Mersin Oto Ekspertiz

Mersin Oto Ekspertiz, geçmişten gelen deneyim ve tecrübeleriyle tüm Türkiye’de oto ekspertiz alanında hizmet veren saygın ve güvenilir bir kuruluştur. Mersin  ekspertiz, son teknoloji cihazları ve bilgisayar sistemli makinalarıyla araçlarınızı tarafsız ve doğru bir şekilde inceleyerek rapor haline getirir. Mersin oto ekspertiz firmamız, güvenli araç alım ve satım işlemleriniz için tüm oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda hizmetinizdedir.

Oto Ekspertiz Ne Demek?

Sıfır veya ikinci el otomobil satın alırken herkes satın alacağı araç hakkında tüm ayrıntıları öğrenmek ister. Ancak 2. el araç satışlarında alıcılar araçlarla ilgili gerçek bilgileri aracın satıcısından öğrenememektedir. Birçok araç, hasar aldığında veya kaza yaptığında yenilenmekte ve yeniden boyanmakta ve satışa çıkarıldığında aracın fiyatı düşmesin diye bu bilgiler saklanmakta, aracın kaza yaptığından veya hasarlı olduğundan bahsedilmemektedir. Oto ekspertiz, özellikle 2. el araç satışlarında alıcıların mağdur olmaması için uygulanan bir sistemdir.

Oto ekspertiz araçların detaylı olarak incelenmesi ve bu incelemelerde elde edilen bilgilerin rapor haline getirilmesidir. Oto ekspertizde araçlar çeşitli teknikler ve son teknolojik cihazlar kullanılarak çeşitli testlere tabi tutulurlar. Aracın iç ve dış aksamları profesyonel eksperler tarafından detaylı olarak incelenir ve elde edilen bilgiler tarafsızca ve dürüstçe raporlanır. Böylece hem alıcılar hem de satıcılar için bir güven ortamı oluşturularak araçların gerçek değeri belirlenir. Eğer araçta arızalar veya problemler varsa bu arızalar da tespit edilir ve nasıl onarılabileceği planlanır. Oto ekspertiz, aracın motorunun performansından kaportasına, klimasından elektronik sistemlerine kadar tüm detaylarının incelenip mercek altına alındığı teknik işlemler bütünüdür. Mersin oto ekspertiz firmamız tüm oto ekspertiz işlemleriniz için Türkiye’nin her noktasında hizmetinizdedir.

Oto Ekspertizde Neler Çıkar?

İkinci el otomobil sektöründe uygulanan oto ekspertiz işlemleri günümüzde çok daha karmaşık ve ayrıntılı bir hale gelmiştir. Eskiden üretilen otomobillerin yapısı basitti ve servisler tarafından incelenerek herhangi bir soruna sahip olup olmadıkları mekanik tekniklerle tespit edilebiliyordu. Ancak artık günümüzde üretilen tüm araçlar bilgisayarlı araçlardır ve bu araçlarla ilgili bilgi edinmek için bilgisayar sistemli cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Oto ekspertize getirilen araçlar bu bilgisayar sistemli cihazlara bağlanarak incelenir ve aracın tüm elektronik aksamları kontrol edilir. Böylece araçlar en ince ayrıntısına kadar incelenmekte, araçla ilgili her bilgi ortaya çıkarılmaktadır.

Aracın daha önce kaza yapıp yapmadığı, kilometresiyle oynanıp oynanmadığı, sel altında kalıp kalmadığı,  fabrikadan çıktıktan sonra hangi işlemlerin uygulandığı oto ekspertizde çıkmaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra aracın motor performansı, yakıt durumu, fren sistemi ve tüm aksamları hakkında detaylı bilgi sahibi olunmaktadır. Tüm bu bilgiler noter onaylı oto ekspertiz raporuna kaydedilmekte ve müşteriye sunulmaktadır. Oto ekspertiz raporu, ekspertizi yapılan araçla ilgili tüm bilgileri içeren resmi bir belge niteliğindedir. Mersin oto ekspertiz firmamız, sıfır ve 2. el araçlar hakkında en doğru ve güncel bilgileri tespit etmek için araçlarınızı tarafsız bir gözle ve son teknoloji ürünü cihazlarıyla incelemektedir. Mersin oto ekspertiz olarak yaptığımız ekspertiz işlemlerinde araçla ilgili aşağıdaki bilgiler ortaya çıkmaktadır:

 • Aracın önceden kaza geçirip geçirmediği
 • Araçta hasar varsa nasıl tamir edildiği
 • Araçta mevcut bir arıza veya hata olup olmadığı
 • Aracın kaportasında veya boyasında yenilenen bir alan olup olmadığı
 • Aracın performansı
 • Aracın yakıt bilgisi
 • Aracın elektronik aksamlarının durumu
 • Aracın mekanik aksamlarının durumu

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto ekspertiz raporu, ikinci el araçların satış öncesinde uzman ekspertiz firmaları tarafından incelenmesi sonucunda oluşturulan rapordur. Oto ekspertiz raporu 2. el araçların çeşitli testlere tabi tutularak incelenmesini ve test sonuçlarının yazılı belge haline getirilmesidir. Oto ekspertiz raporu, araçlar hakkındaki detaylı bilgileri içerir. Aracın önceki hasar durumları, kaporta ve boyasında yapılan değişiklikleri, kilometre bilgisini ortaya çıkaran bu rapor noter onaylı olmak zorundadır. Aynı zamanda bu rapor yalnızca TSE belgesi olan oto ekspertiz firmaları tarafından verilebilen bir rapordur. Eğer oto ekspertiz raporu aldığınız firma TSE belgeli değilse, buradan aldığınız rapor da resmi olarak geçersiz sayılmaktadır. Oto ekspertiz raporunuzun geçerli olabilmesi için Mersin oto ekspertiz gibi TSE belgeli firmalara başvurmanız gerekmektedir.

Oto Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?

Oto ekspertiz raporu, 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki araçların satışında alınması zorunlu olan bir rapordur. 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki aracını satmak isteyen her kişi veya kurum, oto ekspertiz raporu almak için TSE belgeli bir oto ekspertiz firmasına başvurmak zorundadır. Oto ekspertiz raporunun ücretini aracını satmak isteyen kişiler ödemek zorundadır. Ancak aracı almak isteyen kişinin raporun alınmasına engel olduğu durumlarda oto ekspertiz raporunu alıcı kişi öder. Oto ekspertiz raporu sadece oto ekspertiz işletme şartlarını yerine getiren, Mersin oto ekspertiz gibi TSE belgeli olan firmalar tarafından verilmektedir. Bu firmalar 2. el araçlara verdikleri her raporu 5 yıl süre boyunca saklamak zorundadır.

Oto Ekspertiz Raporu Almak için Ne Yapılmalıdır?

Oto ekspertiz raporu için öncelikle Mersin oto ekspertiz gibi TSE belgeli ve uzman bir ekspertiz firmasına başvurmanız ve oto ekspertiz raporu almak istediğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Başvurduğunuz oto ekspertiz firması size en uygun bir tarihe randevu verecek, aracınızla birlikte randevu tarihinde firmanın adresinde hazır bulunmanızı isteyecektir. Oto ekspertiz raporunda, uzman oto ekspertiz tarafından 2. el araca uygulanacak olan test sonuçları yer alacaktır. Aynı zamanda araçla ilgili geçmiş ve güncel tüm teknik bilgilere de oto ekspertiz raporunda yer verilecektir. Oto ekspertiz raporu alabilmeniz için öncelikle başvurduğunuz ekspertiz firması aracınıza genel sigorta yapacaktır. Bu sigorta, devlet tarafından ekspertiz firmalarına şart koşulan bir işlemdir. Daha sonra aracınıza çeşitli muayene işlemleri ve testler uygulanacaktır. Oto ekspertiz raporu almak için uzman bir ekspertiz firmasına başvurduğunuzda aracınıza uygulanacak ilk işlem, boya ve kaportanın kontrol edilmesi olacaktır. Daha sonra dinamometre testi, yanal kayma testi, fren testi, motor testleri gibi testler uygulanarak test sonuçlarınız uzman eksperler tarafından yorumlanıp değerlendirilecektir. Elde edilen sonuçlar ise oto ekspertiz raporuna işlenecektir.

 

 • Aracın sahibi, üretim yeri, üretim tarihi vb. bilgiler
 • Aracın OBD bağlantısı ile aracın elektronik ve bilgisayar sisteminde tespit edilen arızalar
 • Boya, kaporta yenilenmesi
 • Frenlerin ve fren aksamlarının inceleme bilgisi
 • Motor performansı
 • Süspansiyon aksamının test sonuçları
 • Yanal kayma testi sonuçları
 • Alt kontrol testi sonuçları

Araç Ekspertiz Raporu Nasıl Sorgulanır?

Mersin oto ekspertiz firmamızdan aldığınız oto ekspertiz raporunuzu e-devlet web sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. E-devlet web sitesi üzerinden yapılan araç ekspertiz raporu sorgulama bölümünden ücretsiz olarak raporunuzu görüntüleyebilir, yazıcıdan raporunuzun çıktısını alabilirsiniz Aracınız oto ekspertiz raporunu sorgulamak için öncelikle e-devlet web sitesine şifreniz ve kimlik numaranızla giriş yapmalısınız. E-devlet web sitesine giriş yaptıktan sonra, ‘Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ bölümü üzerinden, trafik poliçe ve hasar bilgileri sorgulama sayfasını açmalısınız. Bu sayfada plaka numaranızı girdikten sonra açılacak sayfadan aracınızın ekspertiz raporuna ulaşabilirsiniz. Hasar bilgileri bölümünden ise aracınızın tüm hasar bilgilerini görüntüleyebilirsiniz. Oto ekspertiz raporunuzu mobil cep telefonunuzun servis numaralarını kullanarak da sorgulayabilirsiniz. Servis numaraları her mobil telefon servisine göre farklılık göstermektedir. Oto ekspertiz raporunuzu mobil telefonunuzun servis numarasından sorgulamak için, oto ekspertiz servisine ‘araç ekspertiz raporu’ yazarak mesaj atabilirsiniz. Raporunuz telefonunuza kısa mesaj servisiyle iletilecektir. Servis numaranızı ise, mobil telefon hattınızın resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir?

•    Boya ve Kaporta Testi

•    Yanal Kayma Testi

•    Araç Altı Kontrol Testi

•    Fren Testi

•    Diagnostik Test (OBD Beyin Testi)

•    Süspansiyon Testi

•    Motor performans testi

•    Dyno Testi

•    Lastik Derinlik Testi

Mersin oto ekspertiz firmamızda ikinci el araçlarınızın incelenmesi için oto ekspertiz yönetmeliğinde belirtilen testler uygulanmaktadır. Firmamızda uygulanan başlıca ekspertiz testleri; boya ve kaporta testi, dinamometre testi, motor testleri, yanal kayma testi, fren testi, süspansiyon testi, diagnostik test gibi oto ekspertiz raporu almak için zorunlu olan oto ekspertiz testleridir.

Boya ve Kaporta Testi

Boya ve kaporta testi, oto ekspertiz raporu almak için uygulanan testler arasında en önemli testlerden biridir. Mersin oto ekspertiz firmamızda boya ve kaporta testi, hassas mikron ölçüm cihazı ile uygulanmaktadır. Boya ve kaporta testinde aracınıza uygulanan tüm boya ve yenilenme işlemleri tespit edilmekte, aracınızın daha önce hasar alıp almadığı tespit edilmektedir. Mersin oto ekspertiz firmamızda boya ve kaporta testi özel cihazlar kullanılarak titizlikle yapılmaktadır. Boya ve kaporta testimiz mikron ölçüm cihazımız ile uygulanmakta ve aracınızın kaporta ve boyası ayrıntılı olarak kontrol edilmekte, aracınızda herhangi bir alanda boyama ve yenilenme işlemi varsa kolayca tespit edilmektedir.

Yanal Kayma Testi

Mersin oto ekspertiz firmamızda yanal kayma testi aracınızın 1 km’lik sürüş boyunca sağa veya sola kayma hataları belirlenmektedir. Yanal kayma testinde aracınız lift üzerine alınarak uzman oto ekspertizlerimiz tarafından uygulanmaktadır. Yanal kayma testi ile rot balans dengesi de ölçülmekte, aracınızın rot balans ayarında bir sapma varsa tespit edilip raporunuza işlenmektedir.

Araç Altı Kontrol Testi

Mersin oto ekspertiz firmamızda aracınız lift üzerine alınarak yukarıya kaldırılır ve aracınız alt aksamları detaylı olarak incelenir. Uzmanlarımız tespit ettiği tüm bilgileri oto ekspertiz raporunuza titizlikle işlenir.

Fren Testi

Fren testi, oto ekspertiz raporu için uygulanan en önemli testlerden biridir. Mersin oto ekspertiz firmamızda fren testi aşama aşama uygulanan, kapsamlı ve detaylı bir testtir. Fren testinde fren diski, kaloper, fren aksamları detaylı bir şekilde bilgisayar sistemli makinelerimiz ile incelenir. Yaptığımız incelemeler sonucunda elde ettiğimiz tüm bilgiler, oto ekspertiz raporunuza titizlikle kaydedilir.

Mersin Oto Ekspertiz

Mersin Oto Ekspertiz

Diagnostik Test (OBD Beyin Testi)

Diagnostik test, oto ekspertiz raporu için uygulanan testlerin en önemlilerinden biridir. OBD beyin testi olarak bilinen bu testte aracınızın bilgisayar sistemi ve elektronik yapısı detaylı olarak incelenmektedir. Mersin oto ekspertiz firmamızda OBD beyin testi uygulamak için aracınız bilgisayarlı test cihazımıza bağlanır ve aracınızın bilgisayar sistemine giriş yapılır. OBD adı verilen aracınızın temel bilgisayar sistemi, cihazımızla taranarak tüm hata ve arızalar saptanır. Tespit ettiğimiz tüm bilgiler ayrıntılı olarak oto ekspertiz raporunuza işlenir. Mersin oto ekspertiz firmamızda diagnostik test ile aracınızın elektronik sistemleri de incelenir. Aracınızdaki tüm elektronik aksamlar ve aracınızda daha önce meydana gelmiş ve kaydedilmiş arızalar da bu test ile belirlenmektedir. Mersin oto ekspertiz firmamızın uyguladığı diagnostik testinde aşağıdaki işlemler uygulanmaktadır.

 • Motor elektroniğinin kontrol edilmesi
 • ABS/Traksiyon Kontrol/ESP’de parametrelerin kontrol edilmesi
 • Klima Sisteminin Kontrol Edilmesi
 • Hidrolik, elektrikli direksiyonun kontrol edilmesi
 • Aracın bilgisayarının kontrolü
 • Alarm sisteminin kontrol edilmesi
 • Far Ayarlarının kontrol edilmesi
 • Elektronik el freninin kontrol edilmesi
 • Dış Aydınlatmaların kontrol edilmesi
 • Akünün kontrol edilmesi
 • Dizel yakıt yönetiminin kontrol edilmesi

Süspansiyon Testi (Amortisör Testi)

Mersin oto ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporunuz için uyguladığımız süspansiyon testinde aracınızın yol tutuşu ve yol tutuş performansı incelenmektedir. Araçlardaki sarsılmaları kontrol eden süspansiyon testinde amortisörler, yaylar, tekerleklerin çekiş gücü gibi tüm detaylar değerlendirilmekte ve elde ettiğimiz sonuçlar oto ekspertiz raporunuza kaydedilmektedir.

Motor Performans Testi

Mersin oto ekspertiz firmamızda motor performans testi, bilgisayar sistemli cihazlarımız ile uygulanmaktadır. Aracınızın motorunun performansını etkileyen tüm mekanik aksamlar, cihazımızla uzman ekspertizlerimiz tarafından incelenmektedir. Uzmanlarımız tespit ettikleri bilgileri raporunuzda tüm ayrıntılarıyla belirtmektedir.

Dinamometre Testi (Dyno Testi)

Mersin oto ekspertiz firmamızda dinamometre testi, bilgisayarlı test cihazımızla uygulanmaktadır. Dinamometre testi ile aracınızın hızlanma performansı ve tork gücü ölçülmekte, ölçüm sonuçlarınız raporunuza işlenmektedir.

Lastik Derinlik Testi

Mersin oto ekspertiz firmamızda lastik derinlik testinde, lastiklerinizin yol tutuş performansı incelenir. Lastiklerinizin dişleri, desenleri ve yol tutuşları ayrıntılı olarak test edilir ve raporlanır.

Oto Ekspertiz Fiyatları Nedir?

Mersin oto ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporunuz için uyguladığımız testler ve yaklaşık fiyatlarımız aşağıda listelenmiştir.

Fren testi, fren kontrolleri testi                                                                                               200 TL

Süspansiyon testi, amortisör testi                                                                          200 TL

Genel mekanik aksamlar testi                                                                                  300 TL

Aydınlatma (farların) testi                                                                                          100 TL

Kilit, cam, ayna ve ayna motorlarının testi                                                          100 TL

Emniyet kemerlerinin test edilmesi                                                                       40 TL

Kaporta kontrolü ve hasar testleri                                                                          600 TL

Lastiklerin test edilmesi                                                                                              40 TL

Otomobil lift üzerinde alt kontrol ve ön takım boşluk testleri                     200 TL

Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam testleri                                                 200 TL

İç Kontrol Testleri                                                                                                          200 TL

Elektronik Testler ( diagnostik makinası ve bilgisayarlı makinelerle)        200 TL

Dyno computest Motor Performans Testleri                                                    300 TL

Kapsamlı Full Ekspertiz Fiyatları                                                                               1000 TL

Mersin Oto Ekspertiz

Mersin Oto Ekspertiz

Uzaktan Oto Ekspertiz Nedir? Uzaktan Ekspertiz Raporu Alabilir miyim?

Mersin oto ekspertiz firmamızdan dilerseniz uzaktan ekspertiz işlemlerinizi yaptırarak, oto ekspertiz raporunuzu kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için bizi arayarak satın almak istediğiniz 2. el aracın satıcısının iletişim bilgilerini bizimle paylaşmanız yeterli olacaktır. Uzaktan oto ekspertiz, satın almak istediğiniz 2. el araçlarda uygulanan bir oto ekspertiz hizmetidir. Uzaktan oto ekspertiz hizmetimiz ile satın almak istediğiniz araç hangi şehirde olursa olsun, sizin gitmenize gerek kalmadan oto ekspertiz raporu almanızı sağlıyoruz.

Yaşadığınız şehrin dışında 2. el araç almak istediğinizde Mersin ekspertiz firmamızı arayarak uzaktan oto ekspertiz hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Firmamıza satın almak istediğiniz aracın bilgilerini bildirdiğiniz zaman, aracın satıcısı ile iletişim kuruyoruz ve aracınızın bulunduğu yerde oto ekspertiz işlemlerini yapıyor, aracınıza oto ekspertiz raporunuz için gerekli tüm testleri uyguluyoruz. Aracınızın test sonuçlarını ise whatsapp üzerinden sizinle de anında paylaşıyoruz. Mersin oto ekspertiz firması olarak uzaktan oto ekspertiz raporunuzu hemen almanızı sağlıyoruz. Oto ekspertiz raporunuzu uzaktan almak için bizimle hemen irtibata geçiniz.

Mersin Oto Ekspertiz’de İşlemler Garantili mi?

Mersin Oto Ekspertiz firmamızda yaptırdığınız tüm oto ekspertiz işlemleri TSE belgeli ve garantilidir. İkinci el araç satışlarınız için yaptıracağınız oto ekspertiz raporu işlemleri, noter onaylı işlemlerdir. Bu yüzden firmamızdan alacağınız oto ekspertiz raporları garantilidir ve aynı zamanda resmi belge yerine geçmektedir. Mersin oto ekspertiz firmamızda 2. el araçlarınız sertifikalı ve uzman ekspertizlerimiz tarafından incelenmektedir.

Uzman ekspertizlerimizin elde ettiği tüm bilgiler tarafsız bir şekilde ve titizlikle rapor haline getirilmektedir. Mersin oto ekspertiz firmamızda son teknoloji cihazlarımızla uyguladığımız testlerin sonuçları  5 yıl boyunca saklanarak kayıt altına alınmaktadır. Bizim firmamızdan teslim aldığınız oto ekspertiz raporu,  yasal belge niteliği taşımaktadır. Mersin oto ekspertiz olarak tecrübeli uzman kadromuz ve bilgisayar sistemli ölçüm cihazlarımızla Türkiye’nin tüm noktalarında oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz.

Değerlendirme Notu