Kars Oto Ekspertiz

Diagnostic Testi Nedir? Neden Yaptırılmalıdır?

Günümüz teknolojisinin yaşamış olduğu gelişme ile birlikte artık marka ya da model fark etmeksizin her araçta; ECU denilen ama halk arasında beyin olarak adlandırılan sistem bulunmaktadır. EUC sistemi sayesinde; araçların fabrikasyondan çıkış anından şimdi ki anına kadar tüm verileri hafızasına kaydetmektedir. Gelişmekte olan araç teknolojisi ile araçların hemen hemen her yerinde sensörler yer almaktadır. Bu sayede de araçların belirlenmiş olan alanlarının denetimleri sağlanmış olacaktır. Araçlara yerleştirilmiş olan sensörler; herhangi bir problem olduğu zamanlarda da, bu durumu EUC kayıt altına almış olacaktır.

Kars Oto Ekspertiz servisleri sayesinde, güncel olan Diagnostic kontrol cihazları araçların OBD soketi girişi üzerinden beyin bağlantısı sağlanarak, kayıtlı olan tüm arızalara ulaşım sağlanacaktır. Şayet araç beyninde yani EUC ‘de kayıtlı bir arıza kaydı varsa kolaylıkla ortaya çıkacaktır. Yapılan kontroller sonucunda da Kars Oto Ekspertiz raporu detaylı bir şekilde hazırlanacaktır. Yapılan kontroller esnasında, Diagnostic testi konusunda uzman olan ekiplerde test alanında bulunacaktır.

Diagnostic (Beyin) Testi İle Yapılan Kontroller Şu Şekildedir :

• Direksiyon Elektronik Kontrolleri

• Klima Arıza Tespiti

• Merkezi Elektronik Kontrolleri

• Ön ve Arka Motor Kontrolleri

• Arıza Kodlarının Tespiti

• ABS Giriş Valf Sargısı Kontrolleri

• ABS Çıkış Valf Sargısı Kontrolleri

• Devre Motor Kontrolleri

• Hava Yastığı Kontrolleri

• Esp, Asr, Abs Güvenlik sistemlerinin kontrolleri gibi

Belirttiğimiz bu kontrollerin Diagnostic Cihazı olmadan kontrollerinin yapılması oldukça zordur. Hatta imkansızdır. Bu açıdan da arıza tespitlerinin yapılabilmesi için mutlaka bu Kontrollerin Kars Oto Ekspertiz servislerinde yaptırılması gerekmektedir. Bu sayede de kontrollerin sağlanmasının ardından en kısa süre içerisinde Kars Oto Ekspertiz raporları düzenlenecektir.

2. El Araçlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Günümüzde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile çoğu kişi ikinci el araçlara yönelmektedir. Her İsteğe uygun araçların bulunacağı sektörde ne yazık ki tehlikeli durumlar ile de karşılaşılmaktadır. Bu açıdan; araçların satın alım işlemlerinde de sorunlar yaşanabiliyor. Bu durumda ikinci el araç satın almak isteyen alıcıların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?

1. Araç Satın Alınacak Olan Kişinin Güvenilir Olduğundan Emin Olun

İkinci el araç satın alım işlemlerinde ilk dikkat edilmesi gereken ; satıcı olan tarafın güvenilir olup olmadığıdır. Çünkü güvenilir olmayan bir satıcı sizlere sorun çıkartacaktır.

İkinci el araç almayı planlayan alıcıların çoğunluğu ilk alıcıdan araç almaya çalışmaktadır. Bu elbette gerekli bir durum değildir. Aracın temiz olarak kullanılması durumunda bir sorun teşkil etmeyecektir.

2. Araca Kaporta Ekspertizi Yaptırın

Satın alımı planlanan ikinci el araçların, dış görüntüsünün temiz olması da elbette çok önemlidir. Bu yüzden çoğu alıcı, dış kaportası temiz olan araçları bulmaya çalışmaktadır. Bu açıdan da, Kars Oto Ekspertiz servislerinden rapor düzenlenmesi istenmelidir.

3. Araç Kilometresine Dikkat Edin

İkinci el araçların satışlarında, bazen kilometre hilelerinde de rastlanmaktadır. Çünkü araçların, kilometre durumu piyasa değerini etkilemektedir. Bu açıdan da hileli satış yapmaya çalışan satıcılar, kilometre ile oynayarak kilometreyi düşürmektedir. Bu durumun tespiti içinde Kars Oto Ekspertiz servislerinden yardım alınmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bakımı düzenli yapılan araçlarda, kilometre durumu pekte önemli değildir.

4. Motor Kontrollerinin Yapılması

İkinci el araçların motor durumunun kontrollerinin sağlanması araç performansı için çok önemlidir. Şayet bu kontrol yapılmaz ise ne yazık ki ilerleyen dönemlerde ciddi meblağları motora ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Özellikle Kars Oto Ekspertiz servisleri tarafından, motorun daha evvel bir sorun yaşayıp yaşamadığının tespiti mutlaka yapılmalıdır.

5. Araç Lastiklerinin Kontrol Edilmesi

İkinci el araçlarda genelde kontrol edilmesi ihmal edilen kısımların başında, araç lastikleri gelmektedir. Araçların en ideal performansı sağlayabilmesi için, araç lastiklerinin standartlara uygun olması lazım. Araç lastiklerinde dikkat edilen ilk şey derinlik ölçümleridir. Bunu sakın göz ardı etmeyin.

6. Araç Hasar Bilgisinin Sorgulanması

İkinci el araçların, hasar kayıtlarının olması fiyatlandırma da büyük oranda etki bırakacaktır. Ayrıca noter işlemleri de tamamlandıktan sonra araçlarda herhangi bir problemin ortaya çıkışını engellemek adına Tramer sorgusunun da yapılması gerekmektedir. Bunun içinde Kars Oto Ekspertiz servislerinden destek alınmalıdır. İkinci el araçlar da hasar ya da kaza durumlarının bilinmesi, araçların piyasa fiyatlarını büyük ölçüde etkileyecektir. Bu sorgulamalar SMS ile yapılabilir. Ancak alanında uzman olan Kars Oto Ekspertiz servislerinden destek alınması daha doğru bir adım olacaktır. Kars Oto Ekspertiz, ikinci el araçların tüm resmi evrak detaylarına ulaşarak borç kayıtlarına da göz atılmaktadır.

İkinci el araç satın almayı planlayanların ilk yapması gereken Kars Oto Ekspertiz servislerine başvurmak olmalıdır. Kars Oto Ekspertiz, teknik cihazlar ile oto sanayi ustalarının araçların inceleyerek bir rapor düzenlemesidir. Tüm bu incelemeler sonucunda da araçlarda fark edilmeyen tüm detaylar bu raporda en ince ayrıntısına kadar anlatılmış olacaktır.

İkinci el araçların bazıları, dışarıdan mükemmel olarak gözükse de ne yazık ki asıl sorunlar iç kısımda ortaya çıkmaktadır. İkinci el araçlarda, herhangi bir parçanın değişikliğe uğradığının fark edilmesi kaçınılmazdır. Bu değişenlerin sonradan fark edilmesi halinde ek masraflar ortaya çıkabilmektedir.

Kars Oto Ekspertiz İşlemlerinde Neler Yapılmaktadır?

İkinci el araçların Kars Oto Ekspertiz servislerine götürülmesi halinde, araçların herhangi bir hasar kaydının olup olmadığına bakılarak tespitleri yapılır. İşte yapılan testlere dair tüm detaylar…

• Motor Kontrolü

Kars Oto Ekspertiz servislerinin yapmış olduğu motor güç ölçümü; araçta meydana gelen sürtünme kayıpları, tekerlek gücü kontrolü, yol simülasyon kontrolleri yapılmaktadır.

• DYNO Testi

Bu kontroller esnasında araçların, hız göstergesin de meydana gelen hata oranları belirlenmektedir.

• Fren Testi

Kars Oto Ekspertiz servislerinde yapılan fren testi kontrolleri, araçların sürüş esnasında güvenli bir sürüş sağlayıp sağlamadıklarının kontrolleri yapılır.

Kars Oto Ekspertiz Raporunun Sonucunda Neler Yer Alır?

Kars Oto Ekspertiz kontrollerinde, resmi raporlama aşaması işin en önemli kısmıdır. Bu konuda Kars Oto Ekspertiz işlemlerinin yapılması uzman ellerde olmalıdır. Resmi olarak 2019 yılında zorunlu kılınmış olan oto ekspertiz raporunun zorunluluğu ile birçok işletme, yoğunluk ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden randevu ile ekspertiz servislerine gidilmeli ve de bir an önce Oto Ekspertiz raporunun alımı sağlanmalıdır. Kanun düzenlenmesi gereğince, yapılan kontrollerde tamamen tarafsız bir şekilde hizmet alınması gerekmektedir. Taraflı bir şekilde düzenlenmiş olan bir belgenin sonucu ne yazık ki farklı boyutlara dönüşmesine neden olacaktır. Bu açıdan Kars Oto Ekspertiz servisleri, en uygun hizmetin verilmesi için ellerinden geleni yapacaklardır.

Kars Oto Ekspertiz Raporunda Yer Alan Veriler Şu Şekildedir :

• Arıza Kontrolü

• Boya-Kaporta

• Motor

• Alt Kontrol

• Fren Testi

• Yanal Kayma

• İç ve Dış Kontrolleri

• Süspansiyon Testi

• Diagnostic Testi

Yukarıda yer alma tüm kontroller ve testlerden elde edilen veriler raporlara dahil edilmiş olacaktır. Tüm araç marka ve modelleri için yapılan bu kontroller sayesinde güvenilir alışverişler gerçekleşecektir.

Oto Ekspertiz Kanunen Zorunlu mu?

2018 ve 2019 yıllarında yapılan; yönetmelik ve yasal düzenlemeler kapsamında 2.el araç ticaretlerinde Oto Ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmiştir. Yani; satıcıların alıcılara Ekspertiz raporunu sunmaları zorunludur. Böylelikle de satın alınacak olan araçlar hakkında, teknik analizler yapılmak sureti ile şasi ve motor numaralarının doğrulanması sağlanarak hilelerinde önüne geçilmiş olunacak. Kars Oto Ekspertiz servislerinde alınacak olan hizmetler karşılığında, elde edilen evraklar resmi belge niteliği taşıyacaktır.

2.el araçların satış işlemlerinde, tarafların sürekli olarak mağduriyet yaşamasının önüne de bu şekilde set çekilmiş oldu. Yapılan hilelere bakıldığında, sıklıkla karşılaşılan km düşürme oyunu da Kars Oto Ekspertiz raporu sayesinde tespit edilmektedir. Nitelikli dolandırıcılık olarak adlandırılan km düşürme de artık cezasız kalmayacak. Geçtiğimiz tarihlerde yapılan düzenlemeler ile satılan araçların oto ekspertiz yaptırmaları artık zorunlu. Bu sayede de satın alınacak olan araçlarda, meydana gelebilecek hasarlar ve de motor performanslarını hakkında tüm bilgilere ulaşılabilecekler.

Kars Oto Ekspertiz

Kars Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Raporunda Sahtecilik

Günümüz araç satış işlemlerinde, birçok kişinin karşılaşmış olduğu problemin başında Ekspertiz raporunun kasıtlı veya kasıtlı olmayan bir şekilde hatalı olmasıdır. Hata denildiğinde burada kastedilen; araçların kontrolleri esnasında elde edilen verilerin raporlama da kasıtlı olarak yanlış aktarılması bizleri “belgede sahtecilik” ile karşı karşıya bırakıyor. Bu da iki tarafa zor bir duruma sokuyor. Bu durumda da; satış işlemine konu olan araçlarda ayıbın tespitinin yapılması halinde, ekspertizin hukuki sorumluluklarını ortaya çıkartacaktır.

Araçlarda kusurun var olmasına karşın bu detayların raporlama da yer almaması hukuki boyutun başlatılmasına neden olacaktır.

Burada ilk evvel tanımlanması gereken; ayıp ve kusurun ne olduğudur?

Kusur (ayıp) ; satılacak olan veya satılan araçların bildirilen özelliklere sahip olmaması ya da arızalarının veya değişen parçalarının gizlenmesi olarak tarif edilebilir. Bu durumda da alıcı olan tarafın mağduriyeti ortaya çıkmaktadır. Bu ayıpların kısaca örneklerini verecek olursak ;

• Km’ye müdahale yapılması

• Araç hasar kaydının gizlenmesi

• Şaseye müdahale

• Kapı, far, radyo gibi iç kısımların arızalı olması

• Araç Performansının beklenilenin altında olması gibi.

Kars Oto Ekspertizlerin Hukuki sorumluluklarının ortaya çıkamaması için, yukarıda yer alan ayıpların gerçekleşmemiş olması gerekmektedir. Bu açıdan da ekspertiz raporunum güvenilir olan servislerde alınması büyük önem taşımaktadır. Şayet noter sonrasında, araç ayıpları ortaya çıkmış ise hemen, Kars Oto Ekspertiz servisine ve satıcı tarafa durumun bildirilmesi yapılmalıdır. Tarafların, bu durum karşısında sergiledikleri davranış ile de süreç şekillenecektir. Şayet raporda ki, eksiklik veya hatalar kasıtlı olarak yapılmış ise de hemen durum yargıya taşınmalıdır.

Çünkü bu durum “belgede sahtecilik “ konusudur. Bu açıdan Oto Ekspertiz firmalarının çok iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Kusur sorumluluğunun yasal süresi 2 yıl olmakla birlikte duruma göre uzatılmaktadır. Oto ekspertiz raporu alınmamış dahi olsa, satıcının hukuki sorumluluğu devam etmektedir. Bu açıdan bir olumsuz durum olmayacaktır. Ancak elde resmi evrakın bulunması hukuken avantaj sağlamış olacaktır. Bunun için oto ekspertiz yaptırılmalıdır.

Kars, Oto, Ekspertiz, Kars Computest Oto Ekspertiz, Kars Ekspertiz, Dyno Test, Kars Oto Ekspertiz, Kars Oto Ekspertiz, Kars Oto Ekspertiz, Kars Oto Ekspertiz Fiyatları, Kars Oto Expertiz, Kars Oto Check Up, Kars Oto Test, Kars Dinamometre 4 Çeker, Kars Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Kars Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Kars , Kars Mobil Oto Ekspertiz, Kars Mobil Oto Ekspertiz, Kars Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Kars Mobil Oto Expertiz, Kars Mobil Oto Check Up, Kars Oto Test, Kars Mobil Dinamometre 4 Çeker, Kars Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Kars Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Mobil Kars , Kars Oto Ekspertiz, Kars Oto Ekspertiz, Kars Oto Ekspertiz Fiyatları, Kars Oto Expertiz, Kars Oto Check Up, Kars Oto Test, Kars Dinamometre 4 Çeker, Kars Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Kars Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Kars , Kars Mobil Oto Ekspertiz, Kars Mobil Oto Ekspertiz, Kars Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Kars Mobil Oto Expertiz, Kars Airbag Kontrol, Kars Conta test, Kars airbag bakan ekspertiz, Kars oto ekspertiz Yorum, Kars oto Ekspertiz Tavsiye, experix Kars, kurumsal oto ekspertiz Kars, garantili oto ekspertiz Kars, sigortalı oto ekspertiz Kars, tse belgeli oto ekspertiz Kars

Kars Oto Ekspertiz

Kars Oto Ekspertiz Fiyatları 250 lira ile 1350 lira arasında değişmektedir.

Kars Oto Ekspertiz Paketleri arasında Conta Testinden, Kaporta, Motor ve Airbag Kontrollerine kadar tüm paketler mevcuttur.

Kars Oto Ekspertiz Experix Kurumsal Oto Ekspertiz Bayisi ve Kurumsal bir Markadır.

Kars Oto Ekspertiz Garantili olarak oto ekspertiz hizmeti sunmaktadır?

Kars Oto Ekspertiz Kurumsal Experix Bayisi Kars Merkeze Yakındır.

Kars Oto Ekspertiz Notere Sadece Çok Yakın Mesafesindedir.

Değerlendirme Notu