Motor Bakımı Nedir? Motor bakımı sandığınız kadar zor değildir. Temel olarak dört basit öneri sayesinde  motorunuzun sağlığını korursunuz ve büyük masraflardan kaçınabilirsiniz. Motorunuz aracınızın kalbidir; düzgün çalışmıyorsa, yakın zamanda hiçbir yere gidemeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Buna ek olarak uygun motor bakımı, yoldayken motorunuzun aşırı ısınmamasını veya bir kavşakta kesintiye uğramamasını sağlar. Yanlış çalışan bir motor, aracınız ve içindekilerin güvenliği söz konusu olduğunda büyük bir güvenlik sorunudur.

Motor Bakımı Nedir?

Aynı zamanda motor dev bir araba parçası gibi görünse de, aracınızda enerji oluşturmak ve dağıtmak için birlikte çalışan birçok farklı bileşenden oluşur. Experix’de, gelecekteki sorunları ve aracınızda ileride oluşabilecek masrafları önlemek için düzenli motor bakımı öneriyoruz.

Unutmamak gerekir ki vücudunuz için kalbiniz ne ise, motorlar da arabanızın hayati bir parçasıdır. Araçlarımıza aşırı derecede bağımlıyız ve sıradan hayatlarımıza o kadar kaptırmış durumdayız ki, arabalarımızın sorunlarını hafife alır ve bir gezintiye çıkarız. Burada önemli olan nokta, arabamızın sağlığı (özellikle motor sağlığı) konusunda  arabamız arızalanmadıkça bunu ciddiye almıyor olmamızdır. Uygun motor bakımı ve düzenli kontroller aracınızın ömrünü uzatabilir, daha iyi bir kilometre ve daha yumuşak bir sürüş sağlayabilir.

Motor Bakımı

Motor Bakımı Nedir?

Motor Bakımı Nedir?

Motorun temizliğine önem verin: Motorunuz aracınız için çok şey yapar. Aslında, onsuz, arabanız çok uzağa gidemezdi, bu yüzden motorunuzu enkaz, toz ve kirden temiz tutmanız önemlidir. Zamanla filtreler tıkanabilir, kaputun altında yapraklar ve kirler uçuşabilir ve böcekler aracınızın içine girebilir. Motorunuzu kaplayan gres, ısıyı hapsederek motorunuzun düzgün şekilde soğumasını zorlaştırabilir.

Tamirciniz muhtemelen motorunuzun dışını dikkatlice temizlemek için bir yağ çözücü kullanacak veya tavsiye edecektir. Muhafazanın etrafındaki birikintileri ve tozu temizlemek için bir vakum aleti de kullanılabilir. Neyse ki, motorunuzun bir araya getirilme şekli, aracınıza giren kalıntıların çoğunu motorunuzun çalışan bileşenlerinden uzak tutar. Ancak, motor bölmenizden garip sesler, kokular veya duman geldiğini fark ederseniz, en kısa zamanda tamircinizi arayın.

Buji Bakımı Oldukça Önemlidir: Kirleri ve kir birikmesini yanma odasından uzak tutmak için bujiniz periyodik olarak temizlenmelidir. Bunu yapmak için araç teknisyeni tapa kablosunu çıkaracak, etrafındaki boşluğu temizleyecek, tapayı çıkaracak ve birikintileri, kiri veya tozu temizlemek için özel bir temizleyici ve fırça kullanacaktır. Bu çok küçük bir iştir, ancak motorunuzun genel performansını iyileştirmede büyük bir yol kat edebilir. Bujiler, yanma sürecinin başlangıç ​​noktasıdır.

Silindirlerdeki yakıt ve hava karışımını ateşleyen bir kıvılcım üretirler. Bu nedenle, motorunuzu her çalıştırdığınızda bujiler devreye girer ve bu nedenle zamanla bozulma eğilimi gösterirler. Aracınızı çalıştırmada sorun yaşıyorsanız veya motor çalıştırma kolaylığını kaybediyor gibi görünüyorsa, bujilerinizi değiştirme için kontrol ettirmenizin zamanı gelmiştir. Bujilere en iyi elektrik akımını sağlamak için bujilerle birlikte kabloların da değiştirilmesi önerilir. Çoğu üretici, bujilerin (Platinum) 50.000 KM’den sonra değiştirilmesini önerir ve bu çok pahalı bir iş değildir.

Basit ama Etkili Bir Adım: Yağ Değişimi

Yağ Değişiminize Dikkat Edin ve Aksatmayın: Bu çok basit bir prosedür ama yine de pek çok kişi bunu çok geç olana kadar erteliyor. Yağ değişimi, motorunuzun performansında ve aracınızın genel performansında büyük fark yaratabilir. Zamanla yağınız bulanık, bulanık ve yapışkan hale gelebilir ve bu, motorunuzun yağlama sisteminden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmaz. Aracınızın mükemmel durumda olduğundan ve motorunuzun kullandığı yağdan en iyi şekilde yararlandığından emin olmak için her 6 ayda bir 10.000 km’de yağınız kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Yağ ihtiyacınızın değişip değişmediğinden emin değil misiniz? Bugün bir yağ kontrolü için Experix‘i arayın!

Bununla birlikte motorunuzla ilgili bir sorun fark ederseniz, yapılacak en iyi şey tamircinizden randevu almaktır. Bir motor sorunu ne kadar uzun süre çözülmezse, o kadar fazla hasara yol açmaya başlar. Basit bir düzeltme olabilecek şey, birçok farklı parçayı ve parçayı değiştirme ihtiyacına dönüşebilir.

Motor bakımı, önleyici bakım veya diğer otomobil hizmetleri hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Sizin için uygun teknik servisi bulma konusunda deneyimlerimize dayanan desteğimizi sunarız. Ayrıca bir servis sorunu olup olmadığını anlamak için aracınızı kontrol edip, teknik servise gitmesi gereken kısımları size açıkça ifade edebiliriz.

Uygun ve Düzenli Yağlama: Bir motorda o kadar çok hareketli parça vardır ki, her zaman uygun yağlamanın olması çok önemlidir. Aksi takdirde, bu hareketli parçaların birçoğunun neden olduğu sürtünme sürtünmeye ve öğütmeye başlayacak ve hasara neden olacaktır. Bazen bu hasar onarılamaz olur ve motorunuz tekrar düzgün şekilde çalışmadan önce bir veya daha fazla parçanın değiştirilmesi ihtiyacına neden olur.

Aynı zamanda tamirciniz, sürtünmeyi ve aracınızın hasar görmesini önlemek için krank milinizin, piston segmanlarınızın ve silindir duvarlarınızın uygun şekilde yağlanmasını sağlamak için çalışacaktır. Bu aynı zamanda tamircinizin motorun belirli bölümlerindeki contaları kontrol etmesi ve her şeyin düzgün bir sürüş için olması gerektiği gibi birbirine uyduğundan emin olması için iyi bir zamandır.

Okuyunuz: Araç Bakımı Yapmak

Motor Bakımı Ayrıntıları: Hava ve Yakıt Filtreleri

Motor bakımı nedir sorusunun en temel noktalarını anlattık. Şimdiyse daha ayrıntılı kısımlara odaklanıyoruz. Tıpkı nefes aldığımız gibi, motorumuzun da çalışması için sürekli temiz hava akışına ihtiyacı vardır. Bu nedenle motorunuz, motora giren kir, kalıntı vb.’nin filtrelenmesinden sorumlu hava filtreleri ile donatılmıştır. Bir süre sonra, filtreler pislik nedeniyle tıkanır ve motorun verimli çalışabilmesi için değiştirilmesi gerekir (aralığı öncelikle sürdüğünüz koşullara bağlıdır).

Tıpkı hava filtreleri gibi, yakıt filtreleri de motoru yakıttaki zararlı tortu ve partiküllerden korur. Motorunuzun sorunsuz çalışmaya devam etmesini sağlamak için bunları bir süre sonra değiştirmek iyi bir fikirdir. Yeni bir yakıt filtresi motoru temiz tutacak ve böylece motor yükünü alacaktır.

Yukarıda belirtilen noktaların dışında, takip için her zaman yerleşik otomotiv uyarı lambaları kontrol edilmelidir. Motorunuzun daha iyi kilometre performansı ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için her zaman tutarlı bir hız seviyesinde sürmeniz tavsiye edilir. Motorunuzda sızıntı olup olmadığını kontrol edin (kokunu alabilirsiniz) ve büyük bir soruna dönüşmeden önce bir tamirciye gidin. Günümüz toplumunda araba sahibi olmak, herhangi bir yere ve her yere dört tekerlek üzerinde seyahat etme kolaylığından çok daha fazlasını gerektirir. Arabanıza gereken özeni gösterin. Experix deneyimleri gösteriyor ki, bir aracın bakım ve basit motor adımlarından kaçınan araç sahipleri daha sonrasında çok daha büyük masraflarla karşılaşıyor.

Motor parçaları sürekli hareket halinde olduğundan ve yakıtın yanması ısı ürettiğinden, motorlarımızda aşırı ısınmayı önlemek için su pompası, radyatör, soğutma sıvısı ve termostattan oluşan bir soğutma sistemi bulunur. Termostat, motorun yeterince ısındığını tespit ettiğinde, su pompasını, soğutucuyu (antifriz, genellikle yeşil veya turuncu renkli) radyatörden çekmesi için tetikler ve motor bölmesine sürer ve ardından radyatöre geri götürür. burada hava akımı ile tekrar soğutulur.

Motorunuzu aşırı ısınmadan korumak için, uygun soğutma sıvısı seviyesinin muhafaza edildiğinden emin olun. Soğutma sıvısı sızıntıları birçok arabada çok yaygındır, bu nedenle düzenli kontroller yaptırmak daha da önemlidir. Motorunuzun aşırı ısındığını fark ederseniz, aracınızı bir tamirciye götürün ve soğutma sistemi kontrolü yaptırın. Motor bakımı nedir sorumuzun cevabı işte bu kadar basit ama bir o kadar etkili adımlarda gizli!

Okuyunuz: Motor Performans Testi