Araba sahibi olmak isteyenlere müjde. Araç kredileriyle ilgili son dakika açıklaması geldi. Resmen değişiyor. Yeni düzenleme geliyor. Tarih belli oldu. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben katıldığı canlı yayında taşıt kredileriyle ilgili yeni düzenleme olacağını bildirdi. Yerli otomobilin çıkışıyla otomobil kredileri konusunda artırım olacağını açıklayan Akben, taksit sayısının artırılması ile ilgili de görüşmelerin yapılacağını duyurdu.

Taşıt Kredi ve Taksit Sayısında Yeni Düzenleme Yolda

Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, A Para canlı yayınında kur korumalı TL mevduat hesaplarına katılımın 290 milyar lirayı geçtiğini aktardı. Araç kredileri ile ilgili de açıklamada bulunan Akben, yerli otomobilin çıkışıyla otomobil kredileri konusunda da artırım olacağını belirtti.

KUR KORUMALI MEVDUAT HESAPLARI

620 bin civarında müşterinin kur korumalı TL mevduat hesaplarını tercih ettiğini belirten Akben, “Bugün katılım 290 milyarı geçti. Biliyorsunuz 3 aylık 6 aylık ve 1 yıllık olarak açılabiliyor. İlgi bu manada önemli. Sistemin kurulmasıyla birlikte artık tamamen bütün bankalarımızda yerleşmiş durumda. Bu iyi bir ürün tercih edenler için de iyi bir ürün.” dedi.

TAŞIT KREDİLERİ

Akben açıklamalarının devamında ise yerli otomobilin çıkışıyla otomobil kredileri konusunda artırım olacağını aktardı. Akben konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Otomobil tarafında da güncelleyeceğimiz rakamlar var. Orada bizim teşvik ettiğimiz bir alan var. İthal araçlar tarafında değil de biraz daha yerli araçlar tarafında kredi tarafı daha etkin olsun. Yerli otomobilimiz de çıktığında bir güncelleme yapacağız. Güncelleme ile birlikte orası biraz daha rahatlayacak. Sayı ile birlikte miktar da var. 120 bin, 300 bin, 750 bin diye dilimler var. O dilimlerde bir güncelleme yaparak, diyelim ilk dilim 120 bin. 120 binin yüzde 70’ini kredi alabiliyorlar. Onları güncelleyeceğiz.”

BDDK Başkanı’yla görüştük. Kredi kullanım oranlarındaki güncellemeyi istedik. Orada ciddi anlamda fiyatlar yükseldiği için 300 bin liraya yüzde 30 kredi kullandırılabiliyor. Bu 90 bin lira yapar. Keza faiz artışı olması taksit sayılarının yükselmemesi müşterilerin alımlarını aşağı çekmiştir.

Okuyunuz: İkinci El Taşıt Kredisi Hesaplama 

TAŞIT KREDİLERİ DÜŞECEK Mi? 

BDDK Başkanı faizlerin düşeceğini söylüyor. Faiz düştüğünde piyasalar açılır ama piyasa şu anda bunu çok satın almış değildir. 1 ay önce 35-40’lara varan faizler vardı bu yüzde 20’lere indi. Cumhurbaşkanımız faizlerin düşmesi yönünde çalışma yapıyor.

Taşıt Kredi Kredi Oranları

Taşıt Kredilerinden Oranlar Şuanda 1.80 civarında başlıyor ve maksimum 24 ay taksit yapılabiliyor. Düzenleme ile bu sayı 36 taksite kadar çıkartılması bekleniyor, ama taksit sayısındaki artış 2. el araç fiyatlarına da yansıtılacağı için sadece taksit sayısının artacağı ama ödenecek rakamların çok fazla da fark etmeyeceği açıkça ortada.

Aşağıda bazı bankaların 24 Aylık Kredi Oranları mevcut

Banka Faiz Tahsis Ücreti Aylık Taksit Toplam Ödeme
Taşıt Kredisi (0.Km)
%2,10
11.207,29 TL
269.974,96 TL
Taşıt Kredisi
%2,37
11.611,91 TL
279.735,84 TL