2. El “oto expertiz” işinde uzman olan  ustaların teknik cihazlar ve de  ekipmanlarla otomobilleri detaylı olacak şekilde  incelemeleri ve sonuç itibariyle de araç hakkında resmi görüş bildirmeleri  anlamına gelmektedir. Alanya Oto Ekspertiz işlemleri ilgili olarak araçların  geçmiş yıllarda  yaşamış oldukları  kazalar esnasında değişen parçalarının, mekanik akşamlarında meydana gelen  bozulmaların yerlerinden yakın tarihte masraf çıkarabilecek tüm hususlara kadar otomobillerin  incelenmesi aşamalarından oluşmaktadır. 

Alanya Oto Ekspertiz

Alanya Oto Ekspertiz işlemleri aşamalarında son bulunmasının ardından ise bu işlemlerin  yapılmasını talep eden  kişi/kişilere yazılı rapor ve bilgi sunumu olarak aktarımı gerçekleştirilmektedir. Alanya Oto Expertiz işlemleri yapılmadan önce, 2.el otomobil satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi durumlarında çok daha sıkıntılı sonuçlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.Alanya Oto Ekspertiz oldukça önemli bir işlemdir.

2. el otomobil pazarlarında da, “Memurdan az kullanılmış” veya  ” Bayandan yeni” gibi başlıklar gibi pek çok terimli  ilan ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu terimler altında iddia edilen, ana fikir; araçta  herhangi bir masrafın söz konusu olmadığıdır. Yani herhangi bir kazanın veya bu yönde bir kaydının bulunmadığı şeklindedir.

Alanya Oto Ekspertiz, tüm teknik bakımlarının aksatılmadan yapıldığı ifade edilen  ve de kazasız olduğu iddia  edilen araçların daha sonralarında ortaya çıkacak problemler ile  sıklıkla  karşılaşılabilmektedir. 

Otomobil piyasasında çoklukla  kullanılan ve de kesinlikle inanmaması  gereken bu tarz iddiaların  sizleri  kandırmaya yönelik, daha doğrusu aracını sizlere  satmaya çalışan kişiler ile  görüştüğünü zamanlarda Alanya  Oto Ekspertiz raporu almak istediğinizi mutlaka  dile getirmelisiniz. Böylelikle de  araçların hasar durumlarını  tarafsız bir biçimde öğrenebilme imkanı yakalarsınız. Ayrıca bu şekilde de mevcut aracın geçmişteki kayıtlarına da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Alanya Oto Ekspertiz İşlemleri 

Alanya Expertiz Raporu Neden Önemli? 

Her ne kadar kaza kaydı bulunmayan  bir çok araçla karşılaşmak söz konusu olsa da, araçların dışarıda kayıtsız olarak onarılmış olma ihtimalinde göz ardı etmemeliyiz. Çünkü bu ihtimali de göz önünde bulundurarak alınacak olan  araçların Alanya Oto Ekspertiz raporunu mutlaka  detaylıca  incelemelisiniz.

Otomobillerin ya da diğer araçların kilometresini düşürerek satmaya gayret eden insanlardan mutlaka uzak durmaya çalışın.  Bu tür hileli satış yapmaya çalışan bir çok kişi piyasa da bulunmaktadır. Alınması planlanan aracın kilometre tespitinin yapılması, en doğru şekilde şu an ki teknik olarak pek mümkün olmasa da geçmiş bakım kayıtları, muayene kayıtları sayesinde sizlere aracın kilometresi konusunda  fikir verecektir. 

2. el otomobil pazarlarında çok daha farklı hileli satışlar ile  karşılaşmak mümkündür. Burada asıl önemli olan Alanya Oto Ekspertiz hizmet işlemlerinin bilincinde olmak ve de alıcı ile satıcıların kendilerini garantiye alarak bu hizmetten kolaylıkla  faydalanabilmektedir.

Alanya Oto Expertiz Firmaları , özellikle 2. El araç satın alırken ciddi mana da zarara uğramamak için araçların komple olarak kontrolden geçirilmesini tavsiye ediyor. 

Alanya Oto Expertiz servislerinin yapmış oldukları expertiz hizmetleri ile araç sahiplerinin fiyatlarından yüksek oranda şikayetçi olması ve de   kaşeli imzalı rapor verilmemesi gibi durumlarda hiçbir sorumluluğun üzerlerine alınmaması sonucunda  araçların,  sanayilere ve de uzman oto tamircilerine yönlendirilmeleri sağlanmaktadır. 

Alanya Oto Expertiz, Alanya Araç Expertiz, 2.El Araç Expertizi, 2.El Araç Tamiri, Alanya ve çevresi, Alanya İli Oto Expertiz İşlemleri 

Alanya Oto Expertiz Sektörün de Yapılacak Olan  Uygulamalar Neler?

Tamamen teknolojik aletlerden  faydalanmaya çalışan Alanya Oto Expertiz servislerinde expertiz işlemleri yapılan araçlar hakkında detaylı olarak ‘rapor’ düzenlenmektedir.

Alanya Oto Expertiz Firmalarında; bilgisayar sistemli ve yalnızca araç expertiz hizmetleri için kullanılan makineler kullanılmaktadır.

Bu Aletler Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 Süspansiyon testi, yanal kayma, fren testi, dyno test ve diagnostic test olarak sıralanabilir.

Fren testi makinesi sayesinde, aracın 4 tekerleğinin sıkma gücü test edilmektedir. Bu test aşamasının sonucunda bilgisayar çıktısı alınarak rapor edilir. Daha sonra ki aşamada   süspansiyon testi ile aracın amortisörlerine göz atılır. 

Diagnostic ismi verilen bir bilgisayar sistemi sayesinde de, arıza tespit cihazı  aracın beyin bölümüne bağlanarak aracın beyninde meydana gelebilecek olan  bir hata kodunun varlığı söz konusu mu kontrol edilir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da aracın kaporta boya kontrolleridir. Kaporta, boya kontrolleri eskiden  el ve göz ile kontrol ediliyordu. Günümüzde artık bu kontroller, teknolojik ekipmanlarla kontrol edilir. Araçların şu anki durumunu bilgisayarlı sistemler sayesinde rapor eden ve de  raporların altına yetkili olarak kaşesini, imzasını basan Alanya Oto Expertiz servisleri garantili olarak oto expertiz raporu düzenlenmektedir. Daha sonraki aşamada raporun resmileşmesi için noter onayına ihtiyaç duyulur. 

Alanya Oto Ekspertiz Fiyatlari

Alanya Oto Ekspertiz Fiyatları

2. El Araç Alımlarında Oto Ekspertiz Hizmetleri 

Eğer araç almak istiyor iseniz, satıcı tarafın sözüne güvenerek alacağınız araç daha sonralarda  sizlere maddi ve  manevi yönden  zarar verebilmektedir. Eğer aynı sorunları  daha öncelerde yaşamış iseniz 2.el araç alımları her zaman sizler için bir risk oluşturacaktır.  Bu yüzden daha çok dikkatli olmanız ve oto expertiz konusun da daha dikkatli olmak gerekir. 

Alanya Oto Ekspertiz servislerinde, araçların emniyet kemerlerinden, cam açma kilitlerine, cam açma düğmelerine koltuklarına kadar tüm kontroller garantili olarak yapılacaktır. 

Böylelikle de 2. el araçlarda meydana gelebilecek olan  en ufak bir problemler kolaylıkla öğrenilebilir. Çünkü bu problemlerin farkında olmadan aracı  almak sonraları için  doğacak olan problemlerde aracı aldığınıza pişman edebilir. Bilgisayar ortamlarında Alanya Oto Ekspertiz testlerinden başarılı bir şekilde geçmesi halinde expertiz raporunu kolaylıkla satın alabilirsiniz. Ekspertiz kontrollerini ihmal etmeniz sevdiklerinizin ve sizin  can ile mal güvenliğini tehlikeye sokabilir. 

Fren testi cihazı ile alınmak  istenilen 2.el araçların kontrollerini detaylı olarak yapılması mühimdir. Alanya Oto Expertiz olarak öncelik can sağlığıdır diyoruz. Alanya Oto Expertiz işi kesinlikle şakaya gelmez. Daha sonraları yaşayacağınız fren problemleri yüzünden  özellikle de virajlarda savrulma yaşayabilirsiniz. Bunun sebebini anlayabilmeniz mümkün değildir. İnsan sağlığına verilmiş  olan önem ile müşterilerin can sağlığı düşünülmektedir. 

Oto Expertiz işlemlerinde, yapılması gereken tüm  kontrollerin büyük bir titizlikle  kontrol edilmesi gerekiyor.

Özellikle de kaporta-boya kısmı ülkemiz genelinde  araçlarda ciddi değer kayıplarına neden olabiliyor.  Kaporta-boya kısımlarının daha sonralarda  fabrika boyasının dışında boyanması, araçların kazalı olduğu anlamını taşımaktadır. Araç kazalı değilse bile boya işlemi görmüşse, ülkemiz genelinde  otomotiv pazarında araç bu damgayı yemekten kaçamayacaktır. Güneş yanığı sebebi bile dahi araç boyansa boyalı olduğu için, büyük ora da değer kaybına maruz kalacaktır. Değer kaybı ile zarara uğramamak adına Alanya Oto Expertiz olarak, yapılacak olan  kontrollerin hepsi büyük bir önemle yapılacaktır.

2. el otomobil sektörlerinin genişlediği ülkemizde, 2.el kullanılmış olan araçları satın alırken; yalnızca kaporta görünüşlerine  ve de motorlarına  bakmanın yeterli olmayacağıda unutulmamalıdır. 

Bazı araç alıcıları, otomobillerini sanayiye veya tanıdığa gösterilmesi gibi durumlarda birçok ayrıntı gözden kaçırılabilmektedir. Sonra ki durumlarda  ortaya çıkabilecek bir hasarın zarara uğramaya neden olacağı içinde  bu tür adımları atmamalısınız.

Alanya Oto Expertiz raporu alarak işinizi mutlaka garantiye almalısınız. Özellikle de  10 yaş üzeri 2. el otomobilleri satın alırken araçların komple teste sokulması gerekliliği ve araçların bölümlerinde yer alan eskime durumlarına göre belirli bir fiyat aralığının tespit edilmesi Alanya Oto Ekspertiz uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Alanya Oto Expertiz Firmalarının uzmanları, araçların satın alım işlemlerinde  öncelikle pert ve kaza kaydı olup olmadığı hususlarının kontrol edilmesini sağlar. Saha sonrasında ise  teknik açıdan  oto testinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bir çok aracın  kaza ve hasar kayıtlarının bulunmamasına rağmen, alınacak olan araçların ağır hasara sahip olabileceklerini de  unutulmaması gerekmektedir. Tüm sorgulamalar  merkezlerinde eksiksiz yapılmaktadır. Satın alınmak istenilen araçlar her ne kadar dış kısımdan  temiz olarak görünse bile bazı bölümlerde  aşırı yıpranılması ya da  bir kazada bölümleri değiştirilmiş de  olabilmektedir. Bu durumlarda da  otomobillerin fiyatının düşmesi söz konusudur . Böylelikle de ilgili araçların satın alınması , sonralarda  binlerce liralık masrafla karşı karşıya kalkınmasına neden olacaktır. Bu sebeple de Alanya Oto Expertiz yapılması oldukça önem arz etmektedir.

Alanya Ekspertiz Merkezi

Alanya Ekspertiz Merkezi

Alanya Oto Ekspertiz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bir otomobili satın almadan önce detaylıca Alanya Oto Expertiz için expertiz firmalarına getirilmek isteniyorsa, sizlere en yakın olan Alanya Oto Ekspertiz Bayisinden randevunuzu alabilirsiniz. Gönül rahatlığıyla da mevcut aracı, kapsamlı kontroller için expertiz firmasına götürebilirsiniz. Alanya Oto Ekspertiz Firmaları, araçların  detaylı oto expertiz işlemlerini yaptıktan sonralarında ise  sizlere tüm problemleri en ufak ayrıntısına kadar bildirilmesi sağlanacaktır. Bu sayede de satın alınacak olan  araçların  geçmiş kazalarının mevcut olup olmadığı öğrenilecektir. Alanya Oto Expertiz işlemleri, aracın mevcut durumu hakkında ayrıntılı bilgiler verecektir. 

Alanya Oto Expertiz otomobillerin, test aşaması sırasında bir çok teknolojik alete bağlanmaktadır. Tüm expertiz kontrolleri bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir.

Expertiz Test süreçlerinde tüm işlemler adım adım işlemektedir. Araçlar  öncelikli olarak motor testine alınmaktadır. Bu aşamada motorun; gücü, yıpranma payı ve de  aşınma durumları belirlenir. Sonraki aşamalarda ise;  bilgisayar ana hatlı aletler ile firmaların  teknik ustaların eşliğinde; oto araçların  boya-kaporta müdahaleleri ile değişen parçalar, hangi parçalarda boya müdahalesi olduğu ve de kazaya karışıp karışmadığı kontrolleri yapılır.

Tüm oto expertiz testleri, ayrı ayrı ustalar tarafından özenle yapılmaktadır. Daha sonrasında da resmi raporlar hazırlanır.

Araçların Motor güç ölümlerinin yapılması, motorların her devir içerisinde ne kadar güç ürettiklerini  tespitinin yapılması ve de grafik ekranlarında göstermesi için gerçekleştirilir. Mevcut araçta daha önceleri bir revizyon veya modifikasyon işlemleri yapılmış ise  önce ki ve de  sonraların da güç değerleri karşılaştırılmaları yapılır. Tekerlek gücü ölçümleri esnasında motorların üretildiği güçlerin ne kadarının tekerleklere iletildikleri grafik ekranında gösterilecektir. 

Maksimum torkun ölçüldüğü Tork ölçüm testlerinde ise;  torkun üretilmiş olduğu motor devri ortaya konmaktadır. Aktarma organlarında meydana gelen sürtünme kayıplarının ölçümleri sırasında  motorların üretmiş oldukları;   diferansiyel-aks gibi aktarmalarında  ne kadarının kaybolduğunun tespiti yapılacaktır. Ayrıca tüm işlemler grafik ekranında gösterilecektir. 

Alanya Ekspertiz Experix

Alanya Ekspertiz Experix

Çeşitli aletlerinde; aracın motor gücü ölçümlerin de  ise ölçüm anında ; basınç, hava sıcaklık, nem değerleri dikkate alınacaktır.

Tüm  normlarında motor gücü ölçümleri ve katalog verileri ile karşılaştırılmaları yapılacaktır. 

Yol simülasyonu testlerinde ise  motorun hareketine bağlı olarak direnç uygulanması ile  yolda gidiyormuş gibi yalnızca  yük altında ortaya çıkabilecek olan tüm arızaların tespiti için daha uygun bir durum oluşturulacaktır. Dyno test aşamasında ise; araçların takometre ve de hız göstergelerinin hata oranlarının  belirlenmesi hususunda da  yardımcı olmaktadır. 

 Bütün bu bu testlere ek olarak gerçekleştirilmesi istenen el freni testlerinde ise çok farklı bir işleyiş söz konusu olmaktadır. Bu testler sayesinde Alanya Oto Expertiz işlemleri güvenli bir şekilde ilerleyecektir.

Araç El freni testi işlemlerinin özellikleri aşağıdaki gibi işlemektedir: 

  1. Maksimum sol ve sağ frenlerin kuvvetlerinin  ölçümü
  2. Aracın Frenleme sisteminin  şiddetine göre tekerleklerin bu şiddete  katkı payının ölçümü
  3. Frenleme şiddeti göz önüne alınarak fren yüzdeleri hesaplamalarının yapılması işlemi
  4. Tekerleklerin farkının hesaplanması 
  5. Müşterilerin isteğine  bağlı olarak gerçekleştirilen kol kuvveti ölçümlerinin yapılması gibi

Tüm bu ölçümler TSE standartlarına uygun şekilde yapılmaktadır. 

El freni ve fren test sistemlerinin yanında ayrıca süspansiyon testi sistemi işlemleri ile araçların süspansiyon konusunda yeterliliklerine de bakılır. 

El freni ve fren test sistemlerinin  yanında ayrıca süspansiyon testi işlemleri ile araçların süspansiyon konusunda yeterlilikleri de ortaya çıkarılır. Alanya Oto Ekspertiz işlemlerinin standartlarına  göre uygulanan süspansiyon testleri de 4 aşamadan oluşmaktadır:

  1. Dört tekerleklerinin minimum tutunma kuvvetleri
  2. Minimum tutunma frekanslarının kontrolleri
  3. Tüm tekerleklerin ağırlık ölçümü
  4. Aracın mevcut ağırlığının  ölçümü

Tüm bu ölçümlerle TSE standartlarına uygun olarak yapılmaktadır. Çünkü rapor sonucu noter tarafından tasdik edilecek olan raporda, ilerde ortaya çıkabilecek olan problemler yasal mecralara başvurmaya ve çeşitli zaman kayıpları ile karşılaşılmaya neden olacaktır. Bu açıdan expertiz raporları, güvenirli firmalar tarafından alınmalıdır. Bunun için ön araştırma yapılması gerekiyor.  Bu konuda play store de yer alan çeşitli expertiz uygulamalarını indirerek Alanya ve çevresinde bulunan oto expertiz firmalarını bulabilir. Detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Bazı oto expertiz firmaları garantili hizmette vermektedir. Yani araç parçalarında daha sonrasında bir problemin tespitinin yapılması expertiz firması tarafından sorumluluğunun alınacağının habercisidir. Bu sebeple alanında uzman ekibe sahip bir firma ile çalışmanız sizler için oldukça önemli olacaktır. Bunun içinde arama motoru üzerinden firmaların sayfalarına girerek tek tek bilgi almanız ve iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca firmalar ile direk iletişim sağlayarak oto expertiz konusunda tüm paketlerin detaylarına da ulaşabilirsiniz.  Çünkü her oto expertiz paketinin içeriği ve fiyatı farklılık göstermektedir. 

​​​​Alanya Oto Expertiz İşlemleri, Alanya Oto Expertiz, Alanya 2.El Araç, Alanya İli Ve Çevresi, Alanya Oto Sanayi, Alanya, Alanya Expertiz, Alanya Kurumsal Oto Ekspertiz

Değerlendirme Notu