Araç alım satım işlemleri öncesinde araç alıcılarının en çok cevabını merak ettikleri konu aracın kilometresinin orijinal olup olmadığıdır. Birçok durumda araç sahipleri tarafından araç orijinalliği önemsenmez araçların kilometreleri satış esnasında gerçek verileri yansıtmaz.

Birçok durumda arızaların ertelenmesi ile kilometrelerde değişikliğin yaşanması söz konusu olurken bazı durumlarda da araç sahipleri sırf düşük göstermek için aracın kilometre göstergesini geçici süreliğine devre dışı bırakır. Bununla birlikte konuda hakkında bilgisi olan kişilerden yardım alınarak satış esnasında aracın kilometresini düşürmek de uygulanan yöntemler arasında yer alır. Araçlarda alım satım öncesinde büyük bir hile olan kilometrenin gerçek rakamlarına ulaşmak elzem öneme sahiptir.

Araç km orijinalliği nasıl anlaşılır sorusuna en güvenilir yanıtları alabilmek için güvenilir ekspertiz firmalarından hizmet almak ve aracın gösterge panelini kontrolden geçirmek en mantıklı hareket olacaktır. Hem araç satım işlemlerinde hem muayene işlemlerinde gerekli olacak ekspertiz hizmeti için Experix A.Ş.’den destek alabilir ve dilediğiniz araç hakkında en gerçekçi sonuçlara sahip olabilirsiniz.

 

Araç Kilometresi Sorgulama

Araç km orjinalliği

Araç km orijinalliği

Araç km orijinalliği düşürme işlemleri saniyeliktir ve oldukça kolaydır. Ancak bir aracın kilometresinin orijinal olup olmadığı o kadar kolay anlaşılabilir bir durum değildir. Bu durum birçok durumda ihtimaller ile kedini gösterir.  Belirli yollar izlenir ve aracın geçmişi hakkında iyi kötü bir tahmin yürütülür bu şekilde de kilometrenin gerçek olup olmadığına ilişkin tahminler yürütülebilir. Bu aşamada aracın geçmişi hakkında ciddi ve detaylı bilgiler elde ederek de aracın kilometresinin gerçek olup olmadığı kolayca tespit edilebilir.

İkinci el oto alım atım işlemlerinde gerekli olan ekspertiz hizmetini müşterilerine sunan firmamız, araç kilometresinin orijinal olup olmadığını tespitinde de oldukça titiz çalışmalar yürütür. Merkezimize gelen araçların geçmişleri hakkında bilgi edinildikten sonra araçların kullanım durumları da gözden geçirilerek değişen parça kontrolü yapılır ve gerçeğe yakın tespitler ve tahminler ile aracın kilometresinin orijinal olup olmadığı çok kısa bir zaman içerisinde kolay bir şekilde anlaşılır.

Hangi araç ve hangi model olursa olsun Experix A.Ş. oto ekspertiz merkezimizi tercih ederek araç kilometresi sorgulama hizmetlerimizden yararlanabilir, dilediğiniz aracın en güncel verilerine sahip olabilir ve araçların gerçek değerlerinin belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Orijinal KM Tespiti Nasıl Yapılır?

Yüksek kilometreye sahip araçların fazla kullanımdan kaynaklı birçok arızasının olabileceği endişesi birçok araç alıcısı ilk tercihte daha düşük kilometreli araçlara yönlendirir. Aracı fazla kilometreye sahip olan araç sahipleri de bu hususta araç km orijinalliği ile oynama yaparak araçlarını düşük kilometre ile göstermeyi tercih eder.

Orijinal km tespiti nasıl yapılır sorusu bu bilgiye ihtiyaç duyanların sıkça araştırdıkları bir konudur. Araç km orijinalliği teknolojik cihazlar ile tespit edilebilen bir işlemdir. Her merkezde bulunmayan bu işlem oto ekspertiz hizmeti sunan merkezimizde kullanıcılarımıza sunulmaktadır. Aracın genel durumu incelendikten sonra kullanılan teknolojik bir ölçüm cihazı ile kısa süre içerisinde kilometrenin gerçek olup olmadığını kolayca anlayabiliriz. Sizlere sunulan rapor ile hem aracın güncel durumu ile ilgili hem de gerçek kilometre ile ilgili sizlere bilgi sahibi olursunuz. Hizmet paketi kapsamında sunduğumuz km orijinalliği testi hizmetini ister eksperiz fiyatları sayfasından inceleyebilirsiniz.

 

Araç KM Düşürme Cezası

Araç km düşürme cezası olan ve en sık tercih edilen araç hilesidir. Araçların orijinal kilometrelerinin düşürülmesinde en temel neden, alıcıların daima düşük kilometreli araçlara yönelmesidir. 2.el araç almak isteyen alıcıların akıllarında olan düşünce daima az kilometreye sahip olan, temiz durumda olan ve fazla kullanılmayan araçları satın almaktır. Bu hususta bir aracın eğer her koşulu iyi olsa bile kilometresi yüksek ise o araç kolay bir şekilde alıcı bulamaz. Bu nedenden ileri gelerek satıcılar da araçlarını hızlı satabilmek için kilometre hilesine gitmektedir.

Araç km nasıl düşürülür? Araç kilometresini düşürmek son derece basit ve saniyelik bir işlemle mümkün olur. Teknoloji cihazlar ile aracın beynine erişim sağlandıktan sonra cihazın yazılımın değiştirmek mümkün olur ve bu koşulda da araca yeni bir kilometre yüklenerek orijinal kilometre değiştirilir. Oldukça uygun bir fiyat ile yapılan kilometre düşürme işlemleri özellikle büyükşehirlerde sık olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Araç kilometresini düşürme, ülkemizde bir suçtur ve bu durum tespit edildiğinde araç sahiplerine ciddi miktarlarda para cezası kesilir. Yargıtay 23. Ceza dairesinde alınan son kararlar neticesinde araç kilometre düşürme işlemleri nitelikli dolandırıcılık suçları arasında sayılmaktadır.

Expertix oto ekspertiz bayiliği almak için, bayilik başvuru formunu doldurup, bulunduğunuz şehre özel fizibilite çalışmasına ulaşabilirsiniz.

Ekspertiz KM Orijinalliği Testi

Araç km orijinalliği birçok yöntem ile öğrenilebilir. Araç sahipleri şasi numaraları ile yapacakları kısa bir sorgulamanın ardından aracın gerçek km bilgisine sahip olabilirler. Bunun yanı sıra Tüvtürk muayene istasyonlarında da yaptıracakları muayene sonrasında aracın gerçek kilometresini öğrenebilirler.

Birçok farklı yöntem arasından araç sahipleri diledikleri yöntemi seçerek araç sahipleri araç hakkında en güncel bilgilere ulaşabilirler. Ancak bu yöntemlerin her koşulda %100 kesin sonuç vermemesi nedeni ile birçok durumda araç sahipleri yanlış bilgi sahibi olabilirler. Ekspertiz hizmeti kapsamında alınacak olan ekspertiz km orijinalliği testi her daim en doğru sonuçları vermesi açısından güven vermektedir. Araç alım satım işlemleri öncesinde oto ekspertiz hizmeti kapsamında sunduğumuz araç km orijinalliği testi ile araca ilişkin en güncel kilometre bilgisine merkezimiz aracılığı ile sahip olabilirsiniz.