Tramer bilindiği üzere tüm araçların trafik sigorta kayıt bilgisinin bulunduğu kurum olarak geçmektedir. Tramer kayıtlı araç sorgusu ile satın almak istediğimiz ikinci el araçlara dair bilgi elde edebiliriz. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi tramer kelimesinin açılımı olarak trafik bilgilerinin kusursuz olarak verilmesinde bize yardımcı olur.  Günümüzde ikinci el araçlar artık sıfır araçlara göre daha çok kullanılmaktadır.  İkinci el araçlarda ister az kullanılmış olsun ister çok aracın hasar geçmişi önemlidir.  Ancak pek çok satıcı ilk etapta alıcıya karşı bu bilgilerde bahsetmek istemez. Böyle durumlarda alıcının direk olarak tramer sorgulaması yapması çok akıllıca olacaktır.

Tramer Kaydı olan araç alınır mı?

Tramer Kaydı olan araç alınır mı?

Tramer Kaydı olan araç alınır mı

Tramer sorgulaması sayesinde araç hakkındaki sigorta bilgilerine ulaşmak mümkündür. Ancak bazı araçlarda ufak tefek hasarlar söz konusu olduğundan olay sigortaya bildirilmediğinden bu konuda bilgi sahibi olmak zorlaşmaktadır. Ancak başından büyük hasar geçmiş araçların olayı saklama şansı bulunmamaktadır. Bu nedenle bu bilgi kayıtları tramerin bilgi haznesinde bulunmaktadır. Alıcısı olduğunu arabanın sigortası olup olmadığı ve olası kaza durumunda ne gibi işlemlere maruz kaldığı, poliçe bilgileri ve araca dair her şey detaylı olarak bu sistem sorgusunda görebilirsiniz. Tramer kaydı aracı satın aldığınız takdirde sorunlarla karşı karşıya kalmanızı engelleyen bir nevi güvencedir.  Bilinçli olarak bir aracı almakta, bilmeden almak arasında çok büyük fark vardır. Bilinçli hareket edilen araç alımları çok karlı bir şekilde sonuçlanabilmektedir.

Tramer Kaydı Sorgusu ile Araç Alımı

Trafik Sigorta Bilgi kayıtlarına her an, her yerde çok rahat bir şekilde ulaşmanız mümkündür. Bir araç için sorgulama yaptığınızda o aracın tüm bilgilerini bir doküman üzerinde görebilirsiniz. Elbette ki bu dokümanların çıktısını almak çok yararlı bir davranış olacaktır. Böylece ikinci el olarak alma olasılığınız olan araç hakkında genel bir bilgi edinmiş olacaksınız. Bu aşamada karar vermek çok daha rahat olacaktır. Arabanın genel bir analizi çıkararak alıp almayacağınız belirlenmiş olur. Genel olarak halk arasında ikinci el arabaların pek işe aramayacağı ve sizi yarı yolda bırakacağına yönelik söylemler vardır. Bu çok yanlış bir önergedir. Çünkü birçok ikinci el araba tamir ve bakım yapılarak alıcı karşısına çıkmaktadır. Özellikle ikinci el pazarında birçok firma satıcısı, alıcıya karşı mahcup olmamak adına araçların bakım ve onarımını kusursuz sağlamaktadır.

İkinci el araç alıp araç sahibi olmak istiyorsanız tramer kaydı bilgisi çok güvenli bir sorgulama olacaktır.  Böylece alıcısı olduğunuz malın kusurlumu, kusursuz mu olduğunu net bir biçimde görebilme fırsatınız olacaktır. Elbette ki bazen heyecana gelip, hemen oldu bitti durumuna getirip alım satım gerçekleşebiliyor. Birçok alıcı ucuz bulduğu hayallerinin arabasına kavuşmak adına, aracı kaçırmaktan korktuğu için aracı araştırmadan el sıkışabiliyor.  İşte bu durumda ortaya bazı pürüzler ve sakıncalı durumlar ortaya çıkabiliyor. Araç hasarlı çıktığı gibi birçok işlem görmüş olduğu gibi, orijinal olmayan yedek parçalarla tamir edilmiş ve hatta daha kötü olanı adeta hurda durumunda olabiliyor. Bu alıcılar için adeta bir yıkımdır. Bu yüzden araştırma ve bilgi edinme ertelenmemesi gereken önemli bir konudur.

Okuyunuz: Çekme Belgeli Ne Demek?

Tramer Kaydı Nasıl Yapılır

Alıcısı olacağınız araca dair genel bir bilgi edinmek adına yapacağınız en akıllıca iş tramer sorgulama olacaktır. Bu sorgulama hiçbir zorluğu bulunmayan çok kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlemdir.  Araç görme sırasında bu sorguyu satıcıya çaktırmadan dahi basit bir şekilde yapabilirsiniz.  Bu kandırılmamanız için size sağlanmış olan büyük bir hizmettir. Bir tramer sorgusu için yapmanız gerekenlere dair kısaca bilgilendirelim.

  • Telefon SMS, web sorgusu ve çağrı merkezi ile ilgili aracı detaylı bir şekilde sorgulamanız mümkündür.
  • 5664 numaralı SMS uygulaması sayesinde sizde araçların hasar durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için aracın plakasını SMS kısmına girip göndermeniz yeterli olacaktır.
  • Herhangi bir araca ait tramer sorgusu yapabilmek size sadece on bir lira gibi çok cüzi bir fiyata mal olur. Buda sizin hayal kırıklığı yaşamamak adına vereceğiniz bir para olduğundan nu sorgu mutlaka yapılmalıdır.
  • Söz konusu aracın plaka değişim hali, aracın geçmişini değiştirmez. Bu konuda içiniz rahat olsun. Kayıtlar araç üstüne ait olduğu için her şey net olarak kayda geçmektedir.
  • Tabi ki e-devlet üzerinden de araç sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet güvencesi altında yapılan bilgi sorgulamaları ikinci el araca dair güveninizi sorgulayacaktır. Bu sorgulama sırasında araca ait plaka ilgili kutucuğa yazılıp dokümanlara ulaşılabilir.

Tramer kaydının en güzel yanı bize şeffaf bilgiler sunmasıdır. Aracın kaza geçmişi varsa kaza tutanağına kadar bize bilgi verir. Bu bilgilerin önceden bilinmesi, araca neler yapılıp neler yapılamayacağı açısından önemlidir. Günümüzde artık ekonomik olarak araba alma kapasitesi gitgide zorlaştı. Bugün ehliyet almak bile zorlaşmışken araç sahibi olabilmek artık neredeyse imkânsız boyuttadır. Bu yüzden ikinci el araçlar bizi araç sahibi olma fırsatı sunar.

İkinci el araba almak isteyen hemen herkesin kafasında birçok soru vardır. Bunlardan biride tramer olan araç alınır mı sorusudur. Her şeyden önce ikinci el bir araç aldığınızda büyükte olsa küçükte olsa arabada farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu her araç için geçerlidir. Sıfır bir araba alsanız dahi sorun çıkarıp çıkarmayacağı muamma bir durumken ikinci el araçlar için ön yargı da bulunmak doğru bir yaklaşım değildir. İkinci el arabalarda oldukça düzgün bir şekilde çalışarak gitmek istediğiniz noktaya varmanıza yardımcı olabilir. Eğer bir araç kullanılmaz durumda ise zaten kullanılmak üzere satışa sunulmaz. Gerek oto ekspertiz raporları gerekse ilgili kurum ve kuruluşlar bu aracın trafiğe çıkmasını uygun görmez.  Bu şartlar altında araç hurdaya çıkarak sağlam parçaları yedek olarak kullanılır. Tramer bilgisine ulaşıp kaza ve hasar gördüğünüz ikinci el aracı oto ekspertiz kontrolü yaptırdıktan sonra onay belgesi ile çok rahat bir şekilde alabilirsiniz.  Bilindiği gibi ekspertiz raporları, insan hayatını tehlikeye sokacak bir hataya mahal vermez. Bu yüzden hasarlı bir aracı kendi uygun gördüğünüz yerde muayene yaptırarak güvenli bir şekilde kullanmanız mümkündür.

Ancak bazı araç sahipleri ufak tefek kaza durumlarında sigortaya haber vermeden işin içinden kendi imkanları ile çıktıkları için ya da kasko ödemesi yapmadıkları için bazen tramer kaydında araca dair detaylıca bilgi olmayabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda satıcıya güvenmekten başka bir şansınız olmakla birlikte mutlaka ekspertiz görüşü almanız gerekir. Araç kullanımı ve trafiğe çıkmak başlı başına risktir. Kusursuz olmasa bile sağlıklı araçla yola çıkmak can güvenliğiniz açısından büyük önem taşımaktadır. İkinci el bir araç aklınıza yatıyorsa, imza atıp ödeme yapmadan önce, gerekli yerlere başvurarak kullanılabilir raporu almanız çok önemlidir.

Okuyunuz: Arabam Kaç Para?

Şunu unutmamakta fayda vardır. Bugün trafikte eski ve hasarlı olmasına rağmen oldukça iyi durumda taşıtlar bulunmaktadır.  Bu arabalar orijinal parçalarla tamir edilen, işin ehli oto tamircileri tarafından emek verilen araçlardır. Bu yüzden sorgulattıktan sonra emin olup karar vererek aldığınız ikinci el aracınızı mutlaka güven duyduğunuz bir yerde muayene ettirmek sizin yararınıza olacak bir davranış olacaktır.