Türkiye Hızlı Şarj İstasyonları Merkezi mi Oluyor: Türkiye’nin elektrikli otomobiller konusundaki emin adımlarla ilerlemesi devam ediyor. Son gelişmelerden birisi de Elon Musk Şirketinden geldi. Tesla’nın Türkiye’ye resmi olarak gelmesinin ardından, şimdi de şarj istasyonları ile ilgili bir girişim söz konusu.
Şarj istasyon noktalarının yaygınlaşmasının da etkisiyle 2021 yılında Türkiye elektrikli araç pazarı yüzde 237 arttı. Bu durum elektrikli araç devlerinin de dikkatini çekti. ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Türkiye’nin 10 ilinde şarj istasyonu kurmak için harekete geçti.

Tesla ile Türkiye Arasında Hızlı Şarj İstasyonu ile ilgili Çalışma

Bilindiği Üzere Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın Türkiye’de faaliyete başlaması için görüşmeler olumlu yönde bir ilerleme kaydedilmişti.

Ayrıca Tesla Şirketinin 2022 içerisinde Türkiye’de resmi olarak kuruluşunu ve yapılanmasını tamamlayarak 4 modelini de satışa sunması öngörülüyor. Tesla’nın supercharger altyapısını da Türkiye’ye getirecek.

Süper Şarj istasyonları için Tesla’nın internet sitesinde Türkiye’den 10 il yer aldı. Bu iller; İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya olarak sıralandı.

Türkiye Hızlı Şarj İstasyonları Merkezi mi Oluyor?

Türkiye Hızlı Şarj İstasyonları Merkezi mi Oluyor?

Türkiye Elektrikli Otomobillerde Üs Haline mi Geliyor ?

İngiliz elektrikli araç markası MG, geçtiğimiz yıl Türkiye’ye SUV modeli ZS EV ile giriş yaptı. Yüzde 100 elektrikli araçlar lansmanın ardından satışlara başladı.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) rakamlarına göre 2021 yılında MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV 318 adet satıldı. 2022 yılında markanın farklı modelleri ülkemize gelecek.

TOGG 2022 Sonunda Banttan İniyor 2023’te Seri Üretim başlıyor.

Türkiye gelişen elektrikli pazarına TOGG ile giriş yapmaya hazırlanıyor. Teknik donanımı ve fiyatıyla dünyadaki rakipleriyle rekabet edebilecek bir araç olan TOGG’un 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretimine başlanması planlanıyor.

Rakipleriyle baş edebilecek dizaynda üretilen TOGG, ABD’nin Las Vegas şehrinde 5-7 Ocak tarihleri arasında düzenlenen CES’te dünya sahnesine çıktı. Göğsümüzü kabartarak CES Fuarında güzel bir lansman gerçekleştiren Togg Yeni Logosuyla da eleştirilse de geçer not aldı.

Hızlı Şarj İstasyonları çoğalacak mı ?

Tesla, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki şarj istasyonlarının sayısını arttırarak kendi pazarını genişletmeyi hedefliyor. Ayrıca Tesla, mağazalarını işlek caddelere ve AVM’lere açmayı tercih ediyor. Tesla bu sayede mağazalarına gelen potansiyel müşterilerine elektrikli otomobiller hakkında eğitmeyi planladığı da gelen bilgiler arasında.

Okuyunuz: Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobiller