Usta Tamirci Önerileri bu hafta birçok işi aradan çıkarmanızı sağlayabilir. Evet, söz konusu aracınız olduğunda birine bir araç emanet etmek çok zor. Experix oalrak size Usta Tamirci Önerileri vereceğiz. Aracınızı  bakım ve onarım için nereye götüreceğinizi düşünmeden önce ikisi arasındaki farkı anlamanız gerekir. Rutin bakım öğeleri, modelin servis planının bir parçası olarak aracınızın kullanım kılavuzunda listelenenlerdir. Aracınızı en iyi çalışma durumunda tutmak için tasarlanmıştır. Onarımlar, bir sorunu çözmek için yapılması gereken hizmettir. Aracınızı nereye götüreceğiniz, yapılması gerekenlere bağlı olabilir.

Planlı bakım herhangi bir bayide yapılabilir; aracı aldığınız yere gitmenize gerek yok. Aynı şekilde aracınızı, genellikle bayilerden daha ucuz olan bağımsız bir oto tamirhanesine veya bayisine götürebilirsiniz. Federal yasalar, garanti kapsamınızı etkilemeden aracınıza istediğiniz yerde servis hizmeti verme hakkını size verir. (Sözleşmeye bağlı olarak, kiracıların tüm servis işlemlerini bir bayide yaptırmaları gerekebilir.) Bayinizin servis departmanındaki teknisyenler, modelinizin servis ihtiyaçlarının tüm yönleriyle özel olarak eğitilmiş ve sertifikalandırılmıştır ve mağaza, tüm servislerle donatılacaktır. gerekli teşhis ekipmanı. Bununla birlikte, bakım öğeleri oldukça basit olduğundan, herhangi bir profesyonel otomobil mağazası gerekli görevleri yerine getirebilmelidir.

Servis için nereye giderseniz gidin, temel olarak belirli bir modelle ilgili yaygın sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin talimatlar olan üreticinin en son teknik servis bültenlerine (TSB’ler) erişebildiklerinden emin olun. Çoğu zaman, bir otomobil üreticisi TSB onarımlarını ücretsiz yapacak, ancak işi halletmek için bir bayiye gitmeniz gerekecek.

Usta Tamirci Önerileri

Usta Tamirci Önerileri

Usta Tamirci Önerileri

Araç Bakımı İçin İpucu 

Onarımlar, bir fren işi veya kaporta onarımı gibi temel görevlerden şanzımanın elden geçirilmesi veya bir elektronik sistem sorununun teşhis edilmesi gibi karmaşık servislere kadar değişebilir. Aracınız orijinal garanti kapsamındaysa ve üreticinin onarım için ödeme yapmasını istiyorsanız bir bayiye gidin. Aracınız geri çağrıldıysa veya otomobil üreticisinin bir kusuru düzeltmeyi teklif ettiği bir “servis kampanyası” konusuysa , bir bayilik de kullanın . Uzatılmış bir garantiniz varsa, kapsam dahilindeki onarımları kimin yapması gerektiğini görmek için şartları kontrol etmeniz gerekir.

Araç garanti kapsamı dışındaysa, sorunun türü, onarım için nereye götüreceğinizi belirleyebilir. Saygın bir bağımsız mağaza, en yaygın onarımları gerçekleştirebilmelidir. Aracınızın markası konusunda uzmanlaşmış mağazaların uygun eğitime, donanıma ve güncel bilgilere sahip olma olasılığı daha yüksektir. İyi bir teknisyen, bir sorun bayiye veya özel bir mağazaya gitmeyi gerektirdiğinde size haber verecektir.

Modelinize veya otomobil üreticinize özel bir sistemle, özellikle de navigasyon veya çok işlevli kontrol sistemi gibi elektroniklerle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, aracı bir bayiye götürmeyi düşünün. Ayrıca, güvenlik geri çağırma çalışmasının gerçekleştirilmesi için bir bayiye götürmeniz gerekir.

Harika bir araba tamircisi nasıl bulunur?

Usta Tamirci Önerileri neye dayanıyor ? Yıllık anketlere dayanarak, tüketicilerin bağımsız mağazalardan genellikle otomobil bayilerine göre daha yüksek bir memnuniyet düzeyine sahip olduğunu bulduk.

Ancak arabanız için güvenebileceğiniz bir tamirci bulmak, parmaklarınızın yürümesine izin vermekten çok daha fazlasını gerektirir. Biraz eski moda dedektiflik yapmalısın. Bir tamirhaneyi neyin iyi yaptığına dair tek bir ipucu yok, ancak burada aramanız gereken bazı şeyler var:

 • Arabanızın markası için bir dükkan bulun
  Birçok Usta Tamirci  belirli markalarda uzmanlaşmıştır. Araç tipinizi bilenler niteliklidir. Aracınızı tamir etmek için en son eğitime ve donanıma sahip olmaları daha olasıdır.
 • Ailenize ve arkadaşlarınıza sorun
  Özellikle sizinkine benzer aracı olanlardan tavsiye alın.
 • Mağazayı Deneyin
  Arabanızın büyük bir onarıma ihtiyacı olmadan önce, yağ ve filtre değişimi gibi daha küçük onarım veya bakım öğeleri olan bazı yerel mağazaları denemek isteyebilirsiniz.
 • Garantiler hakkında sorun
  Mağaza onarım işlerinde ne tür garantiler veriyor? Garantiler mağazalar arasında büyük farklılıklar gösterebilir, bu nedenle bunları önceden sorun. Kılavuzunuz olarak, fren çalışması gibi yaygın bir onarım kullanın.
 • Dükkanın uygun olduğundan emin olun
  En iyi mağaza bile, saatleri programınızla çelişiyorsa veya arabayı bıraktıktan sonra sadece birkaç ulaşım seçeneğiniz varsa, bu çabaya değmeyebilir.
Usta Tamirci Önerileri

Usta Tamirci Önerileri

Şanzıman Sorun Giderme

Herhangi bir Usta Tamirci aynı fikirde olacaktır: şanzımanınız, aracınızın en karmaşık ve temel sistemlerinden biridir. Otomatik veya manuel şanzıman arasında seçim yapmanın ötesinde, aynı zamanda birçok sürücünün aşina olmadığı bir şeydir. Şanzımanınızın ne yaptığına, düzgün çalışmadığını nasıl anlayacağınıza ve bu konuda ne yapacağınıza bir göz atalım.

Okuyunuz: Bakımlı Bir Şanzımanın Önemi

İletiminiz Ne Yapıyor?

Çoğu insan, arabalarını hareket ettirmekten motorun sorumlu olduğunu varsaysa da, bu denklemin sadece bir parçası. Motorunuz dönme gücü üretir ve verimli çalışması ve hasar görmemesi için kesin bir hızda dönmesi gerekir. Ancak, arabayı ileri veya geri hareket ettirmek için dönme gücünün tekerleklere aktarılması gerekir. Aktarma organlarınız motorunuzdan tekerleklere güç sağlamaktan sorumluyken, şanzımanınız aktarılan güç miktarını kontrol ederek bir santral gibi çalışır.

Daha düşük viteslerde, örneğin ilk hızlandığınızda veya yokuş yukarı çıkarken şanzımanınız, aracı ileri itmek için bu gücü çarpar. Otoyolda giderken, fren yaparken veya yokuş aşağı giderken olduğu gibi daha yüksek viteslerde bu güç azalır.

Adından da anlaşılacağı gibi, otomatik şanzıman tüm bunları sürücü manuel olarak vites değiştirmeden yapar. Otomatik şanzıman, aracınızın daha verimli sürmesine yardımcı olabilir ve yanlış vites değiştirmeden kaynaklanan hasar riskini önemli ölçüde azaltırken, tüm şanzımanlar zamanla aşınır. Neyse ki, biraz bilgiyle, sorunları erken fark edebilir ve tam bir şanzıman onarımını önleyebilirsiniz.

Usta Tamirci Önerileri bu hafta birçok işi aradan çıkarmanızı sağlayabilir. Evet, söz konusu aracınız olduğunda birine bir araç emanet etmek çok zor.

Usta Tamirci Önerileri bu hafta birçok işi aradan çıkarmanızı sağlayabilir. Evet, söz konusu aracınız olduğunda birine bir araç emanet etmek çok zor.

Hasarlı Şanzımanın Belirtileri

Arabanızı ve nasıl sürmesi gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. Herhangi bir garip ses veya koku, aracınızın şanzımanıyla ilgili bir soruna işaret edebileceğinden her zaman dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Aşağıda, hasarlı veya aşınmış bir şanzımanın en yaygın belirtilerine ve bunlar hakkında ne yapılması gerektiğine bakacağız.

Okuyunuz: Dürüst Araba Tamircisi Nasıl Bulunur?

Kayan Bir Şanzıman 

Sürüş sırasında vitesleriniz sorunsuz bir şekilde değişmeli ve vites değiştirdiğinde fazla bir şey fark etmemelisiniz. Şanzıman kayması yaşadığınızda, aracınızın beklenmedik bir şekilde vites değiştirdiğini ve motorunuzun muhtemelen aşırı yüksek devirde çalıştığını fark edeceksiniz. Bu aynı zamanda gaza bastığınızda güç eksikliği varmış gibi de hissedilebilir.

Her şeyden önce, şanzımanınız kayıyorsa, aracınız sürmek için yeterince güvenli veya güvenilir değildir. Sorunu belirlemek ve düzeltmek için hemen yerel Usta Tamircinizi aramalısınız .

Şanzıman yağınız çok düşükse veya programlanmış bakım ihmal edilirse şanzıman kayması meydana gelebilir. Şanzımanlar, aşınmayı önlemek için düzenli olarak kontrol edilmesi ve bakımının yapılması gereken karmaşık sistemlerdir. Bir parça verimli çalışmadığında, diğer bileşenlere aşırı yük bindirir ve şüphesiz kapsamlı onarımlara yol açar.

Usta Tamirci Önerileri : Yavaş Vites Değiştirme

Vitese alışmanız normalden uzun sürüyorsa, ellerinizde şanzıman yağı sızıntısı olabilir. Şanzıman sıvınız çok önemlidir ve bu göz ardı edilmemelidir. Şanzıman sıvısı, aynı anda vites değiştirmeye, şanzımanı soğutmaya ve hareketli parçaları yağlamaya yardımcı olan bir yağ ve hidrolik sıvısı olarak işlev görür. Söylemeye gerek yok, çok önemli.

Şanzıman sıvısı eksikliğinde araç aşırı ısınabilir ve sistemin diğer parçalarına hızla zarar verebilir. Usta Tamirci Önerileri bu hafta birçok işi aradan çıkarmanızı sağlayabilir. Evet, söz konusu aracınız olduğunda birine bir araç emanet etmek çok zor.  Şanzımanınız söz konusu olduğunda düzeltmesi en kolay şeylerden biri ve hatta daha pahalı onarımları önleyecektir. Experix olarak araç sahiplerini en çok düşündüren konulardan biri olan Usta Tamirci Önerileri hakkındaki yazımız umarım size yardımcı olur.

Okuyunuz: Oto Ekspertiz