Otomotiv sektörünün geleceği bazı kullanıcıların merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu konuda gelecek otomobillerden bahsedeceğiz.

Otomobiller, her geçen dönem daha da gelişiyor ve daha yeni teknolojilerle karşımıza çıkıyor. Bundan 100 yıl önce oldukça sade olan arabalar günümüze kadar gelişerek daha konforlu ve daha teknolojik hale gelmeye başladı. Hatta şu anda bazı otomobil modellerinde yer alan ekranda yüksek performans isteyen oyunları dahi oynamak mümkün. Otomobiller bu kadar hızlı gelişirken şimdiden gelecek otomobillerin nasıl olacağı da merak edilen bir konu olmakta.

Otomotiv Sektörünün Geleceği

Elektrikli Araçların Yaygınlaşması

Otomobillerin yaygınlaşması ile birlikte ilk olarak buharlı motorlar ortaya çıksa da sonrasında içten yanmalı motorlara geçildi. Çok uzun bir süredir içten yanmalı motorlar ağırlıklı olarak kullanılıyor. Günümüzde halen yoğun bir kullanım oranına sahip. Gelecekte artık içten yanmalı motorlardan çok elektrikli araçlar daha çok ön plana çıkacak. Aslına bakarsak elektrikli araçlar 20. yüzyıldan beri karşımıza çıkıyor fakat net olarak üretimi yapılmıyordu.

Otomotiv sektörünün geleceği olarak anılan elektrikli araçlar son zamanlarda daha fazla üretime sahip. Yakın bir gelecekte ise elektrik tüketimi yapan araçların daha çok kullanılacağı biliniyor. Bunun sebebi bazı ülkelerin bu konuda adımlar atması. Örneğin bazı Avrupa ülkeleri gelecekte elektrikli araçları zorunlu hale getirmeyi planlıyor. Bu gibi yasalar firmalara da baskı uygulayarak onların kısa sürede tamamen elektrikli araçlara geçmesini sağlayacak.

Otomotiv Sektörünün Geleceği

Otomotiv Sektörünün Geleceği

Otonom Sürüş Teknolojilerinin Öne Çıkması

Otonom sürüş, adından da anlaşılacağı üzere otomatik bir şekilde yapay zeka destekli ilerleyen araçlara verilen isim. Elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte otonom sürüş teknolojisinde de artış olacak. Bu teknolojiden bahsetmek gerekirse otonom sürüş, aracın yapay zekayı kullanarak yolu kontrol edip kendi kendine gitmesi anlamına geliyor. Bazı fotoğraflarda sürücünün uyurken aracın gittiği gibi olaylarla karşılaşılmış olabilir fakat bu şimdilik tam olarak mümkün değil. Nadir de olsa bu araçların kaza yapma ihtimali bulunuyor fakat normal bir sürücüye göre otonom sürüşte kaza oranı daha düşük.

Otomotiv sektörünün geleceği olan otonom sürüş ile ilgili bir örnek vermek istiyoruz. Günümüzde otonom araçlar kendi kendine giden, kendi kendine fren yapan ve kendi kendine hızlanıp dönüş yapabilen araçlar. Sürücünün bu sırada yolu kontrol etmesi ve ara sıra direksiyona dokunması gerekebiliyor. Bunun sebebi sürücünün uyanık olması gerektiği. Dediğimiz gibi bu teknoloji henüz gelişme aşamasında olduğu için bu şekilde. Gelecekte otonom araçlar kendi kendine gidip sürücü ihtiyacını ortadan kaldıracak. Hatta bazı araçlar tamamen bu şekilde programlanabilir yani araç navigasyon sistemi ile konumu alır, otomatik bir şekilde yola girebilir.

Karbon Salınımının Azalması

Otomotiv sektörünün geleceği karbon salınımının azalmasında da önemli bir rol oynayacak. Karbon salınımı her geçen yıl daha da azalıyor. İçten yanmalı motorların karbon salınımı daha yüksek iken elektrikli ve daha çevreci araçlarda karbon salınımında ciddi bir azalma meydana gelmeye başlayacak. Bundan dolayı karbon salınımının azalması Dünya gezegeni için de önemli bir adım olacak.

Aslına bakarsak bazı insanlar doğrudan ve dolaylı yoldan karbon salınımı yapıyor. Doğrudan karbon salınımına örnek vermek gerekirse petrol işlemek, içten yanmalı motora sahip araç kullanmak ve fabrika işletmek örnek gösterilebilir. Dolaylı yoldan örnekler sunmak gerekirse petrolden üretilen eşyalar kullanmak ve elektrik tüketmek bu duruma örnek gösterilebilir. Şunu belirtelim ki yenilenebilir enerjiye sahip elektrik tüketimi karbon salınımı neredeyse yapmıyor. Örnekleri incelerken bu gibi istisnaları da düşünmek gerekiyor.

Okuyunuz: Elektrikli Araba Fiyatları

Yapay Zeka Teknolojilerinin Gelişmesi

Otomotiv sektörünün geleceği konusunda bilinmesi gereken bir diğer konu yapay zeka teknolojileri olarak öne çıkıyor. Yapay zeka her geçen gün daha da gelişiyor ve daha iyi hale geliyor. Yapay zekanın gelişmesiyle beraber insanlar teknolojiyle birlikte daha iyi performans gösterebiliyor. Yapay zeka, doğal zeka gibi fakat doğal zeka kadar gelişmiş olmayan bir sistem. Amacı, birçok işin daha hızlı bir şekilde yapılması. Örnek vermek gerekirse bir konuda analiz yapmak gerekiyor. Matematiksel hesaplamalar sonrasında analiz yapmak uzun sürebilir. Yapay zeka sayesinde bu süre saniyeler içerisinde tamamlanıyor.

Yapay zeka, sunmuş oldukları ile birlikte yalnızca otomobillerde de oldukça faydalı bir teknoloji sağlıyor. Çünkü yapay zeka ile beraber pek çok sistem ortaya çıkmış durumda. Bunlardan birisi güvenlik teknolojilerinin yapay zeka ile denetimli olması. Gelecekte yapay zeka kullanılarak otomobiller daha konforlu ve daha güvenli hale gelecek. Hatta otomobiller insanları evinde gibi hissettirecek.

Otomotiv Sektörünün Geleceği

Daha İyi Güvenlik Teknolojilerinin Ortaya Çıkması

Otomotiv sektörünün geleceği daha güvenli görünüyor. Çünkü yapay zeka geliştikçe daha iyi güvenlik teknolojileri de ortaya çıkıyor. Günümüzden örnek vermek gerekirse yapay zeka sayesinde kameralar yolu ve çevreyi takip ederek hızlı bir ilişki kurabiliyor. Acil bir durum olduğunda ise gerekli işlemi uyguluyor. Örnek vermek gerekirse arkaya doğru giderken eğer arkada bir yaya var ise yapay zeka hemen uyarıyor ve ani fren yapıyor. Bu oldukça önemli bir sistem. Gelecekte daha çok yaygınlaşacak olan yapay zeka ve güvenlik sistemleri araçların ve çevredeki canlıların da güvenliğini sağlayacak.

Gelecekte otomobillerde daha çok yaygınlaşacak olan güvenlik teknolojilerinden bir örnek vermek gerekirse örneğin yolda giderken yapay zeka bu sırada yolu tarıyor olacak. Eğer girilen yolun ilerisinde yol çalışması veya kaza var ise yazılım hemen uyaracak. Sürücü ise buna göre bir önlem alabilecek. Bunun yanı sıra otonom sürüşlerde araç kendi önlemini kendi alabiliyor olacak.

Ehliyet Sisteminin Ortadan Kalkması

Gelecekte ehliyet sistemi kısmen kalkabilir. Özellikle otonom sürüşe sahip yani tamamen kendi kendine giden arabalarda bu sistem ortadan kalkacak gibi duruyor. Günümüzde gelişime açık olan ve daha çok gelişen bu teknoloji gelecekte daha çok ön plana çıkıyor olacak. Şimdiden sürücüsüz metro ve sürücüsüz otobüs gibi bazı sistemler görülmeye başlandı. Gelecekte toplu taşıma sistemleri tamamen sürücüsüz hale gelebilir. Bununla birlikte kargo sistemi de bu şekilde olabilir.

Otomotiv sektörünün geleceği oldukça parlak görünüyor. Gelecekte normal sürücüler için bu karar belki daha geç verilebilir fakat ticari işlemler için bu tür adımlar şimdiden atılmaya başlandı. Şunu da belirtmek istiyoruz ki ehliyet sistemi de sürücüsüz otomobiller sayesinde yavaş yavaş kalkabilir veya farklı bir ehliyet sistemi ortaya çıkabilir. Gelecekte bazı araçlarda direksiyon dahi olmayacağı için yani bazı araçlar tamamen kendi kendine gidebileceği için böyle olaylar mümkün hale gelebilir.

Uçan Otomobillerin Yeni Bir Trafik Oluşturması

Otomotiv sektörünün geleceği için önemli olan bir diğer konu hava trafiğinin oluşması. Şimdilik hava trafiği daha çok uçak ve helikopter gibi araçlardan oluşuyor olsa da gelecekte uçan otomobiller hava trafiğinin daha canlı hale gelmesini sağlayabilir. Uçan otomobillerin ilk olarak ticari alanda yani yük ve yolcu taşımacılığı gibi işlemlerde kullanılması bekleniyor. Sonrasında diğer sürücülerin kullanımına açılabilir. Bu sistem ile birlikte artık yeni bir ehliyet türü ortaya çıkmaya başlayacak. Belki de bu sistem otonom bir hale gelecek.