Çanakkale Oto Ekspertiz

Satın alınmak istenilen araçların motorunda olası bir problem veya bir probleme sebep olabilecek  bir arıza  varsa bu durum Çanakkale Oto Ekspertiz tarafından tespiti yapılır. Araçların motor kontrol noktaları bilgisayarlı kontrol cihazlarına bağlandıktan sonra  araçların; gösterge paneli gibi bir çok kısma  giriş yapılarak elektronik problemlerinde  sorun olup olmadığı kontrol edilir. Motor kısımlarında yahut ön takımlarda  arıza var ise tespiti  yapılır . Bu aşamalar sayesinde araçların şanzıman durumlarının da  kontrolü sağlanır. 

Çanakkale Oto Ekspertiz servisleri, araç satın alım işlemleriniz de her koşulda sizin yanınızda olacaktır. İkinci el taşıt alımı konusunda her türlü desteği veren Çanakkale Oto Ekspertiz servisleri araçların her türlü sorunlarını ortaya çıkarırken, sorunların çözülmesi için de   gerekli yardımı vermek için özverili bir şekilde çalışmaktadır.

Bir araç satın almayı  düşündüğünüz zamanlarda aracın, ne durumda olduğunu öğrenmek amacı ile ve de  satışları için  elinizde garantili bir rapor bulunmasını istiyorsanız o zaman ilk adım aracı bir Çanakkale Oto Ekspertiz servisine götürülmesi gerekir. Bu hususta  Çanakkale ilinde  en iyi hizmeti veren servisleri  bulabilirsiniz. 

Çanakkale Oto Ekspertiz servisi, araçların götürüleceği anda her türlü aşamayı  gerçekleştirerek araçların ne durumda olduğu konusunda  fikir vermek için sizlere  özel bir ekspertiz raporu hazırlanmaktadır. Bu rapor sayesinde araçlar için verilen not ile  ne kadar ücrete satın alınacağını görebilirsiniz.  Araçların arızalı veya çok aşınmış olan  parçaları tespit edilerek gerekli onarım ve bakım  işlemlerini satış öncelerin de  tamamlanması sağlanabilir.

Araçların sorunsuz bir durumda olduğu Çanakkale Oto Ekspertiz raporu ile belirlendikten sonra çok daha adil bir fiyata satışa çıkartılabilir.  Ancak araçlarım almak isteyenlerin elin de bulunan  garantili ekspertiz raporu daha sonra noter onayı almalıdır. Bu aşamada , araçların çok daha hızlı olarak satışının gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Çanakkale Oto Ekspertiz servisi, ister araç sahipleri için  isterseniz alıcı açısından mevcut aracın ekspertiz raporu hususunda sizlere  en iyi hizmeti sunmaya çalışmaktadır . Bu yüzden, kullanımı tercih edilen cihazların ve de  profesyonel ekiplerin de farkını ortaya koymaya çalışmaktadır. 

Çanakkale Oto ekspertiz işlemleri araçların, alanında uzman kişiler tarafından belirli testlere sokulması ve de incelenmesi için elinden geleni yapmaktadır. Oto ekspertiz işlemleri ile araçların değer kaybının da  hesaplanması sağlanır . Aslında  2.el araç almak isteyen kişiler oto ekspertiz hizmetini kullanarak alacakları araçlar konusunda detaylı ve gerçek bilgilere  sahip olabilir. 

Çanakkale Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir? 

 Motor testi olarak bilinen teste araçların hasar kayıtları ve de boyalı olan kısımları tespit edilir. Yine motor testi yani  dyno test ile motorların yıpranması, araçların gücü gibi değerler elde edilerek gözlemlenir. Bu motor testlerine ek olarak el freni testileride  oto ekspertiz işleminde yapılmaktadır . El freni testi ile  sol ve sağ tekerleri arasında fren tepkileri gözlemlenir. Bu gözleme göre olan farklılıklar ayrı ayrı incelenerek rapora eklenmektedir.  Fren sistemlerinde yapılan test ile  genel olarak aracın fren sistemine vermiş olduğu tepki kontrol edilmektedir. Bu test ile  el freni kontrollerinde değerlerin hesaplandığı ve de  ek olarak başka  kısımlarında hesaplandığını düşünülerek daha geniş açıdan  bir test olduğu söylenebilir . Çanakkale Oto Ekspertiz sayesinde 2.el araç alımı yapılacakken araç sahiplerinin vermiş olduğu bilgiler  doğrultusunda kontrol  sağlanıp güvenli bir şekilde satın alım prosedürleri gerçekleştirilebilir. 

Çanakkale Oto Ekspertiz Nasıl  Yapılır? 

Çanakkale Oto ekspertiz süreci, beğenilen bir aracın tüm genel sağlamaları yapılarak satın almak isteyen alıcının ,  ekspertiz raporu ile  ilana koyan  satıcıların ya da mevcut aracının genel durumunu kontrol yaptırmak isteyen araç sahiplerinin isteği ile yapılmaktadır . Araçlar eknik olarak kontrolünün yapılmasının yanında ayrıca Çanakkale Oto ekspertiz uzmanlarının görüşleri de bulunmaktadır. Bu  elde edilen sonuçlar ile de araçların masraf çıkartabilecek tüm kısımları raporlanır.

Çanakkale Oto Ekspertiz işlemleri  yalnızca ikinci el araçlarda değil, ayrıca sıfır değerinde ki otomobillere de yapılması gerekmektedir. 

Araç sahipleri kendilerine en uygun olan ekspertiz paketini seçtikten sonra   testler başlatılır. Test aşamaları başlatıldığı esna da bulunuyor ise ; borçlar ve cezalarda dahil olmak üzere tüm sorgulamalar yapılır. 

Tüm test  işlemleri tamamlandıktan sonra, mevcut aracın durumu hakkında detaylı  bilgiler ve derlenerek rapor hazırlanır ve de alıcıya ile  satıcıya eş zamanlı olarak teslim edilir. Çanakkale Oto  Ekspertiz raporu yazılı olarak teslim edilebileceği gibi sunum halinde de teslim edilir. 

Çanakkale Oto Ekspertiz

Çanakkale Oto Ekspertiz

Çanakkale Oto Ekspertizde Hangi Testler Yapılır?

Seçilmiş olan Çanakkale Oto ekspertiz paketinin içeriğine  göre araçların temel aksamları veya detaylı olarak tüm parçalarına testleri yapılmaktadır.

1. Kaporta/Boya testinde:

Çıkma parça,darbeli/çizik/ezik tüm parçaların kontrolleri yapılmaktadır. Daha sonrasında da araçların herhangi bir kazaya karışıp karışmadığı durumlarının tespiti yapılır. Bu kontrollerle hem elektronik bir  cihaz ile  hem de gözle kontrol edilerek gerçekleştirilir . 

2.Beyin testinde

Aracın elektronik bir cihaza bağlanarak araçların  mevcut arıza kayıtları tespit edilerek  raporlaması sağlanır . Süspansiyon testlerinde;aracın genel durumu , gücü, fren ve süspansiyon ye testleri sağlanmaktadır.

Çanakkale Oto ekspertiz raporunda araçların daha önceki müşterisi tarafından yaşanmış olabilecek kaza ve arızalar kayıtlarına bakılır. 2. El araç satın  almadan önce test edilmesi gereken bir çok parça bulunmaktadır. Burada araç gözden geçirilmesi  gerekirse bilgisayarlı  cihazlar eşliği ile kontrol edilmelidir . Çanakkale Oto ekspertiz raporunda hangi kontroller yapılır? diye bir çok araç sahibi ya da araç alıcısı merak etmektedir. Konuyla alakalı olarak yazı içeriğimizin devamında anlatmaya gayret ettik. 

 • Kaporta Kontrolü 

Araçların kaporta kısmında daha  önceleri işlem görmüş mü? Ya da boya yapılmış mı? Kontrolleri sağlanır. Kaporta boya testi esnasında, en önemli test cihazı boya micron ölçüm cihazı ile tüm işlemler yürütülmektedir . Bu cihaz sayesinde mevcut aracın boya kalınlık durumu da ölçülür ve de geçmiş  fabrika verileri ile karşılaştırılması yapılır.

 • Dyno Kontrolü

 Çanakkale Oto Ekspertiz hizmetlerinde  yapılan uygulamalar standart işlemlerdir. Bu standartların işlemler Çanakkale oto ekspertiz de ayrıca  bir de yol testi yapılmaktadır. Bu test sayesinde her araç için uygulanarak araç gücünün ölçümü sağlanır.   

Çanakkale Oto Ekspertiz  de yapılan tüm işlemler standart olarak yapıldıktan sonra ki aşamada iki ön cam açılarak servise  çıkılır. Daha sonrasında ise,  sağ ve  sol manevralar ile güç ölçülmeye çalışır iken de sağa ve sola manevralar tekrar tekrar yapılır . Bu esnada da sinyal kontrolleri de yapılır. 

Bu kontroller sağlanırken tüm elektronik aletlerde gözden geçirilir. Manevra kontrollerini sık sık tekrar edip kontrolü sonlandırıyoruz. Satın alınmak istenilen aracın camlarını indirerek   duvara paralel gitmek sureti ile  ön takım gibi parçaların arızalı olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir. Fakat  ilk kez  araç kullananlar  bu yol testini başarılı bir şekilde yapamayabilirler ve de bu sebeple aşırı derecede dikkatli olmaları gerekir. 

Çünkü  sadece yol testi ile mevcut aracın alınıp alınmayacağına karar vermek için elbette yeterli değildir. Çanakkale Oto Ekspertiz, yol testine diğer tüm ekspertiz aşamaları bittikten sonrasında  kontrol amaçlı yapılmaktadır :

 • Süspansiyon test
 • Yanal kayma
 • Dinamometre test
 • Fren test

Gibi tüm testlerin yapılması önemlidir.

Çanakkale Oto ekspertiz raporlarında  araçların daha önceki sahiplerinde yaşanmış  olabilecek kaza ve arızaların tümü bu testler işe saptanır. Araç satın almadan  önce bakılması ve de test edilmesi gereken bir çok ayrıntı gözden geçirilerek ihtiyaç olması halinde bilgisayarlı test cihazları eşliği  ile de  kontroller  sağlanır . Çanakkale Oto ekspertiz raporunda birçok ayrıntıya bakılır. 

Çanakkale Oto Ekspertiz Kontrol Aşamalarında Aşağıda Yer Alan Kontroller de Sağlanmaktadır:

 • İşlemli parca kontrolü
 • Ön şasi kontrolü 
 • Arka saşi kontrolü 
 • Kule kontrolü 
 • Çamurluk kontrolleri
 • Kapı kontrolleri 
 • Ön  tampon kontrolleri 
 • Arka  tampon kontrolleri 
 • Motor kontrolleri 
 • Travers kontrolleri
 • Ön cam kontrolleri 
 • Ön kaput kontrolleri
 • Arka cam kontrolleri
 • Arka bagaj kontrolleri 
 • İç panel kontrolleri 
 • Jant kontrolleri 
 • Ezik kontrolleri
 • Boyama kontroleri
 • Elektronik kontrolleri

Gibi bir çok noktada aracın detaylı bir şekilde  kontrolleri yapılarak araç hakkında detaylı bir şekilde Çanakkale Oto Ekspertiz Rapor lamaları yapılmaktadır. 

Çanakkale Oto Ekspertiz Raporunda Ne Tür Bilgiler Bulunur?

Çanakkale Oto ekspertiz raporu, ikinci el araç alım ve satım işlemleri esnasında  incelenmesi gereken bir rapor olarak bilinmektedir . Günümüzde birçok kişi sıfır araçları  çok yüksek fiyatlara sahip olmak zorunda kaldığı için ikinci el araçların  satın alımı sağlanarak, kara taşıtı  sahibi olmak için çalışmaktadır. Fakat sıfır el olan taşıt  ürünlerde  olduğu gibi ikinci el araçlarda da bir takım sıkıntılar ve sorunlar  ile karşı karşıya kalınması  söz konusudur . Bu sebeple de  ikinci el araç satın alımı yapılırken Çanakkale oto ekspertiz raporlarının mutlaka incelenmesi  ve de  araçların geçmişi hakkında mutlaka  bilgi sahibi olunmalıdır. Aksi durumlarda ikinci el araç alım satım işlemleri ile sonuçlanabilmektedir. Hasarlı bir aracın satın alınması kazalara davetiye çıkmasına neden olabilir . Bu açıdan da ciddi bir problem ile karşı karşıya kalmak için mutlaka Çanakkale oto ekspertiz raporunu talep etmelisiniz. Peki, Çanakkale oto ekspertiz raporunda hangi detaylar yer alır? Söz konusu olann aracın hangi bölümleri ilk önce  incelenmektedir ?

DYNO Testi 

Çanakkale Oto ekspertiz kontrolleri esnasında  DYNO testi gerçekleştirilmektedir. Simülasyon yardımı ile, motor gücü ölçümü yapılarak , şanzıman aralık ölçümleri de yapılır. Daha sonrasında da, tork ölçümü ve tekerlik ölçümü gibi önemli noktaların tüm kontrolleri sırası ile gerçekleştirilir. Bu testler  sonrasında  araçta sorunlu bir bölgeleri var ise Çanakkale oto ekspertiz raporuna eklenir.

Motor ve Mekanik Kontrolleri

Motor ve mekanik kontrolleri, mevcut aracın bilgisayar aracılığı ile kontrol edilmesini işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu test esnasında enjektör, gösterge paneli ve abs gibi tüm sistemlere giriş sağlanarak, tek tek kontrol edilir. Bu şekilde de  bir sorun  söz konusu ise Çanakkale oto ekspertiz raporuna eklenecektir.

Süspansiyon Testi

Süspansiyon testi sayesinde  süspansiyon sisteminde oluşabilecek olan problemlerin kontrolleri sağlanmaktadır. Şayet bu test sonucunda bir arıza veya probleme  rastlanırsa ise, problem durumu Çanakkale oto ekspertiz raporunda yer alır.

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi, araçların  rot ayarlarının,  alt tablaların düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığının  kontrol edildiği bir  testtir. Bu test bir  hayati öneme sahip olan kontrol aşamaları ile Çanakkale oto ekspertiz raporuna eklenir.

Kaporta ve Boya Kontrolleri

Satılacak ya da satın alınacak olan aracın değerini belirleyen en önemli faktörlerden biri kaporta ve boya durumudur. Araçların herhangi bir aksamının değişmiş olması veya aracın boyanmış olması Çanakkale oto ekspertiz raporuna kesinlikle eklenmelidir.

Çanakkale oto ekspertiz, Çanakkale oto ekspertiz olarak hizmet veren firmalar  ile iletişime geçerek oto ekspertiz raporu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Oto Ekspertiz Farklılık Gösterir mi?

Çanakkale Oto ekspertiz; genel açıdan 2. El araç alım ve satım işlemleri öncelerinde söz konusu olan aracın detaylı bir şekilde kontrol  edilmesini ifade etmektedir . Araçların kontrolleri sonrasında araçta bir sorun tespit edilmesi durumunda araç alıcı ve satıcılar  gerekli raporu sunan ekspertiz firmaları bu aşamalar ile birlikte kendilerine düşen vazifeyi tamamlamış olurlar . Genel açıdan birbirine çok benzer hizmetlerin sektöre sunmuş olduğu, Oto ekspertiz paketleri ile oto ekspertiz süreçlerinde insanların en çok merak ettiği  araç testleri sırasında herhangi bir farklılığın ortaya çıkıp çıkmayacağı durumudur. Bu duruma genel açıdan  en net  yanıtı  verebilmek için  detayları firmalardan öğrenmek mümkündür. Araç testleri esnasında  kullanılan ve dikkate alınması gereken tüm  unsurlar göz önüne alınarak en doğru yanıt verilebilir.

 • Elektronik Cihazlar

Araçların test edilmesi sırasında hemen hemen birçok oto ekspertiz firmasında çeşitli araçlar kullanıldığı görülmektedir . Bu cihazlar sayesinde söz konusu olan aracın problemleri en iyi şekilde ortaya çıkarılmaktadır . Fakat bazı cihaz kalitesi ve teknolojisi bazen ekspertiz hizmetlerinin  kalite verilerine göre değişiklikler gösterebilir.

Çanakkale Oto Ekspertiz uzmanlarının yıllardır elde etmiş olduğu tecrübe ile alınacak olan hizmeti doğrudan doğruya etkiler . Çünkü bazı yeni oto ekspertiz firmaları hangi araca hangi testlerin uygulanması gerektiğini bilemez. Bu durumda da  yanlış test yapılması halinde de çeşitli hataların ortaya çıkması büyük  sorunların da  beraberinde getirir. 

Çanakkale Oto Ekspertiz Paket Fiyatları 

Çanakkale oto ekspertiz hizmetlerinden faydalanmak için   ücret politikalarının çok çeşitli olduğunu görebilirsiniz. Burada ortaya çıkan farklılık yukarıda yer alan  tüm kontrolleri bir arada değerlendirilmek talebinden ortaya çıkmaktadır  Elbette paket içeriği de bu testler göre farklılığında ortaya çıkmasına neden olur. Paket çeşitleri, hizmet kalitesine ve ölçüm düzeylerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu açıdan en iyi paketden faydalanmak için firmalar ile ön görüşme sağlanması gerekmektedir.  Bazı firmalar randevulu sistem ile çalışmakta olup randevu alınarak araçların oto ekspertize götürülmesi gerekmektedir.