Motorunuzdan öksürük veya hırıltı sesi gibi sesler mi geliyor?

Aracınızı sürerken bir ağırlık hissediyor musunuz?

Aracınız normalden daha yavaş mı hızlanıyor?

Bu belirtiler, kullandığınız benzinin kalitesiz olduğuna işaret ediyor olabilir. Kalitesiz veya bozuk bir benzin, araçlarda çok yaygın görülen bir sorun değildir. Ancak kalitesiz benzin, yaşadığı sorunların benzinden kaynaklandığından şüphe etmeyen çoğu sürücünün deposuna girmektedir.

Peki, kalitesiz benzin nedir? Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler?  Arabanızı kötü benzinle doldurduğunuzu nasıl anlarsınız?

Kalitesiz Benzin Motoru Nasıl Etkiler?

Kalitesiz Benzin Motoru Nasıl Etkiler?

Kalitesiz Benzin Motoru Nasıl Etkiler

Yakıtlar genellikle yeraltı depolarında saklandığı için yakıt depolarına su veya kaya tortuları sızabilmektedir. Bu sızıntılar, benzin istasyonuna ulaşmadan önce benzin kaynaklarını kirletebilir.

Kalitesiz Benzin Nedir?

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusuna yanıt verebilmek için, kalitesiz benzinin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Kalitesiz benzin, su oranı yüksek ve oktanı düşük benzini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Kalitesiz benzinin ne olduğunu bilmek için oktan terimini anlamamız gerekmektedir.

Oktan Nedir?

Oktan, petrolde bulunan renksiz bir hidrokarbondur. 125C derecede kaynayan bu madde, araçların yakıt tutuşma kalitesini belirleyen temel etkendir. Bu yüzden araçların yakıt kalitesi değerlendirilirken oktan sayısı dikkate alınır. Oktan sayısı, benzinin tutuşma süresini gösterir. Oktan sayısı arttıkça benzinin tutuşma süresi de artar. Yani yüksek oktan sayısı, araçta yakıtın daha az sürede tutuştuğunu ifade eder. Bu da araçlar için iyi bir şeydir. Oktan sayısı düşük yakıtlar daha erken ve daha çabuk tutuşurlar. Bu da motorun ve motor parçalarının performansını düşürür. Ancak oktan sayısı, aracın motorunun özelliklerine dikkat edilerek alınmalıdır. Örneğin yarış arabalarında motorun performansını artıran 97 oktanlı yakıtlar, standart bir arabada performans düşüklüğüne neden olur. Yüksek sıkıştırma oranına sahip motorlarda yüksek oktanlı benzin kullanılması gerekirken, diğer standart araçlarda 95 oktanlı yakıtlar kullanılmalıdır.

Setan Nedir?

Dizel araçlarda oktan yoktur. Dizel araçların tutuşma eğilimini ölçmek için setan kavramı kullanılır. Setan, mazotun içindeki alfa-metilnaftelen maddesinin oranıdır. Bu madde, dizel araçlarda yakıtın tutuşma süresini belirleyen temel unsurdur. Setan sayısı ne kadar yüksekse yakıtın tutuşma süresi de o kadar geç gerçekleşir. Bu da motorun performansını artırır, araçtaki gürültüyü azaltır ve soğuk havalarda aracın çalışma performansını artırır.

Kalitesiz Benzinin Belirtileri Nelerdir?

 • Motordan ses gelmesi
 • Aracın geç çalışması
 • Motorun teklemesi ve hızlanma sorunları
 • Motor performansının düşmesi
 • Yakıt filtresinin hasarlı olması
 • Motorun durması
 • Yakıt verimliliğinin azalması
 • Motor kontrol ışığının yanması
 • Egzoz gazı emisyonunun yüksek olması

Motordan Ses Gelmesi

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusunun yanıtlarından biri motordan sesler gelmesidir. Kalitesiz benzin, motorun zayıf çalışmasına neden olur ve zayıf çalışan motordan hırıltı veya tıkırtı benzeri sesler gelir. Aynı zamanda, kalitesiz benzin motor silindirlerinin içinde tutuşamaz, bu sorun da motordan bir takım sesler gelmesine neden olur.

Aracın Geç Çalışması

Aracın çalıştırılırken zorlanması ve aracın geç çalışması, kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusunun bir diğer yanıtıdır. Aracın kontağı çevrildiğinde araçta ateşleme işlemi normalden daha uzun sürüyorsa, sorun büyük bir ihtimalle yakıtın kalitesiz olmasından kaynaklanmaktadır. Düşük oktanlı veya yüksek oranda su içeren yakıtlarda motorun çalışması zorlaşmakta, ilk seferde araç çalışmamaktadır.

Motorun Teklemesi ve Hızlanma Sorunları

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusunun yanıtlarından biri de motorun teklemesidir. Yakıt kalitesiz olduğunda, motor hızlanma sırasında tekler. Motorun teklemesi, yakıtın araçta eşit dağılamamasından veya kalitesiz yakıtın motoru yeterince tutuşturamamasından kaynaklanır. Gaz pedalına bastığınızda aracınız hemen hızlanmıyorsa ve motorda bir tekleme meydana geliyorsa bu sorun da kalitesiz yakıt kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda, kalitesiz bir yakıt aracınızda ani hız değişimlerine de sebep olabilir. Örneğin ayağınız gaz pedalına basmıyorken hızınız aniden değişebilir. Bu sorun da deponuzda kalitesiz yakıt olduğunun bir işaretidir.

Motor Performansının Düşmesi

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusunun bir diğer yanıtı motor performansının düşmesidir. Kalitesiz benzin, kaliteli bir benzin gibi düzgün tutuşmaz ve gerektiği gibi yanmaz. Bu da motor performansının düşmesine neden olur. Motorun gücü kalitesiz yakıttan dolayı azalabilir ve araçta genel bir performans düşüklüğüne neden olur.

Yakıt Filtresinin Hasarlı Olması

Yakıt filtresi, kirlerin ve tortuların yakıta karışmasını önleyen bir filtredir. Eğer yakıt filtreniz hasarlıysa yakıtınız kirlenebilir ve kalitesiz bir yakıta dönüşebilir. Bu da motorunuzun performansını ciddi bir şekilde etkileyebilir. Bunu yaşamamak için yakıt filtrenizi periyodik olarak servisinize kontrol ettirmelisiniz.

Motorun Durması

Aracı sürerken motor aniden duruyorsa bunun sebebi yakıtınızın kalitesiz olması olabilir. Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusunun yanıtlarından biri olan motorun durması sorunu, motorun gerekli gücü bulamadığı için yaşanan bir sorundur. Bu yüzden, motorunuz çalışırken aniden duruyorsa ilk bakmanız gereken yer, yakıtınız olmalıdır.

Yakıt Verimliliğinin Azalması

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusunun bir diğer yanıtı yakıt verimliliğinin azalmasıdır. Aracınız normalden daha fazla yakıt tüketiyorsa, yakıtınız normalden daha çabuk bitiyorsa bunun nedeni yakıtınızın kalitesiz olması olabilir.

Motor Kontrol Işığının Yanması

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler, benzinin kalitesiz olmasının belirtileri nelerdir sorularının bir diğer yanıtı, motor uyarı ışığınızın yanmasıdır. Yakıtınız kalitesiz olduğunda motorunuzda performans düşüklüğü olur ve aracınız bu durumun motorunuzdaki bir arızadan kaynaklandığını düşünür. Bu yüzden motor uyarı ışığınız yanar. Aracınızda 2. kez kaliteli yakıt kullandıktan sonra bu ışık kendiliğinden sönecektir.

Aracınızdaki Kalitesiz Benzinden Nasıl Kurtulursunuz?

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusuna yanıt bulduktan sonra yapmak isteyeceğiniz ilk şey, aracınızdaki kalitesiz benzinden kurtulmak olacaktır. Aracınızın eski performansını geri kazanması için deponuzdaki kalitesiz benzinden en kısa sürede kurtulmanız gerekmektedir. Aracınızdaki kalitesiz benzinden kurtulmak için, aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. Adım

Depoyu açın ve kalitesiz benzini deponuzdan boşaltın. Ancak bu işlem hem çok zor bir işlemdir hem de deneyimli bir usta tarafından yapılmalıdır.

2. Adım

Depodaki benzini çekin. Bunu yapmak için, bir bahçe hortumunun bir ucunu yakıt deposuna yerleştirin. Diğer ucunu ise boş bir yakıt bidonuna yerleştirin. Boş bidonun yakıt deponuzdan daha aşağıda olmasına dikkat edin. Hortumu boş bidondan alıp içinize doğru çekin. Yakıtı hortumda hissettiğiniz anda yerine geri koyun. Yerçekimi kuvveti sayesinde yakıt, boş yakıt bidonuna boşalacaktır.

3. Adım

Yakıt deponuzdan boşaldıktan sonra deponuza kuru benzin ekleyin. Kuru benzini motorunuzun performansını etkilemeden, yakıt deposundaki suyu çekmek için tasarlanmış bir üründür.

4. Adım

Depoyu yüksek oktanlı kaliteli bir benzinle doldurun ve ardından bir oktan güçlendirici ekleyin. Yakıt göstergeniz deponun yarısına düştüğünde de aracınıza kaliteli yakıt eklemeyi sürdürün. Bu işlemi 3-4 kez tekrarladığınızda yakıt deponuzdaki kalitesiz benzinden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Eskimiş Benzin Kalitesiz Benzin midir? Benzin Ne Kadar Dayanır?

Her yakıt türünün farklı bir ömrü vardır. Genellikle benzinin ömrü 3 ile 5 ay arasındadır. Dizel yakıtların ömrü ise, 6 ile 12 ay arasındadır. Ancak kullandığınız yakıtın ne kadar eski veya ne kadar yeni olduğunu söylemek oldukça zordur. Siz bir yakıtı satın almadan önce depoda bir aydır depolanıyor olabilir. Bu yüzden aldığınız benzini bekletmeden kullanmalısınız. Ayrıca her eski benzin kötü veya kalitesiz benzin anlamına gelmemektedir. Eski benzinin kötü veya kalitesiz olması için benzin özelliğini kaybetmiş olması veya kirlenmiş olması gerekir. Benzin bozulduğunda motorda düzgün bir şekilde yanmaz. Aynı zamanda bozulmuş eski bir benzin, yakıt sisteminizde korozyona neden olabilir.

Benzinin Bozulduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusuna ek olarak bozuk bir benzini nasıl anlayabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bozulmuş bir benzin, aracınızı sürerken sık sık duracak, arabanızın motor kontrol ışığı da sürekli yanacaktır. Bozulmuş bir benzini renginden de anlayabilirsiniz. Bozuk bir benzinin rengi normalden daha koyu renklidir. Aynı zamanda bozuk bir benzinin ekşimsi bir kokusu olur. Ayrıca bozuk benzinin görüntüsü daha bulanıktır.

Benzin Nasıl Saklanmalı?

Benzinin bozulmaması için uygun şekilde depolanması gerekir. Eğer benzin uygun şekilde depolanırsa ve ağzı kapalı plastik bir bidonda veya ağzı kapalı metal bir kapta 3 ile 6 ay arasında bozulmadan korunabilir. Eğer benzin bozulursa motoru çalıştırma yeteneğini kaybeder. Eğer benzin, motoru çalıştırma yeteneğini kaybederse, aracınızda geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Benzini güvenli bir şekilde saklamak için, mutlaka güvenilir, sağlam bir kap kullanmalı ve üzerine benzin olduğunu belirten bir etiket ile aldığınız tarihi yazmalısınız. Etanol karışımlı benzinler ise üç aya kadar dayanmaktadır. Piyasada satılan benzinler, belli oranda etanol içerir. Etanol ise benzinin raf ömrünü kısaltan bir maddedir. Örneğin etanol oranı yüzde 3 olan bir benzin, etanol oranı yüzde 10 olan bir benzinden daha uzun süre değişmeden saklanabilir. Etanol, bulunduğu kaptaki nemi emer, bu da hem yakıtın kirlenmesinin önlenmesine hem de yakıtın farklı katmanlara ayrılmasına neden olur. Bu yüzden etanol oranı ne kadar düşükse, bir benzin o kadar uzun süre bozulmadan saklanabilir.

 • Benzin güvenli bir kapta veya yakıt bidonunda saklanmalıdır.
 • Benzini saklayacağınız kap, en az 5 litre olmalı ve kapta benzinin genleşmesine izin verecek bir boşluk bırakılmalıdır.
 • Benzin kaplarının veya bidonlarının ağzı sıkıca kapatılmalıdır.
 • Benzin serin yerde, oda sıcaklığında saklanmalıdır.

 

En Kaliteli Benzin Markası Hangisidir?

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusunu merak ediyorsanız, en kaliteli benzin markalarını da merak ediyor olmalısınız. Kaliteli benzinleri belirlemek için her yıl en fazla tüketilen benzin markaları belirlenir. 2020 – 2021 yıllarında en fazla kullanılan ve en kaliteli benzin olarak görülen benzin markası sırasıyla; Shell, Opet ve Petrol Ofisi olmuştur. Shell, Opet, Petrol Ofisi gibi bilinen markaların benzinlerini kullandığınızda kalitesiz bir yakıt almazsınız. Aldığınız yakıtla ilgili herhangi bir sorun yaşamamanızın yanı sıra bu kaliteli yakıtlar, aracınızın performansını gözle görülür bir biçimde artırırlar. Kalitesiz benzin almak istemiyorsanız, bilinmeyen veya adı duyulmamış markalardan benzin almamaya dikkat ediniz.

Okuyunuz: En Az Yakan Arabalar

Kalitesiz Benzine Karşı Hangi Önlemleri Almalısınız?

Kalitesiz benzin motoru nasıl etkiler sorusu kadar kalitesiz bir benzin kullanmamak için almanız gereken bazı önlemler vardır. Kalitesiz benzine karşı aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 • Benzin aldığınız istasyondan memnunsanız hep aynı yerden yakıt alınız. Böylece kalitesiz bir yakıt kullanma problemiyle karşılaşma ihtimaliniz azalır.
 • Aracınıza benzin aldıktan sonra, motorunuzun performansını gözleyiniz. Eğer motorunuzun performansında ciddi bir düşüş hissederseniz yakıt aldığınız istasyonu değiştiriniz.
 • Aracınızın kilometre hesabını tutunuz. Eğer aracınıza aldığınız benzin, normalden çok daha kısa sürede tükenirse, benzin aldığınız istasyonu değiştiriniz. Bu hesaplamaları, benzin aldığınız her istasyon için yapınız ve böylece aracınız için en iyi benzinin hangisi olduğunu tespit ediniz.
 • Aracınız yokuş çıkarken normalden daha fazla zorlanıyorsa, son satın aldığınız benzin bozuk veya kalitesiz olabilir.