Arabamı Satmak Mantıklı Mı? Satış herkesin yapabileceği bir şey değildir ve kullanılmış araba satışlarının kendine has bir damgası vardır. Ancak doğru hazırlıkla, arabanızı satarak en çok parayı elde etmek için ihtiyacınız olan güvene sahip olabilirsiniz. Türü veya durumu ne olursa olsun, kullanılmış bir aracı satarken kullanabileceğiniz birkaç stratejik ipucu.

Arabamı Satmak Mantıklı Mı?  Önleyici Bakım

Gelecekte arabanızdan en iyi şekilde yararlanmanız, bugün ona nasıl baktığınızla başlar. Düzenli yağ değişimleri ve güvenli sürüş gibi önleyici bakım , aracınızı satma zamanı geldiğinde en fazla getiriyi elde etmenize yardımcı olacaktır.

  • Yağ Değişimi – Motor yağı, hareketli parçalarını yağlayarak motorunuzu düzgün çalışır durumda tutar. Bu koruyucu bariyer ayrıca motor sıcaklığını düzenler ve araç geçmiş raporunuzda görünecek çok tehlikeli ve pahalı hasarlara yol açabilecek korozyonu önler.
  • Rutin Bakım – Hava filtrelerinizi , fren balatalarınızı ve bujilerinizi değiştirmek gibi diğer rutin bakım hizmetleri , aracınızın ömrünü uzatmanın anahtarıdır. Bu parçalar görünüşte küçük olsa da, aracınızın genel sağlığına yaptıkları katkıyı asla küçümsemeyin.
  • Temiz Tutun  – Öyle görünmeyebilir, ancak arabanızı temiz tutmak, yeniden satış değerinize yardımcı olacaktır. Arabanızı düzenli olarak temassız bir araba yıkamadan geçirmek, boyanın solmasını ve hatta paslanmayı önlemeye yardımcı olur.
  • Güvenli Sürüş  – Biraz akıllıca değil, ancak kazalar arabanızın değerini önemli ölçüde azaltır. Onarıldığında bile, bir kaza sonrası onarılan bir araba, araç geçmişi raporunda kırmızı bayraktır. Dışarıdan iyi görünse bile, alıcının kazanın kalan etkilerini bilmesinin hiçbir yolu yoktur ve riskten hep birlikte kaçınmayı seçebilir.

Başarıya Hazırlık

Kaldırım çekiciliği, evler kadar arabalar için de geçerlidir. Aracınız için daha fazla para kazanmak, onu temizlemek ve iyi fotoğraflar çekmek kadar basit olabilir. Detaylı çekimler de dahil olmak üzere her açıdan göz alıcı fotoğraflar için arabanızı içeriden ve dışarıdan hazırlayın. Optimum aydınlatma ile güzel bir gün bekleyin ve park gibi ambiyansa sahip bir yere, arka planda silüeti olan bir otoparkın üstüne veya hatta temiz duvarlı bir binanın yan tarafına gidin. Çevredeki çöp gibi dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmayı unutmayın. Detaylı bir arabanın harika fotoğrafları, doğal olarak daha fazla dikkat çekecek ve muhtemelen sonunda size daha fazla para kazandıracaktır.

 Şeffaflık

Arabamı Satmak Mantıklı Mı? Arabanızı temizledikten ve fotoğrafladıktan sonra, birleştirilmiş bir yazı hazırlayın. Hatta araç geçmişi raporunun kendi kopyasını da sağlayabilirsiniz. İster çevrimiçi ister yüz yüze paylaşıyor olun, mümkün olduğunca fazla bilgi sunmak, araba alıcılarına hiçbir şeyi saklamadığınıza dair güven verir. Bu şeffaflık, ideal talep fiyatınızı güvence altına almanıza yardımcı olacak bir güven temeli oluşturur.

Değeri Anlamak

Arabanızın değerini anlamak, ondan en iyi şekilde yararlanmanın bir sonraki adımıdır. İstediğiniz son şey, alıcının arabanız hakkında sizden daha fazlasını bildiği bir durumdur. Arabanızın değeri hakkında yeterince bilginiz yoksa, ya kendinizin altından satabilirsiniz ya da birinin sizi arabanızın gerçekten değerinden vazgeçirmesine izin verebilirsiniz. Biraz araştırma yapın ve Kelly Blue Book, Facebook Marketplace, Craigslist ve yerel bayiler gibi sitelerdeki fiyatları inceleyin.

Anahtar Faktörler

Bazı ayrıntılar öznel olabilse de, aracınızın değerini belirleyen birkaç temel faktör vardır. Aracın kilometresi ve durumu, marka veya model ne olursa olsun iki önemli faktördür. Aracınızın yılına göre değeri biraz görecelidir. Tipik olarak, alıcınız bir koleksiyoncu değilse veya arabanızın yılıyla ilgili geri çağırmalar olmadıkça, ne kadar yeni olursa o kadar iyidir. Marka ve model biraz sübjektif olabilir çünkü alıcılar farklı nedenlerle (örn. elektrik, lüks, konfor, boyut) farklı arabalar isterler. Kendinize ilk etapta arabayı neden satın aldığınızı sorun.

Arabanızın değerini etkileyen diğer faktörler:

  1. Sahip Bakımı
  2. Sahip Sayısı
  3. Stok Aksesuarları
  4. Satış Sonrası Yükseltmeler

Benzersiz Faktörler

Arabaya sahip olduğunuz süre boyunca, şüphesiz yaşam tarzınıza uyacak bazı değişiklikler yaptınız. Snowboard veya dağ bisikleti taşımak için bir portbagaj eklediniz mi? Daha iyi bir yolculuk deneyimi için navigasyon eklediniz ve stereo ekipmanını güncellediniz mi? Kamyonunuzu kaldırıp daha büyük lastikler mi eklediniz? Bunlar arabanızın değerini artırabilir.

Okuyunuz: Arabam Kaç Para Eder? 

Fırsat Faktörleri

Satmaya hazırlanırken akılda tutulması gereken bir şey taleptir. Günümüzün otomobil pazarı benzersizdir. Birçoğu evden çalışırken ve daha az araba kullanırken, Amerikalılar toplu taşımadan kaçınmak için kişisel bir araca sahip olmaya çok daha meyillidir. Ayrıca, benzin maliyeti ve iklim değişikliği kampanyaları, sürücülere karbon ayak izlerini azaltma konusunda ilham veriyor. Bu faktörlerin her ikisi de elektrikli ve hibrit araçları daha çekici kılıyor .

Not: Arabamı Satmak istiyorum diyenlere öncelikle oto ekspertiz yaptırmalarını tavsiye etmekteyiz. Bu sayede alıcı ve satıcı arasında güven sağlanmış olacaktır.

Satış Yapma Teknikleri

Arabanızı hazırladığınıza, fotoğrafladığınıza ve satışa sunduğunuza göre, şimdi pazarlık için hazırlanma zamanı. Craigslist, eBay veya Facebook Marketplace gibi siteler aracılığıyla özel olarak satış yapmak, arabanız için size en fazlasını sağlayacaktır. Doğru bağlantılara sahipseniz, potansiyel alıcıları çekmek için arabanızı yüksek trafikli bir alana satılık tabelasıyla park edebilirsiniz. Bir bayiye satış yaptığınızda, genel gider, kar ve komisyonları planlamaları gerekir. Bu, satın alma fiyatının sizin için biçimlendirme için yeterli alan ve daha az para bırakması gerektiği anlamına gelir.

Bölgenizde satılık benzer araçları araştırdıysanız ve yukarıda belirtilen faktörlere göre arabanız için uygun değeri araştırdıysanız, arabanız için en fazla parayı almak için son ipucu, arabanıza küçük bir kıpırdama odası eklemektir. Bu pazarlık fiyatı için önemlidir. Örneğin, arabanızın değeri 100.000 civarındaysa ve yakındaki bayiler aynı aracı 90.000 ila 105.000 TL arasında satıyorsa, aracınızı bu aralıkta, ancak ideal satış fiyatınızın 5.000 TL  üzerinde bir fiyatla listelemeyi düşünün. Akıllı alıcılar her zaman istedikleri fiyatın altında bir başlangıç ​​teklifi yapacaklardır ve pazarlık için bir desteğiniz varsa, arabanız için size en fazla parayı veren rekabetçi bir fiyat sunabilmelisiniz.

Sizin Takasınız Başkasının Hazinesidir

İster elden bırakmadan emekli oluyor olun, ister spor arabadan SUV’a büyüyor olun, sattığınız üründe ihtiyaç duyduklarını bulacak bir alıcı var. Kullanılmış arabanız için en fazla parayı almak, biraz temizlik, araştırma ve stratejik pazarlık gerektirir. Sonunda, satış zamanınız kadar önemli değilse, arabanızı her zaman daha iyi bir fiyata satabilirsiniz. bu sayede kısa sürede yeni bir araba alabilirsiniz. Veya çocuğunuzun üniversite masrafları için harcayabilirsiniz.

Antalya Oto Ekspertiz