Kadın arabası merak edilen bir konu. Kadınlar alışverişlerinde her zaman ince eleyip sık dokuyorlar. Artık satın alınan ürünlerin internet üzerinden sipariş edilebilmesi çok daha rahat araştırma ve karşılaştırma yapılmasını sağlamakta. Bu da kadınların alışveriş sitelerinde çok daha fazla zaman geçirmesine ve alacakları ürünü her yönden incelemesine sebep oluyor.

Kadın Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basit bir kıyafet alımında dahi çok dikkatli davranan kadınlarımız sıra araba satın almaya geldiğinde çok daha titiz bir yapıya bürünüyorlar. Arabaları kendileri kullanacaksa tüm kararları onların vermesi gerekli. Piyasada kadın arabası olarak tanımlanabilen araçlar bulunmakta. Araçların bu kategoride yer almasının belli başlı sebepleri bulunuyor. Aslına bakılırsa kadın sürücülerin araba satın alırken dikkat ettiği etmenleri sağlayan araçlar bu kategoride sayılabilir.

Dış Tasarım İlk Bakılan Etmen

Erkek sürücüler için motor ya da yakıt performansı araç satın alırken dikkat edilen ilk etmen olabilir. Ancak kadınlarda bu durum söz konusu değil. Kadınlar için ilk dikkat edilen etmen aracın dış tasarımı olmakta. Bunun doğru olmadığı söylemek son derece yanlış. Sürücülerin araçlardan beklentileri neyse tercihlerini de ona göre yapmaları gerekli. Eğer kadınlar çok üst seviyede özelliklere sahip olan ancak istemedikleri tarzda bir araç satın aldıklarında mutlu olmayacaklarsa bu alışverişi gerçekleştirmelerinin bir anlamı yok.

Araçların dış tasarımında birçok önemli etmen var. Genel olarak spor ve şirin bir görünüme sahip araçlar tercih edilmekte. Fiat 500 ya da Mini Cooper gibi özel modeller birçok kadının dikkatini çekiyor. Ancak literatürde kadın arabası olarak gösterilmeyen cip ya da sedan araç modellerini çok beğenen kadınlar da mevcut. Dış görünüşe dikkat ederken diğer birkaç etmen tamamen göz ardı edilmiyorsa hiçbir sorun yok demektir.

Kullanım Kolaylığı Olmazsa Olmaz

Satın alınacak olan araçların her zaman çok kolay bir kullanıma sahip olması gerekli. Eğer araçlarda basit işlemleri gerçekleştirmek için dahi büyük çaba sarf etmek gerekiyorsa bu araçlar kadınlar tarafından tercih edilmez. Araçların manevraları kolaca yapabilmesi, park işlemlerinde sorun yaratmaması ya da sürüş esnasında birçok farklı nokta ile uğraşmayı gerektirmemesi gerekli.

Araçların kullanım kolaylığı sunması için hatchback olması şart değil. Ancak hatchback araçların birçok konuda kolaylık sunduğu da bir gerçek. Eğer cip ya da sedan araçlara yönelim söz konusu olacaksa bu araçlarda sürüş kolaylığının ortaya çıkmasını sağlayan teknolojilerin olduğundan emin olunması gerekli. Aksi halde kadın arabası seçimi büyük bir pişmanlık yaratabilir.

Kadın Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadın Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Rengi En Önemli Kısımlardan Bir Tanesi

Araç satın alırken aracın rengi hepimiz için çok önemli. Hepimizin hayalindeki araçların özel bir rengi bulunuyor. Tabi ki tercih edilen renkler birbirinden çok farklı değil. Bazı durumlarda aracın modeline göre de renk seçimleri yapılabiliyor. Durum ne olursa olsun araç satın alırken renge dikkat edilmekte. Özellikle kadın arabası satın alınıyorsa renk tercihleri son derece önemli.

Kadınlar favori renkleri varsa ya da kıyafetlerinde ağırlıklı olarak bir rengi tercih ediyorlarsa bu renkte araç satın almaları oldukça doğru bir seçim olabilir. Aracın satım aşamasında sorun yaratıp yaratmayacağını düşünmemek son derece doğal. Kadınlarda kırmızı, mavi, siyah ve beyaz renkler oldukça ön planda. Bu renklerin satış aşamasında büyük bir sorun yaratmadığı bir gerçek. Beyaz renk hali hazırda en çok tercih edilen renk konumunda olduğundan hiçbir problem ortaya çıkmıyor.

Otomatik Vites Olmayan Araçlar Tercih Edilmemekte

Erkekler küçük yaşlarda arabalara ilgi duymaya başlıyorlar. İlk oyuncaklarını dahi arabalardan seçen erkekler daha çok küçükken araçlarda bazı temel özellikleri kapıyorlar. Sonraki dönemde de birçok erkek araçlarda zaman geçirmeye ve etrafındaki kişilere soru sormaya başlıyor. Yanlarındaki erkek yetişkinlerde de devamlı olarak araç sohbetleri dinlediklerinden araç kullanmaya başladıkları dönemde çok sayıda bilgiye sahip oluyorlar.

Kadınlar için arabalar yalnızca bir ulaşım aracından ibaret. Genellikle kadınların araç ile tanışması ehliyet alım aşamasında oluyor. Bu sebeple de kadınların araç kullanımına daha zor alışmaları son derece doğal. Manuel vites bu alışma sürecini adeta baltalayan bir eleman. Birçok kadın sürüş aşamasında özgürce davranabilmek için otomatik vitesli araçları tercih ediyor. Bir aracın kadın arabası olarak gösterilebilmesi için otomatik vitesli olması şart.

Park Destek Sistemleri Var mı?

Kadın sürücülerin her zaman çekindikleri bir konu bulunmakta. Aracın park aşaması kadınlar için her zaman sorun oluyor. Bunun en önemli sebebi park aşamasında net kuralları koymanın çok mümkün olmaması. Aracı park etmede çok başarılı olabilmek için sürekli olarak pratik yapılması ve park edilmesi gerekli. Sürekli olarak zorlu park alanlarından kaçan kadınlar bu yönde kendilerini hiç geliştiremiyorlar.

Aracın park edilmesi kadınlar için bir fobi haline geldiğinden kadın arabası olarak nitelendirilen araçların bu konuda yardımcı olması gerekli. Geri görüş kamerası araçlarda olmazsa olmazlar arasında yer almakta. Bunun yanı sıra park sensörleri de önemli bir yardımcı olarak gösterilebilir. Yeni araçlarda hem yan hem de ön kısımda da sensörler bulunduğundan park işlemleri çok daha kolay olabiliyor.

Araçların İç Tasarımları Önemli

Araçlarda dış tasarımı ilk dikkat edilen etmen olarak belirttik. İç tasarım bu seviyede önemli olmasa da kadınlar için önem arz ediyor. Aracın koltuk yapısı, iç döşemeleri ya da müzik sistemi kadınları etkileyen etmenler arasında yer almakta. Son dönemde üretilen araçların iç kısımlarında çok ciddi bir sadelik mevcut. Birçok kişi bu sadeliğin kadınlar tarafından sevilmeyeceğini iddia ediyordu. Ancak bu sadelik birçok farklı kullanım alanı ortaya çıkardığı için kadın sürücüler için muhteşem bir yaşam alanı ortaya çıktı.

Kadın Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadın Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadın sürücüler araçlarında çantalarını, aksesuarları ya da makyaj malzemelerini koyabilecekleri özel alanlara sahiplerde bu tasarımları çok beğeneceklerdir. Aracın kullanım aşamasında bu etmenler çok büyük kolaylıklar sunar. Her zaman kadın arabası olarak gösterilmek istenen bir araç varsa bu aracın iç tasarımının kullanışlı olması şarttır.

Yokuş Kalkış Desteği Tercih Sebebi

Kadınlar park aşamasında nasıl geriliyorlarsa yokuş kalkışlarında da aynı gerginliği yaşıyorlar. Ehliyet sınavlarında üzerine düşülen konulardan bir tanesi olması kadınların bu konuda daha fazla gerilmesine sebep olmakta. Aracın geriye doğru kaçırılması büyük problemlere yol açacağından kadınlar hiç kaçırmadan kalkışlarını gerçekleştirmek istiyor. Eğer aracın buna destek olacak bir sistemi yoksa kalkışlarda sorun yaşanabilir.

Araçlarda yer alan yokuş kalkış desteği kadın arabası içerisinde olmazsa olmazlardan bir tanesi. Otomatik vitesli araçlarda yokuş kalkış desteği olmasa dahi çok büyük bir sorun yaşanmıyor. Ancak destek yoksa biraz daha seri hareket etmek şart olmakta. Yokuş kalkış desteği ile tamamen güvenli bir kalkış yapacak olan kadınlar araçlarda bu etmene dikkat ediyorlar.

Yakıt Kadınlar İçin de Önemli

Yakıt fiyatlarının hızla yükselmesi kadın sürücüleri de etkilemiş durumda. Artık kadın arabası satın alınırken yakıt tüketiminin olabildiğince uygun düzeyde olması isteniyor. Özellikle kadınlar daha çok şehir içerisinde araç kullandıkları için yakıt tüketimi fazla olan bir araç satın aldıklarında ödeyecekleri yakıt ücretleri son derece yüksek düzeylerde seyredebilir.

Kaynak: En Az Yakan Arabalar