Rize Oto Ekspertiz

Rize oto ekspertiz sayesinde araba alım ve satım işlemlerinizi kolaylıkla ve güvenle gerçekleştirirsiniz. Araçta değişen parça olup olmadığını, hasarları ve eksikleri ayrıntılı incelemeler sonucunda öğrenirsiniz. Farklı araç marka ve model seçenekleri olduğu için sahip olunan tüm cihazlar tüm araç marka ve modeline göre son teknoloji cihazlar ile yapılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde otomobile modeli ne olursa olsun testler doğru yapılır ve hata payı sıfıra iner. Ayrıca yaptırmak istediğiniz hizmetlere göre paket seçenekleri mevcuttur. Tercih ettiğiniz paket içerisinde istediğiniz bir hizmet mevcut değilse ek ücret ödeyerek talep edebilirsiniz ve bu sayede araçta yer alan eksikleri ve hasarları kolaylıkla öğrenmiş olursunuz. Oto ekspertiz ile alacağınız aracın yüksek değere satılıp satılmadığını ve kayıtsız hasar olup olmadığı sonucuna da ulaşabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Nedir?

Aracın kullanıldığı dönemlerde mekanik aksamda sıkıntı, sahip olduğu kazalar ve değişen parçaları olup olmadığı oto ekspertiz sayesinde uzman ekip tarafından kontrol edilir ve raporlama olarak sunulur. Oto ekspertiz raporu hazırlandıktan sonra 3 gün boyunca geçerliliğe sahiptir. Bu rapor sayesinde alıcı ve satıcı araca dair bütün ayrıntıları görebilir. Rize oto ekspertiz profesyonel ekip tarafından aracınızı kontrol eder ve tarafsız raporlar sunar. Genellikle ikinci el araç satış işlemlerinde yaptırılan bu uygulama sayesinde satın alınması düşünülen aracın tüm ayrıntılarına sahip olunur ve kullanım aşamasındayken yaşanacak olası sorunların önüne geçilir. Bazı hasarlar sadece dışarıdan alınmış basit bir çizik gibi görünse de iç taraftaki aksamları etkileyebilir. Bu durumlar oto ekspertiz sayesinde öğrenilir. Böylece ikinci el araç satış işlemlerinde yüksek ücret ödeme ihtimali de ortadan kaldırılır.

Oto Ekspertiz Sadece İkinci El Araçlara mı Yapılmaktadır?

Otomobiller için bir check-up işlemi diyebileceğimiz oto ekspertiz, ileride oluşabilecek sorunları önceden fark etmek için her zaman belli aralıklarla alınması gereken bir hizmettir. Araçta oluşabilecek sıkıntıları önceden fark etmek gerekli önlemlerin de erkenden alınabilmesini sağlar. Bu sayede daha yüksek masraflar ödeyerek tamir işlemlerine girmek zorunda kalınmaz. Uzman ekipler tarafından incelenip yorumladıktan sonra rapor haline getirilerek alıcı ve satıcıya ve gerekli mecralara sunulur. Özellikle ikinci el araç alım satım işlemlerinde sıklıkla kullanılan oto ekspertiz hizmeti 2019 yılından itibaren de belli araçlarda zorunlu hale getirilmiştir. Eğer araç 8 yaşının altındaysa ve 160.000 kilometreyi geçmediyse noter onaylı oto ekspertiz raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayede hem alıcı hem de satıcının hakları korunur ve alışveriş güvenle tamamlanabilir. Rize oto ekspertiz aracın gerçek değerini ortaya çıkararak tüm geçmişi raporlar ve bu rapor sayesinde hem uygun hem de satıcının bilgisi dahilinde rahatlıkla hareket edilebilir. Ancak sadece araç alım satım işlemlerinde oto ekspertiz raporu kullanılmamaktadır. Araç kazaya karıştığı zaman hasarı net olarak belirlenebilmesi için, araçta tespit edilemeyen bir arıza ile karşılaşıldığında ayrıntılı inceleme için, yeni alınmış sıfır bir araç ise fabrika çıkışında herhangi bir hata olup olmadığının bilinmesi için, aracın gerçek değerinin belirlenebilmesi için ve iflas ve boşanma durumlarında araca yasal bir değer biçilebilmesi için oto ekspertiz yapılmaktadır.

Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Sorgulanır?

Rize oto ekspertiz tarafından çıkan raporlarınızı ücretsiz bir şekilde e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. e-Devlet hesabınıza giriş yapmanızın ardından arama bölümüne trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Açılan ekranda trafik poliçenizi gördükten sonra ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi’ye tıklamanız ardından hasar bilgileri tüm ayrıntıları ile karşınıza çıkmaktadır.

Oto Ekspertiz Raporunda Dikkat Edilmesi Gerekilenler

İncelediğiniz oto ekspertiz raporunun çıkış tarihinin 3 günü geçmemesi gerekmektedir. Geçmiş bir oto ekspertiz raporu inceliyorsanız yanlış bilgilendirmelere sahip olabilirsiniz. Rize oto ekspertiz sizlere her zaman ayrıntılı ve güncel raporlar sunar. Otomobil hakkındaki tüm ayrıntılı bilgileri ve mevcut performansının ne olduğunu belgeler. Tüm değişenlerini ayrıntılı olarak raporlar. Bu sayede alıcı alışverişini güvenle gerçekleştirmiş olur. Eski bir oto ekspertiz raporunu inceleyerek aracı satın almayı düşünürseniz eğer araç hala kullanımda olduğu için geçen süreçte kazalara veya hasarlara maruz kalmış olabilir. Mevcut sürede çıkabilecek olası sıkıntılar da göz önünde alınarak her zaman güncel bir oto ekspertiz raporuna sahip olunması gerekmektedir. Aksi durumda tüm mesuliyet alıcıya aittir ve mağdur duruma düşebilirsiniz.

Ekspertiz Raporu Hukuki Niteliği

Oto ekspertiz raporlarında sorumluluk satıcıya aittir. Sorumluluk satıcıya ait olduğu için bazı noktaların üstü kapanabilir. Satıcı tanıdığı ekspertizlere aracı götürerek bazı hasar kayıtlarının rapora geçmemesini talep edebilir. Bu durum alıcının mağdur olmasına sebep olur. Satıcı aracın değerinin düşmemesi için böyle yollar tercih eder. Fakat yasal bir durum değildir ve aldatmaca içermektedir. Oto ekspertiz raporu mahkemelerde delil olarak kabul edildiği için mağduriyet yaşandıktan sonra başvurula bilinir. Rize oto ekspertiz alıcının can sıkıcı durumlar ile karşılaşmasını engelleyerek her zaman tarafsız ve bağımsız raporlar sunar ve tüm değişen hasar ve arızaları tespit edip oto ekspertiz raporuna işler.

Oto Ekspertiz Fiyatları Nedir?

Oto ekspertiz hizmet fiyatları farklı paket seçenekleri ve alınan ek hizmetlere göre değişim göstermektedir. Rize oto ekspertiz fiyatları 300TL – 1000TL arasında bulunmaktadır. Fiyat ve performans olarak size uygun fiyatlı kaliteli hizmet sunmaktadır. Verdiğiniz ücretin karşılığını her zaman alırsınız. Talep ettiğiniz paket içerisindeki tüm hizmetlere gün sonunda sahip olmuş olursunuz.

Oto Ekspertiz Paketleri Nelerdir?

Rize oto ekspertiz 4 farklı paket seçeceği ile ihtiyaçlarınıza yönelik her şeyi sunar. Siz de ihtiyacınız olan hizmetlere uygun paketi seçerek oto ekspertiz işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ekonomik, standart, profesyonel ve elit paket seçenekleri içerisinden hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize yönelik seçimlerde bulunabilirsiniz. Ekspertiz firmaları arasında değişiklik gösteren bu paketlere ek bir hizmet istediğinizde aradaki farkı ödemeniz gerekir. Eğer ekonomik paket aldıysanız ve 5664 tramer sorgulama da istiyorsanız ek ücret ödeyip bu hizmeti de rapora işletebilirsiniz.

Kullanıcılarımız Bu yazıyı da Okudu.

Trabzon Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Hizmetleri Nelerdir?

Rize Oto Ekspertiz araçta sadece değişen, hasar ve motorda yer alan sorunlara bakmaz. Trafiğe çıkışı etkileyecek HGS geçiş, ceza sorgulama ve vergi borcu sorgulama hizmetlerini de sunar. Oto ekspertiz hizmetleri;

 

– Motor – Mekanik Sigortası

– Kaporta Ekspertizi

– Boya Ekspertizi

– Motor Ekspertizi

– HGS Geçiş Sorgulama

– İç Kondisyon Ekspertiz Kontrolü

– Dış Kondisyon Ekspertiz Kontrolü

– OBD Testi

– Airbag Kontrol

– TPC ceza sorgulama

– Vergi borcu sorgulama

– Süspansiyon Testi

– Fren Testi

– Amortisör Testi

– PTT Muayene kilometre sorgulama

– Dinamometre Testi

– 5664 Tramer sorgulama

Tüm bu kontroller ile otomobilin genel durumu sorgulanır ve ikinci el alım işleminde neler ile karşı karşıya olduğunuzu bilirsiniz.

Oto Ekspertiz İşleminde Kullanılan Cihazlar

Oto ekspertiz testlerinde son teknolojiye uygun cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar aracılığı ve profesyonel ekip ile ayrıntılı test işlemleri başlar. Rize oto ekspertiz mevcut cihazları sayesinde, el ve göz muayenesi yapılamayacak noktalarda hatasız sonuç alır.

– Boya kalınlığı ölçüm cihazı

– Akü test cihazı

– Lastik basınç hava saati

– Yanal kayma testi cihazı

– Arıza tespit cihazı

– Fren testi cihazı

– Fren hidrolik testi cihazı

– Süspansiyon test cihazı

– Kaporta ve boya testi cihazı

– Lastik dış derinlik ölçeri

– Lift

– Dinamometre

– Yönetim paneli

– Bilgisayar bileşenleri ve yazılımlar

Her araca uygun cihazlar ile tüm sıkıntılar ve hasarlar tespit edilerek güvenilir ve hızlı bir şekilde oto ekspertiz raporu çıkarılır.

Oto Ekspertiz Hizmeti Nasıl Yapılmaktadır?

Paket içeriğine göre oto ekspertiz hizmetleri değişse de bazı hizmetler tüm paketlerde yer alır ve hizmetin temel taşını oluşturur. Standartlarını koruyan bazı işlemler aracın trafiğe çıkış ve çalışabilirliğini kontrol eder. Rize oto ekspertizin sahip olduğu ve her paketinde bulunduğu standart işlemleri ise;

– İlk olarak boya kontrolü ile başlanmaktadır. Boya kontrolü sayesinde araçtaki çizikler, kazalar, hasarlar, nerede değişimi olduğu en mikro halleri ile görünmektedir. Aracın boya kontrolünün doğru yapılabilmesi için temiz bir şekilde getirilmesi gerekmektedir. Göz ile muayene edildikten sonra sonra özel ışıklı ortama alınarak cihazlarla kontrol edilir ve en küçük çizikler bile bulunarak rapora işlenir.

– Boya kontrolü tamamlandıktan sonra sıra fren testine gelir. Fren testinde araç özel bir rampaya oturtulur ve tüm tekerlere eşit fren gücü gönderilir. Gönderilen fren gücü araca bağlanmış olan özel cihazlar sayesinde tüm tekerleklere eşit seviyede gidip gitmediğini ölçer. Çünkü bir tekere fazla güç gitmesi demek aracın savrulmasına ve büyük kazaların oluşmasına yol açmaktadır.

– Fren kontrolü yapıldıktan sonra motor kondisyon testine geçilir. Motor kondisyon testi için araç liftin üzerine çıkartılır dört bir yandan bağlanarak lift üzerinde oluşabilecek olası sıkıntı olursa eğer güvenlik sağlanır. Liftin üzerine çıkartıldıktan sonra motor, metal aksamlar ve şanzımanda hasar olup olmadığı incelenir ve yağ sızdırması var mı kontrol edilir.

– Her aracın fabrika çıkış tarihinden itibaren sahip olduğu belli bir performans sınırı vardır. Fabrika çıkışındaki performansı ile şimdiki performansının aynı olup olmadığının kontrol edilebilmesi için Dyno testi uygulanır. Dyno testi ile aracın sınırları zorlanır ve aracın her noktasında eşit güç gidiyor mu, giderken güç kaybı yaşanıyor mu kontrol edilir. Eğer güç kaybı yaşanıyorsa ve araç ilk günkü performansına sahip değilse bir noktada arıza var demektir.

– Son olarak da el freninin n doğru çalışıp çalışmadığı, fren sistemi ile tekerlekler arasındaki ilişkide sıkıntı olup olmadığı incelenir. Tüm bu hesaplamalar bilgisayara gönderilir. Bilgisayar yardımı ile hesaplamalar sonuçlanır ve oto ekspertiz rapor haline getirilir rapor haline geldikten sonra araç sahibinin bilgisi olmadığı hasarlarla da karşılaşılabilir.

Oto Ekspertiz Raporu Kaç Günde Çıkar?

Rize oto ekspertiz her iki tarafın da heyecanlı olduğu bu süreci bekletmeden sonlandırılmaktadır. Araç hasar tespit ve iş yoğunluğuna göre oto ekspertiz raporu 1 ile 3 gün arasında hazır olmaktadır. Doğru ve tarafsız bir şekilde oto ekspertiz raporunda aracın tüm ayrıntıları detaylı bir şekilde yazar. Kullanıldığı seneler boyunca ne tür sıkıntılar ile karşılaştığı belgeye dökülür. Satıcının bilgi sahibi olmadığı sıkıntıların yer alması şaşılacak bir durum değildir. Tüm bu ihtimallerin önüne geçilmesi ve güvenilir bir şekilde oto ekspertiz hizmetinin alınması gerekmektedir. Oto ekspertiz raporu firmaya gidip alınabileceği gibi e-Devlet üzerinden de ücretsiz bir şekilde sorgulanabilir. Yapılan incelemeler sonucunda da alıcı aracı alıp almak istemediğini karar vererek işlemlerini devam ettirir.

Experix Kurumsal Ekspertiz

Rize oto ekspertiz ihtiyaçlarınızı 1996 yılından beri sektör lideri Experix aracılığı ile tamamlayabilirsiniz. Uzman ekip kadrosu, son teknoloji test cihazları ve tarafsız işlemleri ile gözünüz arkada kalmadan oto ekspertiz hizmetine sahip olursunuz.