1987’den günümüze kadar, airbagler, yani hava yastıkları, kazalarda 50 binden fazla insanın hayatını kurtardı. Çoğu insan hava yastıklarının bir işe yaramadığını düşünse de istatistik raporları bunun doğru olmadığını kanıtlıyor. Airbag açan araç alınır mı sorusunu yanıtlamadan önce bir araçta ön ve yan hava yastıklarının neden önemli olduğuna yakından bakmamız gerekiyor.

Airbag Açan Araç Alınır Mı?

Airbag Açan Araç Alınır Mı?

Airbag Açan Araç Alınır Mı?

Hava Yastığı Nedir?

Airbag açan araç alınır mı sorusunu yanıtlamaya geçmeden önce, öncelikle hava yastığı nedir, neden kullanılır, hava yastığı nasıl çalışır gibi temel soruları yanıtlamamız gerekmektedir. Hava yastığı, aracınızda gösterge panelinizin ön kısmına ve aracınızın yan kısımlarına yerleştirilen, paketlenmiş kumaşlardan oluşan bir güvenlik aracıdır. Paketlenmiş halde bulunan bu torbalar, aracınızda sıkıştırılmış halde bulunur. Bir kaza olduğunda bu hava yastıkları, hava ile dolar ve çarpışma anında araçtakilerin savrulmaması ve yaralanmaması için bir koruma sistemi sağlar. Hava yastıklarının açılmasına ise aracınızdaki çarpışma sensörleri karar verir.

Çarpışma Sensörleri Nedir?

Hava yastığı sisteminin en önemli parçası, çarpışma sensörleridir. Airbag araç alınır mı sorusunu yanıtlamaya geçmeden önce çarpışma sensörlerinin nasıl çalıştığını anlamalıyız. Bu küçük elektronik parçalar, aracınızdaki hareketleri, hızı, ağırlığı ölçen ve kullandığı ölçülerle kaza anında hava yastıklarınızın açılmasını sağlayan dijital bir mekanizmadır. Çarpışma sensörleri, koltuklarda oturan kişilerin ağırlığını, tekerlek hızını, fren basıncını ve darbeleri ölçerek can güvenliğinizi sağlayan, aracınızın en kritik öneme sahip parçalarıdır. Bu sensörler, aracınızdaki tüm verileri analiz ederek emniyet kemeri kilidi, otomatik kapı kilitleri, hava yastıklarının açılması gibi güvenlik elemanlarını kontrol edebilen bir mekanizmadır. Çarpışma sensörleri inflatöre sinyal gönderdiği anda hava yastıklarınız açılır.

İnflatör Nedir?

İnflatör, çarpışma sensörlerine bağlanmış bir mekanizmadır. İnflatör, çarpışma sensörlerinden sinyal aldığında, hava yastıklarını nitrojen gazı ile doldurarak yastıkları şişirir. Bu yüzden inflatöre şişiri de denir. Hava yastıkları tamamen dolduğunda üzerine yerleştiği panelleri kırar ve sizi korumak için arabadaki boşlukları doldurur. Hava yastığının şişmesi 25 ile 50 milisaniye gibi çok kısa sürelerde gerçekleşir.

Hava Yastığı Kaç Saniyede Açılır?

Hava yastığının açılma hızı, aracın hızına ve çarpma şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Araçların çoğunda hava yastığı saatte 160 ila 350 km hızda açılır. Hava yastıkları bu kadar yüksek hızda açıldıkları için sürücü ve yolculara ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden hava yastığı açıldığı anda uzmanlar hava yastığından en az 10 inçlik bir mesafede olmak gerektiğini tavsiye etmektedir. Bu nedenle, emniyet kemerini takmak hayati derecede önem taşımaktadır. Eğer ön tarafta çocuk oturacaksa, hava yastıklarınızı kapatmalısınız. Aksi takdirde çocuklarınız kaza sırasında yaralanabilir. Aslında güvenliği sağlamanın en iyi yolu, çocuklarınızı ve bebeklerinizi arka koltuklarda oturtmak ve emniyet kemerlerini bağlamaktır.

Hava Yastıkları Ne İşe Yarar?

Hava yastıkları, bir çarpışma sırasında can güvenliğinizi korur. Bu yüzden airbag açılan araç alınır mı sorusunun yanıtını vermeniz sizin can güvenliğiniz ile ilgilidir. Hava yastıkları bir araçta ne işe yarar sorusunun yanıtları için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

1999 model yılından bu yana tüm araçlarda ön hava yastıkları zorunludur.
Yan hava yastıkları zorunlu değildir, ancak üst düzey bir koruma sağlamak için neredeyse tüm araçlarda yan hava yastıkları da standart olarak bulunur.
Ön ve yan hava yastıkları hayat kurtarır.
Ön hava yastıkları önden çarpışmalarda sürücü ölümlerini yüzde 29 oranında azaltır.
Ön hava yastıkları, önde oturan yolcuların ölümlerini yüzde 32 oranında azaltır.
Yan hava yastıkları, sürücü tarafında meydana gelen çarpışmalarda, sürücü ölümlerini yüzde 37 oranında azaltır.

2. El Arabalarda Hava Yastığı Yoksa Ne Olur?

Airbag açan araç alınır mı sorusunu 2. el araba satın almak için soruyorsanız, bu sorunun yanıtını kendiniz vermelisiniz. 2. el araç satışında alıcı ve satıcılar arasında bir şeffaflık olmalıdır ve araçta hava yastığı yoksa satıcı bunu mutlaka size söylemelidir. Ancak çoğu satıcı bunu söylemez. Bu yüzden 2. el araç satın alırken mutlaka satıcıya hava yastıklarını sormalısınız. Satıcıların, alıcılara hava yastıklarının eksik olduğunu hukuki olarak söyleme zorunlulukları vardır. Eğer bir satıcıdan hava yastıkları eksik bir araç satın almak istiyorsanız, bu tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir karar olacaktır. Çünkü arabada airbag eksikse ve satıcı size bunu açıkça söylüyorsa, bu aracı almanız ileride size çok pahalıya mal olabilir. Bu yüzden hava yastıklarının eksik olmasından dolayı araçta meydana gelebilecek herhangi bir sorunda siz sorumlu olacaksınız.

Peki, eğer bir aracı hava yastıkları olmadığını bilerek satın alırsanız başınıza neler gelebilir?

Kazalarda güvenliğiniz minumuma düşer. Hava yastıklarınız olmadan aracınızda can güvenliğiniz yoktur.
Hava yastıklarınız yokken kaza yaparsanız, sigortanızdan herhangi bir ücret alamazsınız.
Gelecekte hidrolik direksiyonunuzda bir sorun yaşarsanız, servisiniz hava yastıkları maliyetiyle birlikte sizden 10 bin – 20 bin arası bir ücret talep edebilir.
Eğer satıcı size, almak istediğiniz araçta airbag olmadığını söylüyorsa, airbag açan araç alınır mı sorusunun cevabını merak ediyorsanız, satıcı hukuki olarak yükümlülüğünü yerine getirmiş demektir. Hava yastığı olmayan araçlar bugün araba piyasalarında çok uygun fiyatlara satılan araçlardır. Ancak böyle bir aracı uygun bir fiyata alsanız bile, gelecekte size çok daha pahalıya mal olabilir. Alacağınız 2. el araçta airbag olsa bile bir kaza sonrasında değiştirilmiş olabilir ve yeni airbag yanlış monte edilmiş olabilir. Araçta güvenlik konusunu gerçekten önemsiyorsanız, aracın hava yastıklarının yeni olduklarından ve doğru monte edildiklerinden emin olmalısınız. Bu yüzden ikinci el araba satın almadan önce aracı mutlaka güvenilir bir tamirciye veya tarafsız bir ekspertiz uzmanına götürüp kontrol ettirmelisiniz.

Bir Araçta Hava Yastığı Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Airbag açan araç alınır mı sorusunu yanıtlamak için öncelikle bir araçta hava yastığı olup olmadığını tespit etmelisiniz. Bir araçta hava yastığı bir kaza sırasında açıldıysa, hava yastığının, modüllerin ve kapağın değiştirilmesini gerektirir. Bu ise oldukça maliyetli bir işlemdir. Ayrıca, hava yastığının açılmasıyla ilgili tüm elektronik parçaların da bazen değiştirilmeleri gerekebilmektedir. Bu yüzden satıcıların birçoğu araçta hava yastığının olmadığını söylemek istemez. Çünkü bunu söylerlerse aracın fiyatı düşer. Ayrıca bazı satıcılar araçta hava yastığının olmadığını örtbas etmek için araçta bazı düzenlemeler yapar. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar bir araçta hava yastığı olmadığını anlamanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden en önemlisi ise araçla ilgili araştırma yapmaktır.

Alacağınız Araç Hakkında Bilgi Toplayın

Airbag açan araç alınır mı sorusunu yanıtlayabilmek için almayı düşündüğünüz araç hakkında satıcıya detaylı sorular sorun. Özellikle aracın kazalarla ilgili geçmişi hakkında bilgi isteyin. Eğer bir kazada araç sadece yan taraflardan veya arkadan küçük bir hasar alırsa hava yastığı açılmamış olabilir. Ancak diğer tüm kaza olasılıklarında hava yastıkları muhtemelen açılmıştır. Alacağınız aracı araştırmanın en iyi yöntemi ise aracı tarafsız olan ve bu konularda uzman olan bir ekspertiz uzmanına kontrol ettirmektir. Güvenilir ve deneyimli bir ekspertiz uzmanı, sadece hava yastıklarının açılıp açılmadığını anlamakla kalmayacak, aynı zamanda size araçla ilgili bilmeniz gereken her şeyi söyleyecektir.

Hava Yastığı Kapağını Kontrol Edin

Airbag açan araç alınır mı sorusunu yanıtlamak ve böyle bir aracı satın almaya karar vermeden önce, almak istediğiniz aracın hava yastığı kapaklarını kontrol etmelisiniz. Bir hava yastığı açıldığı zaman kapaklardan çıkarak ikiye ayrılır. Kapakta herhangi bir iz veya aşınma varsa hava yastığı daha önce açılmış olabilir. Hava yastığı kapağının dikişlerini, yeniden boyanıp boyanmadığını kontrol edin. Kapak yeniden boyanmışsa aracın içindeki diğer malzemelerin yanında daha yeni görünecektir. Ayrıca hava yastıklarının daha önce açılıp açılmadığını anlamak için, hava yastığı kapağının üzerinde üreticinin amblemi ve güvenlik emniyet sistemi logosunun olup olmadığını da kontrol etmelisiniz.

Gösterge Panelini Kontrol Edin

Airbag açan araç alınır mı, hava yastıklarının açıldığını nasıl anlarım sorularına yanıt verebilmek için aracın gösterge panelini de kontrol etmelisiniz. Gösterge panelinde herhangi bir iz ya da yıpranma olup olmadığını incelemelisiniz. Hava yastığının açılmasının bir başka göstergesi de gösterge panelinin değiştirilmesidir. Hava yastığı açılmışsa hem sürücünün hem de yolcunun yan hava yastıkları açılmıştır. Yolcunun hava yastığı, ön panelin içinde olduğu için hava yastığı, ön paneli bölerek açılmıştır. Bunun için gösterge panelini de kontrol etmelisiniz.

Hava Yastığı Gösterge Işığını Kontrol Edin

Airbag açan araç alınır mı, hava yastıkları daha önce açılmış mı sorularına kesin bir yanıt verebilmek için hava yastığı gösterge ışığını da kontrol etmelisiniz. Hava yastığı gösterge ışığı, hava yastığı sistemi konusunda size oldukça iyi ipuçları verebilir. Hava yastığı gösterge ışığını kontrol etmek için, kontak anahtarını ilk konuma getirin ve bekleyin. Bu işlem, gösterge ışığını test etme işlemidir. Bu işlemi uyguladığınızda hava yastıkları da dâhil, tüm gösterge ışıklarının yandığını görüyor olmalısınız. Daha sonra aracın kontağını başlangıç konumuna getirin ve aracı çalıştırın. Bu kez hava yastığı gösterge ışığına dikkat edin. Hava yastığı ışığı anlık olarak yanıp sönüyorsa bu normaldir ve aracın hava yastıkları düzgün çalışıyor demektir. Ancak hava yastığı ışığı sönmüyorsa veya yanıp sönerse aracın hava yastığı sisteminde bir sorun var demektir.

Okuyunuz: En Az Arıza Yapan Arabalar

 

Hava Yastığı Ne Zaman Açılır?

Airbag açan araç alınır mı sorusunu yanıtlayabilmek için öncelikle hava yastığı ne zaman açılır sorusunu yanıtlamalıyız. Hava yastıklarının ne zaman açılacağını, aracınızdaki hassas sensörler belirlemektedir. Bu sensörler yaklaşık 50 milisaniye sürede buna karar verir ve ardından yaklaşık 100 milisaniyede hava yastıkları açılır. Tüm bu süre ise bir insan için, bir göz açıp kapama süresi kadar kısadır. Bir araçta hava yastıklarının açılıp açılmayacağı ise sensörlerin hız ve ağırlık hassasiyetlerine göre belirlenir. Bir araçta hava yastığının açılma ihtimali, “hava yastığı açılma eşiği” olarak tanımlanır. Hava yastığı açılma eşiği ise araçta yaşanacak bir çarpma esnasında, aracın hızına ve koltuklardaki ağırlığa göre belirlenir. Hava yastığı açılma eşiği, otomobil üreticileri için en büyük sorunlardan biridir. Teknolojik olarak yeni gelişmelerle birlikte hava yastığı açılma eşiği de daha yüksek seviyelere çıktı. Günümüzde tüm otomobil üreticileri, farklı hava yastığı açılma eşiği kullanmaktadır.

Hız ve Ağırlık

1999 yılında araçların güvenliği hakkında yapılan araştırmalar, yanlış zamanlarda açılan hava yastıklarının kazaları daha kötü hale getirdiğini ve yaralanmalara sebep olduğunu gösterdikten sonra, araçlardaki hava yastıklarındaki standartlar da değiştirildi. Günümüzde üretilen tüm araçlar, artık kazaların ihtimallerini milisaniyeler içinde yorumlayabilen sensörlerle donatılmıştır. Bir kaza durumunda da hava yastıklarının açılıp açılmayacağına bu sensörler karar vermektedir. Hava yastıkları bir kaza halinde, eğer yeterli basınç varsa açılır. Yani sensörlerdeki darbe eşiği bir kazada aşılırsa ve araç belli bir hızın üzerindeyse hava yastıkları açılır. Ancak hava yastığının açılmasını etkileyen tek faktör hız değildir. Günümüzde üretilen çoğu araçta, koltuklarda belirli bir ağırlık yoksa, hava yastıkları açılmaz. Araçta küçük çocuk veya bebek varsa, ağırlık sensörleri bebek ve çocukları korumak için devreye girer. Bu yüzden hava yastıklarından maksimum verim alabilmek için bebek ve çocuklar her zaman arka koltuklarda oturmalı ve emniyet kemerleri bağlanmış olmalıdır.

Arabamda Arızalı Hava Yastığı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aracınızda hava yastığı göstergesi varsa ve sürekli yanıyorsa, bu işaret hava yastıklarının arızalı olduğunu veya hava yastığı sisteminizde bir sorun olduğunu göstermektedir. Aracınız, hava yastığı sisteminde bir sorun olduğunu algıladığında hava yastığı uyarı ışığı sürekli yanar. Ancak araçta hava yastığı gösterge ışığı yoksa, araçta hava yastığı olup olmadığını anlamanın kesin bir yolu yoktur. Bunu ancak uzman bir tamirci veya ekspertiz söyleyebilir. Hava yastığı ışığınız yanıyorsa, aracınızı mutlaka bir uzaman kontrol ettirmelisiniz. Hava yastıklarınızdaki problem, çarpışma sensörlerinin arızalanmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu sensörler çok hassas mekanizmalardır ve yalnızca bir uzman tarafından onarılmalıdır.

Okuyunuz: Ekspertiz Airbag Testi

 

Airbag Açan Araç Alınır Mı?

Airbag Açan araç alınabilir de satılabilir de ancak; Airbagleri açmış arac eğer bilinerek ve söylenerek satılıp alınıyorsa ve piyasa değerinden gerçek manada ucuz ise alınabilirde satılabilirde, eger airbag arızalı, patlak veya tamirli bir aracın bu ayıbı saklanarak satıliyorsa kesinlikle profesyonel ve kurumsal bir elspertiz npktasında kontrol ettirmek çok önemlidir.

Airbag açan araç alınır mı sorusu burada size net bilgi saģlamaktadır. Airbagleri orjinal degiştirilmiş bir araçta herha gi bir sıkıntı olmaz ama yine de orjinal ile deģiştiģini belirten bir yazı alırsanız satıcı kişiden veya değiştiren servisten haklarınızı da korumuş ve sizde satarken problemlerle karşılaşmak zorunda kalmazsınız.