Aksaray Oto Ekspertiz

Sıkça Karşılaşılan Araç Arızaları Nelerdir?

Araçların genel bakımlarının düzenli olarak yapılmasına rağmen araçların arızalanma olayı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Öyle ki bakımı yapılan araç aniden sizleri yarı yolda dahi bırakabilir. Bu gibi durumlarda Aksaray Oto Ekspertiz firmalarının sıklıkla karşılaştıkları arıza kayıtları ise şu şekildedir:

1. Araç motorunun sesli çalışması

2. Aracın fazla yakıt harcaması

3. Akünün bitmesi

4. Işıklandırma problemleri

5. Lastik aşınmaları

6. Gaza rağmen aracın hızlanmaması bu sorunlar nedeniyle araçlar Aksaray Oto Ekspertiz firmalarına başvurmaktadır.

Akü Şarjı Neden Biter?

Akü, araçların çalışması için gerekli olan elektrik enerjisini sağlar. Şayet aracınız seyir halinde iken birden stop etmiş ise; aklınıza ilk olarak araç aküsünün bitmiş olması gelmelidir. Çünkü akünün bitmesi halinde araçta elektrik akımı olmayacak ve araç sistemi duracaktır. Bu açıdan da akü bakımı konusunda ihmal söz konusu olmamalıdır. Aküler, genelde kış mevsiminde ısınma problemi için çok çalışarak aşırı performans gösterir. Bu da elbette akünün erken bitmesine neden olacaktır. Bunun yanında ayrıca aküyü şarj eden alet bozulmuş ise de yine akünüz dolayıp bitecek ve size sorun yaşatacaktır. Şayet aracınız durduğu esnada, akü takviyesi yapmanız mümkün değil ise de Aksaray Oto Ekspertiz firmalarından yol desteği talebinde bulunabilirsiniz.

Araçta Hararet Neden Olur?

Araç motorunun aşırı ısınması ve gösterge panelinde bunun belirtilmesi ; aracın hararet yaptığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problem giderilmezse büyük ihtimalle araç motoru hasara uğrayacaktır. Araçların hararet yapmasının nedenlerine bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz :

• Soğutma fanının bozulması

• Soğutma sıvısının bozulması

• Gösterge panelinin bozulması

• Aracın aşırı zorlanması

• Vitesin yanlış kullanılması

• Radyatör peteklerinin tıkanması

• Su pompasının arızalı olması

• Hortum hasarı

Bu gibi sebepler ile araç motoru hararet yaparak problem yaşamanıza neden olacaktır. Araç motorunun hararet yapması halinde ; motorun soğuması beklenmelidir. Çünkü motor hararet yapmış iken radyatör kapağının açılması çok büyük hatadır. Çünkü aşırı ısıdan dolayı radyatör kapağını açan kişi zarar görecektir. Motorun soğumasının ardından radyatör kapağı açılarak su eksikliği var mı diye kontrol edilir. Su eksikliği söz konusu ise, su ekleme gerçekleştirilir. Su kontrolünün ardından sorun yine de devam ediyor ise araç hareket ettirilmemeli ve de hemen Aksaray Oto Ekspertiz yol yardımına başvurmalıdır.

Araç Motoru Neden Güç Kaybeder?

Araç motorlarında güç kaybı meydana gelmiş ise araçtan gürültülü sesler gelmeye başlayacak ve de farkedilecektir.

Araç Motorunun Güç Kaybetmesinin Nedenleri

• Hava akış sensörünün kirlenmesi

• Ateşleme problemi

• Yakıt filtresinde problem

Araç Motoru Neden Çok Sesli Çalışır?

Araçların seyir halinde olduğu esnada motordan tuhaf yani alışık olmadığınız sesler geliyor ise ciddi bir problem ile karşı karşıyayız demektir. Bu açıdan araç motoru çok iyi dinlenmelidir. Bunu içinde motor konusunda deneyimli olan Aksaray Oto Ekspertiz firmaları ekipleri ile durum tespiti yapılmalı ve de detaylı incelenme yapılmalıdır.

Araçlar Neden Fazla Yakıt Harcamaya Başlar?

Yukarıda size anlattığımız hararet arızası burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü hararet durumu ne yazık ki, fazla yakıtın harcanması anlamını taşımaktadır. Bu durumda da ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır. Fazla yakıt harcanmasının nedenleri ise şu şekildedir :

• Rot ayarlarında meydana gelen problem

• Fren ayarlarının daha sıkı yapılması

• Motor yağının değişmemesi

• Lastiklerin havasının yenilenmesi gibi.

Tüm bu eksikliklerin tamamlanması araçlarda fazla yakıt kullanımının önüne geçecektir. Ayrıca Aksaray Oto Ekspertiz periyodik bakımlarının yapılması da fazla yakıt harcanması probleminin önüne geçecektir.

Dizel Araçlarda Meydana Gelen Arıza Tipleri Nelerdir?

Günümüz de araç tipleri; elektrikli hibrid, dizel, benzinli olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır. Bu açıdan kategorilere baktığımızda dizel araçlara olan rağbetin arttığı görülmektedir. Ancak dizel araçlarda ortaya çıkan belli başlı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan düzenli periyodik bakımlarının yapılmadı gerekmektedir.

Dizel araçlarda genelde en sık karşılaşılan problem ; oksijenin gazla sıkışması sebebi ile yakıt patlaması sorunudur. Bu hayati bir risktir. Bu yüzden Aksaray Oto Ekspertiz firmalarına gidilerek; yakıt pompası, boru, hava filtresi, enjektörler, gösterge paneli gibi birçok önemli kısmın kontrolünün sağlanmasıdır.

Dizel araçlarda ortaya çıkan problemler ise şu şekildedir :

• Araçların gazının düşük olması

• Yağ seviyesinin düşük olması

• Hatalı supap ayarları

• Yağ basıncının düşük olması

Aksaray Oto Ekspertiz; Aküde Meydana Gelen Arızaların Nedenleri Nelerdir?

Aküler elektrik enerjisini depolayan ve de iletimini sağlayan en önemli parçalardandır. İlk başta belirttiğimiz gibi akünüz arıza yapmış ise aracınız çalışmayacaktır.

Araç akülerinde arızaların sebeplerine bakacak olursak şu şekildedir:

a. Fabrikasyon Nedenli Akü Arızaları

Fabrikasyon kaynaklı meydana gelen akü arızaları, araçların kullanımına başlanmasının ardından çok kısa süre içerisinde ortaya çıktığı görülmektedir. Burada ana sebep akünün yeterli voltaj üretememesidir.

b. Araç Kaynaklı Akü Arızaları

Akü arızalarının birçok sebebi olmaktadır. Bu arızalar, kategorilere göre detaylandırılmıştır.

Araçlarda ortaya çıkan akü sorunlarının diğer sebepleri ise şu şekildedir:

• Araçta uzun süre açık kalan araç içi cihazlar

• Araçta uzun süre açık kalan ışıklandırma sistemi

• Araçta elektrik kaçağının yaşanması

• Araçların çok sık durdurulup çalıştırılması.

• Araç şarj düzeninin bozulması

Dikkat! Sülfatlaşma

Bu problem araç aküsünün kalıcı olarak bozulmasına kadar büyük sorunlara neden olabilecek olan sülfatlaşma sorununda kapasite kaybı yaşatmaktadır. Bu durumda akü yanacak ve çöp olacaktır. Sülfatlaşma sorununun olması sonucunda akü çeşitli işlemlerden geçilerek tekrardan kullanım mümkündür. Ancak eski verim alınmayacaktır. Sülfatlaşma sorununa neden olabilecek olan bir çok faktör bulunmaktadır. Bunlara bakacak olursak ;

• Akünün uzun müddet boyunca kullanılmamasında sülfatlaşma görülmesi kaçınılmazdır.

• Marş dinomosunun kayışının gevşek olması halinde akü şar çıkışı performans kaybederek sülfatlaşma meydana gelecektir.

• Akü yeterli olarak şarj edilmediğinde de sülfatlaşma meydana gelecektir.

• Araçların sürekli olarak kısa süreli kullanılması da sülfatlaşmaya davetiye çıkartacaktır.

Araçlarda Arıza Kodları Nelerdir? Ne İşe Yararlar?

P001 Arıza Kodu

Sıklıkla göstergede karşılaşılan bu arıza kodu, dizel ve benzinli araçlarda DTC tarafından verilmektedir. Bu arıza kodunun verilmesi esnasında arıza lambası yanacaktır. Bu kod işareti tamamen, yakıt basınç regülatörüne işaret etmektedir. İlk aşamada regülatöre göz atılmalıdır. Şayet kontrol esnasında bir çözüm üretilemedi ise mutlaka Aksaray Oto Ekspertiz İle yardım istenmelidir. Bu kodun diğer bir nedeni ise ECU ya da enjektörlerde olabilmektedir.

P0003 Arıza Kodu

Şu asla unutulmamalıdır: P000’den P0004’e kadar olan kodlar tamamen regülatörle ilgili kodlardır. P0003’e bakacak olursak bu kodda; regülatör devresinin düşük olduğu anlamına gelir. Diğer bir anlamı ile; regülatör o an performansını yerine getiremiyor. Bu tür bir kod ile karşılaşılmış ise ; regülatör tesisatının kontrol edilmesinin yanında soketlerde elden geçirilmelidir. Ama soketlerin sökülmesi durumu ortaya çıkacağı için Aksaray Oto Ekspertiz firmalarından mutlaka teknik destek alınmalıdır.

Araçlarda Klima Arızaları Neden Olur?

Özellikle sıcak havalarda kullanılan klimaların varlığı araç sahipleri için çok önemlidir. Ama bazen bu önemli aksamda arızalar meydana gelmekte ve de sıcak havalarda sorun yaşayabilmektedir. Şayet aracınızda klima arızası söz konusu ise mutlaka Aksaray Oto Ekspertiz firmasında bir bakım yaptırılmalısınız. Araçların klima sistemlerinin rutin bakımları yapılmaz ise, mutlaka bir klima arızası ile karşılaşılacaktır. Bunun için klimalara gaz kaçağı yaptırılmalıdır. Çünkü zamanla klimalar, yağsızlık sebebi ile bozulmaya mahkum olacaktır. Araçlarınızda klima sistemlerine bakım yapılmadığı zamanlarda ise; klimaların hortumlarında yırtılmalar meydana gelebilir. Bu açıdan dikkatli olunmalıdır.

Araçlarda Ön Düzen Arızası Nedir?

Araçların seyir halinde iken, düzgün bir rota izleyebilmesi için belirli mekanik aksamlarının ideal performans ile çalışması gerekmektedir. Şayet bu aksamlardan herhangi birinde problem meydana gelirse hayati riske de girilmiş demektir. Çünkü bu durum da araçların ; ön düzen denilen kısımlarının Aksaray Oto Ekspertiz tarafından kontrol edilmesi gerekecektir.

Peki nedir bu ön düzen?

Ön Düzen sistemi, araçların düz yolda gitmesini sağlayarak yola tutumu sağlar. Ön düzeni meydana getiren parçalar ise şu şekildedir :

• Rot başı

• Rot

• Amortisör gibi parçalar

Ön Düzen sorunlarının nedenleri başında araçların kullanım şartlarının kötü olmasıdır. Şayet araç ön düzeni problemli ise direksiyonda ağırlama meydana gelecektir. Ama bazı durumlarda direksiyon sorunu meydana gelmez. Ya da direksiyon problemleri illa ön düzenden de kaynaklanmaz. Bu sebepten ötürü doğru tespitin yapılması için işinin ehli ustalar ile görüşülmeye özen gösterilmelidir. Aksaray Oto Ekspertiz firmaları bu konuda sizlere yardımcı olacaklardır.

Araç Arızalandı Ne Yapılmalı?

Araçların arızalanması durumlarında ilk evvel araç durmuş ise anında araç terkedilmeli ve de Aksaray Oto Ekspertiz yol yardımı aranmalıdır. Şayet şoför, araç tamiri ve teknik bilgisi konusunda bilgi sahip biri ise kaput açılarak motor kontrol edilmeli, araç içinde gösterge panelinde yer alan simgelerin yanıp yanmadığına bakılmalıdır. Çünkü gösterge paneli arızanın kaynağı hakkında uyarılar da bulunacaktır. Bu göstergeler sayesinde yolu belirleyebilirsiniz. Ama en doğru adım Aksaray Oto Eksper firmaları ile iletişim kurulmasıdır. Çoğu kişi arıza durumlarında kasko ya da sigorta etkilenecek diye kayıt dışı tamir yöntemlerine başvurmak ta ve aracın daha çok zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu açıdan da işinin ehli olan ve en önemlisi de TSE yetkinlik belgesine sahip olan kişiler tarafından tamir işleminin yaptırılmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında güvenilir firmaların tercih edilmesi de çok önemlidir. Çünkü şeffaf çalışan firmalar en doğru yönlendirmeyi sağlayacaktır. Araç arızalarının erkenden önlenmesi 2. El araç satış işlemlerinde de ön plana çıkmaktadır. Çünkü kimse arızası bulunan bir aracı almak istemez. Satış işlemleri haricinde arızalı bir araç ile yolculuk yapmak hiç güvenli bir tercih olmayacaktır. Bu açıdan araçların periyodik bakımlarının yaptırılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca, araç tamiri konusunda gerçek anlamda bilgiye sahip olmayanların hemen yol yardımı çağırmaları ve araca dokunmamaları da önemlidir. Çünkü tek başınıza yapmaya çalışacağınız araç daha fazla hasar alabilir.

Aksaray, Oto, Ekspertiz, Aksaray Computest Oto Ekspertiz, Aksaray Ekspertiz, Dyno Test, Aksaray Oto Ekspertiz, Aksaray Oto Ekspertiz, Aksaray Oto Ekspertiz, Aksaray Oto Ekspertiz Fiyatları, Aksaray Oto Expertiz, Aksaray Oto Check Up, Aksaray Oto Test, Aksaray Dinamometre 4 Çeker, Aksaray Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Aksaray Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Aksaray , Aksaray Mobil Oto Ekspertiz, Aksaray Mobil Oto Ekspertiz, Aksaray Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Aksaray Mobil Oto Expertiz, Aksaray Mobil Oto Check Up, Aksaray Oto Test, Aksaray Mobil Dinamometre 4 Çeker, Aksaray Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Aksaray Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Mobil Aksaray , Aksaray Oto Ekspertiz, Aksaray Oto Ekspertiz

Aksaray Oto Ekspertiz Fiyatları, Aksaray Oto Expertiz, Aksaray Oto Check Up, Aksaray Oto Test, Aksaray Dinamometre 4 Çeker, Aksaray Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Aksaray Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Aksaray , Aksaray Mobil Oto Ekspertiz, Aksaray Mobil Oto Ekspertiz, Aksaray Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Aksaray Mobil Oto Expertiz, Aksaray Airbag Kontrol, Aksaray Conta test, Aksaray airbag bakan ekspertiz, Aksaray oto ekspertiz Yorum, Aksaray oto Ekspertiz Tavsiye, experix Aksaray, kurumsal oto ekspertiz Aksaray, garantili oto ekspertiz Aksaray, sigortalı oto ekspertiz Aksaray, tse belgeli oto ekspertiz Aksaray

Aksaray Oto Ekspertiz

Aksaray Oto Ekspertiz Fiyatları 250 lira ile 1350 lira arasında değişmektedir.

Aksaray Oto Ekspertiz Paketleri arasında Conta Testinden, Kaporta, Motor ve Airbag Kontrollerine kadar tüm paketler mevcuttur.

Aksaray Oto Ekspertiz Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Bayisi ve Kurumsal bir Markadır.

Aksaray oto ekspertiz Garantili olarak oto ekspertiz hizmeti sunmaktadır?

Değerlendirme Notu