Sıfır araç ekspertiz ücreti ve neden yapılmalı? sorusunu yanıtlamak için öncelikle ekspertizin ne olduğunu bilmeliyiz. Oto ekspertizler kendilerine başvuran aracı tüm yönleriyle inceleyip araç hakkında en doğru ve gerçekçi bilgileri elde eden uzmanlardır. Tarafsız bir şekilde araç hakkında bilgi sahibi olmak isteyen araç sahipleri oto ekspertiz firmalarına başvurarak araçları hakkında tüm bilgileri rahatlıkla öğrenebilmektedir. Peki, oto ekspertiz uzmanı nasıl çalışır? Oto ekspertiz uzmanı ne iş yapar?

Oto Ekspertiz Ne İş Yapar?

Sıfır araç ekspertiz ücreti ve neden yapılmalı?

Sıfır araç ekspertiz ücreti ve neden yapılmalı?

İkinci el bir araç satın almak isteyenler veya bir aracın gerçek değerini belirlemek isteyenler uzman bir oto ekspertiz firmasına başvuru yapmaktadır. Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunun yanıtı, ekspertizin ne iş yaptığında gizlidir. Ekspertiz işlemleri ile çeşitli yöntemler veya makinalar kullanılarak bir araç hakkında ayrıntılı bilgiler toplanır. Bu bilgiler ise firmada görev yapan sertifikalı ve üniversite mezunu ekspertiz uzmanları tarafından tarafsız bir şekilde yorumlanır. Bu bilgiler aynı zamanda rapor haline getirilir. Ekspertiz işlemleri araçlar için bir nevi check-up işlemidir. Araca uygulanan ayrıntılı check-up işlemiyle uzmanlar bir araçta hangi sorunların olduğunu kolayca tespit edebilmektedir. Oto ekspertizler çoğunlukla 2. el araçlar üzerinde araştırma yapsalar da aslında sadece 2. el araçları incelemezler. Bunun yanında ekspertiz uzmanları, sıfır araçları da inceleyip tespit ettikleri ayrıntılı bilgileri rapor haline getirirler.

1.Araştırma

Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunun yanıtı, ekspertizin yaptığı araştırmayla verilebilir. Oto ekspertiz uzmanları özel teknikler, çeşitli ekipman ve makinalar kullanarak sıfır araç hakkında detaylı bir araştırma yaparlar. Araçtaki tüm hataları, sorunları veya arızaları tespit ederler. Dışarıdan birinin inceleyerek tespit edemeyeceği araçla ilgili tüm ayrıntıları hassas makinalar ve ekipmanlarla ortaya çıkarırlar.

2.Danışmanlık

Ekspertiz uzmanları yeni veya 2. el araç satın almak isteyenlere veya aracıyla ilgili bir problem yaşayan kişilere danışmanlık hizmeti de sunmaktadır. Bu yüzden sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunun bir diğer yanıtı da ekspertiz uzmanının yaptığı danışmanlık hizmetiyle verilebilir. Ekspertiz uzmanları aracı inceleyerek araç sahibine bu bilgiler doğrultusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

3.Dokümantasyon

Oto ekspertiz firmaları, bir aracı inceleyip elde ettikleri tüm bilgileri rapor haline getirirler. Oto ekspertiz merkezleri kendilerine başvuran her aracı ve araçla ilgili tüm bu raporları kaydederek 3. kişilerle paylaşmamak şartıyla 5 yıl boyunca saklamak zorundadır. Böylece ekspertiz uzmanları dokümantasyon hizmeti de sunmaktadır. Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusuna bir cevap olarak, ekspertizin sıfır araçlar hakkındaki bilgileri yasal belgelerle arşivlemek suretiyle dokümantasyon hizmeti verdiği de söylenebilir.

Oto Ekspertizler Neden Sıfır Araçları da İnceler?

Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunu yanıtlamak için, oto ekspertizlerin ne işe yaradığı sorusuna cevap arayabiliriz. Günümüzde birçok galeri ikinci el araçların yanı sıra sıfır araçların satışını da yapmaktadır. Bu galeriler müşterilerine cazip ödeme imkânları sunarak müşterilerin sıfır araç almalarını daha kolay hale getirmektedir. Ancak bazı firmaların satışa sunduğu bu sıfır araçlar, aslında sıfır olmayıp çeşitli sorunlara sahip olduğu için iadesi yapılan araçlardır. Bu araçların büyük bir çoğunluğu sıfır araç görünümünde olsa da veya araçla ilgili tüm belge ve faturalarda sıfır araç olarak satışa sunulsa da aslında kullanılmış ve parça değişimi yapılmış araçlardır. Bu yüzden bir galeriden uygun ödeme koşullarıyla sıfır araç satın almak isteyen kişiler, uzman bir oto ekspertiz firmasına başvurarak araçla ilgili tüm detayları öğrenmek istemektedir. Uzman ekspertizler ise sıfır aracı inceleyerek araçta herhangi bir sorun olup olmadığını tespit etmektedir. Ayrıca başvurduğunuz uzman firma, size aracın gerçekten sıfır olup olmadığını da kanıtlarıyla birlikte söyleyecek ve bu bilgileri yazılı bir şekilde tarafınıza sunacaktır.

Oto Ekspertiz Uzmanına Ne Zaman Başvurulur?

 • Bir araba satın almayı, satmayı veya takas etmeyi isteyip arabanın gerçek piyasa değerini öğrenmek istediğinizde
 • Boşanma, iflas veya mülkte bir varlık olarak bir aracın değerini belirlemek istediğinizde
 • Koleksiyonluk bir araba almayı veya satmayı planladığınızda
 • Bir araba ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek istediğinizde

 

Sıfır Aracımı Neden Ekspertize Göstermeliyim?

Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunun bir diğer yanıtı da aracın gerçek değerini belirlemektir. Ekspertizler bir aracın gerçek değerini belirleyen güvenilir firmalardır. Bu firmalar size araçla ilgili en doğru bilgileri verebilmek için aracınızı en ince ayrıntısına kadar bir takım testlere tabi tutacaktır. İkinci el bir araç da alsanız, sıfır bir araç da alsanız almak istediğiniz araç ile bir ekspertize başvurmadan asla karar vermemelisiniz. Çünkü satın almak istediğiniz sıfır aracın fiyatı değerinden yüksek olabilir. Aracın gerçek değerini ise sadece bir ekspertiz yardımıyla öğrenebilirsiniz. Bir ekspertiz size aşağıdaki avantajları sağlamaktadır:

 • Bağımsız ve tarafsız inceleme ve araştırma hizmeti
 • Araç satın alırken güvenli hizmet
 • Araç satarken güvenli hizmet
 • Doğru ve gerçek bilgi
 • Kapsamlı ve teknolojik kontrol
 • Ekonomik çözümler
 • Online rapor ve belgeler

 

Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunun diğer bir yanıtı ise, araçlarda fabrikasyon hatalarının olup olmadığını tespit edebilmektir. Özellikle son yıllarda üretilen arabaların dijital elektrik sistemleri ancak hassas ölçüm makinalarıyla ölçülebilmektedir. Uzman ekspertiz firmaları bu hassas ölçüm cihazlarıyla araçların elektronik ve dijital sistemleri üzerinde tarama yapabilmektedir. Sıfır araçlarda bile bazen fabrikasyon hataları nedeniyle bir takım arızalar veya eksiklerle karşılaşmak mümkündür. Aracı almadan önce eğer araçta bir fabrikasyon hatası varsa oto ekspertiz yardımıyla bu hataları kolayca tespit edebilir, bu hata ile ilgili yazılı belgeyi de ekspertizden teslim alabilirsiniz.

 

Oto Ekspertiz Sıfır Araçları Nasıl İnceler?

Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunu yanıtlamak için oto ekspertiz uzmanlarının sıfır araçları nasıl incelediğine göz atabiliriz. Oto ekspertiz firmaları, kendilerine sıfır bir aracın incelemesi ile ilgili başvuru yapıldığında, aracı ikinci el araçlarda olduğu gibi makine ve cihazlarla test ederler. Bu testler aracın hem iç hem de dış yapısını baştan aşağıya ayrıntılı olarak inceleyen testlerdir. Örneğin sıfır olarak satılan bir araçta boyanmış bir yer varsa, ekspertiz bunu hemen tespit edecektir. Ayrıca sıfır aracın herhangi bir yerinde bir hata varsa test ölçüm cihazları da bunu hemen tespit edecektir. Ekspertiz böylece sizi ileride ödemek zorunda kalacağınız yüksek onarım ücretlerinden veya sıfır olarak satılan sıfır olmayan bir araca yüz binlerce lira ödemekten kurtaracaktır.

 

Araba Galeriniz Varsa Sıfır Araçlarınız için Ekspertize Neden Başvurmalısınız?

Eğer bir araba galeriniz varsa, sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı sorusunun yanıtını galeri sahibi olarak öğrenmek istiyorsanız, ikinci el ve sıfır araba alıp satıyorsanız, uzun vadede uzman bir ekspertizle çalışmayı düşünebilirsiniz. İkinci el arabalar genellikle ekspertizlere inceletilse de sıfır araçlar bu incelemeden çoğunlukla muaf tutulmaktadır. Ancak bu tutum, sattığınız sıfır araçlarla ilgili gelecekte birçok sorunla yüz yüze gelmenize neden olmaktadır. Galerinizde satmak için aldığınız sıfır araçları satışa sunmadan önce bir ekspertiz uzmanına inceltirseniz birçok sorunu yaşamadan önlemiş olursunuz. Başvurduğunuz ekspertiz uzmanı araçlarınızın garanti belgesine uygun bir çerçevede araçları inceleyerek size satmak istediğiniz bu araçlarla ilgili en gerçekçi ve doğru bilgileri sunacaktır. Böylece sıfır araçlarınızı gerçek değerlerinden satma imkanını elde etmiş olacaksınız. Aynı zamanda satmak istediğiniz araçlarda herhangi bir fabrikasyon hatası varsa bu hatayı da başınız ağrımadan tespit etmiş olacaksınız.

Okuyunuz: Piyasadaki En Ucuz Araba

 

Sıfır Araç Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Ekspertiz firmaları bir araca uyguladıkları testleri baz alarak size bir fiyat teklifi sunar. Hangi testlerin yapılmasını istiyorsanız ekspertiz uzmanına ödeyeceğiniz fiyat da bu testlere göre değişiklik gösterecektir. Genellikle ekspertizler belirli testler uyguladıkları incelemeler için çeşitli paketler oluşturmakta ve çeşitli fiyat kampanyaları yapmaktadır. Örneğin bir ekspertizin en düşük standart paket fiyatı ekspertiz firmalarında 300 ile 500 TL arasında satışa sunulmaktadır. Bu standart ekspertiz paketine ise bakım kontrolleri, fren kontrolleri, süspansiyon kontrolleri, mekanik aksamların kontrol edilmesi gibi temel ekspertiz hizmetleri dâhil edilmektedir.

Sıfır araç ekspertiz ücretleri, sizin belirleyeceğiniz testlerle belirlenmektedir. O yüzden sıfır araç ekspertiz fiyatları hakkında net bir rakam verebilmek mümkün değildir. Ancak sıfır araçların ekspertiz incelemelerinde, eğer aracın fabrikasyon hatalarına sahip olup olmadığını da öğrenmek istiyorsanız mutlaka araçla ilgili diagnostik test adı verilen elektronik testi yaptırmalısınız. Bu test, hassas elektronik ölçüm cihazlarında aracın dijital sistemini ayrıntılı bir biçimde muayene edilmesini kapsamaktadır. Bu elektronik ölçüm cihazları, sıfır araçlarda üretim aşamasında meydana gelmiş tüm elektronik hata ve eksiklikleri tespit ederek ileride sizin çok daha fazla ücretler ödemenizi engellemektedir.

 

Sıfır Araç Ekspertiz Hangi Testleri Kapsamalı?

Sıfır araçlara uygulanacak ekspertiz testleri de ikinci el araçlara uygulanan testler gibi kapsamlı testlerden oluşmalıdır. Sıfır araçlarda ekspertiz incelemeleri temel inceleme testlerinin yanı sıra elektronik testleri de kapsamalıdır. Sıfır araç ekspertizi neden yapılmalı, sıfır araç ekspertizi için hangi testleri yaptırmalıyım sorularına cevap bulmak istiyorsanız aşağıdaki testleri inceleyerek aracınızda yapılmasını istediğiniz testlere karar verebilirsiniz. Sıfır araçların ekspertizlerinde aracın gerçek değerini belirleyebilmek için tüm testlerin yaptırılması önerilmektedir. Sıfır oto araç ekspertiz fiyatları ise bu testlerin hangilerinin yapılmasına bağlı olarak değişecektir. Tüm ekspertiz testleri yaptırıldığında ödenecek ücret firmaların kullandıkları makinalara ve yöntemlere bağlı olarak 800 ile 1500 TL arasında değişmektedir. Bir aracın sıfır araç olduğunu kanıtlamak için ekspertiz testi yaptırmak istiyorsanız ekspertizden almanız gereken hizmet, noter huzurunda yapılan noter uyumlu kontrol testidir. Noter huzurunda yapılan bu test ile aracın sıfır olduğu yasal olarak kanıtlanabilmektedir. Noter huzurunda yapılan ekspertiz testleri, ek olarak noter ücretini de kapsadığı için diğer test ücretlerinden daha pahalı olmaktadır. Ekspertiz uzmanına belirtmediğiniz sürece, diğer inceleme testleri noter huzurunda yapılmamaktadır.

 • Aydınlatma (farların) kontrol testi
 • Kilit, cam, ayna ve ayna motorlarının kontrol testi
 • Klima kontrol testi
 • Emniyet kemerlerinin kontrol testi
 • Boya Testi
 • Dinamometre (DYNO) Testi
 • Motor Testleri
 • Motor performans Testleri
 • Süspansiyon Testleri
 • Yanal Kayma Testi
 • Fren diski / fren balataları Testi
 • Fren kaliperi testi
 • Fren servosu testi
 • Denge ölçümü testi
 • Tekerleklerin gücünün ölçümü testi
 • Frenleme şiddetine göre tekerleklerin performans testleri
 • Pedal kuvveti ölçümü testi
 • Ön ve arka frenlerin gücünün ölçümü testi
 • Yol testi
 • Mekanik ses tespiti testi
 • Gösterge testi
 • Hidrolik aksam testi
 • Koltuk ısıtma testi
 • Radyo ve ses sistemi tetsi
 • Cam rezistans testi
 • Beyin arıza testi
 • Fren kuvveti ve dengesinin saptanması testi
 • Abs testi
 • ABS öncesi fren kontrolü testi
 • El freni ölçümü testi
 • Diagnostik Test (aracın elektronik aksamı testi)
 • Akü Testi
 • Yağ ve su kaçakları testi
 • Fren hortumları testi
 • Soğutma sistemi tetsi
 • Egzoz sistemi testi
 • Alt takım Testi
 • Yağ seviyesi ve buhar testi