Araçlarımızı düzenli olarak motor temizleme uygulamaya özen gösteriyoruz. Bazen kendi imkanlarımız ile yaptığımız temizlikler söz konusu olurken bazen özel oto kuaförlerinde araçlarımızı temizletiyoruz. Araçlarda genellikle iç-dış temizlik söz konusu oluyor. Aracın kaporta kısmı ve iç aksamı düzgün bir şekilde temizleniyor. Aracın motoru ise bu zincirin içerisinde genelde kendisine yer bulamamakta.

Araçlarda motor temizleme işlemleri genellikle göz ardı edilir. İnsanlar daha profesyonel bir işlem olduğundan motor temizliğinden uzak dururlar. Motorun temizlendiğinde belirli aksamlarının zarar gördüğüne dair spekülasyonların da olması insanların motor temizlemeden uzaklaşmasına sebep olmaktadır. Gerçek ise bundan çok farklı.

Motor Temizleme İşlemleri

Araç motorlarını temizlerken belli başlı etmenlere dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi halde hem sürücüler hem de arabalar zarar görebilir. Bunun olmasını engellemek adına bilinçli adımların atılması gerekli. Motorlarını nasıl temizleyeceğini öğrenen kişiler düzenli olarak temizliklerini gerçekleştirirlerse motorun performansı yüksek olacak ve parçaların ömrü uzayacaktır. Ayrıca satış aşamasında da büyük bir kolaylık olur.

Hangi Malzemeler Gerekli?

Aracın kaporta ve iç aksamını temizlerken insanlar belli başlı malzemelere ihtiyaç duyarlar. Söz konusu kısım motor olduğunda gerekli olan malzemelerin sayısı artmaktadır. Motor temizleme işlemlerinde kullanılmak adına üretilen malzemelerin kullanılması gerekli olur. Böylece hem işlemler çok daha kolay tamamlanır hem de aracın zarar görme ihtimali minimum seviyeye çekilmiş olur.

Motor Temizleme İşlemleri Araçlarda Nasıl Yapılır

Motor Temizleme İşlemleri Araçlarda Nasıl Yapılır

Olmazsa Olmaz Malzemeler

Motor temizliğinde çok sayıda malzeme kullanımı gerekli olur. Bunlardan bazıları olmazsa olmaz statüsünde yer alan ürünlerdir. Bazı ürünler ise kişiden kişiye değişen tercihler yönünde satın alınır. Olmazsa olmaz ürünlerin ilk sırasında plastik poşetler ya da streç filmler gelmektedir. Bu malzemeler motorda elektrik aksamlarının bulunduğu yerlerin koruma altına alınması için kullanılmaktadır.

Motorların temizliğinde insanlar yağlara karşı mücadele verirler. Motor temizleme işlemleri için su yeterli bir temizleyici olmaz. Her zaman özel temizlik deterjanları kullanılmalıdır. Sprey formunda olan temizlik deterjanları kullanılabilir. Bu deterjanların yağlara karşı etkili olması şarttır. Özel olarak motor temizlemede kullanılan deterjanlar da üretilmektedir. Bunlar da satın alınabilir.

Temizlik için satın alınan deterjanların uygulanması için fırçalar gereklidir. Sert kıllı fırçaların satın alınması gerekir. Motor kısmında yer alan parçalar çok hassas ürünler değillerdir. Yumuşak kıllı fırçalar zarar vermeyen yapıda olsa da yağların motordan uzaklaştırılmasını sağlayamaz. Sert kıllı fırçalar ile motor temizleme işlemleri en kolay şekilde gerçekleştirilebilir. Tekerlek temizleme fırçası olarak satılan ürünler motor temizlemede de kullanılabilmektedir.

Olmazsa olmaz ürünlerin bir diğeri de hortumlardır. Motor temizliğinde tazyikli su kullanımı uygun olmaz. Hortum yardımıyla suyun yönlendirilmesi gerekmektedir. Motorun durulanması aşamasında hortumla gerekli olur. Durulama işlemleri tamamlanan motorların kurulanması aşamasında da mikro fiber bezlerin kullanımı gerekli olacaktır. Bezlerle birlikte gerek duyulan malzemeler tamamlanmış olur.

İsteğe Bağlı Ürünler

Araçlarını her zaman temiz tutmak isteyen kişiler motor temizleme işlemlerini gerçekleştirirken bazı özel malzemeleri de tercih edebilirler. Bunlar şart olarak gösterilmese de temizlik aşamasında değerli ürünlerdir.

Motor cilası olarak satılan ürünler temizlik sonrasında motorun daha iyi bir görünüme sahip olmasında etkilidir. Motorun metal aksamları temizlenmesine rağmen parlamıyorsa bu cilalar ile daha parlak bir forma sokulabilir. Özellikle yaşı biraz ilerlemiş olan araçlarda metal aksamlar çok fazla parlamaz. Bu aşamada cilalar muhteşem iş görecektir.

Siyah plastik parlatıcılar da diğer özel ürünler olarak karşımıza çıkar. Motor temizleme işlemleri sırasında motorun plastik kapakları bu parlatıcılar ile temizlik sonrasında bakıma alınabilir. Yeni dönemdeki birçok motorda yer alan plastik parçalar çok daha parlak ve ilgi çekici bir görüntüye sahip olacaktır. Son derece kullanışlı ve uygun fiyatlı bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Güvenlik Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Motorun temizlenmesi için gerekli malzemeleri bir araya getiren kişiler temizliğe başlamadan önce belli başlı güvenlik önlemlerini almak zorundadır. Aksi halde süreç başarısız olurken yıkama işlemlerini gerçekleştirecek olan kişiler zarar görebilir. Böyle olumsuzlukların yaşanmaması adına güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Elektrik Bileşenlerine Özel Kapaklar ve Streç Filmler

Bilindiği üzere elektrik aksamının su ile temas etmemesi gerekmektedir. Bunun sağlanabilmesi adına elektrik aksamı çeşitli malzemeler ile koruma altına alınır. Küçük plastikler aksamın korunması için muhteşem bir seçenek olacaktır. Kabloların ya da tellerin korunması için de streç film kullanılabilir. Motor temizleme aşamasında streç film su geçirmediğinden sarıldığı aksamı korumayı başarır.

Sıcak Motordan Uzak Durun

Motorun temizlenmesi için araçlar genellikle özel bir alana götürülür. Aracın temizleme aşamasına geçilirken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi motorun soğumasını beklememek olacaktır. Motorun çok sıcak olmadığı düşünen kişiler temizliğe başlarlar. Ancak hiç beklemedikleri alanlardan çıkan sıcak buharlar yanma olaylarına sebep olabilmektedir. Ayrıca temizlik kimyasalları da ısı ile reaksiyona girebilir.

5 Adımda Temizliği Gerçekleştirin

Gerçekleştirilecek olan motor temizleme işlemleri 5 ana adımdan oluşmaktadır. Gerekli tüm malzemeleri satın alan ve sonrasında güvenlik önlemlerini aksatmadan gerçekleştiren kişiler artık temizliğe başlayabilirler. Temizlik sırasında sabırlı olmak ve her noktaya ulaşmak için çaba göstermek önemlidir. Atılacak olan adımlar ile muhteşem bir motor görüntüsü ortaya çıkar.

Motor Temizleme İşlemleri Araçlarda Nasıl Yapılır

Motor Temizleme İşlemleri Araçlarda Nasıl Yapılır

Temizleme Spreyinin Uygulanması ve Beklemeye Geçilmesi

Motorların temizlenmesine özel deterjanlar ile başlanmaktadır. Sprey formunda olan temizlik ürünleri motorun her alanına sıkılır. Etkisini göstermesi için belirli bir süre beklenmesi gerekecektir. Bir süre sonra yağlar motordan akmaya başlar. Kir ve yağın motordan çözünmeye başlaması bir sonraki aşamaya geçişin hazır olduğu anlamına gelecektir.

Sert Bir Fırçayla Ovalama Süreci

Kullanılan spreyin yağ ve kiri tamamen yumuşatması yağların motorun üzerinden akmasına sebep olur. Her ne kadar yağ ve kir motordan uzaklaşıyor gibi gözükse de tamamı motoru terk etmez. Çok sayıda inatçı kir motordaki yerini almıştır. Bunların ortadan kaldırılması için fırçalama işleminin yapılması gerekir. Sert kıllı fırça ile gerçekleştirilen ovalama sayesinde motora yapışmış olan kirler tamamen çözülecektir.

Motoru Durulama Vakti

Büyük bir özenle devam edilen motor temizleme sürecinin üçüncü adımı durulamadır. Özel temizlik deterjanı ve fırça kullanılarak çıkarılan kirler motoru tamamen terk etmezler. Bunun için su kullanımı gereklidir. Hali hazırda kirler ve yağlar fırça sayesinde çözüldüğünden yüksek basınçlı sulara ihtiyaç olmaz. Standart bir hortumdan gelen su durulama işlemi için yeterli olacaktır. Suyun kiri temizlenmeye hazır olan tüm bölümlere ulaştığından emin olun.

Motoru Kurutmak Çok Önemli

Motoru duruladıktan sonra kurulama aşamasına geçilmektedir. Kurutma aşaması gerçekleşen fırçalama ve durulama işlemleri sonrasında motorda iz kalmaması amacıyla yapılmaktadır. Aksi halde motorun üzerinde damla izleri ortaya çıkar. Bunun yanında motorun ıslak kalması da doğru bir hamle olmaz. Ulaşılabilen tüm alanlar motor temizleme işleminin dördüncü aşaması olarak mikrofiber bezler ile kurulanır. Ulaşılamayan yerlerde sıcak hava kurutma görevini üstlenecektir.

Plastik Kapmaların Sökülme Zamanı Geldi

Motor temizliğini bitirmenin sevincini yaşayan kişiler motorun içerisinde kullandığı plastik malzemeleri çıkararak süreci tamamlar. Bu parçaların motorda kalması ilk kullanımı sırasında erimelere yol açar ve sonrasında büyük problemleri doğurur. Kesinlikle plastiklerin çıkarılması gereklidir.

Okuyunuz: Motor Performans Testi