SUV araçların avantajları merak edilen bir konu. Araç sektöründe SUV tabiri son dönemde oldukça popüler. İngilizcede “Sport Utility Vehicle” kelime grubunun kısaltılmasından elde edilen SUV tabiri spor amaçlı araç anlamına geliyor. Arazi aracı, 4WD ya da dört çeker gibi tabirler de bu araçlar için kullanılmakta.

Araç alım satımlarında SUV tipindeki araçlar bazı kişiler için tek seçenektir. Sedan ya da hatchback araçlar bu kişiler tarafından tercih edilmez. Bütçesi ne olursa olsun alabileceği SUV araçlara yönelirler.

Daha önce SUV araç kullanmamış olan ve satın almayı düşünen kişilerin araştırmalarını çok iyi bir şekilde yapması gerekmektedir. SUV araçların avantajları ve dezavantajları olan bir araç tipi olarak karşımıza çıkar.

SUV Araçların Avantajları Nelerdir?

SUV araçlar hem ülkemizde hem de dünyanın diğer bölgelerinde sıklıkla tercih ediliyor. İnsanların bu araçlara yönelmesinin ana sebebi sunduğu muhteşem avantajlar. SUV tipi araçları kullanan kişiler bu avantajları yaşadıktan sonra bunlardan vazgeçmek istemiyor. Birçok kişi diğer tip araçları kullanmayı düşünmemekte.

Engebeli Yol Tiplerinde Yolculuk Fırsatı

Araçlarımızla yol alırken her zaman düzgün bir yapıda olan yollarda ilerleyemiyoruz. Şehir içlerinde genel olarak asfaltlar düzgün. Ancak oluşmuş çukurlar ya da hız kesimi için bilinçli oluşturulan tümsekler araçları zorlayan etmenler olabiliyor. Bazı durumlarda kaldırım gibi küçük yüksekliklere çıkmak da gerekli oluyor. Bütün bu işlemlerde SUV araçların avantajları kendisini göstermekte.

SUV araçlar yerden yüksek olduğu için engebeli yollarda rahatlıkla hareket edebilen araçlardır. Küçük hendeklerden geçerken aracın altının vurması gibi durumlar söz konusu olmaz. Belirli yükseklikteki alanlara bu araçlar ile çıkmak mümkün olur. Özellikle kırsal alanlarda yolculuk yaparken endişe etmenizi gerektirecek bir durum söz konusu olmayacaktır. Asfalt konforunda yolculuk yapabilirsiniz.

SUV Araçların Avantajları ve Dezavantajları Neler?

SUV Araçların Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Çok Geniş Bir İç Hacim

SUV araçlar sedan ve hatchback araç tiplerine göre çok daha yüksek ve geniş araçlardır. Aracın dış boyutları artış gösterdiğinden içerisindeki yaşam alanı da son derece geniş olur. Ön kısımda oturan şoför ve yolcu arasındaki mesafe son derece fazladır. Genellikle bu kısımda özel konsollar yer alır ve aracı daha kullanışlı bir hale getirir.

Arka koltukta ise üç kişinin yolculuk etmesi mümkündür. Sıkışma ya da rahatsızlık durumları söz konusu olmaz. Ayrıca SUV araçların avantajları dendiğinde akla gelen ilk etmenlerden bir tanesi de bagaj hacmidir. Aracın iç hacminin büyüklüğüne bagaj da dahil olur. Son derece geniş ve kullanışlı bagajlara sahip olan araçlardır.

Güçlü Çekiş Özellikleri

SUV tipi araçlar her zaman yüksek çekiş gücüne sahip şekilde üretilmektedirler. Önden çekişli ya da 4×4 formunda üretilen bu araçlarda dik yokuşların çıkılması hiç de zor olmaz. Çeşitli yükseltilerin olduğu arazilerde SUV araçlar ile hareket etmek mümkündür. Araçların yolda kalması ve hareket edememesi son derece nadir karşılaşılan durumlar arasında yer alır.

İnsanlara SUV araçların avantajları arasında gösterilebilecek önemli etmenlerden bir tanesi olan çekiş gücü asfalt yollarda da kendisini gösterir. Gaz pedalının verdiği tepki son derece iyi düzeydedir. Araç kısa sürede hızlanır ve ani tepkilere cevap verebilir. Araç sollama aşamasında çok güvenli bir biçimde sollama işlemleri tamamlanabilmektedir.

Görüş Açısı Son En Geniş Araçlar

Trafikteyken etrafınızda olan bitenleri her zaman görebilmeniz gerekir. Yandan size yaklaşan insan ya da araçları, araca göre daha yüksek konumda olan cisimleri ve daha fazlasını olabilecek en kısa sürede fark etmeniz gerekmektedir. Bunun için de aracın görüş açısının üst düzeyde olması şarttır. Küçük bir ön camı bulunan ve yan camları yetersiz olan araçlarda görüşün genişliğinden bahsetmek mümkün olmayacaktır.

SUV araçların sunduğu geniş görüş açısı en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Aracınızın yakınında olan insanların ya da cansız nesnelerin gözden kaçırılması ya da görülememesi son derece düşük bir ihtimaldir. SUV araçların avantajları arasında her zaman sayılan görüş açısı sayesinde birçok kazanın önlenmesi ve daha konforlu bir şekilde araçların sürülmesi mümkün olacaktır.

SUV Araçların Dezavantajları Nelerdir?

Her araba tipinde olduğu gibi SUV araçların avantajları ve dezavantajları olan bir araç yapısıdır. SUV araçların her yönden ayrıcalıklı olduğunu söylemek mümkün olmaz. Satın alırken bu dezavantajların tolere edilebileceğinden emin olunması gereklidir.

Yakıt Tüketimi Oldukça Fazla

SUV tipi araçlar diğer araç tiplerine göre daha büyük ebatlardadır. Kullanılan metal miktarının artması ile birlikte aracın toplam ağırlığı artar. Motorun aracı hareket ettirmesi için üretmesi gereken güç daha üst seviyede olur. Bütün bunlar SUV araçların yakıt tüketimlerinin diğer araç tiplerine göre üst seviyede olmasına sebep olacaktır.

Hatchback araçlar genellikle yakıt tüketimi en düşük seviyede olan araçlardır. Düşük motorları ile birlikte yüksek performans almaları mümkündür. Ancak SUV avantajları arasında sunulan genişlik yakıt tüketimi konusunda bir dezavantaja dönüşür. Aracın yakıt tüketimi üst düzeydedir. Araçta iyi performans alınabilmesi için motor hacmi yüksek tutulur ve bu da yüksek yakıt tüketimi anlamına gelir.

SUV Araçların Avantajları ve Dezavantajları Neler?

SUV Araçların Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Park Büyük Bir Sorun Olabilir

SUV tipi araçların genişlikleri, uzunlukları ve yükseklikleri fazladır. Ebatlarındaki bu büyüme park aşamasında ciddi bir sorun haline gelebilir. SUV araçların avantajları sebebiyle tercihini bu tip araçlardan yana kullanmayı düşünen kişiler eğer park sorunu yaşıyorlarsa düşüncelerini gözden geçirebilirler. Çünkü SUV araçlar için uygun park yeri bulunması her zaman sorun olacaktır.

Kendi evlerinde ve işyerlerinde otoparkları bunulan kişiler çok büyük problemler yaşamazlar. Evlerinden ve işyerlerinden farklı bir alana gittiklerinde otopark kullanmak zorunda kalacaklarını bilmeleri gerekir. AVM otoparkları, ev ve işyerlerindeki otoparkları kullanırken aracın park edilmesi de zor olacaktır. Yeterli yer olsa dahi aracın başka bir araca ya da duvara teması söz konusu olabilir.

Okuyunuz: Otomatik Park Sistemi Nedir?

Hızlanma Verileri Rakiplerinin Gerisindedir

SUV tipi araçlar yüksek motor hacmine ve beygir gücüne sahip olan araçlardır. Ancak son dönemde daha ekonomik şartlar sunabilmesi amacıyla düşük motorlu SUV modeller de üretilmeye başlanmıştır. SUV araçların avantajları olarak sunulan performansın düşüşü hali hazırda ağır olan bu araçlarda inanılmaz düzeyde etkiler ortaya çıkarır.

SUV tipi araçların hızlanma süreleri diğer araç tiplerine göre daha uzundur. Bu kadar ağır bir aracı bir anda istenen hıza getirmek çok mümkün olmaz. Bazı modellerde yüksek motor değerleri istenen verileri sunar. Ancak aynı motorlar diğer araç tiplerinde muazzam etkiler göstereceğinden memnun etmeyebilir. Araç sollama aşamalarında sorun yaşanması mümkündür.

Yüksek Bakım Maliyeti ve Vergiler

SUV tipi araçlar genellikle lüks sınıfa dahil olan araçlardır. Görkemli görüntüleri ve yüksek yakıt tüketimleri ile birlikte belirli bir seviyenin üzerinde gelire sahip kişiler için uygun olan araçlardır. Bu araçların bakım maliyetleri de son derece üst düzeyde olur. Herhangi bir parçasında yaşanan arızalarda parça değişimleri gerekirse beklenenin çok üzerinde bir maliyet çıkabilir.

Bilindiği gibi her Ocak ve Temmuz aylarında motorlu taşıt vergisi ödenmesi gerekmektedir. Yapılacak olan ödemelerde SUV araçlar her zaman yüksek bedeller öderler. SUV araçların avantajları arasında sayılan yüksek motor bu aşamada bedeli yükseltecektir. Yılın her döneminde yüksek düzeyde ödemeler karşınıza çıkabilir.