Fren Gürültüsü Neden Olur? Frene bastığınızda gıcırtı, gıcırdama veya tıkırtı sesi duyuyor musunuz ?

Fren sisteminizdeki garip sesler, fren performansınızı etkileyebilir ve yoldayken sizi riske atabilir. Endişeniz varsa, bu gürültülü frenleri onarmak için her zaman profesyonel yardım alın !

Bu arada, 3 yaygın fren sesine , 10 sık nedene ve bunların çözümlerine bakarak fren gürültüsünü ayrıntılı olarak inceleyelim. Ayrıca size fren sorunlarının daha iyi bir resmini vermek için bazı araba fren sesi SSS’lerini yanıtlayacağız.

Fren Gürültüsü Neden Olur?

Fren Gürültüsü Neden Olur?

Fren Gürültüsü Neden Olur?

3 Yaygın Fren Sesi: 10 Neden ve Çözüm

Nedenleri ve çözümleri ile birlikte üç yaygın fren sesi türüne bir göz atalım :

Gürültü 1: Gıcırdayan veya Gıcırdayan Gürültü

Bir gıcırtı veya gıcırtı sesi duyarsanız , buna neyin sebep olabileceği ve nasıl çözebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır :

A. Aşınmış Fren Balatası Malzemesi

Fren balatalarında metal aşınma göstergesi bulunur – aynı zamanda fren aşınma göstergesi olarak da bilinir. Bu metal tırnak, fren balataları aşındığında fren diskine sürtünerek sürtünmeye ve fren sesine neden olur.

Çözüm : Fren rotorunda hasar oluşmadan önce aşınmış fren balatalarınızın yenisini alın.

B. Fren Gürültüsü Neden Olur? Kirli Frenler

Bir disk fren sisteminde, fren tozu, fren balatası ile fren diski (rotor) arasında sıkışarak düzensiz frenlemeye ve gıcırtı sesine neden olur.

Kampanalı frenlerde ses , kampanalarda biriken fren tozunun bir sonucu olabilir.

Çözüm : Bir tamirci, kirli frenleri incelemeli ve etkilenen her fren bileşenindeki tüm fren tozunu ve yabancı kalıntıları temizlemelidir.

C. Fren Gürültüsü Neden Olur? Camlı Fren Rotoru veya Kampanası

Hem fren rotoru hem de fren kampanası zamanla aşınır ve bu da cilalı bir yüzey elde edilmesini sağlar. Bu nedenle, frenleriniz gıcırdama veya gıcırdama sesi çıkarabilir.

Çözüm : Bir tamirci, parçaların yeniden kaplanması veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için her disk rotorunu veya tamburunu çatlak ve ısı noktaları gibi hasar belirtileri açısından incelemelidir.

Fren Gürültüsü Neden Olur?

Fren Gürültüsü Neden Olur?

D. Fren Gürültüsü Neden Olur? Frenlerde Yağlama Yok

Arka kampanalı frenli bir araçta, arka plaka ve diğer fren bileşenleri uygun şekilde yağlanmadığında bir gıcırtı sesi duyabilirsiniz.

Bu arada, disk fren sistemindeki bir fren gıcırtısı veya gıcırtısı, kaliper pistonundaki yapışkan hareketin sonucu olabilir.

Çözüm : Bir tamirci, kaliper pistonu, destek plakası ve disk rotoru ve fren balatası temas noktaları gibi aracınızın frenlerinin gerekli tüm bileşenlerini yağlamalıdır.

E. Fren Gürültüsü Neden Olur? Düşük Kaliteli Sürtünme Malzemesi (Fren Balatası)

Düşük kaliteli sürtünme malzemesi kullanan fren balatası genellikle çabuk aşınır ve fren sisteminizde yüksek bir gıcırtı sesine neden olabilir.

Çözüm : Bir otomobil mağazasından yüksek kaliteli sürtünme malzemeli fren balataları alın ve saygın bir tamircinin sizin için takmasına izin verin .

Gürültü # 2: Fren Gürültüsü Neden Olur? Taşlama Gürültüsü

Frenleriniz yüksek bir taşlama sesi çıkarıyor mu?

Gelin bu sesin nereden geldiğine ve ondan nasıl kurtulabileceğinize bir göz atalım :

A. Fren Gürültüsü Neden Olur? Aşınmış Fren Balatası veya Fren Pabucu Malzemesi

Genellikle, bir taşlama freni sesi, fren pabucunun veya fren balatasının aşınmış olduğu anlamına gelir. Bu, aşınmış parçalar ısıyı daha az dağıtabildiğinden, fren sisteminde sürtünmeden dolayı aşırı ısı birikmesine neden olur.

Çözüm : Sürtünme malzemesi aşırı derecede aşınmadan önce fren balatalarınızı veya fren pabuçlarınızı değiştirin. Ancak, daha çabuk aşınacakları için ucuz fren balataları veya pabuçları satın almayın.

B. Fren Gürültüsü Neden Olur? Yapışkan Kaliper Veya Tekerlek Silindiri

Bir disk fren sisteminde, yapışkan bir kaliper, her bir fren balatasını disk rotoruna karşı sürekli olarak sıkıştırabilir ve bu da fren taşlamaya neden olabilir. Rotor diski, fren kaliperinin bir parçası ile temas halindeyse, yüksek bir taşlama sesi de duyabilirsiniz.

Bu arada, bir kampanalı fren sisteminde, sıkışmış bir tekerlek silindiri fren pabucunu kampana karşı sürekli olarak sıkıştırdığında fren taşlama üretilir.

Çözüm : Arabanızda disk fren sistemi varsa, bir tamirci kaliperi çıkarmalı ve kızaklarını yağlamalıdır. Kampanalı frenler için, yağlanması gereken tekerlek silindirinin temas noktalarıdır. Bu sorunu çözmezse, bu parçaların değiştirilmesi gerekebilir.

Gürültü #3: Fren Gürültüsü Neden Olur? Tıkırtı, Titreşim veya Tıkırtı Gürültüsü

Fren pedalına bastığınızda bir titreme (titreşim) hissediyor musunuz veya bir tıkırtı veya takırtı sesi duyuyor musunuz?

Tüm bu fren seslerini gözden geçirelim ve bunları nasıl ortadan kaldırabileceğinizi öğrenelim :

A. Fren Gürültüsü Neden Olur? Çarpık Rotor

Eğilmiş bir rotorunuz varsa, rotor yüzeyi fren balatalarıyla eşit olmayan bir şekilde temas edecek ve bu da pedal titreşimine, direksiyon simidi titreşmesine veya büyük bir sese neden olacaktır.

Çözüm : Titreşim veya çarpma sesinden kurtulmak için fren sistemini kontrol ettirmelisiniz ve her bir çarpık rotor veya tamburu değiştirmelisiniz.

Okuyunuz: Fren Diskleri neden eğilir?

B. Fren Gürültüsü Neden Olur? Yanlış Ayarlamalar veya Eksik Fren Donanımı

Titreşim önleyici klipsler, çıngırak önleyici şimler ve fren balatası gibi bazı fren sistemi bileşenleri eksikse veya doğru ayarlanmamışsa, bir titreşim yaşayabilir veya rahatsız edici fren sesleri duyabilirsiniz.

Bazen, bir titreme, pedal titreşimi veya titreyen bir direksiyon simidi, aşınmış bilyeli mafsal veya tekerlek yatağı gibi diğer araba parçalarından kaynaklanabilir.

Çözüm : Bir tamirci, fren sisteminizi incelemeli ve yanlış fren malzemesi kullanmadığınızdan emin olmalıdır. Kaliper braketi, tekerlek yatağı, çıngırak önleyici klips ve diğer araba parçaları gibi eksik veya hasarlı donanımları değiştirmeniz gerekip gerekmediğini de size bildirirler.

C. Fren Gürültüsü Neden Olur? Kirli Kaliper Kızakları

Kirli fren kaliperi sürgüleri, fren balatalarının düzgün çalışmasını engeller ve fren kaliperinin yapışmasına neden olur. Bu, bir titreşim veya takırtı sesi yaratmaya neden olabilir.

Çözüm : Bir tamirci, kaliper kızaklarını ve can sıkıcı bir gürültüye veya titreşime neden olabilecek diğer tüm kirli fren bileşenlerini temizleyecektir.

Gürültülü frenlere neyin neden olabileceğini ve bunların nasıl düzeltileceğini keşfettiğinize göre, şimdi bazı fren sesi SSS’lerine bir göz atalım.

Okuyunuz: Fren Sertleşmesi

7 Yaygın Araba Freni Gürültüsü

İşte bazı yaygın araba fren sesi SSS’leri ve cevapları:

1. Başarısız Frenlerin Ana Belirtileri Nelerdir?

Fren gürültüsüne ek olarak , burada fren arızalarının diğer önemli uyarı işaretleri bulunmaktadır :

A. Aydınlatmalı Fren Lambası ve Arttırılmış Durma Mesafesi

Fren uyarı lambası yanıyorsa ve aracınızın durması çok uzun sürüyorsa, aracınızın fren servisine gitmesi gerekiyor olabilir.

B. Fren Sıvısı Sızdırıyor

Aracınız fren hidroliği sızdırıyorsa , ön ve arka fren balatalarını her bir fren diskine sert bir şekilde sıkıştırmaya zorlamak için yeterli güce sahip olmayabilir . Ve fren hidroliği sızmaya devam ederse , fren arızası yaşayabilirsiniz.

C. Sert veya Yumuşak Fren Pedalı

Fren pedalı çok yumuşak veya zor basılıyorsa aracınızı hemen fren servisine getirin . Frenlerde hava olabilir veya fren güçlendiriciniz arızalı olabilir.

D. Fren Yaparken Arabanın Bir Tarafa Çekmesi

Bu, bir fren kaliperinin frenleme sırasında çok fazla basınç uyguladığı ve dengesiz durmaya neden olduğu bir fren kaliperi sorunu olabilir.

E. Sürüş Sırasında Yanık Kokusu

Aracınızın frenleri aşırı ısınmaya başlarsa, fren pedalına bastığınızda hafif gıcırdama belirtileri fark etmeye başlayabilirsiniz. Buna genellikle sürüş sırasında bir yanık kokusu eşlik eder.

Bu sorunlardan herhangi birini fark ettiğinizde veya başka fren performansı sorunlarınız olduğunda aracınızı fren servisine götürün ve hemen fren kontrolü yaptırın.

2. Bir Tamirci Gıcırtılı Bir Freni Nasıl Onarır?

Gıcırdayan freninizi onarmak için üç yaygın yöntem çözümü:

A. Fren Balatalarına Fren Gresi Uygulaması

Gıcırdayan frenler için hızlı bir düzeltme , fren balatasının arka tarafına ve fren kaliperinin temas noktalarına  fren gresi uygulanmasını içerir.

Bu kesinlikle bir profesyonel tarafından yapılmalıdır . Bunun nedeni, rotor yüzeyi ve fren balatası sürtünme yüzeyi gibi bileşenlere yanlış fren gresi uygulanmasının fren sisteminde sorunlara neden olabilmesidir.

B. Yeni Fren Balata boşluklarının Takılması

Yeni fren balatası takozlarının takılması, gıcırdayan frenler için ideal bir çözüm olabilir. Fren balatası boşluklarında, gıcırtıya neden olabilecek her türlü titremeyi emen küçük bir kauçuk tabakası bulunur.

C. Fren Balatalarının, Sürtünme Malzemesinin ve Rotorların Değiştirilmesi

Fren balatası sürtünme malzemesi aşınırsa, balata ile fren rotoru arasındaki metal-metal temasından dolayı fren gıcırtısı yaşayabilirsiniz. Bu durumda sürtünme malzemesini, aşınmış fren balatası malzemesini, fren rotorunu ve diğer hasarlı fren bileşenlerini değiştirmeniz gerekebilir.

Ek olarak, rotorlarınız bükülmüşse, fren balataları, frenleme sırasında rotor yüzeyi ile eşit olmayan bir şekilde temas edecektir. Bunun için fren rotorlarını ve hem ön hem de arka fren balatalarını değiştirebilirsiniz.

3. Fren Gürültüsü Neden Olur? Uygulamadığım Zaman Frenlerim Gıcırdayabilir mi?

Ayağınız fren pedalında değilken bile hem ön hem de arka frenleriniz gıcırdatabilir. Bu, fren balatası aşınma göstergelerinin rotorlara dokunduğu her zaman olur.

Aracınızın frenleri, uygulamadığınız zamanlarda bile gıcırdıyor veya herhangi bir ses çıkarıyorsa, ASE sertifikalı bir teknisyenle bir fren muayenesi planlayın .

4. Fren Gürültüsü Neden Olur? Bir Fren İşinin Maliyeti Ne Kadardır?

Bir fren işi, değiştirilmesi gereken fren bileşenine bağlı olarak tekerlek aksı başına 3000-6000 TL arasında değişebilir. Fren işi, yenisini almak yerine rotorun veya başka herhangi bir parçanın yüzeyini yeniden kaplamayı içeriyorsa, aslında bundan daha az harcayabilirsiniz .

5. Fren Gürültüsü Neden Olur? Yeni Fren Balataları Neden Gıcırdıyor?

Kaliper ve fren balatası temas noktalarındaki yağlama eksikliğinden dolayı yeni fren balatalarınız gıcırdıyor olabilir . Yanlış fren balatalarını kullanıyorsanız, fren gıcırtısı da yaşayabilirsiniz .

Yeni fren balatalarınız düzgün takılmamışsa gürültülü olabilir. Düzensiz frenlemeyi ve garip sesleri önlemek için her bir fren balatasının kaliper braketine doğru şekilde takılması gerekir.

6. Fren Gürültüsü Neden Olur? Fren Balatalarımı Ne Sıklıkta Değiştirmeliyim?

Fren balatalarınız düzenli olarak değiştirilmeli ve fren sisteminiz yılda en az bir kez kontrol edilmelidir . Bu, fren rotoru ve diğer fren bileşenleriyle ilgili sorunları hızla fark etmenize yardımcı olacaktır.

Ucuz fren balataları kullanmıyorsanız ve iyi sürüş alışkanlıklarınız varsa, daha az sıklıkta fren servisine ihtiyacınız olabilir.

Genelde otobanda sürüyorsanız (minimum frenleme ile), frenleriniz 100.000 km’ye kadar dayanabilir . Genellikle şehir içinde araç kullandığınızda (çok fazla frenleme ile), frenleriniz 15.000 mil kadar dayanabilir .

Ancak, fren gıcırtısı, pedal titreşimi, titreşim veya herhangi bir olağandışı gürültü yaşarsanız, kaç yaşında olduklarına bakılmaksızın hemen frenlerinizi kontrol ettirin.

Not: Aracınızın fren aksamında bir sorun olduğunu düşünüyorsanız oto ekspertiz merkezlerimizi ziyaret ederek fren testi yaptırabilirsiniz.