Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? Sürüş sırasında arabanızın bir tarafa çekilmesinden daha sinir bozucu bir şey var mı? Düz bir çizgide kalabilmek için sürekli olarak direksiyonu sola veya sağa çekerken güvenli sürüşe odaklanmak zordur. Experix olarak bu çok sık sorulan soruya cevap vermek istedik.

En kötü yanı, buna neyin sebep olduğu veya nasıl düzeltileceği hakkında hiçbir fikriniz yok. Neyse ki, Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? konusunda yardımcı olabiliriz. Çizgiler arasında kalmak için arabanızla mı savaşıyorsunuz? Araba bir tarafa çekiyormuş gibi hissettiriyor mu? Eğer öyleyse, bir şeylerin yanlış olduğunu varsaymakta haklısınız. Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir?

Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir?

Araba çekişi sadece elverişsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Suçlu, lastiklerinizdeki eşit olmayan hava basıncı, yanlış tekerlek hizalaması veya aşınmış bir süspansiyon olabilir. Bu kılavuzda bir arabanın bir yana çekilmesine neyin neden olabileceğini açıklayacağız ve birkaç hızlı sorun giderme ipucu sağlayacağız!

Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? | Experix Oto Ekspertiz Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? Sürüş sırasında arabanızın bir tarafa çekilmesinden daha sinir bozucu bir şey var mı? Düz bir çizgide kalabilmek için...

Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? 

BİRİNCİ ADIM: SORUNU TANIYIN

Arabanızı bir tarafa çekerken bulursanız, ilk adımınız çekmenin doğasını netleştirmek olmalıdır. Arabanız sürekli sağa çekiyor mu? Yoksa arabanız her zaman sola mı çekiyor? Hızlanınca mı çekiyor yoksa sadece fren yapınca mı? Ayrıntıları belirlemek ve bu bilgileri teknisyeninize iletmek, olası nedeni daraltmalarına ve sorunu daha hızlı teşhis etmelerine yardımcı olabilir.

İKİNCİ ADIM: LASTİK BASINCINI KONTROL EDİN

Yanlış lastik basıncı, bir arabanın bir tarafa çekiyormuş gibi hissetmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Aşırı veya az şişirilmiş lastiklerle, arabanız eğiliyormuş gibi hissedebilir. Bu çekme, sağdan sola doğru olabilir – neredeyse bir kaldırma hareketi gibi.

Fazla veya az şişirilmiş lastikler, yolda lastik aşınması sorunlarına yol açabilir, bu nedenle bu sorunu oyalamamak en iyisidir. Önerilen lastik basıncınızı bulun ve lastiklerinizi kontrol etmek ve/veya yeniden doldurmak için en yakın hava doldurma istasyonuna gidin. Zamanında mı kısa? Ücretsiz lastik basıncı kontrolü için yerel Experix’i ziyaret edin.

ÜÇÜNCÜ ADIM: HİZALAMA HAKKINDA KENDİNİZE SORUN

Lastiklerinizin önerilen lastik basıncında olduğundan eminseniz kendinize şunu sorun: “Tekerleklerimi en son ne zaman ayarladım?” Cevap “Hatırlayamıyorum” ise, o zaman tekerleğin yanlış hizalanması, araba çekişinizin arkasındaki suçlu olabilir.

Bu durumda, eşit olmayan diş aşınması, çarpık bir direksiyon simidi veya içe doğru eğilmiş gibi görünen lastikler de fark edebilirsiniz. Teknisyenlerimiz, tüm ayarlanabilir açıların üreticinin özelliklerine göre optimize edilmesi için tekerlek hizalaması sırasında direksiyon ve süspansiyon bileşenlerini ayarlayacaktır. Sonuç? Doğru yönü gösteren pürüzsüz, sabit bir sürüş!

Okuyunuz: Rutin Araç Bakım Maliyeti 

DÖRDÜNCÜ ADIM: TAM BİR ARAÇ MUAYENESİ YAPTIRIN

Fren yaparken aracınızın bir tarafa çekildiğini fark ederseniz ve hizalamadan sonra lastiklerinizin önerilen basınç seviyelerinde olduğunu biliyorsanız, yapışan bir fren kaliperi veya kısıtlı fren hattı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Kaliperleriniz, fren balatalarınıza baskı uygulayarak onları rotora doğru iter. Kaliperlerinizden biri sıkıştığı için uygun basıncı uygulamazsa aracınız ters yöne doğru çekmeye başlayabilir.

Büyük veya küçük, fren sorunları ciddi bir güvenlik tehlikesidir. Arabanızda bir fren sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede  Experix’i ziyaret edin.

Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? | Experix Oto Ekspertiz Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? Sürüş sırasında arabanızın bir tarafa çekilmesinden daha sinir bozucu bir şey var mı? Düz bir çizgide kalabilmek için...

Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir?

Oto Bakım Yaptırın!

Kötü bir tekerlek yatağı, aşınmış direksiyon bağlantısı, kalibre edilmemiş bir direksiyon açısı sensörü veya aşınmış bir rot kolu da dahil olmak üzere, bir aracın yana çekilmesinin başka olası nedenleri vardır – bunların hepsini kendi başınıza teşhis etmek zor ve tehlikeli olabilir gözetimsiz bırakılırsa.

Araba çekişi yaşıyorsanız, önce güvenliğinizi koyun ve bir profesyonel tarafından kontrol edilmesini sağlayın. Aracın çekmeye başladığı koşulları ve çekmenin sabit olup olmadığını not edin. Ardından, inceleme için aracınızı Experix Kurumsal Oto Ekspertiz‘e , biz de doğru yöne gitmenize yardımcı olalım!

Çekmenin En Yaygın Nedenlerinden Biri Tekerlek Hizalamasıdır

Bir arabanın bir tarafa çekmesinin en yaygın nedeni, tekerlek hizalamasının bozuk olmasıdır. Zamanla yana yatar veya belirli bir çukura çarparsanız , tekerlek ayarı sürüş koşullarına göre değişir ve düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Tekerlek hizalaması tam olarak göründüğü gibidir: tekerlekleriniz ve akslarınız birbirine paralel ve yola dik açıda bir dikdörtgen oluşturur. Bir teknisyen, bu dikdörtgeni yapmak için tekerleklerinizi ve akslarınızı birbiriyle hizalayacak ve tekerlek konumunu etkilemek için süspansiyon açılarında ayarlamalar yapacaktır.

Tamirciniz, üretici spesifikasyonlarını ve uygun hizalama teknolojisini ve araçlarını kullanarak aracınız için uygun ayarlamaları yapacaktır.

Eğlenceli Bilgi: Yollar Hiçbir Zaman Tam Düzeyde İnşa Edilmez

Hemen hemen tüm yollar, drenajın bulunduğu tarafa hafif bir eğimle inşa edilmiştir. Bu, arabanızın bir tarafa çekmesine neden olabilecek başka bir faktördür. Birçok otomotiv uzmanı , hizalama hesaplamalarında bu eğimi hesaba katacaktır.

Okuyunuz: Yanal Kayma Testi

Tekerlek Hizalamam Kontrol Edildi – Başka Ne Sorun Olabilir?

Yakın zamanda tekerleklerinizi hizaladıysanız, araştırabileceğimiz birkaç suçlu daha var.

1. Lastiklerinizdeki Hava Basıncı Tutarsız

Bazen çözüm, biraz hava eklemek kadar basittir. Sürüş sırasında lastik basıncı dalgalanır ve bazen bir lastiğin basıncı diğerlerinden daha az olur. Aracınızın bir tarafa çekildiğini fark ederseniz, yapmanız gereken ilk şey lastik basıncınızı kontrol etmek ve gerekirse daha fazlasını eklemektir.

Bu, sorununuzu çözerse, harika! Arabanızın hala sola veya sağa döndüğünü fark ederseniz, sorun daha büyük olabilir.

2. Lastik Konikliği Yaşıyorsunuz

Lastik konikliği, bir lastikte üretildiğinde oluşan bir sorunu ifade eder. Bazen üretim sırasında, bileşenlerden biri yanlış hizalanır ve lastik sırt kauçuğunun uygun silindir şekli yerine hafif bir koni şeklinde sertleşmesine neden olur. Bu, arabanızın arızalı lastiğin olduğu tarafa çekmesine neden olur. Bu tür bir koniklik, yeni lastiklerde hemen görülür ve garanti kapsamındadır.

Lastiklerinize birkaç bin kilometre yapıldıktan sonra bir çekiş fark etmeye başlarsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla sürüş koşullarından (zor kış yolları gibi) kaynaklanan eşit olmayan aşınma veya bir süspansiyon sorunudur. Aracınızı Experix’e getirin, sorunu daha doğru bir şekilde teşhis edebileceğiz.

3. Direksiyonda Veya Süspansiyonda Yıpranmış Bir Parça Var

Lastikleriniz değilse, aracınızın bir tarafa çekmesine neden olan direksiyonunuz veya süspansiyonunuz olabilir. Yıpranmış bileşenler, arabanızın nasıl sürdüğünü etkiler. Hafıza yönlendirme, az önce döndüğünüz yöne çeken bir araba için bir endüstri terimidir. Örneğin, bir sokaktan sola döndüyseniz, arabanız aniden sola çekmeye başlar. Buna süspansiyon ve direksiyonunuzdaki rot kolları, payanda yatakları, bilyeli mafsallar ve diğer bileşenler neden olur. Şimdi Experix üzerinden alacağınız bir randevu sayesinde aracınızın tüm sorunlarını görebiliriz. Ayrıca sizi uzman teknisyenlere yönlendirebiliriz.

4. Frenleriniz Dengesiz Aşınıyor

Siz fren yaparken arabanız çekiyorsa, ilk kontrol edeceğimiz yer orası. Frenden kaynaklanan çekme sorununa bir örnek, genellikle gıcırdama sesi çıkaran sıkışmış kaliperlerdir . Kaliperler, fren balatalarınıza baskı uygulayan şeydir ve eğer biri biraz geride kalırsa, frenleriniz eşit olmayan şekilde aşınır.

Frenler özellikle kaygan kış ve bahar koşullarında önemlidir , bu nedenle frenlerinizde bir tuhaflık fark ederseniz hemen bizden randevu alın .

Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? | Experix Oto Ekspertiz Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir? Sürüş sırasında arabanızın bir tarafa çekilmesinden daha sinir bozucu bir şey var mı? Düz bir çizgide kalabilmek için...

Araba Sağa Çekiyor Sebebi Nedir?