Hatay oto ekspertiz arayan kişiler birçok soru ile baş başadır. Bu soruların geneli aracınıza en uygun ekspertiz işlemi için hangi paketleri seçmeli gibi sorulardır. Hatay ilinde bulunan kişiler en uygun firmayı nasıl seçebilirim, gibi düşünceler içerisindedir. Tabii ki birçok etken vardır. Bu etkenler seçeceğiniz firmada bulunan paketler ve bu paketlerin ücretleri, bu paketlere yapılabilecek sigorta ya da garanti işlemleridir.

Hatay Oto Ekspertiz

Bu işlemler sizin seçeceğiniz firmada etkili olacaktır. Genelde 2.el araç alım satım işlemlerinde akla gelen oto ekspertizler birçok işlevde kullanılmaktadır. Bu ekspertiz şirketleri sizlere birkaç paket sunmakta ve bu paketlerde farklı içerikler bulunmaktadır. Bu içerikler aracınıza yapılacak olan testlerdir. Bu testlerin sayısındaki artışa göre paket ücret miktarı artmaktadır. Her firma içerikleri kendi belirleyip fiyat olarak birbirinden bağımsız olarak hareket etmektedir. Yani aynı içerikteki bir paketi diğer firmada çok daha uyguna bulabilirsiniz. Bu nedenle ekspertiz işlemleri için kendinize ekspertiz şirketi ararsanız farklı firmalar ile kıyaslama yapmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Hatay Oto Ekspertiz İşlemi Nedir?

Oto ekspertiz, 2.el araç alım satımlarında veya araç hasar tespiti esnasında bizlere araçta oluşan hasarları, çeşitli kusurları söyleyen işlemdir. Bu işlem sayesinde alacağımız aracın ne kadar eskidiğini, malzemelerinin ne kadar yıprandığını öğrenebiliriz. Bu bilgilere hata yapma olasılığı çok düşük olan makinelerin yaptığı testler ile ulaşabiliriz. Bu bilgiler doğrultusunda alacağınız aracın fiyatını belirleyebilirsiniz. Aracın sadece fiziksel bilgilerini değil sisteme kayıtlı birçok bilgiyi de öğrenebilirsiniz. Bunlar aracın vergi borcundan, trafiğe çıkış yasağı gibi bilgilerdir. Bu bilgiler sizin almak istediğiniz aracın alına bilirliğini etkiler. Hatay oto ekspertiz firması ararken fiyat-paket seçimine dikkat etmelisiniz. Çünkü fiyatları kendileri belirleyen firmalar olduğundan daha uyguna bulabilirsiniz. Fiyat olarak ise sizlere temelden başlayıp Premium paketlere doğru birçok ara paket sunarlar. Bu paketlerden size en uygununu seçebilirsiniz.

WhatsApp Image 2021 08 01 at 22.16.58 1

Hatay Oto Ekspertiz

Hatay Oto Ekspertiz Paketleri Nelerdir?

Birçok firmada farklı paketler sunduğundan Hatay oto ekspertiz firmalarında şu paketler vardır demek doğru olmayacaktır. Bu paketleri sizlere sunan firmalar içeriğini kendisi belirlemektedir. Bu paketlerde en temelinde aracınızın genel sağlığını kontrol eden testler bulunmaktadır. Bu paket ücreti arttıkça araca yapılan test miktarı arttırılarak sizin almak istediğiniz aracın incelenen detayları artmaktadır. Ancak en temel paket ile en lüks paket arasında çok uçuk bir fark yoktur. Ancak imkânınız var ise aldığınız ekspertiz işleminde yüksek paketleri tercih etmenizde fayda vardır. Bu paketlere ek olarak paket dışında hizmetlerde alabilirsiniz. Bu hizmetler sigorta hizmeti olarak geçmektedir. Farklı fiyat bantlarında olan sigorta hizmeti ile sizlerde aracınızı ekspertiz işlemi sonrası sigortalatabilirsiniz.  Farklı fiyatlarda olma sebebi aracınıza alacağınız sigorta hizmetinin uzunluğunun değişmesidir. 1 aylık paket en ucuz iken 1 senelik paket ise en pahalı paket diyebiliriz. Tabi ki bu fiyatları yine ekspertiz firmaları belirlemektedir. Sigorta sayesinde bir sorun yaşadığınız takdirde aracınıza çekici hizmeti alabilir, yol yardım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok avantajı içeren sigorta paketlerinden faydalanmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Belli başlı olarak sıralamak gerekirse ortalama bir ekspertiz firmasında en temel ve en lüks paket içeriğini sıralayabiliriz.

En Temel Paket;

 • Motor-Mekanik Kontrolleri
 • Araç Altı Kontrolleri
 • Boya-Kaporta Kontrolleri
 • İç-Dış Kontroller
 • Dyno Motor Performansı

 

 

Bu içerikler ortalama bir ekspertiz firmasında en temel paket içerisinde bulunan ekspertiz hizmetleridir. Hatay oto ekspertiz hizmeti arayan kişilerin bulduğu firmaların en temel paketinde farklı içerikler olabilir. Bunu yadırgamamanız gerekir. Peki ortalama olarak lüks ekspertiz hizmeti sunan firmaların paketlerinde neler olabilir derseniz ona da gelelim.

En Lüks Paket İçeriği;

 • Motor-Mekanik Kontrolleri
 • Araç Altı Kontrolleri
 • Boya-Kaporta Kontrolleri
 • İç-Dış Kontroller
 • Dyno Motor Performansı
 • Fren Kontrolü
 • Süspansiyon Kontrolü
 • Yanal Kayma
 • OBD Arıza Tespiti
 • Airbag kontrolü
 • Conta Testi
 • Yol Yardım Hizmeti
 • Garanti-Sigorta Hizmeti
 • 5664 Tüm Sorgulamalar

Bunlar en lüks paketler içerisinde bulunması gereken içerikler diyebiliriz. Bu paketlerin içerisinde daha fazla içerik bulunabileceği gibi tabi ki daha az da içerik bulunabilir. Bu paketleri seçerken ne kadar testi daha uyguna yapabiliriz diye düşünmemiz gerekir. Çünkü bu paketlere birde sigorta hizmeti alırsak maliyeti daha da katlanabilir.

Aracınızı vereceğiniz ekspertiz firması sizlere bu hizmeti sunarken birçok araçtan faydalanacaktır. Bu aletler aracınıza testler uygularken daha hızlı ve kaliteli işlemler yapmayı sağlar. Ayrıca bu aletler aracınızı daha güvenilir bir şekilde test ederler. İnsan gücüne oranla hata payları çok çok düşüktür.

 • Arıza Tespit Cihazı
 • Lastik Basınç Hava Saati
 • Lastik Dış Derinlik Ölçeri
 • Fren Hidrolik Testi Cihazı
 • Boya Kalınlığı Ölçümü Yapan Cihaz
 • Yönetim Paneli
 • Yanal Kayma Testi Cihazı
 • Akü Testi Cihazı
 • Fren Testi Cihazı
 • Süspansiyon Test Cihazı
 • Kaporta ve Boya Test Cihazı
 • Lift
 • Dinamometre
 • Bilgisayar bileşenleri ve yazılımlar

Bu araçlar aracınıza gerçekleştirilecek olan çeşitli testleri yapar. Beklenmedik hataların çıkmasıyla araç satıcınızdan alacağınız arabayı gözden geçirmelisiniz. Araç sahibiyle görüşüp beklenmedik kusur için fiyat indirimi veya araç almama kararını dile getirebilirsiniz. Bu sayede bu ekspertiz araçları otomotiv alım satımlarında sizlere daha güvenli bir alışveriş imkânı sunmaktadır.

Hatay Oto Ekspertiz

Hatay Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Fiyatları Nasıldır?

Bu sorunun cevabını vermek doğru olmayacağı için sizlere yorumlama yaparak bu sorunun cevabını açıklayabiliriz. Aracınıza bir ekspertiz paketi seçerken fiyat konusunda diğer firmalar ile araştırma yapmanız gerekmektedir. Üst kısımlarda da söylediğimiz gibi farklı firmalar aynı içerikte ki paketlere daha uygun fiyatlar sunabilmektedir. Bu nedenle iyi bir araştırma sonrasında ekspertiz hizmetini almanız sizin faydanıza olacaktır. Ortalama fiyat vermek gerekirse ekonomik paketler 350 Tl ile başlayıp bu fiyat artarak ilerlemektedir. Pakete eklenen testlere oranla daha yüksek maliyetler çıkmaktadır. Bu paketler arasında yüksek fiyatlı diyebileceğimiz bir paket ise ortalama 1000 TL’ye ulaşmaktadır. Ancak şunu belirtmekte fayda var. Sizlere sunulacak hizmet ne kadar artarsa o paketin fiyatı artabilir. Yani 1000 TL fiyatını üst limit olarak görmemelisiniz. Ayrıca aracınıza alacağınız sigorta paketi sizlere ek maliyet yansıtabilir. Bu sigorta paketleri aylık olarak değerlendirilmektedir. 1 aylık paketlerde genelde 1000 km sınır ile sizlere 60-100 TL arası bir maliyet oluşturabilir. Tabi ki burada geçerlilik süresi ve kilometre miktarı değişkenlik gösterebilir. Ama ortalama bir şey söylemek gerekir diye belirtiyoruz. 1 senelik olan paketlerde ise 12 ay geçerli 15.000 km sınırlı araç sigortası ortalama 1000 TL fiyatına denk gelmektedir. Hatay oto ekspertiz firmaları ile sizlerde bu sigorta işleminden faydalanabilirsiniz.  Bu sigorta işlemiyle sizlerde aracınızda oluşabilecek sorunlarda problemsiz bir şekilde o sorunu atlatabilmeniz hedeflenir. Sizlere Yol yardım hizmeti, araç çekici hizmeti, konaklama gibi hizmetler sunabilmektedir. Bu gibi hizmetlerden faydalanabilmeniz için sizin de oto ekspertiz işlemlerini hallederken sigorta talebinde bulunmanız gerekir.

Kurumsal Oto Ekspertiz Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kurumsal oto ekspertiz ile sizlerde kaliteli oto ekspertiz işlemlerinden faydalanabilirsiniz. En azından alacağınız hizmetin güvenilir olduğunu bilirsiniz. Çünkü işin içerisinde uzman ekipler bulunmaktadır. Ayrıca bayilik satan bu firmalar ülkenin birçok şehrinde kendilerine ait bayilerini bulabilirsiniz. Hatay oto ekspertiz arayan kişi İstanbul merkezli Hatay oto ekspertiz şubesi bulabilir. Bu nedenle İnternet üzerinde kaliteli hizmet sunan firmalara daha kolay erişebilirsiniz. Ayrıca 2.el araç alırken farklı şehre gitmeniz doğrultusunda sizin de farklı şehirlerdeki oto ekspertizlerden faydalanmanız gerekebilir. Bu nedenle bildiğiniz, güvendiğiniz kurumsal bir firmadan istediğiniz şehirde yararlanabilirsiniz. Bu kurumsal oto ekspertiz firmalarının avantajlarındandır. Ayrıca sizlere sunacağı sigorta hizmetleri ile daha işlevsel sigorta mekanizması oluşturacaktır. Ayrıca kurumsal oto ekspertiz firmalarının en güzel özelliklerinden birisi ise sizlere sunacağı fiyat listesine İnternet siteleri üzerinden ulaşabilir bu fiyata tüm illerdeki şubelerinden faydalanabilirsiniz. Alacağınız ekspertiz işleminin fiyatını diğer firmaların paketleri ile kıyaslayarak sizlerde en uygun şekilde seçim yapabilirsiniz. Olurda aracınızda bir problem olduğunda karşınızda daha yetkili birisini bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Çünkü kurumsal oto ekspertiz firmaları insanlarla ilişki kurmak için bünyesinde çalışanlar barındırırlar. Ve sizlerde bu kişiler ile iletişime geçerek sorununuzu kolay yoldan çözebilirsiniz.

Oto Ekspertiz İşlemi Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz işleminin nasıl yapıldığını anlatmak istersek eğer bunun birçok aşaması olacaktır. Çünkü her paket içerisinde aynı hizmetlerden faydalanabileceğinizi söylemek doğru değildir. Paket içeriği arttıkça test sayısı da artacaktır diyebiliriz. Ama hemen hemen her pakette olan testlerin nasıl yapıldığını anlatmak gerekebilir. Örneğin her paket içerisinde aşağıdaki testler olabilir. Bu nedenle bunların nasıl yapıldığını anlatmak en doğrusu olacaktır.

 • Motor-Mekanik Kontrolleri
 • Araç Altı Kontrolleri
 • Boya-Kaporta Kontrolleri
 • İç-Dış Kontroller
 • Dyno Motor Performansı

Öncelikle motor mekanik kontrolleri yapılırken araç lift ile yükseğe kaldırılır. Ve aracın bağlı olduğu motorda hasar, deforme olup olmadığı gibi testler yapılır. Bu testler sonucunda aracınızın motorunda bir problem var ise 2.el aracı almak isteyen kişiye bildirilir. Motor-mekanik testinin ardından araç altı kontroller vardır. Bu araç altı kontrolleri ile aracın şanzımanı, süspansiyonları, yağ sızıntısının olup olmadığının kontrolü gibi çeşitli taramalar yapılır. Burada çıkacak olan problem de en son kullanıcıya teslim edilecek olan rapora eklenir.

Araç altı kontrollerin ardından boya-kaporta kontrolleri yapılır. Bu boya kaporta kontrolünde aracınızın temiz olarak ekspertize gelmiş olması önemlidir. Çünkü incelemeler yapılırken araç üzerindeki kir test sonuçlarını etkileyebilir. Aracın daha önce boyanıp boyanmadığını test etmek için yapılan bu kontrollerin sonucu rapora eklenir. Bu kontroller eksperlerin yönetimiyle orada bulunan araçlar ile yapılmaktadır.

İç-dış kontroller ile aracın içerisindeki malzemelerde bir zedelenme, deforme olma gibi durumlar incelenir, aracın dışında ise bir yamulma ya da darbe alıp almadığı gibi testler yapılır. Bu testlerin de sonucu rapora eklenir. En son olarak dyno-motor performans testine gelirsek aracın bu test ile tüm sınırları zorlanır. Araçta maksimum zorlanmada güç kaybı olup olmadığı gibi testler gerçekleştirilir. Güç kaybı olması aracın fiyatına doğrudan etki eden bir faktördür.

Dyno testleri de kaliteli makineler tarafından yapılır bu testler hata payı en düşük makinelerdir. Kurumsal oto ekspertiz firmalarının avantajlarından birisi olan en son modern teknoloji ile testleri gerçekleştirir. Araçta dyno testi yapılırken sınırlar zorlandığından araç üzerinde önceden olan bir hasar aracın sınırları zorlanırken patlak verebilir. Bu gibi durumlardan kaçınabilmek için ön kontroller aracılığıyla bu testleri yapmak gerekir. Ayrıca yaparken gerekli önlemleri aldığınızdan emin olmalısınız.

Hatay oto ekspertiz yazımızın sonuna geldik. Sizlerde 2.el araç alım satımlarında oto ekspertiz firmalarından yararlanmak istiyorsanız tüm yazımızda bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak oto ekspertiz hizmetinden faydalanmalısınız. Ayrıca mümkünse sigortalı paketleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Değerlendirme Notu