En güncel teknolojik cihazlardan biri olan DYNO testi ile araçların motor performansları araçların kaç beygir gücü üretebildiklerinin tespitinin yapılmasını sağlar. Ayrıca bunun yanında tork üretim miktarı, tekerleklere ulaşan gücün ne kadar olduğunun da tespiti yapılmaktadır. Bir sonraki kontrollerde ise ; yanal kayma testine geçilerek; aracın arka ve ön tekerlekleri arasındaki oranlamalar ölçümlenir. Fren testi aşamasında ise araçların, frenlerinin ne derece sağlam olduğu, fren balataları denilen kısımlarında kontrolleri sağlanarak aracın güvenli bir sürüş yapıp yapmayacağı konusunda ön değerlendirmeler yapılır. Daha sonra ki aşamalar da ise de diğer testler sırası ile yapılır.

Kırşehir Oto Ekspertiz

Kırşehir Oto Ekspertiz servisleri, araçların tüm alanlarını tek tek kontrol ederek araç hakkında tüm değerlendirmeler yapılır. Satın alınacak olan araçların boya durumlarına dahi bakılarak bu kontroller özel cihazlar ile gerçekleştirilir. Bu kontroller esnasında araçlarda bir değişen parça var mı yok mu tek tek incelenecektir. Satın alınacak olan araçların, lifte kaldırılması ile alt kısımda herhangi bir darbe var mı yok mu ona da bakılır. Şayet araç motoru, şanzımanı gibi bölgelerde bir darbe söz konusu ise mutlaka rapora eklenir. Ayrıca araç Liftte iken aracın lastiklerinin derinlik ölçümleri de yapılır.

Diğer tüm kontrollerinin yapılmasının ardından da rapor oluşturulacaktır. Bu raporda değişen parçadan, yapılan boyanın kalınlığında, motor performansından aks sağlamlığına kadar tüm detaylar rapora da yer alacaktır. Bazı oto ekspertiz firmaları bu konuda garantili hizmet sunmaktadır. Eğer yapılan ekspertiz işlemleri esnasında bir hata durumu meydana gelmiş ise;  ekpertiz sorumluluğu yüklenmek zorundadır. Ayrıca satıcının sorumluluğu da devam ediyor olacaktır. Oto ekspertiz işlemleri araç alırken sizleri yasal sıkıntılardan koruyacak en önemli faktörlerden biridir. Çünkü ileri de istenilmeyen bir durum ile karşılaşılması halinde elinizde bir resmi evrak olarak size fayda sağlayacaktır. 

Kırşehir Oto Ekspertiz Raporu

Araç için tüm Kırşehir Oto Ekspertiz  kontrol aşamaları tamamlandıktan sonra ulaşılan tüm veriler taraflara bir rapor halinde sunulur. Satın alınacak olan araçların ya da satılacak olan araçların her türü kolaylıkla ekspertiz işlemlerinden geçecektir.

Kırşehir Oto Ekspertiz Araç Detay Sorgulama Nasıl Yapılır? 

2. el araçlarla ilgili olarak araçların detaylı olarak sorgulamasının yapılması; araçların daha evvel yaşamış oldukları arızaların öğrenilmesi adına çok önemlidir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilmiş olan SMS sistemi sayesinde “Araç Detay Sorgulama “ yapılabileceği gibi Kırşehir Oto Ekspertiz firmaları ile de bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Kırşehir Oto Ekspertiz firmaları sizlere bu konuda yardımcı olacaklardır. Araç Detay Sorgulama yapılarak, aracın kayıtlı olan tüm hasar ve tamir işlemlerine kolaylıkla ulaşılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri hasar tamirlerinin gayri resmi olarak tamir edilip edilememiş olmasıdır. 

Kırşehir Oto Ekspertiz Tramer Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Uzun yıllardan beri alıcılar Tramer sorgusu yapmadan araç alamıyorlardı. Elde edilen Tramer bilgilerine rağmen alıcılar, buna güvenmeyerek yinede detaylı incelemeler de bulunuyorlardı. Burada yapılması gereken tek işlem “ Araç Plakası yazılarak 5664’e mesaj at. “ idi. Daha sonra ki aşamada ise yine SMS yolu ile devam edilerek tüm hasar kaydına ulaşılmaya çalışılıyordu. Bu yola hala devam edilebileceği gibi Kırşehir Oto Ekspertiz firmalarının desteği ile karşılaştırılması yapılabilir. Tramer sorgusu sayesinde kasko bilgilerine kadar ulaşım sağlanacaktır. 

Burada dikkat edilmesi gereken aracın kaskolu olarak bulunduğu süredir. Çünkü tüm hasar kayıtları kasko bilgilerine göre ulaşılmaktadır. Şayet satın alınacak olan aracın kaskosu çok zaman sonra yapılmış ise ; kasko yapılmış olan tarihe kadar ki süreçte mutlaka kaza yapılmış ise bu kayıtta yer almayacaktır. Kırşehir Oto Ekspertiz sayesinde, araçların daha evvel yaşamış oldukları tüm kazaların ortaya çıkarılması mümkün olacaktır. 

2. El araçlarda hasar kaydının sorgulanmasında; Kırşehir Oto Ekspertiz firmaları arasından seçtiğiniz bir firma; hasar kayıtlarının ortaya çıkarılmasını sağlayacaktır. 

Plaka yolu ile araç hasar kaydının sorgulanması işlemi şu şekilde yapılır :

• 5664’e  aracın plaka numarası ile araç hasar kaydı sorgulaması yapılır. 

• SMS değişen parça sorgulaması yapılır. 

Ayrıca 2. El araç satın almak isteyenler tarafından e-devlet üzerinden sorgulama talebinde bulunulsa da bu mümkün değildir. 

SMS Sorgulaması İle Değişen Parça Sorgulama

Kırşehir Oto Ekspertiz raporlarına karşın alıcıların kendileri de değişen parça sorgulamalarını yapabilirler. Bu sorgulamanın yapılması için;

• PARCA yaz boşluk bırak plaka yaz boşluk bırak kaza tarihi yaz 5664’ SMS at. 

Bu şekilde Kırşehir Oto Ekspertiz raporunda yer alan tüm değişen parçalara ulaşılabilir ve de karşılaştırılma yapılabilir. Kırşehir Oto Ekspertiz firmaları bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. 

Kırşehir Oto Ekspertiz Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Bir aracın kaza yaşaması durumunda kaza yapan tarafların ; kaza tutanaklarını doldurduktan sonra mutlaka sigorta şirketlerine iletilmelerinin sağlanması gerekmektedir. Kaza tespit tutanaklarının sigorta şirketlerine ulaşmasının ardından da sisteme yansıması sağlanacak. Bu sisteme yansıyan tutanaklara ulaşılabilmesi için de yine SMS yoluna başvurulur. Ama tüm bu kayıtlar Oto Ekspertiz işlemlerinde kolaylıkla  ulaşılabilir. Aklınız da bir soru işaretinin kalmaması için yukarıda yer alan adımları da izleyebilirsiniz.

Kırşehir Oto Ekspertiz

Kırşehir Oto Ekspertiz

Hatalı Hasar Kaydının Sistemden Silinmesi Nasıl Yapılır ? 

• Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi web sayfasına giriş yapılır. 

• Araç bilgileri sisteme girildikten sonra araç hasar kayıtlarına giriş yapılır. 

• Sistemden silinmesi talep edilen hasar kaydına giriş yapıldıktan sonra, hasarın neden silinmesi gerektiğinin açıklaması detaylı olarak yapılır. 

 

Açıklama kısmı kesinlikle detaylı olarak neden ve kanıtları ile açıklanmalıdır ki olumlu geri dönüş olsun. Açıklama ne kadar detaylı olursa yapılan incelemeler o kadar hızlı sonuç verecektir. Hasar kayıtlarının silinmesi için tek yol bu şekilde yapılmasıdır. Bazı araç sahipleri plaka değişikliği yapılarak  hasar kaydının silineceğini düşünmektedir. Böyle bir şeyin söz konusu olamaz. Hasar kaydıyla ilgili olarak tüm detaylara ulaşmak için Kırşehir Oto Ekspertiz firmaları ile irtibata geçilmelidir. 

Kırşehir Oto Ekspertiz Araçta Hasar Tespit Etti. Araç Satın Alınır mı? 

Ne olursa olsun 2. El araçlarda mutlaka oto ekspertiz işleminin yapılması gerekmektedir. Şayet araçta hasar kaydı söz konusu ise ; bu durumun ek maliyetlerinin de hesaplanması yapılmalıdır. Ayrıca aracın piyasa değerinin tekrar hesaplanması gerekmektedir. Tüm yapılan incelemeler sonucunda da; durum size uygun gelirse aracın satın alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun içinde Kırşehir Oto Ekspertiz firmalarının görüşlerini almakta fayda vardır. Çünkü ekspertiz raporunda yer alan kusurlara rağmen aracın satın alınması sonucunda daha sonra bu konuda yasal takip yapılamayacağı anlamına gelir. Kırşehir Oto Ekspertiz firmaları bu konuda sizlerin yanında olarak gerekli tüm kontrollerin yapılmasını sağlayacaktır. Bu açıdan firmalar arasında bir araştırma yapılarak anlaşma sağlanması en doğrusu olacaktır.

Kırşehir Oto Ekspertiz Firmalarından Hangisini Tercih Etmeliyim? 

Bir oto ekspertiz firmasında dikkat edeceğiniz ilk şey TSE yetkinlik belgelerine sahip olup olmadığı konusudur. Çünkü yetkinlik belgesine sahip olmayan bir servisin güvenirliliğinden bahsetmek çok zordur. Sonra ki aşamada ise mutlaka firmalar ile bir ön görüşme yapılmalı ve fiyat bilgisi alınmalıdır. Çünkü Oto Ekspertiz İşlemlerinde standart bir ücretlendirme söz konusu değildir.  Yani her firmanın kendi ine özgü bir fiyatlandırma çizelgesi bulunmaktadır. Bunlar genelde Oto Ekspertiz Paketleri halinde, müşterilere hizmet vermektedir. Bu paketlerin değerlendirmesi yapılarak bütçeye en uygun olanı seçilebilir. Fiyatta ziyade daha evvel firmadan hizmet alan insanların yorumlarına dikkat edilmelidir. İstedikleri  hizmetleri alabilmişler mi? Aldıkları Oto Ekspertiz raporunda herhangi bir hata söz konusu mu? Satış işlemi sonrasında herhangi bir kusur ortaya çıkmış mı? Tüm bu sorulara yanıt aranmalı. Ayrıca Kırşehir Oto Ekspertiz firmasında çalışan ustaların deneyim ve çalışma stilleri ine de dikkat edilmelidir. Oto ekspertiz işlemleri, işinin ehli insanlar tarafından yapılması gereken bir süreçtir. Bu açıdan titizi olunmalı ve de paradan kaçılmamalıdır. 

Kırşehir Oto Ekspertiz İşlemlerinde Yapılan Kontroller Nelerdir? 

• Süspansiyon Testi 

• Kaporta ve Boya Kontrolleri 

• DYNO Ölçer 

• Diagnostic Kontrolleri

• Akü Kontrolü

• Fren Hidrolik Kontrolü

• Kompresör Kontrolü

• Boya Kalınlık Ölçer

• Lastik Dişleri Derinlik Ölçeri

• Fren Testi

 

Yukarıda yer alan tüm kontroller oto ekspertiz işlemleri esnasında yapılması gereken testlerdir. Bu kontroller alanında uzman olan farklı kişiler tarafından yapılmalıdır. Aynı kişinin testleri gerçekleştirmesi mümkün değildir. 

Kırşehir Oto Ekspertiz raporlarında yer alacak olan bu bilgiler doğrultusunda araçların piyasa bilgileri otaya çıkacak böylelikle de araçların piyasa değerleri ortaya çıkacak fiyatlandırma buna göre yapılacaktır. Bunun yanında noter işlemlerinde de bu rapor istenecek ve satış işlemleri de buna göre  yapılacaktır. Oto ekspertiz  raporlarının geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Ancak satış işlemlerinde güncel olan raporların istenmesi önemlidir. Güncel olmayan raporlar da yeni yapılan kazaların kaydı bulunmayacaktır. Bu açıdan da güncel raporların istenmesine dikkat edilmelidir. Dilerseniz SMS yolu ile hasar kayıtlarının sorgulamasını yaparak da Kırşehir Oto Ekspertiz raporunun karşılaştırılmasını yapabilirsiniz. 

Kırşehir Oto Ekspertiz Raporunda Hata Olabilir mi?

Oto Ekspertiz raporlarında hatanın çıkması payı her zaman vardır. Bu durum kimi zaman dikkatsizlikten, kimi zaman cihaz hatasından, kimi zaman kasıtlı olarak yapılabilmektedir. Bunun içinde dikkatli olunmalı ve de bütçe var ise ikinci bir ekspertiz firmasından sağlaması yapılmalıdır. Şayet durumda bir kat söz konusu ise ; hemen yasal süreç başlatılmalıdır. Kasıtlı olan hatalarda belge de sahtecilik ve de dolandırıcılık durumu ortaya çıkar. Bu da mahkeme sürecini farklı bir noktaya götürür. Bu durumlarla karşılaşmamak için de alanında güvenilirliği ile ön plana çıkmış olan Kırşehir Oto Ekspertiz firması ile el sıkışılmalı ve oto ekspertiz raporu alınmalıdır. Ayrıca tüm bu işlemler yapılırken aracın yanında olunması da gerekebilmektedir. Müşteri yorumu çok olan firmaların incelenmesi daha kolaylık sağlayacaktır.