Motor yağına katkı maddesi katılır mı sorusunu yanıtlamadan önce, motor yağının ne olduğunu ve hangi maddelerden üretildiğini ve araçlarda neden kullanıldığını bilmemiz gerekmektedir. Motor yağı, ham petrolden elde edilen yağların içine çeşitli katkı maddeleri eklenerek üretilen yağlardır. Ham petrolden elde edilen bu yağlar, araçlarda doğrudan kullanılabilecek bir yağ değildir. Bu yüzden motor yağlarına katkı maddeleri eklenir. Özellikle eski araçlarda, eskimiş ve yıpranmış motor ve motor aksamlarının performansını artıran bu katkı maddeleri, sentetik ürünlerdir. Motor yağına her 5 litrede 0,5 litre eklenen bu katkı maddelerinin fiyatları, özelliklerine göre 20 ile 300 TL arasında değişmektedir. Eğer aracınızın son 10 yıl içinde üretildiyse ve üreticisi tarafından tavsiye edilmiyorsa, bu tür sentetik katkı maddeleri kullanmanız tavsiye edilmez. Ancak aracınız eski model bir araç ise aracınızın motorunun performansını artırmak için bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Motor yağına katkı maddesi katılır mı ?

Motor yağına katkı maddesi katılır mı

Motor yağına katkı maddesi katılır mı

Motor Yağı Nedir?

Motor yağına katkı maddesi katılır mı sorusunun yanıtı, motor yağının ne olduğunda yatmaktadır. Peki, motor yağı nedir?

Geçmişte motor yağı, motor parçalarını yağlamak, sürtünmeyi azaltmak, motoru soğutmak ve korumak için kullanılan baz yağların ve katkı maddelerinin bir karışımıydı. Günümüzde üretilen sentetik motor yağları ise, baz yağlar ve katkı maddelerinin bir karışımıdır.

Motor Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Motorun ve motor parçalarının aşınmasını azaltır.
 • Motorun iç aksamlarında tortu oluşmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Motor parçalarının soğutulmasına yardımcı olur.
 • Motorun yakıt verimliliğini artırır.
 • Geniş bir sıcaklık aralığında motorun korunmasını sağlar.
 • Emisyon sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Motor Yağına Eklenen Katkı Maddeleri Nelerdir?

Motor yağının temel amacı, motorunuzu yağlamak ve motorun hareketli parçaları arasındaki sürtünmeyi azaltmaktır. Bununla birlikte motor yağı, aracınızın motorunda bazı önemli görevler üstlenir. Bu görevlerin başlıcaları motor parçalarını korozyona karşı korumak, motor aksamlarında tortu oluşumunu önlemek, motorun soğumasına yardımcı olmaktır. Ancak ham petrolden üretilen motor yağı bu görevleri tek başına gerçekleştiremez. Bu yüzden motor yağına bazı katkı maddeleri eklenir. Bu katkı maddeleri, ya üretim aşamasında ya da paketleme sonrasında motor yağına eklenen kimyasal bileşenlerdir. Sürücüler araçları için farklı katkı maddeleri seçerek de motor yağlarına ekleyebilirler. Örneğin bazı motor yağı takviyeleri, dizel motorun daha temiz çalışmasına destek olmak için, contaların sağlığını korumak için veya sızıntıları önlemek için kullanılabilir. Günümüzde satılan bütün motor yağlarında en az yüzde 15 katkı maddeleri kullanılmaktadır.

Motor Yağına Eklenen Katkı Maddelerinin Çeşitleri Nelerdir?

 • Üretim aşamasında eklenen katkı maddeleri
 • Üretim aşamasından sonra eklenen katkı maddeleri

Motor yağına eklenen katkı maddeleri iki çeşittir. Bunlardan ilki motor yağına üretim aşamasında eklenen katkı maddeleridir. İkincisi ise üretim aşamasından sonra motor yağına eklenen katkı maddeleridir. Motor yağına katkı maddesi katılır mı sorusunu soranlar genellikle ikinci tür katkı maddelerini, yani motor yağına sonradan eklenen katkı maddelerini kastederek bu soruyu sormaktadır.

Motor Yağında Neden Katkı Maddeleri Kullanmalıyız?

Motor yağına katkı maddesi katılır mı sorusunun merak edilmesinin nedenlerinden biri, araçlarda kullanılan motor yağlarının katkı maddesi olmadan kullanılıp kullanılamayacağı sorusudur. Bu sorunun cevabı ise basittir; katkı maddeleri olmadan motor yağları temel işlevlerini yerine getiremez. Bu yüzden motor yağlarına katkı maddeleri eklemek gerekmektedir. Zamanla motor yağındaki katkı maddeleri azalarak yok olur. Bu yüzden motor yağını belirli aralıklarda yenilemek gerekir.

Motor Yağında Katkı Maddeleri Kullanılmazsa Ne Olur?

Motor yağına katkı maddesi katılır mı, bunun faydası nedir’ sorularının yanıtını birçok farklı şekilde verilebilir. Motor yağına katkı maddesi katılmazsa, araçta birçok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Örneğin; motor yağının üretim aşamasında çeşitli katkı maddeleri kullanılmazsa motor aksamlarında daha fazla aşınma ve yıpranma meydana gelir. Yakıt tüketimi artar, motor aksamlarında paslanma ve korozyon oluşarak motorun parçaları bozulur. Motorda yağ tortuları oluşur, aynı zamanda motor ve motor parçaları aşırı ısınarak hasar görür. Üretim aşaması sonrasında motor yağına eklenen katkı maddeleri motor yağının performansını ve motorun performansını artırır. Sonradan eklenen katkı maddeleri aynı zamanda motorun ömrünü de uzatır.

Motor Yağına Sonradan Eklenen Maddelerin Faydaları Nelerdir?

Motor yağına katkı maddesi katılır mı, motor yağına sonradan katkı maddesi eklenir mi sorusunun yanıtı açıktır. Motor yağına sonradan katkı maddesi eklemek zorunlu olmasa bile motor yağına sonradan katkı maddesi eklemek motora ve motor aksamlarına çok faydalıdır. Bu katkı maddelerinin faydaları şunlardır:

1. Aşınma ve yıpranmayı azaltır.

Araçların motorunda meydana gelen aşınmaların yüzde 75’den fazlası, araç çalışırken meydana gelir. Motora eklenen katkı maddeleri, motor yağının tüm motor parçalarına eşit bir biçimde ulaşmasını sağlayarak motorun parçalarını ve kendisini korur. Motorun parçalarının iyi bir şekilde yağlanmasını sağlayan bu katkı maddeleri motor parçalarının arasında aylarca koruyucu bir film görevi görür.

2. Sızdırmazlığı artırır.

Motor yağına eklenen katkı maddeleri, silindirlerin ve valflerin arasına yerleşerek sızdırmazlığı artırır. Böylece aracın beygir gücünün ve tork gücünün performansı da artar.

3. Servis ihtiyacını azaltır.

Motor yağına eklenen katkı maddeleri motorun en iyi şekilde çalışmasına destek olur. Yağ değişimleri sırasında ekstra koruma sağlar. Motor yağına sonradan eklenen katkı maddeleri, daha az yağ değiştirmenize destek olur. Bu maddeler, motor yağındaki maddeleri de koruyarak araçta bir sorun yaşamanızı en az yüzde 50 oranında önler. Böylece servise başvurma ihtiyacınız da oldukça azalır.

4. Motor yağını stabilize eder.

Kaliteli katkı maddeleri, tüm hava koşullarında motor yağını stabilize eder, viskozite değerlerini iyileştirir.

5. Aşırı ısınmayı önler.

Motor yağı katkı maddeleri, sürtünmeyi azaltarak aşırı ısınmayı azaltır. Motorun düşük sıcaklıklarda çalışması ise motorunuzun ömrünü uzatır.

6. Gürültüyü azaltır.

Motor yağına eklenen bu katkı maddeleri, motorun ve motor parçalarının daha iyi yağlanmasını sağlayarak aracınızdaki motor gürültüsünü minumum seviyelere indirir. Bu katkı maddeleri sayesinde aracınız fark edilir şekilde daha sessiz çalışır.

7. Yakıt tasarrufu sağlar.

Katkı maddeleri, motor parçaları arasındaki sürtünmeyi azalttığı için yakıt tüketiminde önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Motor Yağı Katkı Maddelerinin Özellikleri Nelerdir?

Motor yağları, baz yağlar ve katkı maddeleri olmak üzere iki temel bileşenden oluşur. Baz yağlar motor yağının en az yüzde 70-90’ını oluşturur. Baz yağlar, ham petrolden üretilir. Katkı maddeleri motor yağının yüzde 10-30’unu oluşturur.

Motor yağına katkı maddesi katılır mı sorusunu yanıtlayabilmek için motor yağı katkı maddelerinin neler olduğunu bilmemiz gerekir.

Motor yağlarında kullanılan katkı maddelerinin çeşitli özellikleri vardır. Bu katkı maddeleri sahip oldukları bu niteliklerden dolayı motor yağlarında kullanılırlar. Motor yağlarında kullanılan katkı maddelerinin özellikleri şunlardır:

 • Dağıtıcı katkı maddeleri
 • Temizleyici katkı maddeleri
 • Aşınma önleyici katkı maddeleri
 • Sürtünme önleyici katkı maddeleri
 • Antioksidanlar
 • Köpük önleyici katkı maddeleri
 • Korozyon önleyici katkı maddeleri
 • Viskozite değeri geliştirici katkı maddeleri

Dağıtıcı Katkı Maddeleri

Dağıtıcı katkı maddeleri, araçların motorunu daha temiz tutar. Bu maddeler, motor yağındaki kirleri dağıtarak motor aksamlarında tortu oluşumunu önler. Dağıtıcı katkı maddeleri, çeşitli parçacıkların ve yabancı maddelerin metal parçalara yerleşmesini önleyerek motoru temiz tutar. Dağıtıcılar aynı zamanda her sıcaklıkta motor yağının viskozitesini korumaya da yardımcı olur.

Temizleyici Katkı Maddeleri

Temizleyici katkı maddeleri, piston segmanı alanı ve piston tacı altı gibi yüksek sıcaklıktaki yüzeylerde tortuların önlenmesine yardımcı olur. Bu maddeler, motor aşınmasını önler ve aracın motor performansını ve verimliliğini artırır. Temizleyici katkı maddeleri, motor parçalarının üzerini akışkan halde tutarak yüzeylerde tortu oluşmasını önler. Aynı zamanda bu katkı maddeleri, yağ kirlerini ve asitleri nötralize ederek motorun temiz kalasını sağlar.  

Aşınma Önleyici Katkı Maddeleri

Aşınma önleyici katkı maddeleri, yüksek sıcaklıklar altında çalışan motor parçalarını korur. Aşınma önleyici katkı maddeleri, motor parçalarının üzerini bir film tabakası gibi kaplayarak metal aksamların aşınmasını önler. Aşınma önleyici katkı maddeleri, motor parçalarında sürtünmeyi azaltır ve motor yağı bozulsa bile motorun tutukluk yapmasını önler. Bazı aşınma önleyici motor yağı katkı maddeleri, oksidasyonu yavaşlatır ve korozyonu önler.

Sürtünme Önleyici Katkı Maddeleri

Sürtünme önleyici katkı maddeleri, yüksek sıcaklıklarda çalışan motor aksamları sürtünmeyi azaltır. Böylece motor parçalarını aşınmaya karşı korur ve motor performansını artırır.

Antioksidanlar

Antioksidanlar motor aksamlarında meydana gelebilecek oksidasyonu önler. Oksidasyon yağın yüksek sıcaklıklarda oksijene maruz kalmasından kaynaklanır. Oksidasyon, yağın parçalanmasını hızlandırır, yağın kalınlaşmasına ve motorun aksamlarında tortu oluşmasına neden olur. Antioksidanlar, motor aksamlarında oksidasyonu önleyerek aracın performansını artırır.

Köpük Önleyici Katkı Maddeleri

Köpük önleyici katkı maddeleri, motor yağında köpük oluşmasını önleyen maddelerdir. Bu maddeler olmasa motor yağı köpürerek kabarcıklara neden olmakta, bu kabarcıklar yağın motor parçalarına iletilmesini zorlaştırmaktadır. Köpük önleyici katkı maddeleri, yağın tüm motor parçalarına iletilmesini sağlamakta ve motor parçalarının hasar almasını önlemektedir. Motor yağında köpük önleyici katkı maddeleri olmazsa motor yağı, yağ basıncı kaybına neden olan hava kabarcıkları ve köpükler üretir. Bu köpükler, motorun yağlanmasını önleyerek motor parçalarında korozyona neden olur. Köpük önleyici katkı maddeleri, bu yüzden dolaylı da olsa, motor parçalarında korozyon oluşumuna karşı da koruma sağlar. Ancak köpük önleyici katkı maddeleri dikkatli kullanılmalı, motor yağına eklenecek miktara dikkat edilmelidir. Bu katkı maddesi fazla kullanılırsa motor yağında ters etki yapabilir.

Korozyon Önleyici Katkı Maddeleri

Korozyon önleyici katkı maddeleri, motorun içi parçalarında korozyon ve paslanmayı önler. Bu maddeler, motorun metal parçalarını kaplayarak bu parçaların paslanmasına ve korozyona uğramasına karşı koruma sağlar. Korozyon önleyiciler, asitlerin metal üzerindeki reaksiyonlarına karşı motor parçalarını korumaya yardımcı olur. Viskozite Değeri Geliştirici Katkı Maddeleri

Viskozite değeri, bir yağın sıcaklık değiştikçe maruz kaldığı değişikliklere direnme yeteneğini ölçen değerdir. Viskozite değeri geliştirici katkı maddeleri, yağın çeşitli sıcaklıklarda korunmasını sağlar. Bu maddeler motor parçalarını kaplayarak motor parçalarını aşınmaya karşı tamamen korur.

Motor Yağına Bor Katkısı Eklemek Faydalı mı?

Son yıllarda motor yağı katkı maddesi üreticileri, bor adı verilen mineralli ürünler üretmekte ve satışa sunmaktadır. Bor minerali içeren bu ürünler, benzinli, LPG’li ve dizel araçlarda kullanılabilir. Bu ürün, motor yağ hacmi 5 litrelik araçlarda 250 mililitre oranında kullanılır. Bor mineralli motor yağı katkı maddelerinin araçlara birçok faydaları vardır:

 • Aşınmaları azaltır
 • Yakıttan büyük oranda tasarruf sağlar
 • Yağ ömrünü 2 katına çıkarır
 • Yağ kullanım ihtiyacını P ye varan oranda azaltır
 • Motor sistemindeki harareti önler
 • Motorun daha sessiz çalışmasını sağlar
 • Motor gücünü ve performansını arttırır
 • Egzoz gazlarını ve mavi dumanı azaltır
 • Çevre kirliliğini azaltır
 • Motorun ve motor parçalarının ömrünü uzatır

Motor Yağı Katkı maddeleri Nasıl Kullanılır?

Aracınıza motor yağı katkı maddesi eklemek için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz.

1-Aracınızın yağını ve filtresini değiştiriniz.

2-Aracınızı 10 dakika çalıştırıp, yağın ısınmasını sağlayınız.

3-Aracınızın motorunu kapatınız.

4-Satın aldığınız katkı maddesini en az 5 dakika çalkalayınız.

5-Motorun kapağını açıp katkı maddesini yağa boşaltınız.

6-Katkı maddesinin motora eşit olarak dağılmasını sağlamak için aracınızı 10-15 dakika çalıştırınız.

Diğer Yazımızı Okumak İsterseniz; Aracınız Soğuk Havada Çalışmıyor İse Tıklayınız ?