Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır? Bir arabanın maliyeti için bütçe oluştururken, muhtemelen araba ödemenizi, benzin maliyetini, otoyol geçişlerini ve otomobil sigortasını dikkate alacaksınız. Ancak , bir araba sahibi olmanın gerçek maliyetini hesaplarken, rutin araba bakımına ne kadar harcayacağınızı hesaba katmayı unutmayın .
Muhtemelen ulaşım bütçenizi belirlerken akılda ilk sırada olmasa da, aracınızın sağlığı ve uzun ömürlü olması için rutin araç bakımı gereklidir. Yolda pahalı onarımlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir (ve arabanız dükkandayken kiralama için ödeme yaparsınız ). Her bir hizmet öğesinin ne kadara mal olması gerektiği ve bu hizmetleri ne sıklıkla yaptırmanız gerektiği de dahil olmak üzere, ortalama Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır? sorusunun nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır.

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

Önemli Çıkarımlar

  • Aracınızın sağlığı ve uzun ömürlülüğü için rutin araç bakımı gereklidir, bu da yolda maliyetli onarımlardan kaçınmanıza yardımcı olur.
  • Experix tarafından deneyimlenen araç bakım masrafları km başına 20 TL olarak belirlenmiştir.
  • Rutin araç bakımı, yağ değişimlerini, ön cam silecek değişimlerini, yeni aküleri, fren balatalarını değiştirmeyi, lastik rotasyonunu ve daha fazlasını içerir.
  • Hazırlanmanıza ve tasarruf etmenize yardımcı olması için ortalama araç bakım maliyetini yıllık bütçenize eklemeyi unutmayın.

 

Temeller 

Evet, sorumuza başlayalım. Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?  Bir araba sahibi olmanın ortalama maliyeti, küçük bir sedan için daha azken aracınız büyüdükçe daha da artar. Unutmayın, yeni ve parçaları özel olan araçlar çok daha zorlu maliyetlere sahiptir.  Experix deneyimlerine göre bir aracın bakım maliyeti ortalama markasına göre değişiyor. Güzel haber, yurtdışında bu ücretler daha pahalı. Özellikle de iyi bir teknisyene denk geldiyseniz sizin için bu işin çok altına bu işi yaptığını söyeleycektir. İyi bir teknisyen bulamıyorsanız Experix’e danışabilirsiniz.

Genel olarak, her yıl potansiyel bakım için aşağıdaki öğeleri gözden geçirmeyi planlamalısınız:
  • Yağ değişimi
  • Ön cam sileceği değişimi
  • Yeni akü
  • Fren balatasının değiştirilmesi
  • Lastik rotasyonu veya değişimi
Özel aracınız için yapılması gereken rutin bakım türü için aracınızın kılavuzuna bakın.

Elbette, dikkat edilmesi gereken bir şey olduğunda arabanızın size gönderdiği o küçük sinyallere dikkat etmeyi unutmayın. Örneğin, gıcırdayan frenler, motordan gelen anormal sesler ve yanıp sönen bir kontrol motoru ışığı, aracınızın bakıma alınması gerekebileceğinin işaretleridir.

 

Ön Cam Silecek Değişimi

Yağmurlu bir günde araba kullanmaktan ve arabanızın ön cam sileceklerinin artık gerektiği gibi çalışmadığını anlamaktan daha kötü bir şey olamaz. Bu nedenle sileceklerinizi her altı ila 12 ayda bir veya sorunları fark etmeye başlar başlamaz değiştirmelisiniz.  İşçilik için ödeme yaparsanız, silecek değişimi muhtemelen 200 liranın altında olacaktır. Bıçakları satın alır ve kendiniz kurarsanız, biraz tasarruf edebilirsiniz.

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

 

Yeni Akü

Arabanızın aküsü her üç ila beş yılda bir değiştirilmelidir, ancak bu zaman çizelgesi, aracınızın aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kalması veya arabanızı uzun süre kullanmamanız gibi çeşitli dış etkenlere bağlıdır.  Aracınızın iç ışıklarını sık sık açık bırakırsanız, bu da pilinizi tüketebilir. Aracınızın aküsünü değiştirmek, marka ve modele, satın aldığınız akünün kalitesine ve bulunduğunuz yere bağlı olarak değişecektir. Experix sayesinde akünüzün durumunu öğrenebilirsiniz.

 

Fren Balatasının Değiştirilmesi 

Bu biraz rutin bakım, zaman çizelgesi perspektifinden biraz daha zor. Fren balatalarınızı ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiği, frenlerinizi ne sıklıkta kullandığınıza bağlıdır. Örneğin, şehir içi kaç kilometre sürdüğünüze karşı otoyolda kaç kilometre kullandığınıza bağlı olabilir. Genel olarak konuşursak, şehir içi sürücülerin fren balatalarını kırsal alanlarda veya esas olarak otoyollarda kullananlara göre daha erken değiştirmeleri gerekecektir.

Kişisel sürüş alışkanlıklarınız da bu onarımları etkileyecektir. Sürüş sırasında aniden durma, bagaj kapağı açma veya fren yapma eğilimindeyseniz, daha fazla mesafe bırakma ve kademeli olarak frenleme alışkanlığı olan bir sürücüden daha erken fren balatalarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Fren balatalarınızı tamir etmeniz gerektiğinde birkaç işaret olacaktır. İlk olarak, frene bastığınızda aracınız gıcırtı sesi çıkarabilir. Veya daha yeni bir araç kullanıyorsanız, aracınızın gösterge ışığı yanarak size yerel otomobil servisini ziyaret etme zamanının geldiğini söyler. 9

Dört tekerleğin tamamı için fren balatalarının maliyeti genellikle aracınıza göre değişir; İşçilik maliyetlerini de dahil ettiğinizde, bu sayı aks başına toplam değişkenlik gösterecektir. Ödeyeceğiniz toplam tutar, bulunduğunuz yere, aracınızın modeline ve yılına , kullandığınız fren balatalarının tipine ve balataları her iki dingilde mi yoksa yalnızca bir dingilde mi değiştirmeniz gerekip gerekmediğine bağlıdır.

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

Okuyunuz: Araba Bakım Programı Nasıl Görünmeli

Lastikleri Döndür veya Değiştir

Aracınızın lastikleri çok aşınmışsa (4/32 inç diş derinliğine kadar), ıslak otoyol koşullarında durma mesafenizi 87 fit artırabileceğini biliyor muydunuz? 11 Lastik dişleriniz bu derinliğe ulaşırsa, değiştirmelisiniz.  Dört lastiği de değiştirmek, satın aldığınız lastiklerin kalitesine ve sahip olduğunuz arabanın türüne bağlı olarak değişir.

Lastiklerinizi uygun şekilde şişirmek, lastiklerinizin ömrünü binlerce kilometre uzatabilir.

Lastik rotasyonu bir diğer önemli bakım maddesidir. Her 5.000 ila 8.000 kilometrede bir yapılmalıdır ve maliyeti değişkendir, ancak bazı tamirciler veya bayiler, arabanızda başka hizmetler gerçekleştirdiğinizde ücretsiz olarak sunar.  Lastiklerinizin ömrünü en üst düzeye çıkarmak için aracınızda ara sıra lastik balans ve hizalama yapmanız gerekeceğini de unutmayın.

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır?

Okuyunuz: Oto Ekspertiz Fiyatları

Araç Bakımından Tasarruf Etmek

Rutin Araç Bakım Maliyeti Ne Kadardır? Aracınız için gerekli bakımın maliyetini düşünürken, virajları nasıl (güvenli bir şekilde) kesebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki , araba masraflarından tasarruf etmenin birkaç yolu var. Aracınızın rutin bakım ihtiyaçları için bayiye gitmek cazip gelse de, her zaman en ekonomik seçim olmayabilir. Bu rutin bakım ürünlerinde en iyi fiyatları araştırın ve kuponlara dikkat edin.

Bu konuda yetenekliyseniz, arabanızın bazı bakımlarını kendiniz yapmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, bu rutin bakım öğesiyle ilgili maliyetlerin bir kısmını azaltmak için arabanızdaki yağ ve yağ filtresini evde değiştirebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, hazırlanmanıza ve tasarruf etmenize yardımcı olması için ortalama araç bakım maliyetini yıllık bütçenize eklemeyi unutmayın.

 

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Araba bakımını ne sıklıkla yapmam gerekir?

Bakım programınız ne kadar sürdüğünüze, nasıl sürdüğünüze, bölgenizdeki koşullara ve üreticinizin tavsiyelerine bağlıdır. Önerilen tüm bakım aralıkları için kullanıcı el kitabınızı inceleyin ve tamirciye (veya kendi garajınıza) yapacağınız ziyaretleri buna göre planlayın.

Araç Bakımı Neden Önemlidir?

Araç bakımı önemlidir çünkü daha büyük sorunları, daha büyük onarımları ve hatta yolda tehlikeli sorunları önler. Örneğin, yağ değişikliklerini ihmal etmek büyük motor sorunlarına neden olabilir ve aşınmış lastikler veya frenler büyük bir güvenlik tehlikesi oluşturur. Ayrıca, bakımını yapmazsanız arabanız daha hızlı değer kaybeder, bu da onu satmaya çalıştığınızda daha az değerli olacağı anlamına gelir.