Oto Ekspertiz nedir Sorusuna geçmeden önce; Araç alımlarında her durumda alıcılar için önemli olan tek şey aracın temiz olmasıdır. Alıcılar daima iyi durumda olan araçları alma teşebbüsünde bulunur. Ancak her durumda dışardan görünen araç, gerçekte istenilen seviyede olmaz. Dışarıdan bakımlı görünen araç ilk bakışta kusursuz gibi görünebilir ancak en yeni model araçların bile kazaya karışmış olma riskleri oldukça yüksektir.

Araçlarda gözle görülemeyen kusurları tespit ederek araçların gerçek durumunun ortaya çıkartılmasını sağlayan kontrol ve incelemeler genel anlamda oto ekspertiz adını alır. Oto ekspertiz nedir ve nerede yapılır gibi sorular özellikle araç piyasasına ilk defa girecek olan alıcılar tarafından oldukça sık merak edilir. Güvenilir merkezler tercih ederek profesyonel hizmetler almak ve tamamen gerçeği yansıtan sonuçlara sahip olmak mümkün olur.

Ekspertiz hizmetleri ile aracın temiz olduğundan emin olunur ve alıcıya da bu konuda güven verilir. Aracın gerçek değerinin belirlenmesinde de en iyi yöntem olan oto ekspertiz hizmetleri teknolojik cihazlar ile yapıldığından herhangi bir olumsuz yönü bulunmaz ve son derece güvenilirdir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Oto Ekspertiz Nedir

Oto Ekspertiz Nedir

Oto ekspertiz hem yeni hem de ikinci el oto piyasasında tercih edilen bir muayene sistemidir. Araçlarda herhangi bir sorunun olup olmadığının tespit edilmesini sağlayan sistemler, hazırlanan detaylı raporlar ile araç sahiplerine teslim edilir. Özellikle ikinci el araçlarda alıcıların sıklıkla tercih ettikleri oto ekspertiz işlemleri bir nevi alıcılara güven verir. Daha sonradan meydana gelecek birçok probleme karşı önceden önlem almak ve masraftan kurtulmak oto ekspertiz hizmeti ile mümkündür.

Oto ekspertiz hizmeti aracın sahibini gizlediği her türlü kusuru ortaya çıkartır. Detaylı olarak yapılan muayeneler aracın her bir aksamının detaylı olarak incelenmesini sağlar. Titizlik ile yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen veriler raporlara dökülür ve araç sahiplerine teslim edilir.

Merkezimizde gerçekleştirilen oto ekspertiz hizmetleri ile özellikle 2. el oto piyasasında büyük bir kolaylık sağlar. Merkezimizde sunduğumuz detaylı oto ekspertiz hizmeti ile aracın motorundan, iç aksesuarlarına kadar her bir detay gözden geçirilir ve aracın mevcut bulunan hasarları tespit edilir.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz hizmeti yetkili olan servislerde gerçekleştirilmesi gereken bir hizmettir. Oto ekspertiz hizmetinden istenilen verimli sonuçların alınması için aracın temiz bir şekilde servise getirilmesi gerekir. Aksi durumlarda merkezimizde aracın önce detaylı temizliği sağlanır, ardından ekspertiz muayenesine geçilir.

Ekspertiz muayeneleri aracın aksamlarının incelenmesi için özel olarak hazırlanan alanlarda gerçekleştirilir. Sonuçların şeffaf olması ve gerçeği yansıtması için hem cihazların bakımlı olması hem de kontrolü yapan kişinin uzman olması gerekir. Experix A.Ş. olarak oto ekspertiz hizmetlerinde araç sahiplerine en kısa zamanda en gerçekçi sonuçlar yansıtılır. Her araca ekspertiz uzmanlarımız titizlik ile yaklaşır ve hiçbir husus gözden kaçmadan dikkatli bir şekilde ekspertiz hizmetleri yürütülür.

Oto Ekspertiz ile Nelere Bakılır?

Merkezimizde gerçekleştirilen oto ekspertiz hizmetleri nasıl yürütülür?

 • Oto ekspertizinde ilk aşamada araç süspansiyon kontrol alanına alınır. Aracın süspansiyon muayenesinde 4 tekerin süspansiyonları bilgisayarlı cihazlar eşliğinde kontrol edilir. Bu aşamada araçta herhangi bir direnç kaybının olup olmadığına bakılır. Patlak olup olmadığı tespit edilir.
 • Araç fren kontrol merkezine alınır. Burada aracın fren sistemi detaylı bir şekilde testten geçirilir. Frenleme hamlesinin 4 teker üzerinde yarattığı tepki değerlendirilir.
 • Bir sonraki aşamada dyno test vardır. Araç motor aksamının detaylı incelenmesi için özel olarak tasarlanan bölüme alınır. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından araç motoru üzerinde testler gerçekleştirilir. Lift üzerinde bulunan aracın motor aksamları muayene edilir. Motorda herhangi bir deformasyon olup olmadığı yapılan testler sonucunda anlaşılmaktadır.
 • Son aşamalarda aracın beyin muayenesi bulunur. Aracın beyin sisteminde herhangi bir arızanın olup olmadığı muayene edilir. Aracın el freni sistemi kontrol edilerek frenin sıkılık derecesi ölçülür.
 • Aracın iç aksamları da detaylı bir şekilde kontrolden geçirildikten sonra genel kapsamda oto ekspertiz hizmeti sonlandırılır.

Test aşamasında elde edilen her veri bilgisayar ortamında hazırlandığından tamamı ile gerçeği yansıtmaktadır. Veriler bilgisayar ortamında rapor olarak hazırlanır ve araç sahiplerine iletilir. Experix A.Ş. bünyesinde her marka ve her model araç üzerinde oto ekspertiz hizmeti gerçekleştirilebilmektedir.

Oto Ekspertiz Cihazları Nelerdir?

Merkezimizde gerçekleştirilen hizmetler kapsamında araçlarda bulunan her bir bölge ve aksamın detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan oto ekspertiz cihazları nelerdir?

 • Süspansiyon testi cihazı,
 • Yanal kayma test cihazı,
 • Bilgisayar alt yapısı ile gerekli olacak her türlü genel yazılım,
 • Lastik diş derinlik ölçer,
 • Arıza tespit cihazları,
 • Yönetim paneli,
 • Kaporta kontrolü ile boya test ölçüm cihazı,
 • Fren hidrolik testi cihazı,
 • Fren test cihazı,
 • Lastik basıncı hava saati,
 • Kompresör ile şartlandırıcı,
 • Akü test cihazı,
 • Boya kalınlığını ölçer cihaz,
 • Dinamometre,
 • Lift.

Oto Ekspertiz Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Oto ekspertiz seçiminde dikkat edilmesi gerekenler alınacak sonuçların güvenilir olması açısından önemidir. Alanında uzman personele sahip olan oto ekspertiz merkezleri ile çalışarak hem uygun fiyatlardan yararlanmak hem de kusursuz hizmetler almak mümkün olur. Ekspertiz anlamında sektörde en uygun fiyatlara en kaliteli hizmeti veren merkezimiz sizlere her koşulda en kapsamlı ve en başarılı oto ekspertiz hizmetini sunar. Oto ekspertiz fiyatları hakkında bilgi almak ve 2.el oto ekspertiz anlamında ihtiyacınız olacak her türlü hizmeti en iyi koşullarda sağlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz Bayilik