Sıfır araçlarda boş ne demek, satarken zor olur mu ? sorularına cevap verebilmek için öncelikle araç donanım paketleri nedir sorusuna cevap vermeliyiz. Araç donanım paketleri, araçlarda bulunan donanım ve aksesuarların opsiyonel olarak sunularak hazırlanmış paketlerdir. Her araç için hazırlanmış farklı paket seçenekleri vardır.

Sıfır araçlarda boş ne demek?

Araç Donanım Paketleri Nedir?

Sıfır araçlarda boş ne demek, satarken zor olur mu sorusunu yanıtlamak için araç donanım paketlerinin ne olduğunu öğrenmeliyiz. Araç donanım paketleri, her araç için hazırlanan donanım özelliklerinin alıcı tarafından belirlenmesiyle araca eklenen seçeneklerdir. Araç donanım paketleri, araba üreticileri tarafından kullanıcılara opsiyonel olarak sunulan özelliklerdir. Bu özellikler kullanıcının isteğine göre araca sonradan eklenir. Bir araç için birçok donanım paketi mevcuttur. Araç donanım paketleri, aracın özelliklerini ve araçtaki teknolojik özellikleri ifade etmek için kullanılır. Araç donanım paketi, bir aracı satın alırken, aracın standart versiyonuna ek olarak satın alınabilen donanımlardır. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi kalabalık ve büyük kentlerde insanlar özel araçlarını sık kullanıyor ve araçlarında saatlerce vakit geçiriyor. Bu yüzden araçların donanım özellikleri sıfır bir araç satın alırken hangi donanım paketlerinin alınacağını önemli hale getiriyor. Araç donanım paketleri, araçlarda sadece konfor ve aksesuar özellikleri dışında güvenlik ve aracın performansı ile ilgili donanım özelliklerini de kapsıyor. Son yıllarda üretilen araçlar için geliştirilen ek donanım paketleri, sürücülere daha fazla teknoloji ve daha fazla konfor sunuyor.

Boş Paket Ne Demek?

Sıfır araçlarda boş ne demek? Satarken zor olur mu?’ sorusunu yanıtlayabilmek için, araçlarda boş paketin ne demek olduğunu anlamalıyız. Araçların aksesuar ve konfor özelliklerinden arındırılarak standart donanım özelliklere sahip olan sıfır araçlara boş paket adı verilmektedir. Boş paket, araçta ek olarak hiçbir donanım veya aksesuar özelliklerine sahip olmayan, başlangıç paketi adı da verilen temel pakettir. Boş paket, aracın yalnızca standart özelliklerini ve sürücülerin temel gereksinimlerini içerir. Araçlarda boş paket satın almak, araç için ödenmesi gereken en ekonomik ücrette standart paket satın almaktır. Eğer sürücü ek özellik isterse ekstra ücret ödeyerek araç için geliştirilmiş özellikleri satın alabilmektedir. Kullanıcıların birçoğu ekonomik olması dolayısıyla boş paket almayı tercih etmekte, en çok gereksinim duydukları ek özellikleri seçip almaktadır. Boş paketlerde araç için en temel gereksinimler yer aldığından tamamen boş paket satın almak da mümkündür. Örneğin birçok araçta fren sistemi, camlar, koltuklar, taban ve tavan döşemeleri, temel donanımlar standart olarak yer almaktadır. Ancak bazı markalarda boş paketler, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde değildir. Bu yüzden araç satın alırken almak istediğiniz aracın modelini iyi incelmeniz, boş paketin hangi özellikleri sunduğunu araştırmanız gerekmektedir. Boş paket, genellikle ticari araçlar satın alırken tercih edilen pakettir. Ticari araçlarda konfor ve aksesuar kullanımı bir öncelik olmadığından boş paket tercih edilmektedir.

Full Paket Nedir?

Sıfır araçlarda boş ne demek? Satarken zor mu?’ sorularına yanıt ararken, araçlarda full paket ne demek sorusuna da yanıt vermeliyiz. Araçlarda full paket, araç için geliştirilmiş tüm donanım ve aksesuarların yer aldığı en üst pakettir. Full pakette aracın tüm özellikleri mevcuttur. Full paket, bir diğer deyişle, aracın en üst versiyonudur.

Orta Paket Nedir?

Araba üreticileri, bir modeli üretirken aracın standart, orta ve en üst özelliklerinin yer aldığı farklı paket seçenekleri sunmaktadır. Böylece kullanıcıların en çok tercih ettikleri özellikleri bu paketler arasından seçmeleri sağlanmaktadır. Orta paket, genellikle üreticilerin standart özelliklere ek olarak bazı güvenlik ve konfor özellikleri eklenen, ancak full paketten daha uygun ve ekonomik olan pakettir. Bazı araba üreticileri, boş paket, full paket ve orta pakete ek olarak sportif paket, konfor paketi gibi farklı paket seçenekleri de sunmaktadır.

Araçlarda En Çok Hangi Donanımlar Tercih Ediliyor?

Otomobil teknolojisi her yıl daha fazla gelişmekte ve neredeyse her yıl farklı bir teknoloji hayatımıza girmektedir. Otomobil üreticileri her yıl birbirleriyle yarışmakta, kullanıcılara farklı donanım paketleri sunmaktadır. Otomobil üreticilerinin kullanıma sunduğu donanım paketlerinin bazıları, günlük hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu donanımlar kullanıcılar tarafından da özellikle tercih edilen donanımlardır. Aşağıdaki listede dünya çapında araçlarda en çok tercih edilen donanımları bulabilir, sıfır araç alırken bu donanım özellikleri arasından size en uygun donanımları seçebilirsiniz.

 • Adaptif hız sabitleme sistemi
 • Dur- Kalk İşlevli Uyarlanabilir Hız Sabitleyici
 • Yokuş Kalkış Destek Sistemi
 • Otomatik Park Asistanı
 • Şerit Takip Sistemi
 • Trafik İşareti Tanıma Sistemi
 • Elektronik Devre Programı
 • Çevre Görüş Kameraları Sistemi
 • Kör Nokta Uyarı Sistemi
 • Otomatik Acil Frenleme
 • Sürücü Uyuşukluk ve Dikkat Takibi
Sıfır araçlarda boş ne demek, Satarken zor olur mu ?

Sıfır araçlarda boş ne demek, Satarken zor olur mu ?

Adaptif Hız Sabitleme Sistemi

Adaptif hız sabitleme sistemi, hızınızı istediğiniz değerlere uyarlayabildiğiniz kullanışlı bir özelliktir. Adaptif hız sabitleme sistemi, aracınızı belirli bir hızda sabitlemenizi sağlar. Bu özellik özellikle yolların boş olduğu ve belli bir hız yapmanın mümkün olduğu otoyollarda çok kullanışlıdır. Adaptif hız sabitleme sistemi, istediğiniz zaman devre dışı bırakılabilmektedir. Örneğin otoyoldan şehir trafiğine girdiğinizde bu özelliği devre dışı bırakabilir, daha sonra yeniden aracınızı istediğiniz hıza sabitleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu özellik, diğer araçlarla belli bir mesafeye ulaştığınızda aracınızı yavaşlatan bir güvenlik sistemi de içerir. Adaptif hız sabitleme sistemi, trafiğin hafif ile orta derecede yoğun olduğu yollarda kullanmak için tasarlanmıştır.

Dur- Kalk İşlevli Adaptif Hız Sabitleyici

Dur-kalk işlevli, adaptif hız sabitleyici, büyük şehirlerde kullanmak için tasarlanmış bir özelliktir. Dur-kalk işlevli adaptif hız sabitleme sistemi, hızlı otoyol sürüşlerinde veya kalabalık şehir trafiğinde aracınızın hızını ayarlamanızı sağlar. Ayrıca bu sistem aracınızın gerektiğinde tamamen durmasını da sağlar. Bu durumda arabanızı yeniden hareket ettirmek için gaz pedalına basmanız ya da hız sabitleyici butonuna basmanız gerekir. Bazı araçlarda bu sistem daha fazla geliştirilmiştir. Bu araçlarda araç öndeki aracın hareketiyle otomatik olarak ilerlemeye devam eder.

Yokuş Kalkış Destek Sistemi

Yokuş kalkış destek sistemi, aracınızın yokuş çıkarken kaymasını önleyen bir fren sistemidir. Bu sistem, doğru noktada frenleme uygulayarak aracınızın kaymasını önler. Siz gaza bastığınız anda sistem devreden çıkar.

Otomatik Park Asistanı

Otomobil kaza raporlarına göre bir yılda 200 binden fazla araç, park etme esnasında geri giderken kaza yapmaktadır. Otomatik park asistanı, aracınızı park ederken muhtemel kazaları, hasarları önlemek için geliştirilmiş bir sistemdir. Araca yerleştirilen park sensörleri sayesinde aracınızı park etmek günümüzde oldukça kolaylaşmıştır. Aynı zamanda sizin göremediğiniz bir hayvanı ya da nesneyi aracın park sensörleri algılar ve aracınızı doğru ve güvenli bir şekilde park etmenizi sağlar. Bu hassas sensörler, evcil hayvanları veya nesneleri algılamak için sonar sistemleri ve kısa menzilli radar sistemleri kullanır. Bu sistemde genellikle arka park sensörleri kullanılır. Ancak bazı araçlarda arka sensörlere ek olarak, ön park sensörleri de kullanılmaktadır.

Şerit Takip Sistemi

Şerit takip sistemi, sürücülerin güvenliği için geliştirilmiş bir sistemdir. Şerit takip sistemi sayesinde aracınız yol şeridini takip ederek kazalar önlenmektedir. Bu sistem kendinize ait şeridin dışına çıktığınız anda titreşimli uyarı vermekte ve sizi şeridinizi takip etmeye yönlendirmektedir. Aracın içine yerleştirilen kameralar tarafından uygulanan şerit takip sistemi, her araçta bulunması önerilen bir güvenlik sistemidir.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi

Bazı araçlarda bulunan trafik işareti tanıma sistemi, sizi bu işaretlere karşı uyaran bir sistemdir. Özellikle şehir içinde oldukça kullanışlı bir özellik olan trafik işareti tanıma sistemi, gösterge ekranınızda görüntülenerek sizi trafik işaretleri hakkında bilgilendirir.

Elektronik Devre Sistemi

Elektronik devre sistemi, son yıllarda geliştirilmiş en kullanışlı donanımlardan biridir. Fren sistemleri ile birlikte çalışan elektronik devre sistemi, sürücünün hatalı bir davranışında devreye girerek arabayı durdurur. Bu özellik uzun yolculuklarda oldukça faydalı bir güvenlik sistemidir. Örneğin yorgun olduğunuzda en ufak bir hata yaptığınızda araç hemen otomatik olarak yavaşlamakta ve durmaktadır. Kazaları ve can kayıplarını önleyen bu sistem, günümüzde her araçta olması gereken bir özelliktir.

Çevre Görüş Kameraları Sistemi

Çevre görüş kameraları sistemi, aracınızın dış görünümünü tüm açılardan görmenizi sağlayan teknolojik bir sistemdir. Aracınıza yerleştirilen birkaç kamera görüntüsünü birleştiren bu sistem, aracınızın üstten ve arkadan net görüntülerini aracınızın gösterge ekranına yansıtır. Çevre görüş kameraları sistemi, otoparklarda size en uygun yeri bulmak için çok kullanışlı bir sistemdir. Bu özellik ilk kez Nissan araçlarda kullanılmış ve o günden beri geliştirilmekte olan bir özelliktir. Günümüzde bu özellik birçok araçta ek paket olarak satın alınabilmektedir. SUV araçlarda çok tercih edilen bir özellik olan çevre görüş kameraları sistemi, sürücülerin göremediği noktaları görüntüleyerek sürücülere üstün bir güvenlik hizmeti sunmaktadır.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Kör nokta uyarı sistemi, yeni nesil tüm araçlarda satın alınabilen ek sistemlerden biridir. Radar ve sensörler yardımıyla çalışan bu sistem, özellikle uzun süreli yolculuklarda çok kullanışlıdır. Kör nokta uyarı sistemi, sürücülerin göremedikleri kör noktalar hakkında uyarı veren, sürücülerin yol boyunca hata yapmalarını önleyen bir güvenlik sistemidir.

Otomatik Acil Frenleme Sistemi

Otomatik acil frenleme sistemi,  araçlarda çarpışmaları önlemek için geliştirilen bir sistemdir. Hassas sensörler kullanılarak çalışan bu sistem, aracınıza yaklaşan bir nesneyi tespit ederek aracınızı yavaşlatır ve kaza yapma olasılığını minimuma indirir. Sensörler çarpma ihtimallerini hesaplayarak herhangi bir çarpışmanın şiddetini azaltmak için aracınızı yavaşlatabilir veya hızlı bir şekilde durdurabilir. Özellikle şehir içinde çok kullanışlı olan bu sistem birçok sürücü tarafından ek olarak satın alınan bir sistemdir.

Okuyunuz: Ekspertiz Fren Testi

Sürücü Uyuşukluk ve Dikkat Takibi Sistemi

Sürücü uyuşukluk ve dikkat takibi sistemi, uzun yolculuklarda sürücülerin yorgun düşme olasılığını düşünüp dikkat eksikliğinden kaynaklanan kazaları önlemek için tasarlanmıştır. Bu sistem, sürücülerin hareketlerini takip ederek yorumlayan, sürücülerin direksiyon başında uyuması yüzünden kaynaklanan kazaları önleyen son derece kritik bir özelliktir. Birçok araçta bulunması gereken bu özellik, boş paketlerde ek olarak satın alınan sistemlerden biridir. Son yıllarda üretilen birçok araba markasında bulunan bu sistem, sürücünün gözlerini ve baş pozisyonunu takip eden kameralı bir sensör sayesinde çalışmaktadır. Sürücü uyuşukluk ve dikkat takibi sistemi, sürücünün hareketlerini analiz ederek sürücüyü titreşimle uyarır ve sürücünün dikkatini toplamasını sağlar.2021 Subaru Forester modelinde Driver Focus adıyla sunulan bu sistem, 2021 Mercedes-Benz E serisinde sesli ve görsel olarak, ‘Mola Ver!’ ifadesiyle sürücüyü uyarır.

Aracın Hangi Paket Olduğunu Nasıl Anlarız?

Sıfır araçlarda satın alacağınız araçların fiyatları standart (boş) paketten full pakete doğru yükselmektedir. Satın almak istediğiniz araçların boş paket fiyatlarını ve boş paket özelliklerini satın alacağınız bayiden öğrenebilirsiniz. Eğer 2. el bir aracın hangi paket olduğunu öğrenmek istiyorsanız, aracın şasi numarası ile aracın hangi paket olduğunu çeşitli araç sorgulama sitelerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Sıfır Araçlarda Boş Paket Araç Satmak Zor Olur mu?

Sıfır araçlarda boş paket araç satmak kesinlikle zor değildir. Çünkü birçok kişi daha ekonomik olması nedeniyle boş paket araç almayı, istediği özellikleri daha sonra kendi zevkine göre tamamlamayı tercih etmektedir. Boş paket araç satmak sürücüler için avantajlı bir tercihtir.