Tunceli Oto Ekspertiz

Tunceli Oto Ekspertiz, uzman personel kadrosu ve son teknoloji cihazlarıyla oto ekspertiz alanında güvenilir ve saygın bir firmadır. Tunceli oto ekspertiz, tarafsız ve dürüst ekspertiz raporlarıyla ve oto ekspertiz alanındaki tecrübeleriyle sizlere en iyi hizmeti sunmaktadır. Tunceli oto ekspertiz, sıfır ve ikinci el araç alış ve satış işlemlerinde Türkiye’nin her noktasında hizmetinizdedir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Dilimize Fransızca’dan geçmiş bir kelime olan ekspertiz kelimesi bir konu hakkında detaylı bilgi edinmiş kişi anlamına gelmektedir. Oto ekspertiz ise aracınızla ilgili hızlı ve doğru bir şekilde detaylı bilgiler edinmenizi sağlayan teknik işlemlerdir. Oto ekspertiz, uzman ekspertizler tarafından teknolojik cihazlarla yapılmaktadır. Ekspertiz uzmanları, oto ekspertiz yapmak için aracınızı bilgisayar sistemli cihazlara bağlayarak aracınızı en ufak ayrıntısına kadar incelerler ve edindikleri tüm bilgileri rapor haline getirirler. Bu rapora oto ekspertiz raporu adı verilir ve bu rapor noter onaylı bir belge olduğu için yasal ve resmi bir belge yerine geçmektedir. Oto ekspertiz, aracınızda adım adım yapılacak bir dizi teknik testten oluşmaktadır. Bu testlerde çeşitli bilgisayarlı makinalar ve teknik cihazlar kullanılır. Tunceli oto ekspertiz firmamız, oto ekspertiz işlemlerini TSE belgeli son teknolojik cihazlarıyla gerçekleştirmektedir.

Oto Ekspertiz Ne İşe Yarar?

Oto ekspertiz, sıfır veya ikinci el araçlar hakkında doğru ve detaylı bilgi edinmek için araçların son teknoloji ürünü cihazlarla incelenmesidir. Özellikle ikinci el araç satışlarında yaptırılan oto ekspertiz işlemleri, araç hakkında tüm bilgilerin ortaya çıkarılmasını sağlayan son derece önemli bir işlemdir. Geçmişte araçların yapısı daha basitti ve bir araç hakkında bilgi edinmek için oto servisleri tarafından inceleme yapmak yeterli olmaktaydı. Ancak günümüzde üretilen tüm araçlar bilgisayarlı araçlardır ve bu araçlar hakkında doğru bilgi sahibi olmak için bilgisayar sistemli makinalara ihtiyaç duyulmaktadır. Oto ekspertiz işlemleri, günümüzün bilgisayar sistemli motorlu araçları hakkında en doğru, tarafsız ve gerçek bilgiler edinmememizi sağlamaktadır. İkinci el cihazlar, sel altında kalmış, kaza yapmış veya ağır hasarlı araçlara kozmetik uygulanarak, boyanarak, kilometresiyle oynanarak ve çeşitli yöntemler kullanılarak yenilenmekte ve yüksek fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Birçok araba alıcısı bu tür arabalara yüksek fiyatlar ödemekte, gelecekte ise arabanın tamiratı için yüksek faturalar ödeyerek mağdur olmaktadır. Oto ekspertiz işlemleri ise alıcıları mağdur olmaktan kurtaran bir sistemdir. Oto ekspertizle araç hakkında tüm bilgilere ulaşmak mümkündür, böylece gelecekte üzülmemek için her araç alım ve satım işlemlerinde oto ekspertize başvurulması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Tunceli oto ekspertiz firmamızı ihtiyaç duyduğunuz tüm oto ekspertiz işlemleriniz için arayabilirsiniz.

Sıfır Araca Ekspertiz Yaptırılır mı?

Oto ekspertiz genellikle 2. el araçlara yaptırılsa da sıfır araçlara da ekspertiz yaptırılmaktadır. Bunun en büyük nedeni sıfır araç alırken araçla ilgili tüm bilgileri öğrenmek ve aracın gerçek değerini tespit etmektir. Sıfır araçta bir fabrikasyon hatası olup olmadığını öğrenmek için temel ekspertiz testleri uygulanarak araç test edilir ve sıfır araç olduğu kanıtlanarak belgelenir. Bazı durumlarda hediye verilen sıfır araçlar da alıcıya teslim etmeden ekspertiz yaptırılmakta ve aracın sıfır araç olduğu ekspertiz işlemleriyle belirlenmektedir. Bazı galeriler ufak tefek kusurları olan, çeşitli fabrikasyon hataları olan ya da araç teslim sürecinde yaşanan aksilikler sonucunda hasar alan araçları sıfır araç olarak satışa sunmaktadır. Bu tür araçlarda ilerleyen zaman içinde bazı sorunlar yaşanmakta, çeşitli arızalar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden her araç satın alınmadan önce sıfır veya ikinci el olduğuna bakılmaksızın incelenip araca ekspertiz yaptırılması gerekmektedir. Sıfır araçların ekspertiz işlemleri de ikinci el araçların ekspertiz işlemleri gibi temel ekspertiz testlerinden oluşmaktadır. Sıfır araçlar da ikinci el araçlar gibi boya ve kaporta testi, motor performans testi, fren testi, süspansiyon testi gibi başlıca testlerden geçirilirler. Ancak sıfır araçlara uygulanan en önemli test diagnostik test adı verilen aracın beyin testidir. Bu test ile aracın bilgisayar sisteminde bir fabrikasyon arızası olup olmadığı açığa çıkarılmaktadır. Sıfır araçlarda nadiren de olsa bilgisayar sisteminde bazı hatalar olabilmektedir. Bu hatalar ise sadece ekspertiz testleri ile anlaşılabilmektedir. Bu yüzden sıfır araçları satın almadan önce de, tıpkı ikinci el araçlarda olduğu gibi Tunceli oto ekspertiz firmamız gibi TSE belgeli uzman bir ekspertiz firmasına başvuru yaparak oto ekspertiz raporu alınmalıdır.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir? Oto Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Oto ekspertiz raporu, 2. el araçların satışından en az 3 gün önce alınması zorunlu olan resmi bir belgedir. İkinci el araçlarda 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki araçlar için bu raporun alınması yasal olarak zorunludur. Ancak 8 yaşından büyük ve 160 bin km’nin üzerindeki araçların satışında bu raporun alınması zorunlu değildir. Oto ekspertiz raporu, TSE belgeli oto ekspertiz firmalarından alınmaktadır. Oto ekspertiz raporu almak için Tunceli oto ekspertiz gibi kurumsal bir firmaya başvuru yaptığınızda aracınız çeşitli testlerden geçirilir ve elde edilen bilgiler rapor haline getirilir. Oto ekspertiz raporu 5 yıl boyunca geçerliliğini koruyan bir belgedir. Bu yüzden hem aracın satıcısı hem de oto ekspertiz firması tarafından bu rapor 5 yıl boyunca saklanmalıdır. Oto ekspertiz raporu bir araçla ilgili en güvenilir ve tarafsız bilgilerin yer aldığı resmi bir belgedir. Bir oto ekspertiz firmasından aldığınız oto ekspertiz raporunda mutlaka noter onayı yer almalıdır. Aksi takdirde raporunuz yasal olarak geçersiz sayılacaktır.

Oto Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?

Oto ekspertiz raporu 2019 yılında düzenlenen yönetmelikle birlikte 2. el araç satışlarında zorunlu hale getirilmiştir. Yönetmeliğe göre 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki tüm araçların satışlarından en az 3 gün önce oto ekspertiz raporu almak yasal olarak zorunludur. Raporsuz araçların satış işlemleri geçersiz hale gelmektedir. Ekspertiz raporu ücreti 2. el aracı satan kişi veya firma tarafından ödenmektedir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda düzenlediğimiz oto ekspertiz raporları, yönetmeliğin şartlarına uygun olarak uzman ekspertizlerimiz tarafından hazırlanmaktadır. Oto ekspertiz raporlarımız noter onaylıdır ve resmi belge niteliği taşımaktadır.

Oto Ekspertiz Raporu Ne Kadar Sürer?

Oto ekspertiz raporu almak için Tunceli oto ekspertiz gibi TSE belgeli bir oto ekspertiz firmasına başvurmanız gerekmektedir. Başvurduğunuz oto ekspertiz firmasında aracınız detaylı olarak incelenmeli ve bilgisayar sistemli cihazlarla uzman oto ekspertizler tarafından test edilmelidir. Oto ekspertiz test sonuçlarınız rapor haline getirilmeli ve oto ekspertiz raporu olarak size sunulmalıdır. Bir oto ekspertiz firmasından alacağınız oto ekspertiz raporu noter onaylı olmalıdır. Oto ekspertiz raporu alma süresi, firmanın yoğunluğuna ve uygulanan testlerin kapsamına göre değişmektedir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporu sürelerimiz 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Ancak bu süre, firmamızın yoğunluğuna ve testlerin içeriğine göre uzayabilmektedir.

Oto Ekspertiz Testleri Nedir?

Oto ekspertiz testleri, 2. el araçlarda oto ekspertiz raporu almak için uygulanan testlerdir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporu almanız için uyguladığımız testler şunlardır:

•    Boya ve Kaporta Testi

•    Yanal Kayma Testi

•    Fren Testi

  • Akü Testi

•    Süspansiyon Testi

•    Araç İç Kontrol Testleri

•    Aydınlatma Kontrol Testleri

•    Araç Altı Kontrol Testleri

•    Tekerlek ve Jant Kontrol Testleri

•    Motor Mekanik Testi

•    Diagnostik Test

•    Dyno Testi

Boya ve Kaporta Testi

Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız boya ve kaporta testinde, aracınızda sonradan yenilenmiş veya boyanmış bir alan olup olmadığı kontrol edilir. Oto ekspertiz testlerimiz arasında en önemli testlerden biri olan boya ve kaporta testi, Tunceli oto ekspertiz firmamızda aracınızın boyasının ve kaportasının mikron ölçüm cihazıyla ölçülmesiyle uygulanmaktadır. Boya ve kaporta testinde aracınızın ne zaman boyandığı, geçmişte hasar alıp almadığı gibi konular açığa çıkarılmakta, elde ettiğimiz test sonuçları oto ekspertiz raporunuza kaydedilmektedir.

Yanal Kayma Testi

Tunceli oto ekspertiz firmamızda yaptığımız yanal kayma testinde aracınızın 1 km’lik yol sürüşü boyunca sağa veya sola kayma potansiyeli ölçülmekte, aracınızın rot balans ayarı test edilmektedir. Yanal kayma testinde ayrıca aracınızın ön ve arka mil açılarındaki uygunluğu da ölçülmektedir. Yanal kayma testi, aracınızın yol tutuş performansını değerlendirdiğimiz en önemli testlerden biridir. Yanal kayma testinde elde ettiğimiz bilgiler, oto ekspertiz raporunuza işlenmektedir.

Fren Testi

Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız fren testi, aracınızın fren sisteminin detaylı olarak incelendiği kritik bir testtir. Fren testi can güvenliğiniz için en önemli testlerden biridir ve bu test, firmamızda titizlikle uygulanmaktadır. Fren testi çeşitli aşamalardan oluşan kapsamlı bir testtir ve bu aşamalarda birden fazla cihaz kullanılmaktadır.

Süspansiyon Testi (Amortisör Testi)

Tunceli oto ekspertiz firmamızda yaptığımız süspansiyon (amortisör) testinde, aracınızın amortisörlerinin gücü test edilmekte ve süspansiyonlarınızın denge kontrolleri yapılmaktadır. Firmamızda uyguladığımız süspansiyon testi ile aracınızın yol tutuşu ölçülmekte ve elde ettiğimiz bilgiler oto ekspertiz raporunuza işlenmektedir.

Araç İç Kontrol Testleri

Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız araç iç kontrol testleri, aracınızın iç aksesuarlarını, koltuklarını, tavan ve taban döşemelerini, ayna ve camları, silecekleri, klima sistemini kapsayan bir testtir. Araç içi kontrol testlerimizde aracınızın iç dekorasyon aksesuarları incelenip kontrol edilmektedir.

Aydınlatma Kontrol Testleri

Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız aydınlatma kontrol testleri, aracınızın iç lambalarını ve far sisteminizin test edilip kontrol edilmesini kapsayan bir testtir.

Araç Altı Kontrol Testleri

Tunceli oto ekspertiz firmamızda araç altı kontrol testleri, aracınızın lifte alınarak yukarı kaldırılmasıyla gerçekleştirilir. Araç altı kontrol testlerinde aracınızın alt kısmı ayrıntılı olarak incelenir. Elde ettiğimiz tüm bilgiler titizlikle oto ekspertiz raporunuza kaydedilir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız araç altı kontrol testlerimiz aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

•    Diferansiyel Kontrolü

•    Ses ve Yağ Kaçağı Kontrolü

•    Şanzıman Kontrolü

•    Şanzıman Vites Geçişlerinin Kontrolleri ve Ses Kontrolleri

•    Fren Sistemi ile Hidrolik Kaçak Kontrolü

•    Direksiyon Kontrolü

•    Süspansiyon Sistemi Kontrolü

•    Egzoz Sistemi Kontrolü

•    Motor Koruması Kontrolü ve Bakalitlerin Kontrolü

•    Şaft ve Takoz Kontrolü

•    Aks Kontrolü

Tekerlek ve Jant Kontrol Testleri

Tunceli oto ekspertiz firmamızda tekerlek ve jantların kontrol testleri, bilgisayar sistemli cihazlarımızla uygulanmaktadır. Tekerlek ve jant kontrol testlerinde, tekerleklerinizin derinliği, hızı, dişleri ve desenleri ayrıntılı olarak incelenir ve elde ettiğimiz tüm bilgiler oto ekspertiz raporunuza işlenir.

Motor Mekanik Testleri

Tunceli oto ekspertiz firmamızda motor mekanik testleri, aracınızın mekanik motor aksamlarının incelenip kontrol edilmesiyle uygulanır. Motor mekanik testlerimiz, aracınızın motor mekanik aksamlarını ölçen testlerdir. Bu testler çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Tunceli oto ekspertiz firmamızda motor mekanik testleri aşağıdaki test aşamalarından oluşmaktadır:

•    Motor Yağı Kontrolleri

•    Motor Soğutma Suyu Kontrolleri

•    Debriyaj Balata Kontrolleri

•    Marş ve Volan Kontrolleri

•    Motor Üfleme Kontrolleri

•    Motor Kayışların Kontrolleri

•    Enjektörlerin Kontrolü

•    Motor supaplarının ve İticilerin Kontrolü

•    Egzoz Kontrolleri

•    Lastik ve Jantların Kontrolleri

•    Motorun Mekanik Kontrolleri

Diagnostik (OBD) Testi

Tunceli oto ekspertiz firmamızda diagnostik (OBD) testi, beyin testi olarak da bilinen çok detaylı aşamaları olan bir testtir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız diagnostik test, bilgisayar sistemli cihazımıza bağlanarak uygulanır. Diagnostik testte aracınızın geçmiş arızalarına, kaza ve hasar kayıtlarına ulaşılmaktadır. Diagnostik test ile aracınızın sensörleri, aracınızın dijital ve elektronik sistemleri detaylı olarak incelenmektedir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız diagnostik test, aşağıdaki test aşamalarından oluşmaktadır:

•    ABS, ESP, ASR Güvenlik Sistemlerinin Kontrolü

•    Airbag (Hava Yastığı) Arıza Kontrolü

•    Basınç Düğmesi Devre Hatası Kontrolü

•    Bağlantı Soketi Kontrolü

•    Elektronik Aksamların Kontrolleri

•    ABS Fren Sistemi Arıza Kontrolleri

•    ABS Hidrolik Pompa Kontrolü

•    ABS Giriş Valf Sargısı Kontrolü

•    ABS Çıkış Valf Sargısı Kontrolü

•    Silecek Hatası Kontrolleri

•    Klima Kontrolü

•    Şanzıman Kontrolü

•    Merkezi Elektronik Sistemi Kontrolü

•    Direksiyon Elektroniği Kontrolü

•    Hata Kodları Okuma ve Silme

Dinamometre (Dyno) Testi

Tunceli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız dinamometre testinde aracınızın motor gücü ve performansı incelenmekte, elde ettiğimiz bilgiler oto ekspertiz raporunuza kaydedilmektedir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda dinamometre testi diferansiyel, aks, şanzıman gibi aracınızın motor aksamlarının test edilip incelenmesiyle uygulanmaktadır.

Oto Ekspertiz Paketleri Nelerdir?

Tunceli oto ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporu almak için ekonomik paketler bulunmaktadır. Bu paketler, 2. el araçlarınıza oto ekspertiz raporu alabilmeniz için uygulanması zorunlu olan testlerden oluşmaktadır. Ekonomik fiyatlarla hizmetinize sunduğumuz paketlerin içeriği motor testleri, tekerlek testleri, boya ve kaporta testi, süspansiyon testi, araç altı testleri gibi standart testlerden oluşmaktadır. Tunceli oto ekspertiz firmamızda bazı paketlerin içeriği daha geniştir. Bu paketlerde oto ekspertiz raporu almak için uygulanması gerekli testlerin yanı sıra aracınızın tam muayenesi için gerekli ek testler de bulunmaktadır. Tunceli oto ekspertiz firmamızda hizmetinize sunduğumuz tüm oto ekspertiz paketleri sigortalı ve noter onaylı paketlerdir. Firmamızın hizmetinize sunduğu oto ekspertiz paketlerinden satın alarak 2. el araçlarınız için zorunlu olan oto ekspertiz raporunuzu alabilirsiniz.

2021 Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Tunceli Oto Ekspertiz test ücretlerimiz, ekonomik paketlerle hizmetinize sunulmaktadır. Standart oto ekspertiz raporu paketlerimiz, 2. el araç satışları yönetmeliğinde belirtilen tüm testleri kapsamaktadır. Oto ekspertiz raporu paketlerimizin fiyatları, uyguladığımız testlerin niteliklerine göre çeşitli fiyatlarla hizmetinize sunulmaktadır. Ayrı ayrı satın almak istediğiniz oto ekspertiz testlerimizin yaklaşık fiyatları ise aşağıda listelenmiştir.

Fren testi, fren kontrolleri testi                                                                               200 TL

Süspansiyon testi, amortisör testi                                                                                         200 TL

Genel mekanik aksamlar testi                                                                                                 300 TL

Aydınlatma (farların) testi                                                                                         100 TL

Kilit, cam, ayna ve ayna motorlarının testi                                                                          100 TL

Emniyet kemerlerinin test edilmesi                                                                                      40 TL

Kaporta kontrolü ve hasar testleri                                                                          600 TL

Lastiklerin test edilmesi                                                                                              40 TL

Otomobil lift üzerinde alt kontrol ve ön takım boşluk testleri                                    200 TL

Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam testleri                                                                 200 TL

İç Kontrol Testleri                                                                                                          200 TL

Elektronik Testler (diagnostik makinası ve bilgisayarlı makinelerle)         200 TL

Dyno computest Motor Performans Testleri                                                                    300 TL

Kapsamlı Full Ekspertiz Fiyatları                                                                           1000 TL

Tunceli Oto Ekspertiz’de İşlemler Garantili mi?

Tunceli Oto Ekspertiz firmamızda yaptırdığınız tüm oto ekspertiz işlemleri TSE belgeli ve garantili işlemlerdir. İkinci el araç satışlarınız için uyguladığımız oto ekspertiz raporu testleri, noter onaylı testlerdir. Bu yüzden firmamızdan alacağınız tüm oto ekspertiz raporları garantilidir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda uygulanan testler sertifikalı ve uzman ekspertizlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Uzman oto ekspertizlerimizin elde ettiği tüm bilgiler ise tarafsız bir şekilde ve titizlikle oto ekspertiz raporunuza işlenmektedir. Tunceli oto ekspertiz firmamızda son teknoloji cihazlarımızla uyguladığımız testlerin sonuçları 5 yıl boyunca saklanarak kayıt altına alınmaktadır. Tunceli oto ekspertiz ailesi olarak tecrübeli uzman kadromuz ve bilgisayarlı ölçüm cihazlarımızla Türkiye’nin her noktasında oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda hizmetinizdeyiz.