Tokat Oto Ekspertiz

Tokat şehrinde ikinci el araba almak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken Tokat Oto ekspertiz seçiminde birçok kriteri göz önünde bulundurarak firmayı seçmeniz gerekir. Bu oto ekspertiz işleme almak istediğiniz aracın sağlığı hakkında bilgi verecektir.  Aracın geçmişte aldığı darbeler, kaporta hasarları, aracı boyama, aracın aksanlarında bulunan bir deforme oto ekspertiz işlemi sayesinde meydana çıkar. Bu ekspertiz işleminin ardından beklenenden daha fazla kusur meydana çıkarsa aracı almaktan vazgeçebilirsiniz. Ya da satıcı ile görüşüp daha düşük fiyattan arabayı satın alabilirsiniz. Arabayı satın alırken belli başlı detaylara dikkat etmelisiniz. Bu detaylar size ucuz fiyatlı oto ekspertiz alıp en verimli şekilde oto ekspertiz hizmetinden yararlanmanızı sağlar.

Oto ekspertiz firmaları müşterilerine birçok hizmetten faydalanmaları amacıyla çeşitli paketler sunar. Bu paketler içerisinde aracınıza uygulanacak olan testler bulunur. Buket Erçetin bulunan test sayısı paketin fiyatını belirler. Bu paketlerin belli bir standart kalıbı yoktur. Oto ekspertiz firması kendi kendine bu paketlerin içeriğini belirler. Aynı şekilde bu paketlerin fiyatını da yine oto ekspertiz firması belirler. Yani aynı içerikteki paketleri farklı firmalarda daha uyguna bulabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Tavsiyeleri

 • Oto ekspertiz seçim yaparken ilk yapmanız gereken farklı oto ekspertiz firmaları ile kıyaslama yapmanızdır. Bu sayede sizlerde daha farklı paketleri görebilirsiniz. Ayrıca bu paketler arasında en uygun fiyatlı olanı görebilme şansı elde edersiniz.
 • Oto ekspertiz firması seçerken seçeceğimiz firmanın kurumsal oto ekspertiz firması olmasına dikkat etmelisiniz. Kurumsal Oto ekspertiz firmasının birçok avantajları vardır. Sizler de kurumsal oto ekspertiz firması seçerek bu avantajlardan faydalanabilirsiniz avantajlar hakkında bilgi almak için diğer alt maddeleri okuyabilirsiniz.
 • Oto ekspertiz firması seçiminde bir dikkat etmemiz gereken husus firmada sigorta ya da garanti hizmetin bulunmasıdır. Sizlerde bu hizmetlerin bulunduğu firmalardan oto ekspertiz hizmet alırsanız daha kaliteli deneyimler yaşayabilirsiniz.
 • Oto ekspertiz firması seçtikten sonra sadece oto ekspertiz paketi değil paketin içeriğinde sigorta yoksa sigorta paketi de almanızı tavsiye ederiz. İlerleyen dönemlerde sorun yaşamamanız için bu çok önemlidir.
 • Oto ekspertiz işlemine ödemeyi yapacak olan sizseniz bütçenize uygun olan ekspertiz paketini almanızı tavsiye ederiz. Her ne kadar yüksek fiyatlı oto ekspertiz paketleri daha detaylı bilgiler verse de temel paketlerdeki bilgiler bizi şaşırtmayacaktır.
 • Oto ekspertiz firmalarını kıyaslarken kurumsal oto ekspertiz firması seçerseniz internet sitesi üzerinden erişebileceğiniz bilgilerle daha kolay kıyaslayabilirsiniz.
 • Internet sitesi üzerinden kıyaslama yapıyorsanız iletişim bilgileri ile oto ekspertiz firmasına ulaşarak fiyat listesinin güncel olup olmadığını teyit etmelisiniz. Oto ekspertiz bayisine gidip farklı fiyatlara karşılaşmak istemezsiniz.
 • Kafanıza takılan sorular var ise internet sitesi üzerinden iletişim bilgilerini kullanarak oto ekspertiz firması ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere ellerinden gelen tüm desteği vereceklerdir.
 • Eğer ki araba satıcısı siz iseniz oto ekspertiz ücretini arabayı satın alan kişinin ödemesi gerektiğini unutmayınız.
 • Eğer ki satın alacağınız araba kaliteli, yüksek fiyatlı bir araba ise oto ekspertiz fiyatından kaçınmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü alacağınız araba daha güncel bir araba olduğundan daha fazla donanıma sahip olabilir. Bu da yapılması gereken test miktarını arttıracaktır.
 • Eğer ki zaten satın almak istediğiniz paketin içeriğinde sigorta hizmeti var ise muhtemelen kısa süreli olacaktır. Sizler de ek ödeme yaparak sigorta süresini uzatabilirsiniz. Tabii ki isteğinize göre şekillenecektir bu.
 • Farklı şehirden ikamet edip Tokat Oto ekspertiz arayan kişiler kurumsal oto ekspertiz firması aracılığıyla kendi şehrinde tanıdığı oto ekspertiz firmalarına Tokat şehrinde de ulaşabilir. Çünkü kurumsal oto ekspertiz firmalarının birden fazla bayisi olabilir.
 • Tokat Oto Ekspertiz

  Tokat Oto Ekspertiz

  firmalarının Google Maps üzerine kayıtları olacaktır. Sizlerde bu kayıtların alt kısmında önceki müşterilerinin bıraktıkları yorumlardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede farklı deneyimleri yaşayan kişilerin yorumlarını görebileceksiniz.

 • Oto ekspertiz paketini alırken sizlere garanti ve sigorta hizmeti sunarlarsa bu hizmetlerin koşullarını öğrenmekte fayda vardır. Çünkü herhangi bir problem yaşadığınızda sizin sorununuz koşulları ihlal edebilir. Bu durumda da garanti ve sigorta hizmetinden faydalanamayabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçmek için sigorta ve garanti koşullarını öğrenmekte fayda vardır.
 • Aracınızı oto ekspertiz firmasına götürmeden önce oto ekspertizin nasıl yapıldığı ve oto ekspertiz yapılırken hangi araçların kullanıldığını öğrenirseniz olası bir problemde bu konularda daha yetkin olarak problemleri lehinize çevirebilirsiniz.
 • En önemli tavsiye ise aracı satın alacağınız kişiyi aşırı güvenip oto ekspertiz masraflarından kaçınarak bu işlemler olmadan araba satın almamalısınız. Çünkü en güvendiğiniz kişi bile sizi dolandırabilir. Dolandırmak kelimesini yumuşatmak gerekirse aracı satan kişinin bile bilmediği problemler olabilir.
 • Sigorta paketi alırken içeriğindeki yol limitini de gözden geçirmelisiniz. Çünkü bu yol limitleri ile sigorta süresi dolmadan sigorta bitebilir.
 • Sigorta hizmet alan kişiler ekspertiz firmasının iletişim numarasını telefona kaydetmesi tavsiye edilir. Çünkü internetin çekmediği bir yerde yolda kalırsanız arayarak yardım istemekte zorlanabilirsiniz.
 • Aracın trafiğe çıkış yasağı olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir. Çünkü trafiğe çıkamayacak araç ölü bir araçtır. Sizden yüksek maliyetli ödeme almasına sebep olabilir.
 • Aracın vergi borcu var ise bunlar ödenmeli öyle satın alınmalıdır. Yoksa vergi borcu sizin üzerinize kalabilir.
Tokat Experix Oto Ekspertiz 2

Tokat Oto Ekspertiz

Tokat Oto Ekspertiz İşlemi Zorunlu Mudur?

Tokat Oto ekspertiz arayan kişilerin aklındaki bir soru ise acaba oto ekspertiz işlemi zorunlu mudur, sorusudur. Bu soruya cevap vermek gerekirse Aslında zorunlu değildir ancak yapılmadığı takdirde sorunla karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Satıcı kişinin size verdiği bilgiler doğru olmayabilir. Her ne kadar güvendiğiniz biri olsa bile dolandırıcı çıkabilir. Asıl niyeti kötü olmasa bile sizlere verdiği bilgiler hakkında yeterli bilgi sahibi olmayabilir. Bu gibi durumlardan sakınmak için tek yapmanız gereken oto ekspertiz hizmetinden faydalanmaktır. Oto ekspertiz hizmeti ile sizlerde satın alacağınız aracın tüm geçmişine ulaşabilirsiniz. Oto ekspertiz hizmetinin maliyetini kurtarayım derken daha yüklü miktarlarda masraf çıkartabilirsiniz. Bu nedenle oto ekspertiz hizmetinden faydalanmanız tavsiye edilir.

Tokat Oto Ekspertiz Fiyatları

Tokat Oto ekspertiz arayan kişiler alacakları oto ekspertiz hizmetinin fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Oto ekspertiz şirketleri kendi istekleri doğrultusunda oto ekspertiz paketleri oluşturduğundan bunlara da kendi fiyatlarını koyarlar. Bu nedenle sabit bir fiyat göremeyiz. Firmadan firmaya farklı içeriklere farklı ödemeler talep edilir. Bu fiyatlar belli bir aralıkta olsa da net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Bu ekspertiz paketlerin içerisinde bulunan test miktarı arttıkça oto ekspertiz paketinin fiyatı artacaktır. En ucuz paket içerisinde 5-6 adet test bulunabilir. Bu test miktarları katlanarak artacaktır. 5-6 testin bulunduğu en düşük fiyatlı ekspertiz paketin ortalama fiyatı 350-400 TL arasında değişecektir. Ortalama bir ekspertiz firmasında bu fiyat bin TL’ye kadar varacaktır. Tabii ki bu fiyatın maksimum olmazsa beklenmez farklı oto ekspertiz firmaları bu fiyatın kat kat üstünde fiyatlar sunabilirler. Bu firmalar sizlere daha fazla memnuniyet karşılığında yüksek fiyat talep ederler. Ayrıca yüksek fiyatı paketinin içerisine sigorta hizmeti de bulunma olasılığı yüksektir. Eğer ki sigorta hizmeti bulunmayan bir paket alırsanız ek olarak sigorta paketi almanız tavsiye edilir. Sigorta paketlerinin fiyatları ise sigorta hizmetinin süresine göre belirlenir. Ortalama en düşük paket 1 aylık olup bu pakette 1000 kilometrelik bir sınır vardır. Bu sınır 1 ay dolmadan yol olarak alınırsa daha erken sürede sigorta biter. Bu paket ortalama olarak 75-100 TL arasında olacaktır. Bu süre bir ay ile kalmayıp bir senelik olan paketlere doğru uzayabilir. Bu paketlerin de fiyatları elbette daha yüksek olacaktır. Sizlerde kendinize en uygun sigorta paketini belirleyerek bu ağıt avantajlardan faydalanabilirsiniz.

Oto Ekspertiz İşlemi Nasıl Yapılır?

Tokat oto ekspertiz arayan kişiler Erzin’de oto ekspertize götürmeden önce bu işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Çünkü olası bir sorunda neyin ne olduğunu bilmek sizleri daha avantajlı çıkartacaktır. Ancak bilmek gibi bir zorunluluğunuz olmadığını bilmeniz gerekir.

Oto ekspertiz firmalarının paketleri kendinin belirlediğinden standart olarak belli başlı hizmetler olmadığını söylemiştik. Ancak hemen hemen her pakette bulunan bazı işlemler vardır. Bu işlemleri bilmek sizin faydanıza olacaktır.

Tokat Experix Oto Ekspertiz 1

Tokat Araç Oto Ekspertiz

Öncelikle araç boya ve kaporta testler yapılır. Bu testlerin sonucunda aracında kaportasında bir hasar olup olmadığını veya satın alacağınız araçta daha önceden boyama yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlanır. Bu testlerin doğru sonuç vermesi için aracınızın temiz olarak oto ekspertiz firmasına gelmesi gereklidir. Boya ve kaporta testlerinin ardından aracın alt kısmındaki mekanikler incelenir. Aracın motorunda, şanzımanında herhangi bir deforme olup olmadığı testler sayesinde tespit edilir.

Bu testin ardından aracın iç ve dış kısmı detaylı bir şekilde incelenir. İç kısmında önceki kullanıcının ne kadar temiz kullanıp kullanmadığı öğrenilir. Bu incelemelerin ardından Maraş’taki trenlerin küçük kontrolü yapılır. Bu frenlerin eş güçte çalışması gerekir. Fren sıkma cihazları tarafından yapılan bu testlerde sıfır hata payını yakın bir sonuç elde edilir. Ayrıca el freni testleri de yapılır. Aracın kendi ağırlığına göre durdurma gücü hesaplanır. Bu testin ardından anlatacağımız en son testte gelelim. Bu testin adı dyno testidir. Bu test ile aracınızın tüm sınırları zorlanır. Herhangi bir güç kaybı var ise bu test ile ortaya çıkacaktır. Bu testin sonucu oto ekspertiz raporunun en önemli parçalarındandır.

Bu testler hemen hemen her pakette bulunabileceği için anlattık. Elbette Oto ekspertiz hizmeti aldığınız firma sizlere daha farklı testler sunacaktır. Ayrıca fiziksel testlerden sonra vergi borcu sorgulama, trafiğe çıkış yasağı olup olmadığını sorgulama, HGS geçişleri gibi çeşitli sorgulamalar da yapılır. Tüm bu test ve sorgulamaların ardından bir rapor hazırlanır ve sizlere sunulur. Beklenmedik bir kusur çıkması durumunda araç sahibi ile görüşülür ya fiyattan düşülür ya da araç satın alma işlemleri iptal edilir. Bir problem çıkmaması durumunda ise notere gidip araç satış işlemleri gerçekleştirilir. Ayrıca tüm bu işlemlerin ardından kurumsal oto ekspertiz hizmeti aldıysanız, sigorta garanti gibi işlemler hakkında sorgulamada yapmayı unutmayın. Sigorta ve garanti kapsamını öğrenmeniz sizin İlerleyen dönemlerde problem yaşamamanız açısından önemlidir.

Oto ekspertiz işlemi genelde 1 iş günü içerisinde bitirilse de bu süre sizin alacağınız oto ekspertiz paketine göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca sizin aracınızın kalitesine göre de değişkenlik gösterebilir. Daha modern donanımlar daha detaylı incelemeler gerektirebilir.

Tokat Oto ekspertiz yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda sizlere oto ekspertiz tavsiyeleri oto ekspertiz fiyatları ve oto ekspertiz işlemlerini nasıl yapıldığını anlattık. İçeriğimizi beğendiyseniz diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Değerlendirme Notu