Tesla Model S özellikleri ve fiyatıyla birlikte merak edilen bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda Tesla’nın sunmuş olduğu bu modelden bahsedeceğiz.

Tesla, günümüzün popüler markalarından birisi olarak yer alsa da ülkemizde pek yer almayan bir firma fakat son zamanlarda Tesla, Türkiye’de yaptığı yatırımlar ile daha çok tanınmaya başladı. Yakın zamanda Tesla Cybertruck aracı ile pek çok kişinin dikkatlerini üzerine çektiği bu marka, fütüristik tasarıma sahip aracı ile ilginç bir konsepte imza atmıştı. Şirket, Tesla Model S ile normal araçlara benzeyen fakat biraz daha modern görünen aracını müşterilerine sunuyor. Bu model hakkında aracın sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gerektiği pek çok detay var.

Tesla Model S özellikleri

Tesla  Model STasarım

Tesla Model S, sunmuş olduğu pek çok özellik ve tasarım detayları ile öne çıkıyor. Tesla’nın bu modelinin öncelikle dış tasarımından söz etmek istiyoruz. Aracın dış tasarımı oldukça modern ve yeni teknolojilere ayak uydurmuş durumda. Modelin kapı kolları incelendiğinde insanların aklına bu kapının nasıl açılacağı gelebilir. Tesla, kapıların kolları için akıllı bir teknolojiden yararlanıyor. Sürücü, araca yaklaştığında kapı kolları dışa doğru geliyor, sürücü uzaklaştığında ise kapı kolları tekrardan kapanıyor. Bu sayede kapı kollarını açmak mümkün oluyor. Tesla’nın kapı kollarını bu şekilde yapmasının amacı daha düz ve daha modern bir görüntü ortaya koymak olabilir.

Tesla Model S özellikleri arasında kapı kollarının yanı sıra ön kısmı da incelemek gerekiyor. Ön kısım hakkında anlatacak pek çok detay bulunuyor. Öncelikli olarak aracın ön kısmı birçok araç modeline göre daha modern ve biraz da fütüristik bir görünüm sağlıyor. Orta kısımda yer alan Tesla logosu, çevresindeki dizayn ile birlikte güzel bir uyum oluştururken alttaki ızgara da güzel bir şekilde tasarlamış durumda. Farları incelediğimizde farların şekli de aracın modern görünümüne uygun bir şekilde tasarlanmış görünüyor. Bunun yanı sıra aracın ön kaputunun girintili ve çıkıntılı detayları da Tesla Model S’e farklılık katmış durumda.

Tesla Model S özellikleri ve fiyatı

Tesla Model S özellikleri ve fiyatı

Tesla Model S özellikleri incelenirken dış mimarinin yanı sıra iç mimarinin de önemi bulunuyor. İç tasarım oldukça sade ve modern bir görünüme sahip. Aracın dikkat çeken detaylarından birisi direksiyon simidi olmakta. Direksiyon simidi, pek çok araçta olduğu gibi yuvarlak bir şekilde değil dikdörtgen bir şekilde tasarlanarak müşterilerine el sallıyor. Direksiyon simidinde yer alan pek çok fonksiyon tuşu da dikkatleri üzerine çekiyor.

Aracın iç kısmında dikkat çeken detaylar arasında devasa bir multimedya panelinin bulunuyor oluşu yer almakta. Buradaki multimedya paneli yalnızca basit işlevleri yerine getirmiyor, aynı zamanda The Witcher 3 gibi büyük oyunların da oynanmasına olanak tanıyor. Özellikle uzun yolculuklarda bu panel işe yarayabilir. Tesla, yalnızca aracın ön koltuklarını değil arka koltuklarını da düşünerek oraya da bir multimedya paneli yerleştirmiş bulunuyor.

Oldukça geniş bir araç olan Tesla Model S özellikleri arasında geniş depolama alanı da yer alıyor. Bir bisikletin rahatlıkla sığabileceği düzeyde geniş bir bagajı mümkün kılan Tesla Model S, bu özelliği ile beraber pek çok müşterinin ve özellikle geniş ailelerin ilgisini çekiyor. Bu özelliği sayesinde bu modeli tercih eden pek çok aile dahi bulunuyor olmakta.

Tesla  Model S Teknik Özellikler

Tesla Model S aracının tasarımsal özelliklerinin yanı sıra donanımsal ve teknik özelliklerini de bilmek gerekiyor. Tesla Model S özellikleri arasında bilinmesi gerekenler aracın genel bilgileri olmakta. Öncelikle bu bilgileri siz değerli kullanıcılara sunmak istiyoruz. Bildiğiniz üzere Tesla markası, elektrikli araçlara yönelik üretimler yapıyor. Bundan dolayı Tesla Model S modeli de elektrikli bir araç olarak karşımıza çıkıyor olmakta. Araç, tek bir şarjda 637 kilometre yol alabiliyor. Yani Türkiye’nin doğusundan batısına 2 şarjla gidilebiliyor.

Tesla Model S özellikleri ile ilgili söylenebilecek bir diğer genel bilgi aracın saatte 0 kilometreden 100 kilometreye çıkışının 2,1 saniye sürmesi. Bu da aracın oldukça hızlı bir model olduğunu gösterir nitelikte. Firmanın vermiş olduğu bir diğer bilgi aracın en yüksek saatte 322 kilometre hıza ulaşabilmesi. Aracın beygir gücünün 1.020 hp olduğu firma tarafından belirtilen bir diğer kriter. Bu bilgi, aracın ne kadar güçlü bir motora sahip olduğunu gösteriyor.

Tesla Model S ile ilgili bilinmesi gereken özelliklerden birisi araç içerisinde yer alan multimedya panelinin diğer pek çok araca göre çok güçlü bir donanıma sahip oluşu. Böylesine güçlü bir araç modelinin donanımlarının da güçlü olması araç konforunu arttıran bir deneyim olmakta. Aracın ön kısmının yanı sıra arka kısmında da multimedya paneli bulunuyor. Bu durum arka koltuktaki yolcuların da multimedya panelinden yararlanmasını sağlıyor. Multimedya paneli ile birlikte iki kişilik oyunlar dahi oynanabiliyor.

Tesla Model S özellikleri arasında yer alan multimedya paneli hakkında şu bilgiyi vermek gerekiyor ki bu panel o kadar güçlü özelliklere sahip ki The Witcher 3 gibi oyunları dahi rahatlıkla açabilecek düzeyde bulunuyor. 10 teraflops gücünde bulunan bu panel, PlayStation 5 ile aynı güce sahip iken RX 690 XT ekran kartının yaklaşık dörtte biri kadar güce sahip. Cyberpunk 2077 dahi çalıştırdığı görülen bu aracın oyun kolu da bulunuyor. Bu sayede oyunları rahatlıkla oynamak mümkün oluyor.

Tesla Model S özellikleri ve fiyatı

Tesla Model S özellikleri ve fiyatı

Tesla Model S aracı, sunduğu yüksek performansın yanı sıra arka koltuktakileri düşünen bazı özelliklere de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri multimedya paneliydi. Bir diğeri ise telefonların şarj edilmesini sağlayan bir kısmın bulunması. Kullanıcılar USB-C olanağından yararlanarak telefonlarını hızlı bir şekilde şarj edebiliyor. Yalnızca telefonlar değil, USB-C destekli diğer ürünler de şarj edilebiliyor. Şunu belirtmekte fayda var ki aracın Bluetooth desteği de yer alıyor.

Tesla Model S özellikleri arasında yer kaliteli ses sistemi de bulunuyor. Marka, yalnızca aracın tasarımına ve multimedya paneline önem göstermedi, aynı zamanda yüksek kaliteye sahip ses sistemi de geliştirdi. 960 watt gücünde bir ses sistemine sahip olan Tesla Model S, harika bir yolculuk deneyimi sunarak adeta ortamın içerisindeymiş gibi hissettiriyor.

Okuyunuz: Apple Car Özellikleri

Tesla Model S  fiyatı

Tesla Model S, daha pek çok özelliği ile birlikte müşterilerini karşılayan bir araç olmakta. Bu araç ile ilgili bilinmesi gerekenler arasında modelin 19 ve 21 inç tekerleklere sahip olduğu, 793 litre bagaj kapasitesinin bulunduğu, 2.162 kilogram ağırlık ile birlikte müşteriyi karşıladığı ve 250 kilowatt hızlı şarj desteğine sahip olduğu yer alıyor.

Tesla Model S özellikleri dışında fiyatı hakkında bilinenleri sizler için aktarmak istiyoruz. Tesla Model S, 88.740 dolar fiyata sahip iken daha gelişmiş modeli olan tesla Model S Plaid 123.740 dolar fiyat etiketi ile müşterilerini karşılıyor. Yani Model S aracının Türkiye’ye giriş fiyatı 860.000 liranın üzerindeyken Model S Plaid modelinin vergisiz fiyatı 1.2 milyon liranın üzerinde bulunuyor. Şu bilgiyi de vermek gerekiyor ki fiyatlar mağazadan mağazaya farklılık gösterebilir.