Ardahan Oto Ekspertiz

Ardahan Oto Ekspertiz İşlemleri Nasıl Yapılır? Sorusu birçok araç satıcısı ve alıcı taraflar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İşte Ardahan Oto Ekspertiz işlemlerine dair tüm bilgiler…

Ardahan Oto Ekspertiz Raporu Neden Alınmalıdır?

2. El araç satın almayı planlayan alıcıların, Ardahan ili ve çevresinde yer alan bir aracı gözlerine kestirdikleri bir aracın ayıbı olup olmadığına dikkat etmektedir. Yani satın alınacak olma aracın daha evvel sanayi de resmi ya da gayri resmi herhangi bir müdahalenin olup olmadığına bakılmasıdır. Ardahan Oto Ekspertiz firmaları, 2. El araçlarda daha sonra tespiti yapılması söz konusu olan tüm detayları rapor haline getirerek alıcı ve satıcı taraflara iletimi sağlayacaktır.

Ardahan Oto Ekspertiz Firmalarında Yapılan Testler Nelerdir?

• Süspansiyon Testi

Direksiyon Kontrolü

• Diagnostic Testi

• DYNO Testi

• Motor Performans Testi

• Fren Testi

Yukarıda yer alan testler öncül testlerdir. Bu testlerin haricinde de kontroller sağlanmaktadır. Ayrıca bu testlerin yapılışları esnasında test içeriği konusunda alanında uzman kişiler bulunmaktadır. Ardahan Oto Ekspertiz firmaları bu kontrolleri gerçekleştirerek, söz konusu olan aracın tüm fonksiyonlarını incelemiş olacaktır. Ardahan Oto Ekspertiz İşlemlerini yaptırmak için, Ardahan ilimize yer alan birçok ekspertiz firması bulunmaktadır. Her bir firmanın hizmet sistemi farklı olup, fiyatlandırmalarda da farklılık yaşanmaktadır.

Ardahan Oto Ekspertiz

Ardahan Oto Ekspertiz

Ardahan Oto Ekspertiz Paketleri Nelerdir?

Ardahan Oto Ekspertiz Raporunun alınması için ; Ardahan ilimizde ve çevresinde  hizmet vermekte olan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmaların bazıları paket halinde oto ekspertiz hizmeti vermektedir. Bu paketlerin içerikleri konusunda, en doğru bilgi firmaların iletişim adresleri üzerinden alınabilir.

Ardahan Oto Ekspertiz İşlemleri İçerisinde Neler Var?

2. el araç satın alacak olanlar ya da 2. el satacak olan kişilerin araçları, Ardahan Oto Ekspertiz firmalarına ulaştırmaları halinde ilk incelemede ; hasar kayıtlarının var olup olmadıklarına bakılır. Bazı araçlarda kayıt dışı müdahaleler olduğu zamanlarda mutlaka resmi olarak bir kaydın bulunması söz konusu olmayacaktır. Bu açıdan ekspertiz raporlarına tüm hasar durumları tek tek incelenmektedir.

Ardahan Oto Ekspertiz raporunun alınması için, ilk önce Ardahan Oto Ekspertiz firmalarından biri ile anlaşılmalıdır. Anlaşma sağlandıktan sonra ki aşamada ise raporlama süreci için kontrol ve test yapılma süreci başlatılacaktır.

Ardahan Oto Ekspertiz Raporlanması, tarafsız bir şekilde yapılması gereken çok önemli bir süreçtir. Aşağıda yer alan kontrollerin yapıldıktan sonra Ardahan Oto Ekspertiz raporunun içerisinde yer alması gerekmektedir.

• Süspansiyon Testi :Araç amortisörlerinin kontrolü yapılmaktadır.

• Yanal Kayma Testi : Araçların ön ve arka dingillerinin rot ayarlarının kontrolleri sağlanır.

• Fren Testi : Araç frenleme sistemlerinin kontrolleri sağlanmaktadır. 

• DYNO Testi : Araç motorunun kaç beygir üretebildiğinin göz atıldığı bu testte motorun güç dağılımı da ölçülmektedir. 

• Beyin Kontrolü :Araç beyni olarak ifade edilen yerin yani yazılımın kontrollerinin sağlanmasıdır.

Bunun dışında da birçok araç ekspertiz işlemleri ve  testleri bulunmaktadır. Bu kontroller sonrasında ortaya çıkan tüm kusurların kayıtları Ardahan Oto Ekspertiz raporunda yer alması sağlanarak taraflara açıklamalı olarak aktarılır.

Ardahan Oto Ekspertiz Raporu Ne Zaman Alınmalıdır?

Ardahan Oto Ekspertiz raporlarının talep edilmesinde ki ana amaç ; satın alınacak olan araçların güvenli bir şekilde işlemlerinin tamamlanmasının sağlanmasıdır. Ardahan Ekspertiz İşlemleri, oto ekspertiz servislerinin verdiği hizmet statüsüne göre şekillenmektedir. Oto ekspertiz işlemleri konusunda alanında uzman olan Ardahan Oto Ekspertiz servis elemanları ve ustaları raporlama sürecinde ellerinden geleni yapmaktadır. Yaşanan araç yoğunlukları nedeni ile randevulu sistem ile çalışan bu servislerde işlem sürelerine bakıldığında ise; 1 saat ile 3 iş günü olduğuna rastlanılmaktadır.

Ardahan Oto Ekspertiz Servislerinin Hukuki Sorumlulukları Nelerdir?

2. el araçların alım ve satımı ile ilgili olarak yapılan düzenlemelere göz atıldığında ekspertiz raporunun alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu zorunlulukta tarafların güvenli alışveriş yapmalarını sağlamaya yönelik bir yasal zorunluluktur. Bu nedenle de Ardahan Oto Ekspertiz servislerinin hukuki sorumlulukları bulunmaktadır. Yani kısaca açıklamak gerekirse ; 2. el olarak satın alınan bir aracın ekspertiz raporunda yer almayan bir ayıbın daha sonra ortaya çıkması ekspertiz firmasını ve de satıcıyı müteselsilden sorumlu tutacaktır. Bu açıdan alanında uzman ve tarafsız olarak hizmet verdiğine inandığınız Oto Ekspertiz servisi tarafından kasıtlı olarak ya da kasıtlı olmayarak mağdur edilmeniz halinde karşı taraflar sorumlu olarak kabul edilecektir.

Oto sanayi de teknolojik cihazlar ve aletler sürekli olarak gelişme kaydetmektedir. Bu konuda yaşanan gelişmeler sonucunda da, elektronik kontroller daha kaliteli olarak yapılmaktadır. Oto ekspertiz arıza tespit cihazları her araç markasına ve modellerine uyum sağlayacak biçimde tasarlanmaktadır. Bu elektronik cihazların kaliteli olması, oto ekspertiz raporunun hatasız bir şekilde verilmesi için en önemli etkenlerdendir. Böylelikle ikinci el araçların satış işlemleri güvenli bir şekilde yapılacaktır.

Eski dönemlerde oto sanayi ustalarının  daha evvel dinlemek ya da bakmak sureti ile arıza tespitlerini yapmaya çalışıyorlardı. Ancak bu durum günümüz teknolojik imkanları artık böyle yöntemlerin yapılması söz konusu değildir.

Ardahan Oto Ekspertizde Direksiyon Kontrolü Neden Önemlidir?

Araç kullanılırken ; araç hakimiyetine sahip olunması çok önemlidir. Çünkü direksiyon da  herhangi bir performans kaybının olması halinde hayati risk ortaya çıkacaktır. Birçok araç sahibi direksiyon kontrollerinim yapılmasında ihmalkar olabilmektedir. Bu açıdan Oto Ekspertiz İşlemleri dışında da bakımlarda göz atılması gereken ilk kısımlardan biridir. Burada ki puf nokta; 9:15 pozisyonunda olmalıdır. Çünkü araç direksiyonun pozisyon biçimi hayati önem taşır.

Araçlarda Rot Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot ayarı nedir? Rot ayarı; direksiyon simidi olarak ifade edilen kısmın bir yöne çevrilmesi halinde araçların tekerleklerin aynı yöne dönmesini sağlamaktadır. Bu açıdan balans ayarı denilen kısmın, araç tekerleklerinin açılarının eşit olması olarak ifade edilebilir. Şayet balans ayarının bozulması hali ortaya çıkar ise ilk balata karşımıza aşınmış lastiklerin varlığı çıkacaktır. Daha sonra da balans ayarı bozuk olan araçlarda titremeler meydana gelecektir. Araçlarda balans ayarı nasıl yapılır? Bu ayarlamalar kesinlikle teknik servislerde alanında uzman olan kişi veya kişilerce yapılmalıdır. Araç balans ayarı yapılırken; araçların lastik basınçları da ayarlanacaktır. Balans ayarları yapıldıktan sonra da araçlar yola daha güvenli bir şekilde tutunacaklardır. Bu ayarlamalar Ardahan Oto Ekspertiz İşlemleri esnasında da talep edilirse yapılmaktadır.

Ardahan Oto Ekspertiz İşlemleri esnasında, araçlarda hasarlar ve diğer arızalar mutlaka fark edilecektir. Satın alımı planlanan araçların tüm verileri Ardahan Oto Ekspertiz Raporunda yer alacaktır. Lakin burada sıklıkla bahsettiğimiz gibi, araçların güvenilir ve tanınmış olan oto ekspertiz firmalarına gösterilmesi gerekmektedir. Ardahan Ekspertiz hizmetleri tecrübe alanına göre değişiklik göstermektedir. Bu açıdan bütçenize en uygun olan Ardahan Oto Ekspertiz paketini tercih etmeniz sizin için önemli olacaktır. Bunun yanında Oto Ekspertiz yaptırılan yerlerin tanışık bir yerde olmaması önemlidir. Bu hususta ciddi anlamda mağduriyet yaşamaması için mutlaka bir ön araştırma yapılması gerekmektedir. Seçilecek olan oto ekspertiz firmalarının TSE 13805 yetkinlik belgesine sahip olup olmadıklarını da kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Çünkü noter huzurunda yapılacak olan satış işlemlerinde yetkili kişilerin Oto Ekspertiz raporunu hazırlayıp hazırlamadıklarına dikkat edilmektedir. 

2. El Araçlarda Dikkat Edilen Diğer Noktalar Nelerdir? 

Ardahan Oto Ekspertiz servisleri, diğer iller de yer alan servisler de olduğu gibi bir çok noktada dikkatli davranacaklardır. Yani ;süspansiyon testi, aks kontrolleri, fren-fren balata kontrolleri, yanal kayma testi, direksiyon kontrolleri, DYNO testi, Diagnostic testi gibi tüm kontroller oto ekspertiz işlemleri prosedürü gereği standart olarak yapılmaktadır. Bu kontrollere ek olarak da taraflar şayet talep edilirse ek kontroller de yapılabilmektedir. 

Ardahan Oto Ekspertiz İşlemlerinde Hatalı Rapor Düzenlenir mi? 

Günümüz de en çok tedirginlik oluşturan soru; ekspertiz raporların da hatalı sonuç elde edilir mi? Sorusudur. Bu soruya net cevap vermek gerekirse; evet ne yazık ki böyle durumlar ortaya çıkabilir. Bunun ilk nedeni insani hata olabilir. İkinci hata nedeni ise; kullanılan cihazlardan kaynaklı hatalarda olabilir. Bu hatalar “kasıtlı olmayan hatalardır”. Kasıtlı olarak adlandırılan hatalar ise; oto ekspertiz tarafından bilerek düzenlenen raporlardır. Yani alıcı tarafın mağduriyeti düşünülmeksizin, satıcı olan tarafın kusurlarının örtülmesi halidir. Yani araçta meydana gelen hasarlar, kaza sonucu değişim parçaları gibi durumların kastlı olarak gizlenmesi halidir. Bu durum; dolandırıcılık, sahtecilik suçunun işlenmesi durumunda hukuksal boyut farklı bir boyuta atlayacaktır. Bu açıdan hukuksal danışmanlık alınmalıdır. 

Ardahan  Oto Ekspertiz  Detay Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? 

Satın alınacak olan araçların detaylı olarak incelenmesinin yapılması; söz konusu olan araçların daha önce kayıt altına alınmış olan  arızaların öğrenilmesi gerekmektedir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin geliştirmiş  oldukları bilgilendirme SMS sistemi ile  “Araç Detay Sorgulama “ yapılmaktadır. Ardahan Oto Ekspertiz firmaları bu yola başvurmadan sistemleri sayesinde kolaylıkla ulaşacaktır . Ardahan Oto Ekspertiz firmaları, araç detay sorgulama konusunda yardımcı olacaklardır. Araç Detay Sorgulama işlemi sayesinde , araçların kayıt altına alınmış olan tüm işlemlerine kolaylıkla ulaşılmaktadır. 

Ardahan  Oto Ekspertiz Tramer  Sorgulaması Nasıl Yapılır? 

2. El araç alım-satımı yapan satıcılar ve alıcılar Tramer sorgusu yaparak  araç almayı tercih etmektedir. . Tramer sorgulaması ile yapılan detaylı incelemeler sayesinde yol haritası belirlenir. Burada SMS yolu ile kontroller sağlanacaktır.  “ Araç Plakası yazıldıktan sonra 5664’e mesaj atılmalıdır. “. Mesaj işlemi ile tramer sorgulaması yapıldıktan sonra tüm bilgiler SMS olarak geldikten sonra fikir sahibi olunabilir. Ama tüm bu SMS karmaşasından kurtulmak için Ardahan Oto Ekspertiz servislerinden hizmet alınması yeterli olacaktır. Çünkü ekspertiz sistemleri sayesinde; her türlü işlemler kolaylıkla yapılacaktır. Bunun için alanında uzman Ardahan Oto Ekspertiz firmaları ile çalışılmalıdır. Oto ekspertiz işlemlerinde tarafsız ve şeffaf yapılması gerekmektedir. Ardahan ili ve çevresinde yer alan oto ekspertiz servisleri araştırıldıktan sonra, tercih edilmeli ve de süreç hakkında mutlaka bilgi alınmalıdır. 

Değerlendirme Notu