Bakan Muş, sıfır kilometre araç satışı için planlanan yeni uygulamayı resmen duyurdu. Muş, “İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a car’lar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak” dedi. 

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, yeni düzenlemeye ilişkin net bilgiler verdi. Ticaret Bakanı, şirketlerin, galerilerin ve rent a car’ların aldıkları sıfır aracın hemen satılması ve stokculuk ile ilgili kısıtlama getireceklerini açıkladı.

Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. ve fazladan bu şekilde kâr edilmeye çalışılıyor, ve bu sebeple Otomobil fiyatlarında birbirini tetikliyor. Bu sebeple bu yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rent a car’lar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz.

Böylece gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır. Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” dedi. Ayrıca denetimlerinin sürekli olarak süreceğini ve gerçek kullanıcı gibi galeri ziyaretleri yapacaklarını bu şekilde bir durumla karşılaşılması durumunda gerekli cezai yaptırımların uygulanacağını belirtti.