ÇORLU OTO EKSPERTİZ

Kurumsal oto ekspertiz markası olan Experix güvencesi ile 2. el araç alım satımlarını güvenle gerçekleştirin. TSE 13805 HYB belgeli merkezlerimizde Garantili ve tam kapsamlı ekspertiz paketleri ile Çorlu oto ekspertiz hizmetlerimizi deneyimleyebilirsiniz.

Çorlu Oto Ekspertiz ile Experix bünyesinde her zaman dediğimiz gibi “Deneyim Fark Yaratır” Tüm bayilerimiz usta kişilerden oluşmakta ve Tüm bayilerimizde Airbag kontrolleri yapılmaktadır. Sizde en yakın Çorlu Oto Ekspertiz Experix bayimizi ziyaret edin Garantili ve sigortalı ekspertiz hizmeti alarak işinizi şansa bırakmayın.

Izmir Oto Ekspertiz Merkezi
Izmir Oto Ekspertiz Merkezi

Çorlu Oto Ekspertiz, kelimesi, Fransızca kökenli olan “expert” kelimesinden türetilmiş bir kelimedir.Bu kelime dilimize eksper şeklinde çevrilerek exper olarak da günlük kullanıma dahil edilmiştir. Expert, belirli bir konularda teknik bilgisi olan kişi veya kişiler anlamına gelmektedir. İkinci el “oto expertiz”  kavramı ise sanayi ustalarının teknik cihazlar ve ekipmanlar ile  araçları detaylı bir şekilde inceleyerek araçlar hakkında görüş bildirerek rapor hazırlanması anlamına gelmektedir.

Çorlu Oto Ekspertiz işlemleriyle ilgili  araçların geçmiş tarihlerde yaşamış olduğu kazalardan değişen araç parçalarına kadar mekanik arızalı yerlerinden  gelecekte masraf oluşturabilecek tüm hususlara kadar otomobillerin incelenmesi işlemlerinden oluşmaktadır. Çorlu Oto Ekspertiz işlemleri sona erdiği durumlarda ise bu işlemlerin yapılmasını talep eden kişilere yazılı rapor olarak bilgilendirme sunumu yapılmaktadır. 

Çorlu Oto Expertiz işlemlerini yaptırmadan 2.el araç satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumlarında karşılaşmak istenilmeyen daha sıkıntılı sonuçlar ile  karşı karşıya kalınması söz konusudur.

Çorlu Oto Expertiz ustalar tarafından yapılması gereken oldukça önemli bir işlemdir. Otomobillerin kilometre sayısını düşürmek suretiyle satmaya çalışan kişilere karşı expertiz raporu avantaj sağlar. Bu tür  hileli satış yapmaya çalışan bir çok kişi bulunmaktadır. Alınacak olan araç/araçların kilometre tespitinin yapılması için teknik açıdan pek kolay olmasa da geçmiş tarihler de yapılan bakım veya  muayene kayıtlarına ulaşılarak araçların tüm noktaları hakkında fikir vermektedir. 

Çorlu Ekspertiz Hizmetleri

Çorlu Oto Ekspertiz işlemleri,  expertiz raporu isteyen kişilerin expertiz ihtiyaçlarını karşılayan, usta kadrosuyla müşterilerine kaliteli hizmet vermeyi sağlayan birçok firma  bulunmaktadır.  

Çorlu Oto Ekspertiz Garantili mi?

Çorlu Oto Expertiz işlemlerinde yapılan tüm expertiz kontrolleri TSE tarafından belirlenerek  araçların her bağlantı noktası en ince ayrıntılarına kadar  kontrolü sağlayanarak raporlama işlemleri gerçekleştirilir. Çorlu Oto Ekspertiz firmaları tarafından yapılan expertiz işlemleri sırasında, uzman kişiler tarafından, yüksek teknoloji eşliğinde   test cihazların bir araya gelmetirilmesiyle hata payı yok denecek kadar az seviyelerde olması sağlanmaktadır. Titizlikle yapılan expertiz kontrolleri konusunda  expertiz sonralarında  meydana gelebilecek olan problemlerin giderilmesi için Çorlu Oto Expertiz firmalarının, km garanti kapsamı  bulunan birçok paketler mevcuttur.

Corlu Ekspertiz

Oto Ekspertiz İşlemlerinde Nerelere Bakılıyor?

Araçlar Çorlu Oto Expertiz firmalarına geldiği andan itibaren tüm işlemler sırasıyla ; 

 • Araç Kaporta-Boya ve değişen parça kontroller
 • Araç Motor alt ve üst tüm kontrolleri
 • İç-Dış bakım expertizi
 • Elektronik tüm  parçaların kontroller
 • Araç beyin tarama testi
 • DYNO güç ölçümü-performans testi
 • Yanal kayma testi ve Fren-Süspansiyon kontrolü

gibi tüm ana kontrol noktaları ayrıntılı bir biçimde, titizlikle incelemeye alınarak gerekli olan tüm testleri otomobillerin ya da diğer araçların üzerinde uygulanması yapılarak raporlar üzerinde  anlaşılabilir bir şekilde  belirtilmesi yapılır. 

Araçlarla alakalı olarak akıllara takılan tüm  sorulara cevap bulmak için için yetkili Çorlu Oto Expertiz firmalarına ait şubeler ile iletişime geçerek  yetkili danışmanlar yardımıyla, müşterilere hem expertiz işlemleri sırasında hemde expertiz işlemleri sonrasında ki sunum aşamasında yardımcı olmaktadırlar.

Çorlu Oto Expertiz  firmalarına nasıl ulaşacağınız konusunda tüm detayları öğrenmek için arama motoru üzerinden “Çorlu Oto Expertiz Şubeler” araması yaparak daha sonrasında “Şube Yol Tarifi” haritasına tıklayarak kolayca yol tarifi alabilirsiniz.

Ekonomik Paket

Kontrol Listesi
 • Motor – Mekanik Kontroller

 • Boya – Kaporta Kontrol

 • Araç Altı Kontroller

 • İç – Dış Kontroller

 • Dyno Motor Performans Testi

425 TL HEMEN % 10 İNDİRİMLİ RANDEVU AL

425 TL

Standart Paket

Kontrol Listesi
 • Motor – Mekanik Kontroller

 • Boya – Kaporta Kontrol

 • Araç Altı Kontroller

 • İç – Dış Kontroller

 • Dyno Motor Performans Testi

 • Fren-Süspansiyon-Yanal Kayma

 • OBD Arıza Tespit

585 TL HEMEN % 10 İNDİRİMLİ RANDEVU AL

585 TL

Profesyonel Paket

Kontrol Listesi
 • Motor – Mekanik Kontroller

 • Boya – Kaporta Kontrol

 • Araç Altı Kontroller

 • İç – Dış Kontroller

 • Dyno Motor Performans Testi

 • Fren-Süspansiyon-Yanal Kayma

 • OBD Arıza Tespit

 • Airbag Kontrol

 • Conta Test (Gerekli Görülürse)

855 TL HEMEN % 10 İNDİRİMLİ RANDEVU AL

855 TL

Çorlu Oto Ekspertiz İşlemleri Nedir? Bu İşlemler Nasıl Yapılır?

Araç veya araç satın  alımlarında araçların temiz ve sağlam bir durumunun olması alıcı için çok  önemlidir. Ancak bu durumlarda her zaman alıcılar tarafından araçla ilgili doğru bir şekilde tespit edilmesi yapılamamaktadır. Satıcılar araçlarında yer alan herhangi bir kusuru kolaylıkla gizleyebilir ya da aracını alacak olan kişiye kolaylıkla kusurun olmadığını ifade edebilir. Bu durumlarda da araç değerlerini yükseltecektir. Araçların kullanım kalitesinden  emin olabilmek  için Çorlu Oto Expertiz işlemlerinin  yapılması gereklidir . Araç alıcısı tarafından araçlar ve de satıcıların güvenlerini kazanabilmek ve den araçların gerçek değerlerinin tespitini yapabilmek için bu işlemlerin yapılması gerekmektedir. 

Yeni araç alacak olan  kişiler, almayı düşündükleri araçları bir uzman ekibe göstererek, herhangi bir arızasının olup olmadığının tespitini yapmakm istemektedir. Araçların geçmişinde yer  alan bir kaza durumu , değişen parçalarda herhangi bir mekanik aksamında bir bozulma var mı diye bir uzman ekip  tarafından kontrolü sağlanır. Bu işlemlerin tümüne oto expertiz işlemleri denmektedir.   Bu işlem aşamaları sonucunda araçlar  için noterde onaylanmak için  bir rapor düzenlenir. Noter tasdikli rapora göre alıcı olan  kişi araç hakkında tüm detayları görmektedir. Bu konu ile alakalı belirli firmalar ile veya  bu hizmeti sunan kişiler tarafından Çorlu Oto Ekspertiz hizmetlerini alabilirsiniz. 

Çorlu Oto Ekspertiz Sadece 2. El Araçlar İçin mi  Yapılır?

Oto Expertiz Nedir? Sorusunu  sorduğumuzda araçlar için uygulanmakta olan profesyonel konuda  bir test işlemi olduğunu ifade etmiştik. Oto expertiz işlemi her araç için uygulaöa yapılması söz konusu değildir. Genel açıdan araç expertiz işlemleri 2.el araçlar için uygulamaaı yapılmaktadır. Satıcılar araçlarını satmak istedikleri zamanlarda, araçları hakkında detaylı ve doğru bir bilgi vermemiş veya mevcut araçta meydana gelen  darbeleri, parça değişimleri  gibi işlemleri gizlemiş olabilir. Hatta bazı zamanda da söz konusu olan araçta satıcının dahi  bilmediği başka kusurları da bulunabilir. Bu sebeple de aracın temiz ve sağlıklı olduğundan emin olabilmek için bir Çorlu oto ekspertiz uzmanına gösterilmesi gerekmektedir. Böylelikle de  araçların  içeri veya dışarı kısımlarında hangi sorunlu durumların var olduğu, hatalı olup  olmadığı gibi tüm ayrıntılı detaylara ulaşılarabilir . 

Expertiz işlemleri genel açıdan oto alım-satım işlemleri esnasında  yapılmaktadır. Alıcılar ile  satıcılar arasında gerçekleşen bu işlemler  sayesinde bir güven ortamı oluşturmaktadır. Aynı zamanda da  expertiz işlemi yapılan aracın satıcısının ve de  araçlarının haklarını koruması gibi alıcının da haklarını korumayı sağlamaktadır. Tüm işlemlerin yapılması için gerekli olan tüm cihazlar kullanılarak ve de  dijital tüm ekipmanlar kullanılarak işlemler yapılmaktadır. Çorlu Oto Expertiz işlemleri yapılmadan alınmış olan araçlar için satıcılar  herhangi bir mesuliyet kabul etmemekte özgür olma hakkına sahiptir.

Corlu Ekspertiz Fiyatlari

Çorlu Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Hakkında Tüm Detaylar

Oto Expertiz nedir? denildiğinde sizler için genel bir tanım yapmaya çalıştık. Fakat oto expertiz işlemleri için genel bir tanımın yapılması her zaman doğru bir işlem değildir. Bu sebeple de oto expertiz işlemi nasıl yapılır ? Sorusuna  değinmek ve de detaylı bir biçimde  açıklamak gerekmektedir. Bu işlemler esnasında alıcı ve de  satıcı tarafından önemi oldukça büyüktür. Çünkü Exper tarafından yapılacak olan oto expertiz işlemlerinden önce araçların temiz bir biçimde  servislere gelmiş olması gerekmektedir. Çünkü yüzeyi kirli olan  bir aracın üzerinden yapılan  boya kontrolü doğru bir sonuç vermeyecektir. Çorlu Oto Ekspertiz Servislerine gelen araçlar için yapılan işlemler;

Temiz bir biçimde expertiz işlemi için ilk aşamada  süspansiyon testine alınır. Süspansiyon testi kapsamında 4 tekerin süspansiyonları, bilgisayarlı makine yardımı ile kontrolü sağlanır. Bu test işlemi sırasında direnç kaybının bulunup bulunmadığı , tekerlerde herhangi bir patlak herhangi bir bölgenin var olup olmadığı, görevini tam olarak yerine getirebiliyor mu diye bakılır.

Süspansiyon testi kontrolleri  sonrasında ise  fren testi cihazı yardımıyla araçların frenlerinin kontrolleri gerçekleşir. Fren testi değeri bir elektronik makine tarafından test edilir. Sıkma testi değerlerine örnek vermek gerekiyorsa; 130 km hızla gitmekte olan  bir aracın frenleme yapması durumunda ortaya çıkan  dengesiz frenlenmekte olan  bir aracın  sağa veya sola doğru çekilmesi durumu. Denge aşaması  4 teker üzerinde eşit olması gerekmektedir. Aracın bir tekerinin  diğerinden daha az frenleme yapması durumu aracın savrulmasına sebep olacaktır.

Fren testi aşamasından sonra araçların  expertiz işlemlerinde  dynometre yani motor  testi gerçekleşir. Dyno testi aşaması için araçların lifleri üzerine kaldırılması çok önemlidir. Çünkü   Lift ile kaldırılması başarılar  araç veya araçların dynometre testi aşaması öncesinde  şanzıman kısımlarında yani;  motor bölgesi olarak ifade edilen aktarma organları kısmında  herhangi bir darbe veya kırıklık gibi sorunlarım olup olmadığı kontrol edilir. Bu aşamada da  yağ kaçağı gibi temel sorunlar var ise bunlarda rapora eklenir. Dynometre işlemlerinin ardından aracın motorun da üretebileceği so  nönn sınırları da zorlamaya çalışılacaktır. Bu zorlama işlemlerinde  şayet bir deformasyon söz konusu ise tehlike meydana gelmektedir. Kontroller gerçekleştiren sonra Dyno testi gerçekleşir. 

Dyno testi aşamasından sonra araç tekrar  lift üzerine  alınarak  diagnostic testi denilen işleme bağlanır. Bu test esnasında  araç beyni kontrolü sağlanır. Aracın beyninde herhangi bir arıza söz konusu ise bu bir sistem kodu ile ortaya çıkartılarak koda göre rapora kaydı gerçekleşir. Bu test aşamasında  içerisinde sürücüye bilgisi verilmeyen arıza kodlarının tüm bilgileri alınır. 

Tüm bu expertiz testlerine  ek olarak el freni testi işlemleri de  gerçekleştirilir. Bu test aşamasında ise  tüm araç expertiz işlemleri güvenli bir şekilde devam etmektedir. Bu aşamada maksimum faaliyet olarak sol ve sağ frenlerinin kuvvetlerinin ölçüm işlemleri gerçekleştirilir. Daha sonra da  frenlemelerin şiddetlerine göre; sağ ve sol tekerlek farkı yüzde hesaplama işlemleri de yapılır. Frenini şiddet aşamasına göre de frenlerin yüzde hesaplamaları isteğe bağlı olarak gerçekleştirilen kol kuvveti ölçümleri ve de araç ağırlık düzeyine  göre de fren sistemi yeterliliğinin kontrol aşamasına geçilir. Bu işlemler sırasında da aracın tüm güvenlik için  gerekli olan işlemler başarılı bir şekilde sağlanacaktır. Son aşamada ise  yapılan tüm işlemler esnasında bilgisayara  aktarım işlemi gerçekleşerek  raporlama yapılır ve de satıcı/alıcı müşteriye sunumu gerçekleşir. 

Ekspertiz işlemleri oldukça dikkat edilmesi gereken ve de  ince detaylara önem verilmesi gereken bir işlemdir. Hem oto expertiz işlemleri aşaması sırasında hem de alıcı kişi tarafından aracın kullanımı sırasında gözden kaçan ufak bir detay  daha büyük tehlikelere sebep olabilir. Oto expertiz işlemlerinde yapılan testler, ayrı ayrı alanında usta kişiler  tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple de expertiz testleri sırasında herhangi bir hatanın oluşumu söz konusu olamayacaktır. 

Corlu Boya Kaporta Kontrol

Çorlu Boya Kaporta Kontrol

Çorlu Oto Ekspertiz Makinaları

Oto Expertiz Test İşlemleri esnasında  birçok farklı elektronik makina ve techizat kullanılmaktadır. Çorlu Oto Ekspertiz makinaları ve aletleri test işlemlerine uygun olarak ve de diğer işlemlerin tamamlanması amacıyla uygunluk kontrolü ile yapılmaktadır. Oto Expertiz Test işlemleri için sizlere birkaç örnek olması için  test cihazlarının bazılarını belirtmeye çalıştık. Fakat oto expertiz işlemleri daha fazla cihaz ile yapılmaktadır. Genel açıdan  oto expertiz makinalarına bakıldığında şu şekildedir :

 • Yönetim Paneli
 • Süspansiyon test cihazı
 • Kaporta ve boya test ölçüm aleti
 • Yanal kayma test aleti
 • Kaldırmak
 • Arıza tespit cihazı
 • Bilgisayar ile yazılım ölçümü
 • Akü test cihazı
 • Fren testi cihazı
 • Lastik diş derinlik ölçer cihazı
 • dinamometre
 • Fren testi 
 • Lastik basınç hava saati
 • Fren hidrolik test aleti 
 • Boya kalınlığı ölçüm aleti

Tüm bu aletler oto expertiz işlemleri sırasında kullanılmadı gereken cihazlardan bazılarıdır. Ayrıca bu cihazlara temel açıdan bakıldığında tüm testler için gerekli ve kullanılması gereken ana  cihazlardır. Bazı oto expertiz firmaları bu konuda  farklı olarak ek alet ve cihaz kullanımlarına da başvurmaktadır.  Bu isteğe bağlı ya da genel olarak paket satışları ile sizlere sunulmaktadır. Bu ek  cihazlar araçlar  için tüm kontrollerin hatasız yapılması gibi işleri de kolaylaştırmaktadır. 

Çorlu Oto Ekspertiz Ücretleri ve Expertiz Paketleri

Expertiz yapılmak istenen araç veya araçların genel bir ücret kriteri yasal olarak bulunmamaktadır. Bu sebeple de  araçların özellikleri, müşterinin talep etmiş olduğu test işlemlerine göre farklı olacak biçimde  oto expertiz ücretleri talep edilmektedir. Genel açıdan olacak bir şekilde bu sisteme göz atıldığında sektör içerisinde bulunan bazı Çorlu Oto Expertiz firmaları belirli expertiz paketleri hazırlamaktadır. Oto expertizleri Çorlu içerisinde birçok farklı alanda yer almaktadır. Fakat doğru ve kaliteli bir hizmet alabilmek için Çorlu Oto Ekspertiz hizmetlerini araştırmayı  unutmayın. 

Corlu Oto Ekspertiz

Çorlu Oto Ekspertiz

Oto expertiz fiyatları için net bir fiyat bilgisi aktarımı yapmak elbette mümkün değildir. Fakat belirlenen expertiz ücretleri  sırasında, müşterilere tek tek yapılan giderleri ve de tüm işlemlerin bedellerini öğrenmektedir. Bu sebeple de e araçlar için verilecek olan tüm ücretlerin bu noktada tüm detayları mutlaka müşterilere sunulacaktır.

Oto Expertiz Raporu içerisinde yer alan  detayların  sunulma biçimi , oto expertiz işlemleri  aşamasında  görüş bildirecek olan ekip  sayısı ve de  teknik tecrübe yetkinliği gibi farklı ayrıntılar sebebi ile fiyat farklılıkları meydana gelmektedir. Çorlu Oto Ekspertiz fiyatları için her araç modeline ve de bütçeye uygun bir alternatif paketler bulunabilir.

Genel açıdan fiyatlandırmaya bakıldığı zamanda; paketler 150 TL – 700TL arasında değişiklik göstermektedir.

Devletin Zorunlu Oto Ekspertiz Belgesi istemesi

Araçların özelliklerinden anlamayan yalnızca kullanmasını bilen oto sahipleri ne yazık ki araç satıcıları tarafından mağdur edilebiliyor. Alıcıların hem maddi hem manevi değerlerin kayıplara uğramasına sebep oluyordu. Bu mağduriyetlerin yaşanmaması için devlet tarafından 2.el oto almak isteyenlerin mağduriyetlerini gidermek amacıyla  zorunlu kılınan oto ekspertiz raporu düzenlemesi hayatımıza girdi.

Bu zorunluluğu göre  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından alınan bilgiye göre ; ikinci el araçlar için yeni bir format hazırlandı. Bu formata göre taşıt alım satımları sırasında  yalnızca bu işi yapmakta olan  tacir ve de  esnaflar tarafından yapılması isteniyor. Bu  sayede de büyük oranda avantaj sağlanacak. Zorunlu oto ekspertiz raporu düzenlemesi şu an için geçerli olmasa da  bunun için tüm çalışmalar başlamış durumda. 

Vergi levhası bulunmayan ya da araç alım-satım  işi ile uğraşmayan kişiler  için 1 yıl içerisinde 3 taneden  fazla 2.el araç alım ve satımı yapılamayacaktır. Ayrıca 10 yaşını doldurmuş olan araçlara parça garantisi verilmesi gerekecektir. 10 yaşını doldurmuş olan ve de  200. 000 km’yi doldurmamış olan araçların motor gibi önemli parçalarının da , aracı satan satıcı  veya aracılık eden firmanın tarafından garantisi kapsamında olacaktır. Verilmiş olan garanti satışı itibariyle de  6 ay ya da 10.000  km boyunca geçerli sayılması söz konusu olacaktır. Bunun yanında da, söz konusu olan araçların arıza yapması durumlarında garanti kapsamında yapılması amacıyla ikame araç tahsisi  yapılacaktır. 

Motor Performans Testi

Motor Performans Testi

Motor elektroniği, sızdırmaları, üfleme, turbo, debriyaj, ısı, ses  ve 30+ farklı nokta incelenir.

OBD Beyin Kontrol

OBD Beyin Kontrol

Araç arıza tespiti, devre hataları, km geçmişi, airbag sensörleri, devre dirençleri ve 40+ farklı inceleme gerçekleştirilir.

Araç İç Dış Kontrol

İç Dış Kontrol

Direksiyon, ayna motorları, kapı kilitleri, tavan döşemesi, iç-dış aydınlatma, cam düğmeleri ve 65+ farklı nokta incelenir.

Boya Kaporta Kontrol

Boya Kaporta Kontrol

Kapı sacı, ön-arka tampon, boya hatası, ön kaput, tavan, boya mikron ölçümü ve tüm bağlantı noktaları incelenir.

Fren Testi

Fren Testi

Kampana durumu, bağlantı noktaları, disk, balata, fren tutuş mesafesi, ABS ve 25+ farklı bağlantı noktası incelenir.

Araç Alt Takım Kontrol

Alt Takım Kontrol

Direksiyon kutusu, aks boşlukları, radyatör, fan, egzoz, rot başı, şanzıman ve 50+ farklı nokta incelenir.

Yanal Kayma Testi

Yanal Kayma Testi

Ön takım kontrolleri, şase ölçümü, ön tertibat, yol tutuş ölçümü, rot ayarları ve dingil fark mesafesi test edilir.

Süspansiyon Kontrol

Süspansiyon Kontrol

Silindir muhafazası, amortisör güç ölçümü, denge çubukları, amortisör yağ kaçağı, mil, sabit aksı ve 20+ farklı ekspertiz noktası incelenir.