Edirne Oto Ekspertiz Süreci

Araçları satın alırken insanların birçoğu birçok riskler karşı karşıya kalır. Bu riskler ise özellikle  2. el araç alımlarında çok fazla görülmektedir. 2. el otoların satış işlemlerinde daha önceleri bir veya birden fazla kullanıcı tarafından kullanıldığı görülür. Araçları kullanan kişilerin  nasıl biri olduğu yahut ta araçların nasıl kullanıldığı konusu ise asla dışarıdan bakılarak belli olmaz.

Bazı kullanıcılar, otolarını çok özenli kullanırken, bazı kullanıcılar ise otolarını çok hırpalayarak kullanır. Araçların ne kadar hırpalanması söz konusu ise; aşınma oranı da o oranda fazla olacaktır. Bu sebeple de 2. el araç alımı yapılırken  bir profesyonel gözle bakılması alıcılar tarafından çok önemli olacaktır.

2.el otolarda bu gibi detayları fark etmenin en basit yolu  Edirne ekspertiz servisine gitmektir. Edirne Ekspertiz Servisleri, araçların geçmiş kullanım detayları ile ilgili her türlü detaya sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Edirne Expertiz Raporu çıkması için  özel bir takım testler uygulanır. Tüm bu testlerin sonuçlarında  ise Edirne ekspertiz raporu şeklinde sizlere sunulur.

Edirne ilinde ikametgah edenler  için de en kaliteli expertiz raporu hizmeti veren oto ekspertiz servisi başında Edirne Oto Ekspertiz servisleri gelmektedir.  Edirne Ekspertiz servisi, il kapsamında müşterilerinin  memnuniyeti en iyi şekilde sağlamaya çalışan expertiz servisi olarak tanınmaktadır. 

Edirne oto ekspertiz raporu servislerinde  Avrupa standartlarına uygun olarak hazırlanmış olan cihazlar ile alanında uzman bir ekip kullanılmaktadır. Teknolojik Cihazlar ile yapılmakta olan bu  ölçümler ile doğru sonuçlu olması için hazırlanmış olan raporlarda  hata payının bulunması söz konusu değildir.

Bunun yanında da Edirne ekspertiz servislerinde çalışan görevliler de konusunda uzman kişilerden oluşmaktadır. Böylelikle de hangi test formatının nasıl uygulanması gerektiği konusunda çok iyi bilgi sahibidirler. 

Edirne oto ekspertiz servislerinden randevu alarak daha sonrasında  araçların servise ulaştırıldığı anda tüm prosedür işlemeye başlar. Tek tek testlere tabi olan  araçlar  titizlikle incelenmeye alınır. Daha sonrasında da  inceleme sonuçlarından elde edilen tüm detaylı veriler rapor haline getirilir. 

Oluşturulan bu rapor expertiz ekiplerince sizlere  iletilerek araçların yaşamış oldukları ve de  meydana getirilen  sonuçlarla  ilgili olarak geniş bir açıklama  yapılır. Otolara verilen not ölçütlerinde ödenmesi gereken asıl meblağı belirten raporların ardından, otoları almaya karar verilmesi halinde  Edirne oto expertiz ekipleri prosedür işlemleri tamamlanana kadar sizlere yardımcı olacaktır.

Edirne Oto Ekspertiz Raporu İşlemleri

Edirne Oto Expertiz işlemleri konusunda  araçların geçmişte yaşamış oldukları kazalardan, değiştirilen parçalara, mekanik sorunlardan, arızalı yerlerine  kadar masraf çıkarabilecek tüm ayrıntılara kadar araçların incelenmesinden oluşmaktadır. Edirne Oto Ekspertiz işlemleri sona erdiğinde  ise tüm işlemlerin yapılmasını isteyen yetkili kişilere yazılı rapor şeklinde sunumu gerçekleştirilir. 

Edirne Oto Expertiz Raporu, içerisinde yer alan her bir detay eksiksiz bir şekilde derlenerek, alıcıların 2. el araç alırken dikkat edilmesi gereken ana  hususlar arasında yer almaktadır. Edirne  Oto Expertiz Raporu içerisinde araçların tamire gidip gitmediği, veyahut kaza geçirip geçirmediği, tüm orijinal parçalarının değişip değişmediği konusunda önemli noktalar bulunmaktadır. Edirne Oto Expertizde araçlarda; yürüyen aksamı, kaporta, motor aksamları, beygir gücü gibi önemli hususlar kontrol edilerek  rapor şekline getirilerek kullanıcılara  sunulmaktadır. 2. el araç satın alımı planlıyor iseniz satın alımı düşünüldüğü zamanlarda söz konusu olan araçlarla ilgili detaylar merak ediliyorsa iyi bir firma ile oto expertiz raporunu oluşturmak büyük oranda avantaj sağlayacaktır.

Edirne Experix Oto Ekspertiz

Edirne Experix Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz İşlemleri Zorunlu mu ? 

Bilindiği üzere 2.el araç piyasasında birçok araç modeli satılmaktadır. Özellikle de Edirne gibi şehirlerde 2. el sektörlerinde satışa çıkarılan aracın geçmiş durumlarıyla ile ilgili detaylar çoğu zaman bilinmemektedir. Aracı satın almayı düşünen kişi, mevcut aracın geçmişiyle  ilgili olarak net bilgi alabilmek ve de aynı zamanda da aracın son durumunun analizini yapmak için Edirne oto ekspertiz işlemlerinin  yaptırılması gerekir. Bu işlemler  devlet gözetimi tarafından özellikle de 10 yaş altında bulunan ya da 160.000 Km altında yer alan araçlar için zorunlu tutulmuştur.

Araç sektöründe yasal açıdan  gerekli olan yetkilere sahip olan  işletmeler kapsamında oto expertiz işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Ayrıca bu işlemler sonucunda da  oto expertiz raporları oluşturulmaktadır.

Expertiz raporun sonucunda da yer alan başlıca detaylar; araç marka, modeli gibi temel detayların yanında da  araç sahiplerine dair bilgiler, plaka durumu, aracın kaza durumu,  kaporta-boyama durumu, motor durumu, aracın dış cephesi ve iç cephesi durumu, araçların resmi kayıt durumları olarak sıralandırılır. 

 

Edirne Oto Ekspertiz Raporunda Nelere Bakılır?

Edirne Oto Ekspertiz Raporu hazırlanırken bakılması gereken esas kısımlar şunlardır: Kaporta durumu, aracın genel mekanik durumu, aracın geçmiş kaza durumu,  olarak özetlenebilir.

Edirne Oto Expertiz, önemli olan bir diğer nokta ise; satın alınacak olan kişilerin araçlardan ne gibi beklentileri olduğudur. Burada anlatılmak istenen  kullanım ya da satın alımı  amacı doğrultularında  Expertiz raporu konusunda tüm kısımlar kontrol edilmeli ve de  bu konu da beklentilerin  karşılanıyor olup olmadığına dikkat edilmelidir. 

Edirne Oto Ekspertiz Raporu

Genelde  araçların yalnızca belirli bir bölümü, belirli limitler konusunda, belirli bir zaman diliminde  garanti altına alınması söz konusudur. Bu hususta da  hangi firmalar tarafından bu hizmeti alınacağı  konusunda değişiklik göstermektedir. 

 Fakat normal koşullarda Edirne Oto Expertiz raporu düzenlememektedir. Çünkü raporun geçerliliği için yetkili firmaların varlığı söz konusudur. Nitekim söz konusu yasalar kapsamında yetkili servisler tarafından  raporlar hazırlanır. 

 

Edirne Oto Ekspertiz Raporu Örnekleri

Edirne Oto Ekspertiz raporu örnekleri incelenerek raporlarla  ilgili olarak daha net bir fikir sahibi olunabilir. Rapor örneklerinde  dikkatleri çekmek istenildiğinde ayrıntılar ise araçların her bir aksanının bir şema sembolü üzerinden kolay anlaşılır bir şekilde işaretleniyor olmasıdır. Böylelikle de araçlar  üzerinde doğrudan alıcıları  ilgilendiren, bilgi sahibi olunmak istenilen  noktalara odaklanabilir. 

Oto expertiz raporu örnekleri üzerinden tüm detaylı bilgileri görebilmek ayrıca satın alım  sürecinde de bu işlemlerin  ne kadar önemli olduğu konusunda bir kez daha kontrol edilmesi sağlanacaktır. Ayrıca satın alım süreçlerinde  karar verilmesi için oldukça önemli olan tüm detaylar bu rapor içerisinde ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır.

Edirne Oto Expertiz raporlarının  hazırlanması özel bir oto expertiz yazılımı sayesinde  mümkün olmaktadır. Yazılım hususu kullanıma sahip bir arayüze yer almaktadır. Böylelikle de  expertiz işlemleri esnasında tüm yapılanlar, mevcut araç ile ilgili bilgilerin kolayca uygulama esnasında  ilgili kısımlara girilerek son olarak da raporun çıktısı Alınır ve de müşteriye teslim edilir.

Edirne Oto Expertiz Servisleri, gelişmiş olan  teknik altyapısı, yeni teknolojik gelişmeleri takip ederek uygulamaya koyan firmalar;  alıcılar için düzenlenmiş olan raporlar ile müşterilere sanal ortamda da gönderilmektedir. Edirne Oto Ekspertiz servisleri  sahip olmuş olduğu  oto ekspertiz raporu düzenleme programlarının özellikleri sayesinde, raporların düzenlenmesi sonrasında; raporları talep eden  taraflara e-mail veya  telefon yolu ile bilgilendirmede de  bulunmaktadır.

Sonuç olarak da Edirne Oto Expertiz işlemleri sayesinde hem alıcıları hem de satıcıları;  2. el araçlarla  ilgili tüm işlemleri daha net bir şekilde yürütmektedir. Özellikle de alıcı taraf açısından bu işlemin son derece önemli olduğuna dikkat çekmek gerekiyor.  Araç alımı konusunda doğru bir karar alabilmek için sizler de Edirne Oto Expertiz işlemleri için yetkili firmalara yaptırmalısınız. Alınacak olan  otomobille güvenli bir şekilde uzun yıllar kullanabileceği hususunda  emin olunması için çok önemlidir. Araç  alırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta  araçların motoru ve motorla ilgili olan tüm parçalardır. Expertiz raporu ile ilgili olarak araçların motoru ve de mekaniği hakkında tüm detaylı bilgiler  edinilebilir. Araçta motor ve de  mekanik koşullarda değişen bir parçanın  olup olmadığı öğrenilebilir.

Ayrıca  bir oto expertiz raporu konusunda; motorların yanı sıra otomobillerin iç aksesuarları da kontrol edilir. Araçların  kaportası gibi noktalar da bir problemin var olup olmadığı tespit edilir. Araçların elektronik sistemleri incelenerek, frenlerin durumları ve de aşınma derecelerine bakılır. Kaporta ve de  boyaların orijinalliğinin olup olmadığı yoksa daha sonradan mı yapıldığı kontrol edilir.  Oto dosyaları kontrol edilerek daha öncesinde her hangi bir kaza yapılıp yapmadığı, yetkili bir servis içerisinde parça değiştirip değiştirmediğine de  bakılır.

Edirne Arac

Edirne Araç Expertiz

Edirne de Araç İçin Expertiz Raporu Nereden ve Nasıl Alınır?

Satın alınacak olan  aracın; araç tamirleri  yapılan bir yere götürerek muayenesi yaptırılabilir. Fakat daha sonrasında elde resmi olarak yazılı bir belge olmayacaktır. Bu durumda da kapsamlı bir muayene ne yazık ki yapılamayacaktır. Edirne Oto  Expertiz firmalarına gidilerek araçların expertizini yaptırabilir, daha sonrasında da expertiz sonrası sonuçları raporlanabilir. Güvenilir, kaliteli ve bağımsız bir hizmet veren Edirne Oto  Expertiz firmasına gelinerek, araçların expertizi yapılabilir ve de sonuçları raporlanabilir.

Edirne Oto Expertiz Raporları  Zorunlu mu?

30331 sayılı yönetmelik madde 14 hükmü kapsamında ekspertiz raporu düzenlenir. Buna hükme göre; 8 yaşının üzerinde veya 160. 000 km’nin üzerinde faaliyet gösteren araçlar için expertiz raporu alınması zorunlu değildir.

Bu bir nevi şu anlama gelmektedir. Şayet bir araç hem 8 yaşının altında ise hem de 160. 000 km’nin altında ise o araçın  satışında expertiz raporunun alınması zorunludur. Fakat önemle belirtilmesi gereken aracın yaşı ya da km’sinin durumu ne olursa olsun, expertiz raporları oto experinin hukuki sorumluluğunu meydana getirir. Elbette bunun için aşağıda yer alan  edilecek olan ayıpların ortaya çıkması gerekir.

2. El Araçta Ayıp Nedir?

Satılan mal ne olursa olsun satıcının bildirmiş oldukları özellikleri taşımaması, malın değerinin ya da sözleşme gereğince beklenen faydalarını  azaltan veya ortadan kaldıran eksikliklerinin söz konusu olması hukuken ayıp olarak nitelendirilmektedir.2. el araç satışlarının doğası gereğince  araçlarda bir takım eksiklikler olması söz konusudur. Elbette burada açık ayıp söz konusu değil gizli ayıplar sebebi ile satıcı ve de expertizin sorumluluğu gündeme gelir.

Expertiz Kontrolü Aşamaları 
 • Araçların şasi ve ruhsat şasilerinin karşılaştırılması.
 • Araçların; plaka, kilometre, model yılı ve araç muayene bilgileri kontrolü ve sisteme girişleri.
 • Aracın dış kaportasında, boya ya da değişen tüm parçaların gözden geçirilmesi.
 • Aracın camları, kaportası, lastikleri, jantları, farlar, tampon, panjur ve de  arka stopları olmak üzere araç kondisyon muayenesini yapılması
 • Aracın bagaj halısı ile  anten, silecekler ruhsat, yedek anahtar gibi aksesuarlarının teyidiinin sağlanarak eksik kontrolünün yapılması.
 • Aracın koltukları, direksiyonu , torpido gözü , hava yastıkları ve de tavan döşemesi gibi  araç içi kondisyon kontrollerinin sağlanması
 • Araç motorunun çalıştırılması ve de motor kontrolü. Araç motor sesi, debriyajı, vitesi, gösterge panelinin kontrol işlemleri 
 • Farların ve de  klimanın kontrolü.
 • Araçta standart donanım özellikleri haricinde yapılan eklemeler ile aksesuarlarının tespitinin kontrolü
 • Expertiz raporunun hazırlanması.
 • Aracın anahtarı ile ruhsatının teslimi.

 

Edirne Oto Ekspertiz Sistemi Nasıl İşliyor?

İkinci el otomobil alımı için ihtiyaçlara  ve de bütçe belirlemesinin yapılmasının ardından beklentiye uygun bir araç bulunması ve de satıcıyla iletişime geçilmesi ilk aşamadır. Telefon üzerinden ön bilgi aldıktan sonrasında ise  şayet araç alınmaya isteklilik var ise  satıcı ile buluşarak bir de aracın detaylı görülmesi istenilir. Yapılan buluşmanın ardından da aracın kendi kriterlerine göre incelemesi yapılır. Aracın; rengi, kilometresi,  iç ve dış temizliği, sürüş hızı gibi detaylar görüldükten sonra aracın uygun olup olmadığına karar verilir. Bazı durumlarda aracın mekanik aksamında veyahut  kaportasında herhangi bir işlemin var olup olmadığına  bakılmak istendi. Ancak bu durumu nasıl öğreneceğinizi bilmiyor iseniz, bu durum da ne yapacaksınız? Bu konuda dilenilen bir Edirne expertiz merkezine gidilerek sizler  için en güvenli yol güzergahı değerlendirilebilir.

Özellikle de son yıllarda ülkemiz genelinde  bir çok şehrinde  ve de  ilçede tarafsız expertiz merkezleri hızla yayılmaya başlamıştır. Bu konuda da Edirne oto expertiz işlemleri nasıl yaptırılır? Sorusu sıklıkla sorulmaya başlanmıştır. Edirne oto expertiz merkezlerinde dilenilirse öncelerden  randevu alınarak, dilenilirse  de doğrudan gidilerek araçların detaylı analizi yapılabilir . Randevu alınarak gidilir ise sıra beklenilmez. Fakat randevusuz gidilir ise expertiz merkezlerinde o anki yoğunluk şartlarına  göre bekleme süresinde  farklılık gösterebilir. Ortalama olatal6 bir expertiz işlemleri 40-45 dakika sürmektedir. Ayrıca ücret, araç modellerine  göre de değişkenlik göstermekle beraber 350-450 TL’den başlayıp 750-900 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Fiyatlarda farklılık olmasının ana sebebi değişik expertiz paketlerinin  olmasından kaynaklanıyor. Araçları expertiz merkezlerine götürerek standart tek tip bir işlemden geçmemektedir.

Müşterilerin öğrenmek istediği detaylara göre paketlerin kapsamı genişleyebiliyor. En ucuz expertiz paketlerinde ; mekanik, boya kaporta, motor gibi genel expertizler yapılırken, daha kapsamlı olan expertiz paketlerinde çok daha ince ayrıntılara bakılarak alınması  planlanan araç hakkında bir çok detaya ulaşılabiliyor. 

Bu yıl içerisinde 2. El otomobil piyasasını ilgilendiren en önemli kararlardan biri, 2.el alım-satım işleriyle ilgilenen firmaların araç satışlarında expertiz raporlu şekilde satılması mecburiyetinin getirilmesi oldu. Böylelikle de oto galerilerden araç satın alımı işlemleri yapılmak  istenildiğinde  alınmak istenilen  aracın expertiz raporları önceden almış olacak. Satıcılar tarafından gizlenilen kusurlar satan firmayı ilgilendirecek ve de  expertizi yapan firma sorumlu tutulmayacak. Expertizi yapan sorumlu firma aracın o anki durumunu değerlendirerek  raporu hazır edecek. 

2. el otomobil piyasasında yer alan alım-satım alışkanlıkları değiştiren Edirne Oto Expertiz firmaları ile araç almak satmak istenildiği zamanlarda hemen online expertiz randevusu oluşturulur. Tarafsız expertiz merkezlerinde araçların expertizi yapılır. 

Oto Expertizte Hata Olursa Ne Yapılmalıyız?

Edirne Oto Ekspertizi yapan kişilerinde insan olduğunu unutmamak lazım. Bazı  yoğunluk,  iyi işçiliğin görünememesi ve en önemlisi satıcının bilinçli olarak gizlemesinden dolayı Oto Expertiz hataları olabilir. Şayet  kötü niyet yoksa yeniden hesaplama yapılabilir ve de meblağlardan değer kaybı talebi yapılabilir. 

Yeni düzenleme ile beraber motor, şanzıman, diferansiyel  konvertörü, tork ve elektrik sistemleri  3 ay ya da  5.000 km satıcının garantisinde bulunacaktır. Fakat değer kaybı ile ilgili esas kaporta boya hataları ile ilgili bir durum düzenlemede yer almamaktadır. 

Her ne olursa olsun mevcut hatanın Oto Expertiz firmasından mı yoksa satıcıdan mı kaynaklı olduğuna dair doğru tespitinin yapılması önemli ve de  işin vicdani olduğu kadar hukuki sorumluluğu  bulunmaktadır. Elbette ki  bu işin tespitini yapan kişilerin, ücreti takibinde hukuki süreçte kullanılabilecek olan  rapor düzenleyen tecrübeli kişilerin varlığı önemlidir.

Değerlendirme Notu