Günümüz de sıklıkla karşımıza çıkan “ekspert” kelimesi her ne kadar Fransızca kökenli bir kelime olarak bilinse de Türkçemizde “uzman” olarak çevrilmiştir. Iğdır Oto Ekspertiz ise, otomobillerin ve diğer tüm kara taşıtlarının detaylı olarak incelenmesi ve de  birçok kontrollerden geçirilmesi  olarak tanımlanmaktadır. Araçların performans durumu başta olmak üzere diğer tüm mekanik aksam problemlerinin incelenmesi gerekmektedir.

Iğdır Oto Ekspertiz 

Özellikle 2. el araçların satış işlemlerinde, başvurulması gereken bu raporlar, Oto sanayi konusunda uzmanlaşmış olan TSE Belgeli Iğdır Oto Ekspertiz firmaları tarafından tüm detaylar incelenerek hazırlanmaktadır. Günümüzde birçok ilde Oto Ekspertiz servisleri faaliyet göstermektedir. Ancak bu faaliyetlerine devam eden firmalar arasından en güvenilir olanı seçmek oldukça zordur.

Çünkü piyasada yer alan bazı firmalar, prosedürlere uygun olmayan raporları taraflara iletebilmektedir. Yani rapor içerisinde ; verilerin yanlış veya eksik olarak aktarılması söz konusu olabilir. Bu gibi kötü durumlar ile karşılaşmamak adına ve de tüketicilerin korunması gereğince güvenli bir alışverişin yapılması için TSE Yetki Belgesi süreci tasarlanarak yürürlüğe girmiştir.

TSE belgesi, belli başlı yönetmelik kurallarına uyan firmalara verilmekte olup, şartların sağlanması gerekmektedir. Yani bu belge bir nevi Iğdır Oto Ekspertiz firmasının hizmet düzeyinin tescillenmesi olarak adlandırılabilir. Hizmetlerini tescillendirmiş olan Iğdır Oto Ekspertiz servisleri arasından kolaylıkla seçim yapılabilir. Alanında uzmanlaşmış Iğdır Oto Ekspertiz ekipleri, güncel teknolojik aletler ile resmi standartlara uygun olan raporları düzenleyerek taraflara iletimi sağlayacaktır.

Iğdır Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Iğdır Oto Ekspertiz işlemleri, 8 yaş altı olan veya 160.000 kilometreden düşük olan tüm araçlarda yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durum yasal açıdan zorunlu tutulmaktadır. İkinci el araç alımı veya satımı işlemleri öncesinde; mutlaka araçların TSE yetkili belgesine sahip olan bir firmaya gösterilmesi önemlidir.

TSE yetkili Iğdır Oto Ekspertiz işlemleri, alanında uzman olan ekiplere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenden ötürü de, tüketicilere özel olarak oluşturulan raporların hatasız olarak hazırlanması sağlanır. Bu şekilde Iğdır Oto Ekspertiz firmaları, Oto Ekspertiz raporunu kusursuz bir biçimde hazırlamış olacaktır.

Iğdır Oto Ekspertiz Testleri şunlardır:

• Süspansiyon

• Fren

• DYNO

• Diagnostik

• Kaporta

• Boya

• Computest

• Şanzıman

• Direksiyon

Buradan anlaşılacağı üzere Iğdır Oto Ekspertiz işlemlerinde tüm kontroller yapılarak raporlama sürecine geçilecektir. 2.el araçların satış işlemlerinde araçların temiz olduğunun tespitinin yapılması çok önemlidir. Satıcı olan taraflar söz konusu olan araçların kusurlarını gizleyerek alıcı olan taraflara bildirimleri yapılmamaktadır. Bu açıdan, araç alacak olan  kişilerin mutlaka Iğdır Oto Ekspertiz işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Iğdır Oto Ekspertiz Sadece 2. El Araçlar İçin mi Yapılır?

Iğdır Oto Ekspertiz denildiğinde uygulanmakta olan profesyonel kontroller olarak adlandırabiliriz. Bu kontroller tüm araçlar için kullanılmamaktadır. Yani genel açıdan bakıldığında 2. El araçlar için Iğdır Oto Ekspertiz Testleri yapılmaktadır. Satıcı olan taraflar, araç satışı yapmak istedikleri esnada şayet, alıcılara kusurlar bildirilmez ise burada oto ekspertiz devreye girerek tarafların mağdur olmamaları sağlanır. Böylelikle de araçlar içerisinde veya dış kısımlarında kontroller yapılarak aracın temiz olup olmadığı belgelenmiş olunur. 

Iğdır Ekspertiz işlemleri genelde Oto alım ve satım işlemlerinde yapılmaktadır. Böylelikle de satış esnasında güven ortamı oluşmaktadır. Oto ekspertiz raporları, tarafların hukuksal açıdan haklarının korunmasını da sağlamaktadır. Bütün  kontrollerde digital merkezli cihazlar kullanılarak, kontrol sağlanmaktadır. Iğdır Oto Ekspertiz işlemleri yapılmadan kesinlikle satış işlemleri yapılmamalıdır.

Iğdır Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Oto Ekspertiz tanımını sizler için defalarca yapmıştık. Bu işlemlerin yapılması güvenli yolculuklar içinde çok önemlidir. Özellikle araç satış işlemlerinde, araçların herhangi bir hasar kaydının bulunmadığının beyanının yapılması halinde de doğrulayıcı olan Iğdır Ekspertiz raporunun alınması ihmal edilmemelidir. Çünkü çoğu satış işleminde bu beyanların tam tersi oldukları ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşılması halinde ; tarafların herhangi bir mağduriyet yaşamaması anlamına gelmektedir.

Ekspertiz raporları genelde karşımıza sigortacılık gibi faaliyetlerde çıkmaktadır. Ancak Ekspertiz Oto alım satım işlemlerinde ön plana çıkan bir alandır. Ancak ikinci el araçlarda araçların ayıplarının tespitinin yapılması açısından çok önemlidir. Söz konusu olan araçlarla ilgili tüm veriler Iğdır Oto Ekspertiz raporunun içerisinde yer alacaktır. Elde edilen bu rapor, hem alıcı olan tarafın hem de satıcı olan tarafın problem yaşamasını engellemek için zorunlu kılınmıştır. Bu şekilde de her iki tarafta hukuki açıdan korunmuş sayılacaktır.

Iğdır Oto Ekspertiz Zorunluluğu Var mı?

2. El araçlarda Oto Ekspertiz işlemleri ilk başta zorunlu değildi. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı bu hassas konuyla ilgili olarak 2019 yılından beri zorunlu kılınmasını sağlamıştır. Bu sayede de ; kilometre düşürme gibi hilelerinde önüne geçilmiş olundu. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu düzenleme kapsamında da her firma Oto Ekspertiz hizmeti veremeyecektir.

Bunun için de TSE yetki belgesi şartı getirilmiştir. Iğdır Oto Ekspertiz raporunun düzenlenmesi için; araçların yaş veya 160.000 kilometrenin altında olması istenmektedir. Bu şartların üzerinde bulunan araçlar ise muaf tutulmaktadır. 

Iğdır Oto Ekspertiz

Iğdır Oto Ekspertiz

Iğdır Oto Ekspertiz Raporunda Yapılan İşlemler Nelerdir?

2. El araçların daha güvenli bir şekilde satışlarının gerçekleştirilmesi için zorunlu kılınan Oto Ekspertiz işlemleri esnasında birçok test yapılmaktadır. Bu testler kapsamlı olarak yapılmakta olup rapor haline getirilmek. Iğdır Oto Ekspertiz Testleri şu şekildedir :

• Araç Boya

Iğdır Oto Ekspertiz test aşamasının ilki elbette boya kontrolüdür. 2. El araçların herhangi bir kısmında boyanın bulunup bulunmadığına bu esnada bakılacaktır. Hatta boya kalınlığı da fabrikasyon verileri ile karşılaştırılmaktadır.

• Akü Testi 

Araçlarda yer alan akülerin; performansı ve faaliyet ömrü gibi birçok ayrıntıya burada bakılır. Yani akünün kullanım durumu nasıl ? Bu sorunun yanıtı aranır. 

• Fren Testi 

Iğdır Oto Ekspertiz servislerinde yer alan; cihazlar ile asfalt atmosferi oluşturulur. Bu sayede de araçların sanki yoldaymış gibi fren performanslarının ölçümleri gerçekleştirilecektir. Bu sayede Aracın fren performansı nasıl bakılır. 

• Araç Mekanik Kontrolleri

Iğdır Oto Ekspertiz raporunun içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de araç motor ve mekaniklerinin kontrollerinin sağlanmasıdır. Yani bu işlem esnasında söz konusu olan aracın; enjektörleri, abs, gösterge paneli gibi tüm mekanik alanların kontrolleri sağlanacaktır.

• DYNO  Testi

DYNO Testi yani açılımı ile Dinamometre Testi, araçların motor kısmının ne kadar güç üretebildiğinin ve üretilen bu gücün araç tekerleklerine ne kadar ulaştırabildiğine bakılmaktadır. Yani; tekerlek gücü, motor gücü, şanzıman aralık ölçümleri gibi bu çok kısım dikkatlice ve detaylı olarak incelenecektir. Ayrıca burada aracın kayıp güç ölçümleri de yapılmaktadır

• Süspansiyon Testi

Süspansiyon testi olarak adlandırılan bu kontroller de; araçların çukur ya da viraj gibi tüm yol tiplerinde yola tutunul derecesinin hesaplanmasına bakılır. Bu test güvenli bir yolculuk yapabilmek adına çok önemlidir. Iğdır Oto Ekspertiz işlemlerinde yer alan bu test, elektronik cihazlar yardımı ile yapılmaktadır. 

Burada özellikle araç tekerleklerinin yönlendirilmesi ile verimlilik ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Yani aracın tekerleklerin de herhangi bir eğrilik olup olmadığına bakılmaktadır. Süspansiyon testinde 4 aşama ile kontroller  gerçekleştirilmektedir:

 

1.Araç tekerleklerinin en az seviyede tutunma kuvvetinin kontrolü 

2.En az seviyede meydana gelen frekansın ölçümü 

3.Araç tekerleklerinin ağırlık ölçümü

4.Araç ağırlığının ölçümü

• Yanal Kayma Testi 

Birçok araç sahibi tarafından bilinen bu test esnasında ; söz konusu olan aracın 1 kilometre de ne kadar sağa ya da sola kayacağının ölçümünün gerçekleştirir. 

• Diagnostik Testi 

Araçlara Diagnostik adı verilen bir cihazın bağlanması sureti ile yapılan kontrol işlemleridir. Bu sayede araçta meydana gelen tüm arıza katının tespiti yapılabilecektir. Diagnostik denilen testlerin diğer bir özelliği de araçların marka ve modeli fark etmeksizin kolayca yapılmaktadır. 

 

Iğdır Oto Ekspertiz raporlarının düzenlemesi esnasında meydana gelebilecek olan herhangi bir problemde ; ekspertiz firması ve de satıcı taraf yasak olarak sorumlu tutulmaktadır. Bu sayede zararın bu ikili tarafından karşılanması beklenir. Iğdır Oto Ekspertiz raporu nasıl alınır? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Yukarı da yer alan testlerin yapılmasının ardından Oto Ekspertiz raporu teslim edilecektir. Eğer sizlerde, satın alımını planladığınız aracın ekspertiz değerini belirlemek istiyorsanız ; Iğdır Ekspertiz servislerine başvurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca bu servisler sayesinde Tramer sorgulamaları da yapılabilmektedir.

Oto Ekspertiz İşlemlerinde Araç Beyni Niye Bakılıyor?

ECU-ECM yani halk arasında araç beyni olarak bilinen bu kısım ; aracın motor yönetimi ve kontrollerinden sorumlu olan bir yeridir. Yani araç beyni, araç motorunun çalışma durumunu sürekli denetleyen bir sistemi yönetir.

Iğdır Oto Ekspertiz servisleri, arıza tespit aletleri sayesinde, her marka ve modelin arızalarını kolaylıkla tespit edecektir. Günümüzde sürekli olarak gelişen sanayi teknolojisi sayesinde bu kontroller kesin sonuçları vermektedir. Bu kontroller de her ne kadar elektronik cihazlar kullanılsa da mutlaka ama mutlaka ; araç arızaları konusunda fikir ve bilgi sahibi olan ustaların bu işlemleri yapmaları gerekmektedir. Bu sayede de araçların, yeni sistemler ile kontrolleri sağlanmaktadır. Ama bu aletlerin kullanılması esnasında bilirkişiler tarafından kontrollerinin sağlanması da, cihaz hata payını en aza indirgenmiş olacaktır.

Ayrıca bu konuda yıllanmış tecrübe de önemlidir. Çünkü bazı kontrollerde bilgi ve birikim sayesinde cihazlara gerek kalmadan da kontroller sağlanmaktadır. O açıdan da Iğdır Oto Ekspertiz servisleri arasından tercih yapılacak iken, mutlaka alanında deneyimli olan elemanların yer aldığı firmaların tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Bunun içinde kısa bir ön araştırma yapılması yeterli olacaktır. Firmaların web sitesinde yer almakta olan iletişim bilgileri üzerinden irtibat kurulabilir. Ekspertiz raporunda yapılan hileli düzenlemeler ile ilgili olarak ta mutlaka yasal destek alınmalıdır. 

Iğdır Oto Ekspertiz Testlerinde Kullanılan Cihazlar Güvenilir mi? 

Oto Ekspertiz işlemlerinde kullanılan cihazların, güncel teknolojik özelliklere sahip olunmasına özen gösterilmelidir. Zira Iğdır Oto Ekspertiz raporlarında tespit edilen hataların çoğu cihaz kaynaklıdır. Oto ekspertiz olarak seçilen firmadan bu konuda bilgi alabilirsiniz. 

Değerlendirme Notu