Trabzon Oto Ekspertiz Firması Experix

Trabzon’da araba alım ve satış işlemleri gerçekleştirecekseniz Trabzon Oto Ekspertiz ile araçta değişen parça olup olmadığını, eksiklerini ve hasarlarını öğrenebilirsiniz. Çeşitli araç incelemelerinin yapıldığı ekspertizlerde farklı paket uygulamaları ve bu paketlere göre farklı fiyatlandırmalar mevcuttur. Size uygun olan paketi seçmeniz dahilinde işlemleriniz kısa bir süre içerisinde tamamlanır ve oto ekspertiz raporu ile araçta yer alan eksik ve hasarları öğrenirsiniz. Testler sonucunda çıkan rapor sayesinde, alacağınız araç değerinden yüksek fiyata mı satılıyor ya da size söylenenlerin dışında kayıtsız hasarlara mı sahip bunları öğrenmiş olursunuz.

 

Oto Ekspertiz Nedir?

Geçmiş zamanlarda aracın sahip olduğu kaza, mekanik aksama ve değişen parçaları olup olmadığı konularında uzmanlar tarafından kontrol edilmesi ardından sizlere bilgi veren sistemdir. İşlem bitimi ardından tarafınıza 3 gün geçerliliğini koruyacak oto ekspertiz raporu verilir. Rapor sonrasında kişiler araca dair her ayrıntıyı görebilmektedir. Trabzon Oto Ekspertiz sayesinde sizler de uzman ekip tarafından araçları kontrol ettirebilir ve sağlıklı raporlara kavuşabilirsiniz. İkinci el araç satın alımlarından önce yaptırılan bu işlem sayesinde alınacak olan araç hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilir ve ileride yaşamanız olası sorunları öncesinde kestirebilirsiniz. Sadece dışarıdan alınmış gibi görünen hasarlar, iç tarafta da sorun oluşturduysa ekspertiz raporu ile ayrıntılı bilgilere kavuşursunuz. Böylece ikinci el araç alımlarında olası yüksek ücret ödeme ihtimalinden de uzaklaşmış olursunuz.

Trabzon Oto Ekspertiz

Trabzon Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Sadece İkinci El Araçlar için mi Yapılır?

 

Profesyonel ekipler tarafından araçlar için uygulanan testler her araç için uygulanmamaktadır. Genellikle ikinci el araçlar için uygulanan bir işlemdir. Araç sahibi aracını satmak istediğinde, değerini düşürmemek ve daha kolay satış işlemi gerçekleştirmek için aracın aldığı darbeleri ve değişimleri saklamış olabilir. Araç hakkında vermediği detaylı bilgiler Trabzon Oto Ekspertiz ekibi tarafından belgelenerek alıcıya sunulur. Satıcının bilgisi olmadan araç içerisinde farklı kusurlar da yer alıyor olabilir. Bu sebeple aracın temiz olduğundan emin olmak için oto ekspertiz uzmanlarına gösterilmesi gerekilmektedir. Araç içinde ve dışında hangi sorunların var olduğu ve ne kadar temiz olduğu detaylarına ulaşılır.

 

Ekspertiz işlemleri sayesinde araç alım – satım işlemlerinde iki taraftada birbirine karşı güven duygusu oluşmaktadır. Güven duygusu yanında karşılıklı olarak hem alıcı hem de satıcının hakları da korunmuş olur. Dijital olarak, uygun cihazların kullanıldığı ekspertiz işleminde, eğer alıcı ekspertiz raporu almadan aracı satın alırsa satıcı hiçbir mesuliyet kabul etmeme hakkına sahiptir.

 

Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Sorgulanır?

Oto ekspertiz raporu sorgulamak gelişen ağ sayesinde artık çok daha kolay bir hale geldi. Trabzon Oto Ekspertiz tarafından çıkan sonuçları e-Devlet üzerinden sorgulayabilir ve kısa sürede belgenize sahip olabilirsiniz. e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken arama bölümüne “trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama” yazdıktan sonra ekranda trafik poliçenizi görebilmektesiniz. Trafik poliçesi içerisinde ayrıntılı bilgi almak için “detaylı bilgi”ye tıkladıktan sonra “hasar bilgileri” bölümünden tüm ayrıntıları ile ekspertiz raporunuzu ücretsiz bir şekilde görebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Dikkat Edilir?

Eski bir ekspertiz raporu, alıcının yanlış bilgilenmesine neden olabilmektedir. Güncelliğini yitirmiş ekspertiz raporu aracın donanımsal bilgileri hakkında doğru sonuçları vermez. Trabzon Oto Ekspertiz sizlere güncel ve ayrıntılı raporlar sunarak araç hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmanızı sağlar. Değişeni olup olmadığı konusunda bilgi verir ve şu anki performansını belgeleyerek sunar. Yönetmeliğe göre yer alan araç ekspertiz raporu geçerlilik süresi 3 gündür. Satıcı, satış işlemi gerçekleşene kadar aracını kullanmaya devam edebilir. Bu sürede de araçta yeni sıkıntılar ortaya çıkabilir. Eksiksiz bilgi için araç alımına karar verildiği zaman ekspertize götürülmeli ve belge alındıktan sonra kısa sürede bir karar verilmelidir. Aksi durumda mesuliyet alıcıda olmaktadır. Araçta yer alan sorunlardan biri eğer motordaysa, maliyeti yüksek olacak bakımlara neden olmaktadır.

Ekspertiz Raporu Hukuki Niteliği Nedir?

Araç sorumluluğunun satıcıda olması ekspertiz raporlarında bazı noktaların üstünün kapanmasına neden olabilmektedir. Tanıdığı ekspertizlere götürerek aracını hatasız göstermeye çalışan satıcılar, kusurların üstünün örtülmesini sağlayarak alıcının mağdur olmasına sebep olabilir. Bu durumlar ile karşılaştığınızda ekspertiz raporları hukuki nitelik taşımaktadır. Mahkemelerde delil olarak kabul edilen ekspertiz raporları sayesinde olası mağduriyetlerinizi kanıtlayabilirsiniz. Trabzon oto ekspertiz bu gibi can sıkıcı durumlar ile karşılaşmanızı engelleyerek aracı değerinde satın almanıza ve sorunlarını açıkça görmenize yardımcı olur.

Trabzon Oto Ekspertiz Fiyatları

Farklı paket seçenekleri ile ekspertiz fiyatları değişkenlik göstermektedir. İçerisinde yer alan hizmetlere dayalı olarak farklı paket seçenekleri sunan Trabzon Oto Ekspertiz aldığınız paketin ve yaptığınız ödemenin hizmetini sizlere sunar. 300TL – 1000TL arasında farklılık gösteren ücretlendirmeler karşılığında yüksek kâr bırakmadan, verdiğiniz ücretin karşılığında hizmet alırsınız.

Trabzon Oto Ekspertiz ihtiyacınız dahilinde sizlere paketler sunar ve yer alan kontrol listesi sayesinde, gün sonunda ödediğiniz ücret karşılığında hangi hizmetlere sahip olacağınızı bilirsiniz.

Oto Ekspertiz Paketleri Nelerdir?

Trabzon Oto Ekspertiz 4 farklı pakete sahiptir. Her paketin içerisinde farklı hizmetler yer alır. Siz de ihtiyacınız olan, uygun paketi satın alarak işlemlerinizi kısa süre içerisinde sonuca ulaştırabilirsiniz. Oto ekspertiz paketleri nelerdir?

 

– Ekonomik Paket

– Standart Paket

– Profesyonel Paket

– Elite Paket

 

Firmalar arası değişkenlik gösteren paketler içerisinde ekstra farklı bir kontrol talep ettiğinizde ek ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle alacağınız paket içerisinde sunulan hizmetleri ayrıntılı olarak incelemeniz gerekmektedir. Ekonomik paket satın aldıysanız eğer içerisinde olmayan ama araç için merak ettiğiniz bir durum söz konusu ise fark ödeyerek gerekli kontrolleri sağlatabilirsiniz. Ekspertiz hizmetinize garanti ve sigorta eklettiğinizde de aldığınız hizmeti kalıcı hale getirebilirsiniz.

Böylece hizmetiniz anlık olmaz ve kontroller dahilinde belli bir süre haklarınızı da devam ettirebilmiş olursunuz.

Trabzon Oto Ekspertiz araçta birçok soruna baktığı gibi vergi borcu sorgulama, ceza sorgulama, HGS geçişleri gibi araçta trafiğe çıkışı engelleyecek bilgileri de sunmaktadır. Oto ekspertiz hizmetleri nelerdir?

 

– Kaporta Ekspertizi

– Boya Ekspertizi

– Motor Ekspertizi

– OBD Testi

– Airbag Kontrol

– TPC ceza sorgulama

– Vergi borcu sorgulama

– HGS Geçiş Sorgulama

– Süspansiyon Testi

– Fren Testi

– Amortisör Testi

– İç Kondisyon Ekspertiz Kontrolü

– Dış Kondisyon Ekspertiz Kontrolü

– PTT Muayene kilometre sorgulama

– Dinamometre Testi

– 5664 Tramer sorgulama

– Motor – Mekanik Sigortası

 

Tüm bu kontroller sayesinde araç genel durum bilgisine ulaşabilir ve ikinci el araç alımlarınızda ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilerek sağlıklı bir satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Oto Ekspertizde Hangi Cihazlar Kullanılır?

Ekspertiz hizmetinin tam olarak gerçekleşmesi için bazı cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihaz ve makineler sayesinde aracınız test edilir ve test edilmesi için uygun ortam oluşturulur. Trabzon Oto Ekspertiz sahip olduğu cihazlar sayesinde insan elinin yapamayacağı testleri hatasız bir şekilde tamamlar ve size sorunsuz bir şekilde ekspertiz raporunu hazırlar. Varolan sorunları ve eksiksiz olan noktaları kısa sürede tespit eder.

 

– Arıza tespit cihazı

– Akü test cihazı

– Yanal kayma testi cihazı

– Fren testi cihazı

– Fren hidrolik testi cihazı

– Süspansiyon test cihazı

– Kaporta ve boya testi cihazı

– Lastik dış derinlik ölçeri

– Boya kalınlığı ölçüm cihazı

– Lift

– Dinamometre

– Yönetim paneli

– Lastik basınç hava saati

– Bilgisayar bileşenleri ve yazılımlar

 

Yukarıda yer alan cihazlar sayesinde araçta yer alan hasarların tespitleri hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılır.

Oto Ekspertiz Hizmeti Nasıl Yapılmaktadır?

Ekspertiz hizmetleri, alınan paketler dahilinde farklı yapılmaktadır ve paket içeriğine göre ihtiyaçları değişmektedir. Ne kadar paket seçenekleri olsa da her seçenekte ortak bakımı yapılan aracın bazı noktaları vardır. Belli başlı standartlığını koruyan bazı işlemler aracın çalışabilirliği ve güvenli sürüşe sahip olup olmadığı kontrolleridir. Trabzon Oto Ekspertiz standart işlemleri;

– Boya kontrolünün sorunsuz gerçekleşmesi için araç sahibinin aracı getirirken yıkatması gerekmektedir. Üzeri toz kaplı bir araçta boya kontrolü sağlıklı bir şekilde yapılamaz ve hatalı sonuçlar çıkması kaçınılmaz olur.

– Oto ekspertiz işlemlerinde testler arasında ilk fren testi yapılmaktadır. Bu test ile fren gücüne bakılır. Tüm tekerlere eşit fren gücü gönderilerek fren sıkma değerleri kontrol edilir. Eğer dengesizlik mevcut ise araç kullanımında frene basıldığı zaman araç savrulabilir ve olası kazalara açık olur.

– Fren kontrollerinden sonra motor kondisyonu testi gelmektedir. Bu testin gerçekleşmesi için lift ile araç yerden yükseğe çıkarılır. Bu sayede şanzıman, motor ve metal aksanlarda hasar olup olmadığı kontrol edilir ve yağ sızdırması varsa tespit edilip belgelenir.

– Araçların sahip olduğu sınırlar vardır. Bu sınır dyno testi uygulanarak ölçülür. Dyno testi ile aracın sınırları zorlanır ve gidebileceği maksimum hız seviyesine bakılır. Maksimum seviyeye ulaşamazsa eğer araçta bir sorun olduğu açıkça bellidir ve bu sorunun bulunması için detaylı bir araştırma başlanır.

– Ardından son olarak aracın el freni kontrol edilir. El freninin çalışır olup olmadığı test edilir ve tekerlek ile fren sistemi ilişkisi kontrol edilir. Ardından hesaplamalar yapılır ve bilgisayara tüm bilgiler gönderilir.

– Çıkan tüm sonuçlar bilgisayar yardımı ile belge haline getirilir. Araç sahibine oto ekspertiz raporları iletilir. Bu noktada araç sahibi bilgisi olmayan hasarlarla da karşılaşabilir. Çıkacak ek hasarlar sonrasında aracı alacak kişi hasar boyutlarını öğrenir ve bazı durumlarda aracı almaktan vazgeçebilir.

Oto Ekspertiz Raporu Kaç Günde Çıkar?

Hem alıcı hem de satıcının heyecanlı olduğu bu süreçte Trabzon Oto Ekspertiz raporu iki tarafı da çok bekletmeden belgeyi en kısa sürede sunmaktadır. İş yoğunluğu ve araç hasar tespit durumuna göre 1 ile 3 gün arasında belge hazır olmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda veriler bilgisayara aktarılır. Tarafsız ve doğru sonuçlar ile belgede aracın tüm detayları yazar ve kullanıldığı seneler boyunca hangi sıkıntılar ile karşılaştığı yer alır. Satıcının bilgisi olmayan sıkıntılar da araçta çıkabilir. Bu durumların önüne geçilmesi için güvenilir ve tarafsız bir ekspertiz hizmeti alınması gerekmektedir. Belge, firmamızdan alınabileceği gibi e-Devlet üzerinden sorgulama ile de sonuçlar görünebilmektedir. Belge sonrasında alıcı aracı alıp almak istemediğine karar verir.