Çankaya Oto Ekspertiz

Sıfır veya 2. el bir araç satın alırken birçok insan mağdur olmaktadır. Çünkü satılan araçların bazılarında aracın fiyatının düşmemesi için, aracın kusurları ve hataları gizlenmektedir. Eskiden üretilen arabalar basit bir mekaniğe sahipti. Bu arabaları bir oto tamirciye götürerek kontrol ettirmek ve araçla ilgili bilgileri öğrenmek mümkündü. Ancak günümüzde üretilen tüm arabalar bilgisayar sistemli arabalardır. Bu arabaları bir oto tamirciye götürürseniz size sadece gözüyle görebildiği kusurları söyleyebilir. Ancak günümüzde üretilen bir arabanın gözle tespit edilemeyen birçok kusuru olabilir. Bu kusurları da ancak çeşitli cihazlar ve ekipmanlar kullanarak arabaları test eden bir oto ekspertiz firması tespit edebilir. 2. el araçlar kategorisinde satılan birçok araç, aslında 3, 4, hatta 5. kez satılıyor olabilir. Bu araçlarda gözle görülmese de mutlaka bazı sorunlar bulunmaktadır. Aracın gerçek fiyatının tespit edilmesi ve bu aracın onarılarak sorunların giderilebilmesi için aracın tüm sorunları ortaya çıkarılmalıdır. Çankaya oto ekspertiz firmamızda sıfır veya 2. el tüm araçların incelemesi, bilgisayarlı cihazlarımız ve ekipmanlarımızla yapılmaktadır. Bu yüzden inceleme sonuçlarımız güvenilir, tarafsız, kesin ve garantili sonuçlardır.  Eğer 2. el bir araç satın almayı düşünüyorsanız, satın alacağınız aracı Çankaya oto ekspertiz firmamıza getirebilir, tüm incelemelerini yaptırdıktan sonra oto ekspertiz raporunuzu hemen alabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu nedir?

Oto ekspertiz raporu 2. el araç satışlarından en az 3 gün önce alınması gereken resmi bir rapordur. Oto ekspertiz raporu, araçların bilgisayarlı cihazlar ve çeşitli ekipmanlarla test edilmesiyle alınır. Bu raporu yalnızca TSE belgeli oto ekspertiz firmaları verebilmektedir. Aynı zamanda bu rapor noter onaylı bir rapordur ve bu yüzden resmi bir belge niteliği taşımaktadır. Noter onayı olmadan alınmış herhangi bir oto ekspertiz raporu geçersiz sayılmaktadır. Oto ekspertiz raporu almak için araçlarını satmak isteyen kişiler, uzman bir oto ekspertiz firmasına başvurarak araçlarının çeşitli testlerden geçirilmesini sağlamalıdırlar. Bu testler bir aracın detaylı olarak incelenmesine ve muayene edilmesine dayanan farklı aşamalı testlerden oluşur. Oto ekspertiz raporu, her 2. el araç için zorunlu olan bir belge değildir. Aracı 8 yaşından büyük veya kilometresi 160 bin kilometreden fazla olan araçlar, oto ekspertiz raporundan muaftırlar. Çankaya oto ekspertiz firmamızda tüm oto ekspertiz işlemleri bilgisayarlı cihazlarımız ve diğer ekipmanlarımızla, uzman oto ekspertizlerimizin gözetiminde gerçekleşmektedir. Aracınız için oto ekspertiz raporu almak istiyorsanız Çankaya oto ekspertiz firmamıza başvurabilirsiniz.

Oto Ekspertiz İşlemleri Zorunlu mu?

2019 yılında 2. el araçların satışı ile ilgili çıkarılan yönetmeliğe göre 8 yaşından küçük veya 160 bin km’nin altındaki 2. el tüm araçların satışından en az 3 gün önce oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale gelmiştir. Bu yönetmeliğe göre oto ekspertiz işlemlerinin yalnızca bakanlık tarafından onaylanmış olan ve bazı şartları yerine getirmiş olan oto ekspertiz firmaları tarafından yapılmalıdır. Bu firmalar yönetmelik tarafından belirtilen bazı cihazlara sahip olmalı, bünyesinde en az 2 adet uzman oto ekspertiz çalıştırmalı ve TSE hizmet belgesine sahip olmalıdır. Oto ekspertiz işlemlerinin yapılacağı firmalarda olması şart koşulan cihazlar; dyno test cihazı, süspansiyon test cihazları, fren test cihazı, yanal kayma test cihazı gibi temel oto ekspertiz test cihazlarıdır. Bu cihazlara ek olarak oto ekspertiz firmalarında bir aracın bilgisayar sistemine bağlanabilen bilgisayar sistemli test cihazları da bulunmalıdır. Oto ekspertiz raporu olmadan gerçekleştirilen 2. el araç satışları geçersiz hale gelmektedir. Bu yüzden aracı 8 yaşından küçük veya 160 bin km’den az olan kişilerin mutlaka oto ekspertiz raporu almaları gerekmektedir. Bir oto ekspertiz işlemi sonucunda alınan test sonuçlarının oto ekspertiz raporu sayılabilmesi için, aynı zamanda raporun noterden onaylatılması gerekmektedir. Noterden onay alma işlemini, oto ekspertiz işlemlerini gerçekleştiren oto ekspertiz firması yapmalıdır. Çankaya oto ekspertiz firmamızda yaptığımız tüm işlemler noter onaylıdır ve resmi belge niteliği taşımaktadır. 2. el araç satışlarınız için oto ekspertiz raporu almak istiyorsanız Çankaya oto ekspertiz firmamızı hemen arayabilirsiniz.

Çankaya Oto Ekspertiz Firmamızda Hangi Cihazlar Var?

 • Boya kalınlık ölçme (mikron) cihazı
 • Süspansiyon test cihazı
 • Fren test cihazı (merdaneli tip)
 • Yanal kayma test cihazı
 • Dinamometre
 • Yönetim Paneli
 • Boşluk test cihazı
 • Arıza tespit cihazı
 • Fren hidrolik test cihazı
 • Akü test cihazı
 • Far ayarı cihazı
 • Lastik diş derinlikölçer
 • Lastik basınç hava saati
 • Kompresör ve şartlandırıcı
 • Takım arabası (Temel el alet seti ile)
 • Bilgisayar Yazılımları
 • Lift
Umraniye Oto Ekspertiz

Çankaya Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Raporu için Hangi Testler Uygulanır?

Oto ekspertiz raporu almak için Çankaya oto ekspertiz firmamıza başvuru yaptığınızda, öncelikle aracınızın plaka bilgisi, araç sahibinin bilgileri, aracın geçmiş kaza durumu kaydedilir ve aracınız için firmamızda bir dosya açılır. Daha sonra aracınız oto ekspertiz raporu için sizin onayınız alınarak çeşitli testlerden geçirilir. Bu testlerin aracınıza herhangi bir zararı yoktur. Ancak yine de yasa hükümleri gereğince aracınız, bu testler yapılmadan önce firmamız tarafından sigortalanmaktadır. Oto ekspertiz raporu için Çankaya oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız testler şunlardır:

•    Boya ve Kaporta Testi

•    Süspansiyon Testi

•    Fren Testi

•    Yanal Kayma Testi

•    Akü Testi

•    Motor ve Mekanik Testi

•    Diagnostik Test

•    Dinamometre Testi

Boya ve Kaporta Testi

2. el araçlarda geçmişte aracın kaza yapıp yapmadığı, hasar alıp almadığı en çok boya ve kaporta testi ile anlaşılmaktadır. Bu yüzden boya ve kaporta testi çok önemli bir testtir ve Çankaya oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız ilk testtir. Araçlar bir kazada genellikle ön veya arka tampondan darbe alırlar. Bu yüzden araçların bu kısmına çeşitli kozmetik değişiklikler ile boya uygulanır. Boya ve kaporta testi,  gözle tespit edilemeyen bu değişimleri ölçüm cihazı ile hemen tespit edilmesini sağlayan bir testtir. Boya ve kaporta testi Çankaya oto ekspertiz firmamızda mikron ölçüm cihazı kullanılarak uygulanmaktadır. Mikron ölçüm cihazı, aracın kaporta ve boyasını milimetrik olarak ölçer. Eğer araçta, aracın fabrika üretimine uymayan bir boya kalınlığı varsa tespit edilir. Bu yöntemle aracın kaza yapıp yapmadığı, hasarlı olup olmadığı ve araca hasarları kapatmak için boyama yapılıp yapılmadığı tespit edilmektedir.

Direksiyon Boslugu Neden Olur

Süspansiyon Testi

Süspansiyon Testi

Çankaya oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız süspansiyon testinde bir aracın yol tutuş mukavemeti hesaplanır. Bunun için aracın amortisörleri ve her bir tekerleğin çekiş gücü test edilir. Süspansiyon testi toplam 4 aşamadan oluşur. Bunlar; tekerleklerin yol tutuş performansının test edilmesi, tüm tekerleklerin yol tutuş frekanslarının test edilmesi, her tekerleğin ayrı ayrı ağırlıklarının ölçülmesi, son olarak aracın ağırlığının ölçülmesidir. Çankaya oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız süspansiyon testinde cihazımızla aracın dört amortisörüne eşit titreşim verilerek uygulanır. Böylece arızalı amortisörler tespit edilir. Cihazımız aracınızdaki tekerleklerin hareketinden amortisörlerin performans ölçümlerini kaydetmektedir. Elde ettiğimiz sonuçlar raporunuza işlenmektedir.

Fren Testi

Fren testi çok kapsamlı ve çok aşamalı bir testtir. Fren testi can güvenliğiniz için Çankaya oto ekspertiz firmamızda detaylı olarak yapılan bir testtir. Fren testi firmamızda hassas cihazlarla uygulanmaktadır. Fren testinde, aracınızın tekerlekleri, fren diski, fren kaliperi, fren servosu, balatalar ve fren sistemi ile bağlantılı olan tüm parçalar incelenmektedir. Fren testinde aynı zamanda aracınızın denge ölçümü de yapılmakta, tekerleklerin frenleme şiddetine göre gösterdiği performans, pedal kuvveti, abs, el freni, ön ve arka frenlerin performans değerleri de test edilmektedir.

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi, aracınızın lift üzerine alınarak uygulanan bir testtir. Bu testte aracınızın 1 km’lik bir yol sürüşü boyunca sağa veya sola kayma potansiyeli ile aracınızın arka aks kısmında boşluk olup olmadığı ölçülmektedir. Çankaya oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız yanal kayma testinde aynı zamanda aracınızın rot balans ayarı, aracınızın alt tablaları ve aksı da incelenmektedir.

Akü Testi

Akü testimiz, akünüzün detaylı olarak incelendiği bir testtir. Bu testte akünüzün şarj durumu, voltajı, akü kabloları, akünüzün genel durumu incelenir. Çankaya oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız akü testi uzman oto ekspertizlerimiz tarafından akü ölçüm cihazı ile uygulanmaktadır.

Motor ve Mekanik Testi

Motor ve mekanik testi Çankaya oto ekspertiz firmamızda motorunuzun mekaniğinin ölçüldüğü bir testtir. Motor ve mekanik testinde aracınızın motoru ve motora bağlı olan her parça detaylı olarak incelenir. Motor ve mekanik testini uygulamak için, araç lifte alınarak kaldırılır. Aracın alt kısmı, motor aksamları detaylı olarak incelenir, araçta yağ ve egzoz kaçağı olup olmadığına bakılır.

Diagnostik Test

Çankaya oto ekspertiz firmamızda diagnostik test, diagnoz cihazımız ile uygulanmaktadır. Bu test oto ekspertiz raporunuz için en önemli testlerden biridir. Diagnostik testte aracınızın bilgisayar sistemi, yazılımı, elektronik sistemi ve geçmiş arıza ve hasar kayıtları incelenmektedir.

Dinamometre (DYNO) Testi

Dinamometre testi, Çankaya oto ekspertiz firmamızda şasi dynosu cihazımızla uygulanmaktadır. Bu test, sadece önceki test aşamalarında performansı kanıtlanmış, arızası olmayan araçlara uygulanır. Çünkü eğer araçta herhangi bir arıza varsa, bu test araçtaki var olan arızayı artırabilir. Dinamometre testi, aracınızın motor ve tork gücünü ölçen, aracınızın motorunun performansını gösteren bir testtir. Ancak bu test kesinlikle aracınızın motor ömrü hakkında size bir bilgi veremez. Bu testte motorun ömrünü değil, motorun performansını ölçebilen bir testtir.

Uzaktan Ekspertiz Yaptırabilir miyim?

Eğer satın almak istediğiniz 2. el araç yaşadığınız şehirden uzakta ise, bu araca tarafsız ve güvenilir bir oto ekspertiz yaptırmak istiyorsanız işlemlerinizi uzaktan gerçekleştirebilirsiniz. Böyle bir durumda Çankaya oto ekspertiz firmamızı arayarak satın almak istediğiniz aracın satıcı bilgilerini bizimle paylaşmanız yeterlidir. Türkiye’nin her şehrinde ve her noktasında yer alan geniş oto ekspertiz ağımız sayesinde beğendiğiniz araç nerede olursa olsun size uzaktan oto ekspertiz hizmeti sunuyoruz. Alanında uzman olan oto ekspertizlerimiz, satın almak istediğiniz 2. el aracın sahibi ile iletişime geçerek satın almak istediğiniz aracın testlerini bulunduğu şehirdeki bayimizde uygulamaktadır. Oto ekspertiz uzmanlarımızın yaptıkları her test ve sonucu size aynı anda whatsapp üzerinden gönderilmektedir. Tarafsız ve güvenilir bir oto ekspertiz yaptırmak için Çankaya oto ekspertiz firmamızla hemen iletişime geçebilirsiniz. Çankaya oto ekspertiz firmamız Türkiye’nin her noktasında en uygun fiyatlarla oto ekspertiz hizmeti vermektedir. Uzaktan oto ekspertiz konusunda daha detaylı bilgi almak için Çankaya oto ekspertiz firmamızı hemen arayabilir, oto ekspertiz raporunuzu hemen alabilirsiniz.

Çankaya Oto Ekspertiz Fiyatları Ne Kadar?

Oto ekspertiz işlemlerinin fiyatları uygulanan testlere ve aracın durumuna göre değişmektedir. Sıfır veya 2. el araçlarda uyguladığımız testler, aracın durumuna, modeline ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Oto ekspertiz için uyguladığımız testler aracın durumuna göre birçok aşamadan oluşmaktadır. Uyguladığımız her aşama, en uygun fiyat anlayışıyla hizmetinize sunulmaktadır. Ancak bir araçta hangi testlerin uygulanması gerektiğini önceden söylemek mümkün değildir. Bu yüzden fiyatlar, araç üzerinde uygulanan test aşamalarına bağlı olarak belirlenmektedir. Oto ekspertiz raporu için uyguladığımız işlemlerin ücretlerine noter onayı ücreti dahil değildir. Oto ekspertiz raporu için hazırladığımız ekonomik oto ekspertiz paketlerini öğrenmek ve oto ekspertiz işlemleri için fiyat bilgisi almak için Çankaya oto ekspertiz firmamızı hemen arayabilirsiniz.

Çankaya, Oto, Ekspertiz, Çankaya Computest Oto Ekspertiz, Çankaya Ekspertiz, Dyno Test, Çankaya Oto Ekspertiz, Çankaya Oto Ekspertiz, Çankaya Oto Ekspertiz, Çankaya Oto Ekspertiz Fiyatları, Çankaya Oto Expertiz, Çankaya Oto Check Up, Çankaya Oto Test, Çankaya Dinamometre 4 Çeker, Çankaya Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Çankaya Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Çankaya , Çankaya Mobil Oto Ekspertiz, Çankaya Mobil Oto Ekspertiz, Çankaya Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Çankaya Mobil Oto Expertiz, Çankaya Mobil Oto Check Up, Çankaya Oto Test, Çankaya Mobil Dinamometre 4 Çeker, Çankaya Mobil Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Çankaya Mobil Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Mobil Çankaya , Çankaya Oto Ekspertiz, Çankaya Oto Ekspertiz, Çankaya Oto Ekspertiz Fiyatları, Çankaya Oto Expertiz, Çankaya Oto Check Up, Çankaya Oto Test, Çankaya Dinamometre 4 Çeker, Çankaya Oto Ekspertiz Yapan Yerler, Çankaya Oto Ekspertiz Raporu Veren Yerler, Çankaya , Çankaya Mobil Oto Ekspertiz, Çankaya Mobil Oto Ekspertiz, Çankaya Oto Mobil Ekspertiz Fiyatları, Çankaya Mobil Oto Expertiz, Çankaya Airbag Kontrol, Çankaya Conta test, Çankaya airbag bakan ekspertiz, Çankaya oto ekspertiz Yorum, Çankaya oto Ekspertiz Tavsiye, experix Çankaya, kurumsal oto ekspertiz Çankaya, garantili oto ekspertiz Çankaya, sigortalı oto ekspertiz Çankaya, tse belgeli oto ekspertiz Çankaya

Değerlendirme Notu