Arabalar gelinen nokta itibarı ile tüm insanların zorunlu ihtiyaçlarından bir tanesi olmaya başlamıştır. Artan nüfusa istinaden günümüzde insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine kendi araçlarını kullanma yoluna gidiyorlar. Öyle ki artık bir evde kişi sayısı kadar araba olabiliyor.

Araba alacak kişiler elbette işin ekonomik boyutunu da düşünerek araba alacakları zaman en ucuz araba alma noktasında arayışa giriyorlar. Biz de bu yazıda bu konuda son verilere istinaden arabaların özelliklerini de göz önüne alarak ülkemizde satışa sunulan en ucuz araba marka ve modelleri hakkında bilgi vereceğiz.

En Ucuz Araba Marka, Model ve Fiyatları

Fiat Panda

fiat panda 2020

Bir İtalyan markası olan Fiat markasının kent kullanımına yönelik araçları içinde tam anlamı ile bir klasik haline gelen, kullanımı kolay rahat bir araç olan Panda modelidir. Ülkemizde de çok ciddi anlamda sevilen ve tercih edilen 1.2 Litre, 69  HB benzinli motor  seçeneği olan Panda serisi özel Urban paketi ile birlikte ülkemizde şu an güncel 0 km için satış fiyatı 455.900 TL den başlayan fiyatlar ile Türkiye’de satılan en ucuz arabaların başında gelmektedir. Son derece şirin bir tasarımı da olan aracın aynı zamanda 4*4 modeli de yine benzerlerine göre çok daha uygun fiyat aralığında satışa sunulan bir araçtır. 5 kapılıdır.

Hyundai  i10

hyundai i10

En ucuz araba olarak gelelim ülkemizde çokça satılan ve sıklıkla tercih edilen bir araca. Aracın markası yazının başlığından da anlaşılacağı gibi Hyundai isimli markadır. Araba Güney Kore firmasıdır. Farklı seriler ile araçlarını satışa sunan markanın i10 serisi ülkemizde fiyat açısından en uygun olan araçlar arasındadır. Arabanın son derece kompakt bir tasarımı vardır. Araç kavrama kabiliyeti yüksektir. Uzun yola rahatlıkla çıkılabilir olan bir araçtır. Kalabalık şehirler için son derece dinamik bir araçtır.  100 km’de 4.9 litre yakıt tüketimi vardır. İç hacmi geniştir. Satış rakamı ise şu an için 322.350 TL değerinden başlamaktadır. Farklı renk seçenekleri vardır. Benzinle çalışır.  67 hp tipinde olan en ucuz modeli düz viteslidir. 5 kapılıdır.

Dacia Sandero

dacia sandero stepway

En ucuz araba sıralamasında genel anlamda araçları ucuz olan Dacia markasını es geçmek olmaz. Birçok modelinde fiyatlar son derece ucuzdur. Dacia otomobil Romanya ülkesine aittir. Sandero modelinin ülkemizde şu an için güncel satış fiyatı 365.900 TL değerinden başlamaktadır. Arabanın kullananların çok iyi bildiği üzere ergonomik bir iç kullanım alanı vardır. Aileler için kent merkezli son derece ideal olan bir araçtır. Klasik olmayan ama son derece elegance ve sade bir tasarımı vardır. Ülkemizde de herkesim tarafından en çok satın alınan araçların başında gelmektedir. Benzinle çalışır. Farklı renk seçenekleri vardır. 100 km’de 5.2 litre benzin yakar. Düz vitese sahiptir. 5 kapılıdır.

Kia Rio

www.donanimhaber

En ucuz araba listemizin bu başlığı altında sizlere Kia Rio hakkında bilgi vereceğiz. Kia bilindiği üzere Güney Kore markası olmasına rağmen sonrasında Daimler Chrysler firmasının bünyesine katılmıştır. Çok değişik modellerinden bir tanesi de Rio modelidir. Ön kasa uzun ve geniş, arka kasası dar olan, kendisine has tasarımı olan özel bir araçtır. Yine beyaz, mavi gibi değişik renkleri vardır. Rio modelinde olan tüm araçlarda otomatik vites vardır. İç donanımı açısından son derece zengin olan bir araçtır. 100 km’de yakıt tüketimi 5.9 Litredir. Benzinle çalışır. Bagaj hacmi son derece geniş olduğu için kalabalık aileler ve uzun süreli seyahatler için ideal olan bir otomobil türüdür. Aracın şu an için güncel satış fiyatı 369.900 Türk Lirasından başlar. 5 kapılıdır.

Fiat Egea Sedan

Aslında çok söze gerek yok. Bu bir Fiat. Yazımızın başında ilk olarak Panda modeline değinmiş idik. Bu da markanın en ucuz ikinci aracı. Ülkemizde de yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi en çok satılan araçların başında geliyor. Egea modelinin Sedan serisi olan bu otomobilin 1.4 Fire 95 HP benzinle çalışan modelinin fiyatı şu an için 355.900 Türk Lirasıdır. Üstün bir sürüş gücü vardır. Herkes rahatlıkla bu arabayı kullanabilir. Diğer araçların aksine 4 kapısı olan bir otomobildir. 100 km’de sadece 5.3 litre benzin yaktığı için ve buna bağlı yakıt tasarruflu bir araç olduğu için sürekli araba kullananların en çok tercih ettiği otomobildir. Kırmızı gibi bir renkte olanı bile vardır.  Vites tipi düzdür.

Hyundai  i20

hyundai i20 2020 fiyat li 316 2 41

En ucuz araba denilince bu aşamada yine karşımıza bir Hyundai çıkıyor. Bu sefer karşımıza çıkan model yine ülkemizde belli bir kesimin asla hayır diyemediği i20 modelidir. Her açıdan ödenen paranın fazlası ile hakkını veren bir otomobildir. Hem dinamik, hem de çok uzak bir noktadan bile görülebilecek olan son derece keskin çizgileri olan bir tasarımı vardır. Benzerlerinden açık ara ayrılan bir otomobildir. Arabası ile farkını ortaya koymak isteyenler için son derece doğru bir tercihtir. Sportif bir araç olarak konforlu rahat bir kullanımı vardır. İç hacmi genişdir. 5 kapısı vardır. Otomatik viteslidir. Aracın 100 km’de tükettiği yakıt miktarı  5.2 litredir. Mavi, gri, kırmızı gibi değişik renk seçenekleri vardır. Benzinli ve hibrit olarak iki farklı yakıt tipi olan yeni nesil bir otomobildir. Benzinli olanın fiyatı şu an için ülkemizde 465.600 Türk Lirasıdır.

Kia Picanto

carpixel.net 2020 kia picanto 99446 wide

En ucuz araba listemizde sıralama gördüğünüz gibi Kia, Fiat, Hyundai arasında gidip geliyor ama bu araba çok benzersiz özellikle küçük aileler, yalnız yaşayanlar, konforuna düşkün olan, sıradışı bir sürüş deneyimi yaşamak isteyen kişiler için son derece doğru bir tercihtir. Kia Picanto tasarımı için söylenebilecek tek şey bir tasarım harikası olduğudur. Son derece verimli olan bir araçtır. Tüm yollara çıkılabilir. Feel 1.0 Benzin tüketimli olan çeşidinin ülkemizde şu an için olan satış fiyatı 385.900 Türk Lirasıdır. Kia Picanto ülkemiz yol koşullarında da her zaman için rahatlıkla kullanılabildiği için yedi bölgede de sıklıkla tercih edilmektedir. 5 kapılıdır. Otomatik vitese sahiptir. 5.3 litreyi 100 km’de yakar. Lacivert, beyaz, kırmızı renk seçenekleri vardır.

Fiat Egea HB

egea hb jotC cover

En ucuz araba listemizde sıralama marka olarak değişmiyor. Sırada Fiat markasının Egea modelinin bu sefer HB serisi var. Sedan serisine göre daha üst kalifikasyona sahip olan bir seridir. Bir üst seridir demek de yanlış ya da hatalı olmaz. Orta segment grubunda olan araçlar içinde en iyilerinden bir tanesidir. Son derece dinamik ve modern bir görünümü vardır. Tam anlamı ile Avrupalı bir araçtır. Aracın içi son sistem teknoloji ile donatılmış durumdadır ki yol boyunca da teknolojik tutkusundan vazgeçmeyen kadınlar, erkekler için ideal olan bir araçtır. Ülkemizde şu an için satış rakamının taban değeri Street 1.4 Fire95 hp benzinli yakıt tipi için olanı 400.900 Türk Lirasından başlamaktadır. Aracın diğer özelliklerinden de bahsetmek gerekir ise şu bilgiler verilebilir. Beyaz, gümüş, siyah, kırmızı renk seçenekleri vardır. 5 kapılıdır. 100 km’de yakıt tüketimi 5.5 litredir. Hem benzinli, hem de dizel olan yakıt tipli modelleri vardır. Bagaj hacmi diğerlerinden daha küçüktür.

Renault Taliant

unnamed

Renault için söylenebilecek olan öyle çok şey var ki bu yazıda bitmez. Marka Fransızların araba devidir. 1898 senesinden beri bu markanın farklı araçları satışa sunulmaktadır. İşte onlardan bir tanesi de Taliant modeli. Markanın en yeni modelidir. Ülkemizde Renault markasının özellikle Clio ve Megane modelleri çok satılmaktadır ama bu model de giderek talep gören bir modeldir. Öncelikli ürünün satış fiyatını söyleyelim. Bugün için satış fiyatı Joy 1.0 Sce 65 bg için 490.900 Türk Lirasıdır. 

Çarpıcı bir görüntüsü vardır. Görünümünün modern olduğunun da altını çizmek gerekir.  Uygun fiyata kompakt sedan araç arayan kişiler için idealdir. Hem şehir içinde hem de uzun yolda rahatlıkla kullanılabilir. Arabanın en büyük özelliklerinden bir tanesi bagaj hacminin son derece büyük olmasıdır ki bu da kalabalık aileler için bu arabayı favori hale getiren önemli bir argümandır. Benzinle çalışır. 4 kapısı vardır.  Beyaz, mavi ve siyah renk seçenekleri mevcuttur. Diğer araçlara göre yakıt tüketimi biraz daha fazla olup 100 km’de 7.5 Litre benzin tüketir.

Opel Corsa

en ucuz araba opel corsa

En ucuz araba listemizde sırada Opel Corsa var ama fiyatı ne olursa olsun o tam anlamı ile bir klasik. Ülkemizde fiyatı ne olursa olsun her zaman için en çok satılan araçların başında gelen bir otomobil. Orta segment grubunda olmasının yanı sıra sınıfının tartışmasız en iyi araçlarının başında geliyor. 1862 Almanya menşeili olan marka günümüzde artık Stellantis otomotiv şirketi grubundadır. Opel Corsanın kullananların çok iyi bildiği gibi son derece keskin çizgileri vardır. Teknolojik açıdan son derece güçlü olan bir araçtır. Uzun yol için en doğru tercihler arasındadır. Aile arabası olarak da iş amaçlı olarak da kullanılabilir.

Aracın şu an için fiyatı Esential donanım paketi dahil ve 1.2 75 HP için 475.900 Türk Lirasıdır. Aracın bu modeli için diğer özelliklerinden de bahsetmek gerekir ise şu bilgiler verilebilir: Yakıt tüketimi en düşük araçlar arasındadır zira 100 kmde sadece 4.3 litre benzin yakar. Buna rağmen bagaj hacmi çok da yüksek olmaması kalabalık aileler için bir dezavantaj yaratabilmektedir.  Hem benzinle, hem dizel yakıtlı olan tipleri vardır.  Kırmızı, beyaz, gümüş 3 renk seçeneği vardır. Bu arabanın da standart olarak 5 kapısı vardır. Otomatik viteslidir.

Citroen C3 Hatchback

citroen c3 03

En ucuz araba arayanlara da son derece başka bir model arayanlara da hitap eden çok klas çok eşsiz bir araba var karşımızda.  Citroen C3 HB. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir tasarımı var. Cam tavanı var. Gökyüzünü izleyerek yol alabilirsiniz. İki renkli olarak hazırlanan bir araç. Markanın en iddialı olduğu orta ve üst segment grubunda olan bir model. 1919 yılından beri üretilen Citroen markası Fransızdır. Fransız çizgisi ve farkı da bu otomobilde net bir biçimde ortadadır. Ürünün ülkemizde şu an için taban satış fiyatı 475.000 Türk Lirasından başlıyor. Kırmızı siyah, mavi siyah, beyaz siyah kırmızı üç farklı renk seçeneği vardır. Sadece benzinle çalışan modelleri vardır. Düz vitesli ve 5 kapılıdır.  Daha çok tek ve iki kişilik bir araç olarak düşünüldüğünden ötürü bagaj hacmi bizim ülkemiz skalasına göre düşüktür. Uzun yola rahatlıkla çıkılabilir. 100 km’de sadece 4.4 litre yakıt harcar ki düşük yakıt tüketimli araç arayan kişiler için de son derece idealdir.

Okuyunuz: En Az Yakan Araçlar

Seat İbiza

6104ed7c86b2443a6cc6ceed

En ucuz araba listemizde sırada rakam olarak diğerlerinden biraz daha yüksek olmakla beraber Seat İbiza var. Bu araba ülkemizde çok sıklıkla tercih edilmektedir. Sürüş kolaylığı olan rahat ve konforlu bir araçtır. Seat markası İspanya’nın otomotiv devidir. Markanın en iddialı modellerinin başında İbiza gelir.

Tüm yollarda tüm mevsimlerde rahatlıkla kullanılabilir. Teknolojik yönden son derece güçlü bir modeldir. Uzun yollar için de idealdir. Aracın şu için ülkemizde olan satış fiyatının taban değeri 450 bin Türk Lirasından başlamaktadır. 5 kapısı vardır. Benzinle çalışır. Orta genişlikte bir bagaj hacmi vardır. Yarı otomotik viteslidir. 100 kmde 5.3 litre benzin yakar. Kırmızı, mavi, beyaz, gümüş gibi değişik renk seçenekleri vardır.

Toyota Yaris

2020 model toyota yaris guncel fiyatlari 1405 703x280 1

En ucuz araba listemizde 0 araçlar içinde 400 bin sınırında olan araç Toyota markasının Yaris modelidir ama ödenen paraya sonuna kadar değen son derece güvenilir, her türlü hava koşulunda her türlü yola çıkılabilen bir araçtır. Toyota markası bilindiği gibi bir Japon markasıdır. Japonların Kaizen felsefesi ve diğer tüm ilkeleri bu araca yansıtılmış olan tam bir mühendislik harikası olan otomobildir. Ülkemizde de her kesimden yıllardır çok ciddi bir alıcısı vardır. Son derece konforlu bir sürüşü vardır. Burada bizim size söylediğimiz rakam benzinli olanı içindir Hibrit modelinin fiyatı biraz daha yüksektir ama tam anlamı ile hibrit modeli çevre dostu olan bir araçtır. Bu aracın 5 kapısı vardır. Bagaj hacmi düşük olmasına rağmen 100 km’de sadece 4.7 Litre benzin tüketir. Otomatik viteslidir. Beyaz, bej kırmızı gibi renk seçenekleri vardır.

Renault Clio

renault clio 2020 fiyat listesi Pd74sXay

En ucuz araba listemizi tamamlamadan önce elbette ülkemizin en sevilen en çok tercih edilen üstte de ifade edildiği gibi Clio modelinden bahsetmemek olmaz. Önce fiyatından başlayalım bu sefer. Bu aracın fiyatı şu an için 390 bin Türk Lirası taban fiyatından başlamaktadır. 5 kapısı vardır. Tüm modelleri benzin ile çalışır. Orta kapasitede bir bagaj hacmi vardır.  Benzinli bir araçtır. Vites tipi düzdür. Türk yolları için son derece ideal olan bir araçtır. Her türlü yolda rahatlıkla kullanılabilir. Aracın en büyük özelliklerinden bir tanesi son derece az olan bir yakıt tüketimi olmasıdır. 100 km’de sadece 4.3 Litre benzin yakar. Tüm bunlara istinaden de sıklıkla tercih edilen bir araçtır. Tasarımı da son derece kendisine has olduğu için sıra dışı bir araba istemeyenler için de idealdir. Beyaz, gri, gümüş gibi farklı renk seçenekleri olan bir araçtır.

Okuyunuz: Yurtdışından Araba Getirmek

Araç Alırken Bilinmesi Gerekenler

Şimdiye kadar sizlere bu yazıda en ucuz araba  modelleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Burada araba alırken arabanın fiyatının yanı sıra dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken başka hususlar da vardır. Bunlar da şunlardır: Öncelikli olarak bu arabaya kaç kişi binecek ise ona uygun kapasitede bir araç alınmalıdır. Geniş aileler bagaj hacmi geniş olan araçları tercih etmelidir.

Araç sadece şehir içi mi kullanılacak yoksa şehirler arası yola da çıkılacak mı o da düşünülmesi gerekir. Elbette tüm bunların yanı sıra yakıt tüketimine de kesinlikle bakmak gerekir. Doğal olarak az yakıt tüketen araçlar tercih edilmelidir. En ucuz araba almak noktasında yedek parça, servis gibi olanaklarına da bakılması gerekir. Kısaca her bir parametre en ince ayrıntısına kadar düşünülmeli, çok iyi bir biçimde araştırmalı ve sonrasında nihai karar verilmelidir.

2022 yılında gelecek araçlar ile fiyatların çok değişkenlik göstereceği bir gerçektir. Yeni gelecek zamlar ve ötv ile 2. el piyasası ve sıfır kilometre araç piyasası fazlası ile yukarı yönlü taşınacaktır.