Kış lastiği seçimi önemli bir konu olmakta. Kış aylarının yaklaşması birçok ilimizde kar yağışı anlamına geliyor. Anadolu’nun büyük bir kısmının karasal iklimin etkisinde olması kışların çok sert geçmesine sebep olmakta. Soğuk hava ile birlikte gelen kar yağışı yollarda don olaylarının yaşanmasına ve araç kullanımının çok zor bir hale gelmesinde etkili oluyor. Bunun önüne geçmek için atılabilecek ilk adım kış lastiği satın almak.

Kış Lastiği Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alınacak olan kış lastikleri karlı havalarda tamamen özgür bir biçimde araç kullanma fırsatı sunmuyor. Yaz aylarında olduğu kadar rahat davranmanız neredeyse mümkün değil. Kış lastikleri olumsuz şartlarda olabilecek maksimum konforu sunuyor. Doğru kullanım ile güvenli bir yolculuk yapmak mümkün olabilir. Kış lastiği seçimi doğru bir şekilde gerçekleştiğinde bütün bir kış sorunsuz geçecek. İşte doğru kış lastiği seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

Araç Üreticilerinin Tavsiye Ettiği Lastik Ebatlarını Kullanın

Lastik satın alınırken en önemli etmen lastiklerin ebadıdır. Lastikler incelendiğinde üzerinde belli başlı sayıların yer aldığı görülür. Standart bir örnek vermek gerekirse lastiğinizin üzerinde 175/65 R14 formunda sayıların yazdığını görebilirsiniz. 175 olarak belirtilen kısım lastiğin sırt genişliğini milimetre cinsinden sunarken 65 sayısı yanak ölçüsünü belirtiyor. R14 ise lastiğin çapının belirtildiği kısım.

Sürücüler kış lastiği seçimi yaparken bu sayılara çok dikkat etmek zorundadır. Her zaman doğru ebatlarda lastik alınması güvenli bir sürüş için önem arz eder. Bu sayıların farklı olduğu lastikler de araca uyum sağlayabilir. Ancak araç üreticileri tarafından belirtilen sayılar en konforlu yolculuğu sizlere sunar.

Aracınız ikinci el ise aracınızdaki lastiklerin ebatları doğru olmayabilir. Bu sebeple de internet üzerinden yapacağınız araştırmalar ya da aracın kullanım kılavuzu üzerinden doğru bilgileri öğrenebilirsiniz. Bazı araçların sürücü kapısının iç kısmında da olması gereken lastik ebatları net bir şekilde belirtilmektedir.

Kış Lastiği Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiği Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastiğin Fren ve Çekiş Özelliklerini İnceleyin

Satın alacağınız kış lastiklerini seçerken teknik özelliklerini göz önünde bulundurmanız gerekli oluyor. Kış lastiği seçimi yaparken teknik kısımda yer alan fren ve çekiş özelliklerini ayrıntılı bir şekilde incelemeniz gerekli. İlk olarak frenleme özelliklerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu bilgiler yağmurda ve karda ayrı olarak sizlere sunulurken aracın hangi hızda ne kadarlık bir mesafede durabileceğini göstermektedir. Kışın yaşanan kazaların büyük bir kısmı lastiklerin bu değerlerinin istenen seviyede olmamasından kaynaklanır.

İkinci kısımda ise lastiklerin çekiş güçleri incelenir. Bilindiği üzere karlı havalarda aracın batması ve ilerleyememesi söz konusu olmaktadır. Özellikle yoğun kar yağışının olduğu günlerde araçlar park edildikten sonra çıkış yaparken lastikler olduğu yerde dönmeye başlar. Araçların sürekli bu durumda kalmaması için çekiş gücü yüksek olan kış lastiklerinin seçilmesi gerekli olacaktır.

Lastiklerin Üzerinde Kar Logosunun Yer Alması Gerekli

Dünya üzerinde kabul görmüş kar logosu herkes tarafından bilinmektedir. Lastiklerin kış lastiği ya da yaz lastiği olduğu bu logolardan anlaşılmaktadır. Eğer lastiklerin yanak kısmında kar logosu bulunmuyorsa bu lastikler kar lastiği olarak nitelendirilmez. Dişleri ne kadar belirgin olsa da bu lastikler farklı türde lastiklerdir ve kış aylarına uygun olmazlar.

Kış aylarında kar lastiğinin zorunlu tutulması polis çevirmelerinde lastiklerin kontrol edilmesine sebep olur. Polis memurları direkt olarak lastiklerin üzerinde yer alması gereken kar logosuna bakarlar. Aksi halde lastiğin kış lastiği olup olmadığı anlaşılamaz. Bu sebeple de kış lastiği seçimi yaparken logonun yer alıyor olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

İklim Özelliklerine Uygun Kış Lastiği Seçimi Yapın

Sürücüler kış lastiği seçimi yaparken yaşadıkları şehrin iklim özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmalıdırlar. Ülkemizin Ege ve Akdeniz kıyıları ılıman bir iklime sahiptir. Kış aylarında bu bölgelerimizde kar yağışı görülmez. Küçük yağışlar olsa da yerde kar tutmayacaktır. Bu bölgelerimizde kış ayları yoğun yağmur ile geçer. Alınacak olan kış lastiklerinin bu iklim özelliklerine uygun olması gerekmektedir.

Daha önce belirttiğimiz gibi kış lastiklerinin kar ve yağmur performansları ayrı olarak sunulmaktadır. Tabi ki herkes değerleri en yüksek seviyelerde olan lastikleri almak ister. Ancak fiyatlar çok yüksek seviyelere çıkabildiğinden mevcut bütçeye en uygun lastiklerin alınması gereklidir. Kıyı kesimlerde yağmurdaki değerleri iyi olan lastikler seçilirken iç kesimlerde kar performansı göz önünde bulundurulabilir.

Kış Lastiklerinin Üretim Yılı Çok Önemli

Kış lastikleri satın alırken en önemli etmenlerden bir tanesi lastiklerin üretim yılıdır. Lastikler hiç kullanılmadan saklansa dahi belirli bir süre sonra bozulmaya başlar. Sürekli olarak havaya ya da neme maruz kalması lastiklerin istenen etkileri gösterememesi anlamına gelmektedir. Aktif olarak kullanılan kış lastiklerinin ömrü genellikle 2-3 senedir. Hiç kullanılmayan lastikler ise toplamda 7 sene kullanılabilen ürünlerdir.

Özel bayilerden kış lastiği seçimi yapılırken lastiklerin üretim yılına dikkat edilir. Çok özel kampanyalar ile uygun fiyata kış lastiği alacağını düşünen kişiler üretim yılı üzerinden 5 seneden fazla süre geçmiş lastikleri satın alırlar. Bu durumda lastiklerin iyi bir verim almak mümkün olmayacaktır. Lastiklerin satın alım aşamasından önce tarihleri kontrol edilmeli ve maksimum 5 sene olmalıdır.

Okuyunuz: Lastik Güvenliği İçin Klavuz

Güvenlik Dikkat Edilen Tek Etmen Değil

Kış lastikleri satın alınırken herkes sunduğu güvenlik etmenlerini esas alır. Karda ya da yağmurda sunduğu performanslar lastiğin kalitesini belirleyen en önemli etmenler olurlar. Ancak kış lastiği seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken tek etmen lastiklerin güvenlik performansı değildir. Lastiklerin yakıt tüketimine katkısı ve lastiğin ömrü de önem arz eder.

Kış lastiklerini alırken kullanıcılar farklı fiyatların olduğunu göreceklerdir. Bunun sebebi bazı pahalı lastiklerin her yönden kusursuz bir hizmet sunabiliyor olmasıdır. Daha ekonomik ürünler yüksek güvenlik performansı sunmasına rağmen yakıt tüketimini yükseltebilir. Bu sebeple de kar lastikleri alınırken yakıt tüketimine ya da kaç yıl rahatlıkla kullanılacağına dikkat edilerek seçimler yapılır.

Kış Lastiği Seçimi

Kış Lastiği Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Lastiklerinde Garanti Şartlarına Özen Gösterin

Arabanız, eviniz ya da kendiniz için herhangi bir ürün alırken garanti şartlarına dikkat etmeniz gerekiyor. Kış lastiği seçimi yapılırken de garanti şartları önem arz etmekte. Kış lastiklerinde sunulan garantiler çok uzun yıllar lastiğin aynı performansı göstereceğini garanti etmez. Yaşanabilecek kronik sorunlarda yeni bir lastik satın alabilmek için önemli etmenlerdir.

Kış lastiğini aldıktan sonra lastiğin herhangi bir kısmında deformasyon olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun yanı sıra düzenli olarak havası inen ve sürekli hava basılması gereken lastikler söz konusu olabilir. Bir anda lastiklerin yanak kısmından bombe yapması görülen sorunlar arasındadır. Kullanıcı kaynaklı olmayan bu tip sorunlarda lastiklerin yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Burada da garantiler devreye girer.

Her Zaman 4 Kış Lastiği Satın Alın

Kış lastikleri satın alınırken bazı kişiler yalnızca aracın çekim kısmında lastikleri kullanırlar. Önden çekişli araçlarda sadece öndeki iki tekerlek için lastik alınır. Ancak bu durum kış aylarında istenen performansın ortaya çıkması anlamına gelmeyecektir. Her zaman dört kış lastiği satın alınmalıdır.

Sürücüler kış lastiği seçimi yaparken bütçelerini önceden belirlemiş olurlar. Dört lastik alacaklarını bilerek bütçelerini belirlemeleri ve sonrasında seçimlerini bu bütçeyi dörde bölecek şekilde yapmaları gerekir.

Spor Araba İçin Lastik Önerileri