Araçlarınızda karşılaşabileceğiniz arızaların birçoğu fazlasıyla önemli olabilir. Bunun en büyük sebebi bazı arızaların aracınızın güvenliğine zarar verecek olmasıdır. Dolayısıyla siz ve aracınızı kullanan diğer sevdikleriniz için sakıncalı durumlar meydana gelebilir. Bu noktada düzenli muayene ve bakım yaptırmayı, ortaya çıkan arızaları ertelemeden tamir ettirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Mazot Pompası Neden Mazot Kaçırır?

Mazot Pompası Neden Mazot Kaçırır?

Mazot Pompası Neden Mazot Kaçırır?

Mazot pompası arızaları da araçlarınızda meydana gelebilecek arıza türleri arasında yer almaktadır. Mazot pompalarının mazot kaçırması durumunun ana sebebi yakıt filtrelerinizdir. Bu yakıt filtresi aracınızın deposunda yer alan yakıtı aracınızın motoruna ulaştırmayı sağlayan sistemin parçalarından bir tanesidir. Ayrıca oldukça önemli bir husustur. Eğer bu parçalardan herhangi birinin arızalandığı durumlarla karşılaşırsanız en kısa zamanda çözüm bulmanız önerilir. Ancak bu noktada aklınıza bir başka soru takılabilir: Mazot pompası neden mazot kaçırır? Eğer siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız bu bilgilendirici içeriğe göz atabilirsiniz. Böylece aracınızın sistemi hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve arıza durumlarına daha hızlı müdahale edebilirsiniz.

Elbette ki motor pompası arızalarını herkesin başına gelebilecek bir durum değildir. Çünkü bu arıza türü her araçta olmaz. Bunun sebebi yalnızca dizel araçlarda motor pompasının kullanıldığı sistemin yer almasıdır. Diğer araçlarda, yani benzinli ve LPG’li araçlarda benzin pompası ile çalışan yakıt sistemleri yer alır. Dolayısı ile bu tarz bir araca sahipseniz mazot pompası arızaları hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

Araç Mazot Pompası Ne İşe Yarar?

Aracınızın sisteminde yer alan farklı parçalar aracın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Dolayısıyla bu parçaların her biri oldukça önemlidir. İçlerinden en önemlileri ise aracınızın motorunu yakından ilgilendiren parçalardır. Çünkü motorun zarar görmesi hem sizlerin güvenliğini zedeleyebilir hem de büyük masrafların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Araç mazot pompası da aracınızın motorunu ilgilendiren parçalardan bir tanesidir. Yalnızca dizel araçlarda yer alan bu parça sizin için önem teşkil eder.

Aracınızın akaryakıt deposunda hareket etmenizi sağlayan yakıt bulunur. Bu yakıtın bir şekilde aracınızın enjektörlerine ve motoruna ulaşması gerekir. Aksi takdirde aracınız çalışmayacaktır. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için ise öncelikle mazot pompası devreye girer. Dolayısıyla mazot pompaları için bir nevi yakıt sistemlerinin kalbi olduklarını söyleyebiliriz. Ek olarak yakıt filtresi de bu süreç içerisinde yer alır. 

Mazot pompalarının tek görevi yakıtın aracın motoruna iletilmesini sağlamak değildir. Bunun yanı sıra tam olarak yeterli miktarda yakıtı ulaştırmaya yararlar. Ayrıca yakıtın aracın ihtiyaç duyduğu miktarda basınç ve sıcaklığa sahip olarak yakılmasını ve dönüşe enerjinin motor silindirlerine tam olarak doğru miktarda dağıtılmasını da yine motor pompaları sağlamaktadır.

Araç Mazot Pompası Neden Arıza Yapar?

Motor pompaları traktörlerde ve dizel otomobillerde yer almaktadır. Dolayısı ile bu tarz araçlarda sık sık motor pompası arızaları meydana gelebilir. Bu arızaların oluşmasına yol açan çok farklı etkenler bulunabilmektedir. Çünkü bu motor pompaları dizel araçların yakıt sisteminde yer alan en hassas parçalardan bir tanesidir. Bu parçaların arızalanmasına ve sizleri zarara uğratmasına yol açabilecek sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Zaman içerisinde bu parçaların içerisinde kir, toz ve benzeri pisliklerin birikmesi,
 • Uzun süre boyunca kullanılmasından dolayı eskimesi,
 • Kullandığı süre içerisinde motor pompasının aşınması ve yıpranması,
 • Aracın uzun süre boyunca ve sıklıkla yüksek devirde kullanılması,
 • Aracın aniden yüksek hıza çıkması ya da aniden yavaşlaması,
 • Aracın bakımının ve muayenesinin uzun süre yapılmaması,
 • Kaza anlarında motor pompalarının darbe görmesi,

Yukarıda listelediğimiz sebepler motor pompanızın arızalanmasına sebep olabilir. Yani “Motor pompası neden mazot kaçırır? Sorusunun cevabı da aynı zamanda bu listedeki durumların meydana gelmesidir. Çünkü bu parçalar yukarıdaki sebeplerden dolayı arızalandıklarında mazot kaçırabilirler. Elbette ki bu durum sizler için tehlikeli olacaktır. Çünkü hem can güvenliğinizi riske atabilir hem de yüksek maliyetli tamir işlemleri ile karşılaşmanızı sağlayabilir. Dolayısı ile bu tarz arıza durumlarını erkenden tespit etmeniz ve müdahale etmeniz gerekir. Arızayı görmezden gelmeniz ve tamir işlemini ertelemeniz daha ciddi ve tehlikeli durumlarla yüzleşmenize sebep olabilir. Çünkü bu arızaya rağmen aracınızı kullanmaya devam etmeniz aracınızda yakıt sarfiyatı miktarının ciddi seviyede yükselmesine yol açacaktır.

Dizel otomobillerinizde ya da traktörlerinizde yer alan bu motor pompalarının arızalanmasına yol açabilecek çok sayıda sebep olduğunu öğrendiniz. Ancak şunu da bilmelisiniz; bu parçalar hassas oldukları kadar dayanıklı da olabilirler. Dolayısı ile düzenli bir şekilde bakımlarını gerçekleştirdiklerinizde uzun ömürlü bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yani motor pompanızı özenli bir şekilde kullanırsanız herhangi bir arıza ile karşılaşma olasılığınız da azalır.

Mazot Pompası Arızalarının Belirtileri Nelerdir?

Mazot pompalarının arızaları konusundaki bir başka önemli mesele ise tamirat işlemini erken bir şekilde gerçekleştirebilmenizdir. Bunun için ise arızaların mümkün olduğunca erken bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Aracın muayene tarihlerini kaçırmamak ve düzenli olarak kontrol etmek sizlere bu noktada yardımcı olabilir. Ek olarak bazı belirtileri gözlemleyerek de araç mazot pompanızın arızalanıp arızalanmadığını kendiniz öğrenebilirsiniz. Yine bu şekilde de erken teşhis yapmış olursunuz ve geç kalmadan tamir ettirebilirsiniz. Bahsettiğimiz bu belirtiler ise şunlardır:

 • Aracınızın motorunu çalıştırmak eskiye oranla daha güç oluyorsa,
 • Araç hareket etmeye başladıktan sonra her an stop edebilecek gibi hissettiriyorsa,
 • Aracınızın rolantisini düzeltmek için sık sık gaza basmanız gerekiyorsa,
 • Motorunuz aracınıza gaz verirken tekleme ve boğulma gibi sorunlar sergiliyorsa,
 • Aracınız normal seyir halindeyken kolay bir şekilde hızlanamıyorsa,
 • Aracınızdan aşırı miktarda siya duman çıkıyorsa,
 • Rolanti esnasında çiğ yakıt dumanı (yani beyaz duman) çıkıyorsa,
 • Eğer aracınız normalde olduğundan daha fazla miktarda yakıt tüketiyorsa,
 • Aracınızdan daha önce hiç duymadığınız sesler çıkıyorsa,
 • Eğer aracınızdan dışarıya mazot sızıyorsa,
 • Aracınız eskiye kıyasla daha güçsüz ve yavaş bir hale geldiyse.

Eğer yukarıda listelediğimiz durumları yaşıyorsanız araç mazot pompanız arızalanmış olabilir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey ise aracınızın tamiratını gerçekleştirmek olacaktır. Böylece arıza fazla ilerlemeden sorununuza çözüm bulabilir ve daha da ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz.

Okuyunuz: Kalitesiz Benzin Motoru Nasıl Etkiler

Mazot Pompası Müşürü Ne İşe Yarar?

Dizel otomobillerinizin ya da traktörlerinizin yakıt sistemi içerisinde yer alan bir diğer parça da mazot pompası müşürüdür. Mazot pompası müşürü aynı zamanda bir sensördür. Bu sensörün aracınızda gerçekleştirdiği işlem yakıt sisteminizde yer alan yakıt basıncını ölçmektir. Aynı zamanda ölçtüğü basınç seviyesini ECU’ya aktarır. Aktarılan veriler ECU’da analiz edilir ve yakıtınızın ne zaman ya da ne kadar enjeksiyonlanacağı ayarlanır. Yani mazot pompası müşürü aracınızın motoruna doğru zamanda doğru miktarda yakıt iletilmesini sağlayan parçadır. Bu parça aynı zamanda en az yakıtı kullanarak maksimum miktarda verim elde edebilmenizi de sağlar.

Mazot basınç müşürü sayesinde ECU’ya iletilen verilerde bir problem oluşursa aracınızın harcayacağı yakıt sarfiyatı da artabilir. Aynı zamanda yine bu fazla yakıt enjektesi emisyon sisteminde yer alan parçaların ömrünü de azaltacaktır. Buna ek olarak aracınızdaki egzozdan dışarıya salınan zararlı gaz miktarı da mazot pompası müşürünün bozulması ile artar. Dolayısı ile bu parçanın arızalanmamasına ya da arızalandığından hemen tamir edilmesine de özen göstermeniz gerekir.