400’ü hizmet yeterlilik belgesine  sahip olmaya hak kazanmıştır. Diğer oto expertiz firmalarına ait olan raporların şu an içi. yasal olarak noterlerde geçerliliği bulunmamaktadır. Bunun yanında da yasal boşlukların bir an önce giderilmesi gerekmektedir. Aksi halde, alınan ürünlerin içerisinde yer alan  olası kusurların ne olduğunun bilinilmesi durumlarında  ilerleyen tarihlerde çok ciddi masraflarla da karşılaşılabilme ihtimalini de arttırmaktadır. 

TSE KAPSAMINDA YAPILAN KONTROLLER

Yeterlilik belgesine sahip olan firmalarda; kaporta, fren,boya, amortisör, conta kaçak durumu motor performans durumu gibi durumlarda bütün testlerin yapılması gerektiğini söyleyen yetkililer , lastik dış derinlikleri, akü ölçümleri gibi ayrıca kapı döşemelerinde deformasyon oluşumları veya yırtıklar gibi araçların tamamının TSE dahilinde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Böylelikle de  müşterilerin almış oldukları ürünlerle  ilgili tüm masrafların öğrenilebileceği bir gerçektir. 2. El araç alım ve satımları işlemlerinde, ülkemiz genelinde yaklaşık olarak 6.000 civarında oto expertiz firması içerisinde, sanayi içerisinde yalnızca bir boya kontrolü oto expertiz hizmeti verebildiği tespit edilmiştir.  Fakat birçok yeterlilik belgesinin kullanılmadığının kaydı yapılmıştır. Fakat Bursa Oto Expertiz Firmalarının birçoğu TSE standartlarına uygun olarak çalışmaktadır. 

 TSE belgeleri içerisinde en  belirli kriterler olması sebebiyle  bütün firmaların alamadığını ileten  yetkililer ayrıca şunları da aktarmıştır:  “Firmaların metrekareleri  üzerinde  konut ve yerleşim yerlerinin bulunmaması makine ekipmanların bulunması , en önemlisi de personellerin yeterlilik belgelerine kadar birçok kriteri bulunmaktadır. Firmaların, ustalarının da kendi alanlarında sahip olması gereken hizmet yeterlilik belgelerine sahip olmaları gerekmektedir.Ayrıca bu yetki  belgelerinin  her yıl yenileniyor olması sebebiyle de firmalar her yıl denetimden geçmektedir. 

TSE belgesi bulunmayan işletmelerden alınan raporların yasal olarak geçerliliği söz konusu değildir. Firmalar da, satıcıların 5 yıl bu belgeyi saklamak zorunluluğu bulunmaktadır. Noter  ekranlarında  yeterlilik belgesi sahibi olan  olan firmalar görülmektedir. İleride meydana gelebilecek olan problemlerde  mahkeme elbette expertiz raporu sorulacaktır. Bunun ana sebebi işlerin bu evrak üzerinden yürütülmesidir. Alıcı ve satıcıların en çok dikkat etmesi gereken husus, expertiz raporu alındıktan sonra  firmaların TSE hizmet yeterlilik belgelerinin bulunması bu yüzden önemlidir. 

Bursa Oto Ekspertiz

Bursa Oto Ekspertiz

Bursa Oto Expertiz Hizmeti Nedir ?

2. el araç alım – satımlarında otomobillerin zaman içerisinde  kullanımdan kaynaklı olarak veya meydana gelebilecek olan sorunların  çeşitli cihazlar ve de  profesyonel ekip tecrübesiyle birlikte araçların  ya da satın alımı gerçekleştiren kişilerce  danışmanlık hizmetinin verilmiş olduğu bir iş koludur.

Bursa Oto Expertiz Hizmetini Niçin Almalıyım  ?

Her geçen gün gelişmekte olan otomobillerin teknolojik  ve de  beraberinde büyük oranda artış gösteren araç fiyatları sebebiyle maddi manevi zarara uğrasılmaması için araç alımlarında önce ki aşamada kesinlikle, Bursa oto expertiz hizmetlerinizi yaptırmanız gerekir.

Bursa Oto Expertiz Hizmetlerin de Fiyat 

Araçlarda  doğru bir expertiz işlemlerinin yapılması  için belirli bir süre içerisinde TSE standartlarına uygun olarak ve de  yetkili bir kuruluşlara sahip olarak Bursa oto expertiz işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir.  Fiyat durumu göz önüne alındığında bulundurulması durumlarında  bir oto expertiz hizmetinin elbette ucuza yaptırılması  mümkün değildir.

Piyasa da yer alan oto expertiz fiyatlarının üzerinde bir fiyatında ödemesi de elbette  akıllıca olmayacaktır. Bu sebepten dolayıda ideal  fiyatlandırmalar  çerçevesinde TSE standartlarına uygun olarak  yapılan oto  expertiz işlemleri en doğru tercih olacak şekilde karşımıza çıkacaktır. 

Bursa Oto Expertiz Makineleri Nelerdir ?

Bursa Oto Expertiz İşlemleri için olmazsa olmaz belli başlı cihazlar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayacak olursak:

• Güç ölçer

• Boya kalınlığı ölçer

• Arıza tespit cihazı

• Kaldırmak

• Fren testi

• Amortisör test 

• Yanal kayma

• Akü ölüm cihazı gibi

Bursa Oto Expertiz İşlemleri Ne Kadar Sürer ?

Bursa Oto Ekspertiz Süreci kapsamında  araçların yaş modeli ve de  hasar durumlarına göre değişkenlik göstermesi söz konusu olabilir. Standart bir Expertiz kapsamında  araçların ana  5  aşamada incelenmesi söz konusudur. Bu durumda da  ortalama olarak 30 dakika işlem süresi bulunmaktadır. TSE standartlarına sahip olan Bursa Oto Expertiz hizmetlerinde  ise daha fazla kontroller sağlandığında  süre 60 dakikaya  kadar uzayabilmektrdir. Tabi bu durumda şirketin oto expertiz paketlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 

Bursa Oto Ekspertizi Nerede Yaptırmalıyım ?

Bursa Oto Expertiz hizmetlerinde  sorun yaşamamak adımıyla en önemli konulardan biride yer seçimidir. Büyük meblağlarda   para verilen araçların merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde  daha ucuz expertiz hizmetinin yapılması  sizlere daha pahalıya mal olmasına sebep olmaktadır. Özellikle günümüz şartlarında oto expertiz sektörlerine  artan talep ile  birlikte işte tecrübeli olmayan, birçok kişinin bu sektöre girmesine sebep oldu. Ayrıca sektörden  bihaber olan bu yatırımcılar, kendilerini firma  kimliği altına gizleyebilmek içinde  franchise sistemlerine yönelmiştir.

 Denetimsiz olarak büyüyen franchise sistemine sahip olan firmalar, en sonunda de sektör  iş bilmez markalarla dolup taşmalarına sebep olmuştur. Sektöründe işini iyi yapan kurumsal firmaların bunlardan ayırmanın en iyi yolu; mevcut şubelerin kimler ait olduğunun ve de  o şubenin sektörde ne kadar süredir faaliyette olduğunun araştırması yoluyla ortaya çıkabilecektir. Expertiz işlemlerinde, ileri ki zamanlarda problem yaşamamak adına tek merkezden yönetilen önemli  firmaların tercih edilmesi en doğrusu olacaktır.

Bursa Oto Ekspertiz işlemlerinde, tespiti yapılan  hatalar, kusurlar ve de  kontrol işlemi yapılan  noktalar oto expertiz hizmeti alan  kişilere sözlü olarak anlatılacağı gibi yazılı olarakda rapor halinde alıcı ve de  satıcıların taraflara sunulması detaylı anlatım için önemlidir. 2020 yılında çıkarılmış olan  kanun ile  birlikte ilerleyen yıllarda oto expertiz raporsuz araçların satışlarının yapılması olanaksız olacaktır.

Böylelikle de raporlar sonucunda da  ortaya çıkabilecek  sorunlardan da  dolayı oto expertiz şirketi müteselsil sorumlu olacaktır. 

Bursa Oto Ekspertizde Motor Performansı Nedir ? Ne İşe Yarar? 

Araçlarda  motor performanslarının dinamometre ile ölçülebilmesi için iki adet dinamometre cinsi vardır. Birinci cinste  fabrikalarda ilk motor üretiminde kullanılmış olan tezgah üstü Dinamometre ler kullanılmaktadır. İkinci cinste  ise, ülke genelinde expertiz işlemlerinde kullanılmakta olan şasi Dinamometresi olarak karşımıza çıkmaktadır . Şasi Dinamometrelerinin çalışma prensiplerinde  basit bir şekilde açıklamasının yapılması gerekirse;  manyetik frenleme sistemlerine karşın meydana gelebilecek olan tekerlek güçleri ve sonuçta ölçülebilen   organlarının gücü de  toplanarak  motor gücünün ölçümü yapılmış olabilir.

Doğru bir ölçümü yapılabilmesi için  manyetik frenlemelerin dinamometrelerin kullanımı kaçınılmazdır.  Ancak  sistemlerin maliyetinin yüksekliği sebebiyle de ülke genelimiz Dr  kullanılmakta olan  Dinamometrelerin, hız ölçer aletlerin  basit olarak matematiksel hesaplama sonucunda  güç ölçere göre  hesaplamasını yapmaktadır.  Bu hesaplamalar doğrultusunda da yapılacak olan hesapmalar  ile birlikte diğer aşamalarda gerçekleştirilerek daha sonrasında da oto expertiz raporları düzenlenmektedir. 

Bursa Oto Ekspertiz İşlemleri, Bursa Oto Ekspertiz Firmaları, Bursa Oto Expertiz Paketleri, Garantili Oto Expertiz İşlemleri, Garantili Bursa Oto Expertiz, Güvenilir Oto Expertiz Firmaları, Expertiz Yasal Düzenlemeler, Bursa 2.el araç satın alma, Oto Expertiz Faaliyetleri, Oto Expertiz Bayilik, Kurumsal Oto Expertiz İşlemleri