Samsun Oto Ekspertiz

Samsun şehrinde araç satın almak isteyen kişilerin mutlaka uğraması gereken yer Samsun oto ekspertiz firmalarıdır. Bu oto ekspertiz firmaları sayesinde sizlerde alacağınız ikinci el arabaların sağlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Mutlaka oto ekspertiz firmasına gitmelisiniz dedik ancak acaba hangi oto ekspertiz firmasına gitmelisiniz, gelin bunun hakkında sizlere bilgi verelim.

Samsun Oto ekspertiz firması seçerken birçok kriteri göz önünde bulundurmalıyız. Bu kriterler sizin hem ekspertiz firmasına yapacağınız ödemeyi içerir hem de yaptığımız ödeme karşılığında aldığınız hizmeti içerir. Oto ekspertiz firmaları sizlere birçok paket sunacaklardır. Bu paketler sizin alacağınız ekspertiz hizmetinin kalitesini belirler. Oto ekspertiz paketleri içerisinde birçok test bulunan paketlerdir. Bu testlerin sayısının artıp azalmasına göre fiyatı değişkenlik gösterir.

Fiyatı en düşük olan paketin içerisinde en az miktarda test bulunur. En az miktarda test olması sizi yanıltmasın. Yine de sizin aracınızın genel olarak sağlığı hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Ancak alacağım hizmetten tam olarak emin olmak istiyorum, tüm detaylarıyla arabam incelensin diyorsanız en yüksek paketlere doğru diğer paketleri inceleyebilirsiniz.

Oto ekspertiz işlemleri sayesinde almak dizinin ikinci el otomobilin geçmiş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Önceki kullanıcı aracı nasıl kullanıp kullanmadığı hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Araçta herhangi bir güç kaybı olup olmadığı, önceki kullanıcının aracı boyayıp boyamadığı, aracın mekaniğindeki parçalarının deforme olup olmadığını bu oto ekspertiz işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca aracı size satmak isteyen kişilerin verdiği kusurları teyit etmiş olursunuz. Bu sayede dolandırılma riskini en aza indirirsiniz.

Örneğin trafik yasağı olan bir aracı size satmaya çalışan birine denk gelebilirsiniz. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için satın alacağınız kişiye ne kadar güvenecek olsanız dahi yine de oto ekspertiz işleminden faydalanmalısınız. Sizlere bir tavsiyemiz de zaten araba alıyorum deyip ek olarak bu masraftan kaçınmamanız. Çünkü bu yapacağınız küçük masraf sizin ilerleyen dönemlerde daha güvenli bir şekilde araç kullanmanızı sağlayacaktır. Bu masraftan kaçınan kişilerin satın aldığı arabalarda çıkan sorunları televizyon kanallarında haberlerde sık sık rastlayabilirsiniz.

Sadece tanımadığınız kişilerle değil tanıyıp güvendiğiniz kişilerde de bu oto ekspertiz hizmetinden faydalanmalısınız. Günümüz koşullarında birçok kişi para için yapmayacağı şey yoktur. Bu nedenle oto ekspertiz işlemi ile teyit ettirmeniz en doğrusu olacaktır. Zaten söylemiştik sadece teyit etmek için değil belki de araç satıcısının dahi bilmediği problemlerin gözükmesi için oto ekspertiz hizmetinden faydalanılması gerekir.

Samsun Oto Ekspertiz 2

Samsun Oto Ekspertiz

Samsun Oto Ekspertiz Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken husus oto ekspertiz paketlerinin çeşitliliği ve fiyatlarının makul olmasıdır. Firmalar kendi paketlerini kendileri belirlemekte fiyatları ise yine kendileri koymaktadır. Paketlerin içerisinde bulunan testlerin miktarının fazla olmasına ve fiyatının uygun olmasına dikkat etmeliyiz.
 • Samsun oto ekspertiz firması ararken kurumsal Oto ekspertiz firmalarına öncelik tanımalıyız. Bu tanınan önceliğin birçok nedeni vardır. Sonraki maddelerde detaylarını görebilirsiniz.
 • Sigorta ve garanti hizmeti olan oto ekspertiz firmalarını seçmeliyiz. Genellikle kurumsal oto ekspertiz firmalarında sigorta ve garanti hizmetine rastlayabilirsiniz. Genel olarak bu firmalar Garanti hizmetini ücretsiz sigorta hizmetini ise çok küçük bedeller karşılığında sizlere vermektedir.
 • Oto ekspertiz firması seçerken farklı oto ekspertiz firmalarının fiyat paket listesini kıyaslamalısınız. Bu sayede en doğru oto ekspertiz firmasını bulabilirsiniz. Farklı firmalara aynı içerikteki paketleri sizlere daha yüksek fiyatlara sunabilir. Bu nedenle uygun fiyatlı olanı bulmak size düşecektir.
 • En yüksek fiyatlı oto ekspertiz paketini seçmek yerine daha orta halli paketler seçebilirsiniz. Bu sizin bütçenizi koruyacaktır. Elbette yüksek fiyatlı olanlar daha detaylı bilgi verecektir. Ancak alt ve ara paketlerde sizleri şaşırtmayacaktır. Mümkün olduğunca orta halli paketler seçmeniz size avantaj sağlayacaktır.
 • Eğer ki farklı şehirden Samsun’a gelip orada Samsun oto ekspertiz arıyorsanız, kendi şehrinizde bulunan Oto ekspertizlere orada da rastlayabilirsiniz. Çünkü kurumsal oto ekspertiz firmalarının Türkiye’nin birçok şehrinde şubeleri bulunabilir.
 • Bazı kurumsal oto ekspertiz firmaları garanti hizmetini ücretsiz olarak vermektedir. Bu nedenle garanti hizmetini ücretsiz olarak sunan oto ekspertiz firmalarına öncelik vermelisiniz.
 • Elbette oto ekspertiz işlemlerin sonucunda beklenmedik kusurlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden sorun yaşamamanız için ekspertiz öncesinde araç satıcısına ödeme yapmamanız tavsiye edilir.
 • Kurumsal Oto ekspertiz firması seçerek firmanın internet üzerindeki yorumlarını erişebilirsiniz. Bu yüzden oto ekspertiz firması seçerken kurumsal oto ekspertiz seçiminiz size avantaj sağlayacaktır.
 • Kurumsal Oto ekspertiz firmaları ile Sizler de internet üzerinden hızlı bir şekilde firmanın fiyatlarını ulaşabilirsiniz. Bu sayede firmalar kıyaslarken daha kolay kıyaslama yapabilirsiniz.
 • Firma seçim yaparken bir diğer dikkat etmeniz gereken durum ise seçeceğiniz firmanın köklü bir firma olmasıdır. Bu sayede firma daha fazla tecrübeye sahip olacak, sizin oto ekspertiz işleminizi daha kaliteli bir şekilde yapacaktır.

Samsun Oto Ekspertiz; Oto Ekspertiz Paket Fiyatları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi oto ekspertiz firması seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi oto ekspertiz paket fiyatlarıdır. Oto ekspertiz paketlerinin fiyatlarını firmalar kendileri belirler. Paket içeriğine göre değişen bu fiyatlar sizin oto ekspertiz firmasını seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurdur. Firma kıyaslaması yaparken aynı içeriğe sahip paketleri rastlamayabilirsiniz. Çünkü paketleri de firmalar belirler. Bu nedenle fiyat karşılaştırması yapmak biraz zor olabilir. En ucuz paket içerisinde ortalama olarak 5-6 tane test bulunur. Bu testler aracınızın genel sağlığı hakkında sizlere bilgi verir.

Daha fazla testlerin bulunduğu yüksek fiyatlı paketler yine aracın sağlığında bilgi verecektir. Tabii ki bu bilgiler daha detaylı olacaktır. 5-6 adet testin bulunduğu paketler ortalama olarak 350-400 TL arasında olacaktır. Talebiniz doğrultusunda buna ek olarak sigorta paketi de alabilirsiniz. Sigorta paketi almanız cidden önemlidir. İlerleyen dönemlerde sizin aracı kullanırken herhangi bir problem yaşarsınız bu problemi en aza indirmeye sağlar. Bu sigorta paketleri ise talebiniz doğrultusunda sigorta süresinin uzunluğuna göre fiyatlandırılır. En kısa sigorta paketleri 1 aydan başlayıp 1 seneye kadar bu süre uzayabilir. Bir aydan 1 seneye doğru bu fiyat artacaktır. En uygun fiyatlı sigorta paketi ortalama olarak 80-100 TL arasında olacaktır. En yüksek fiyatlı sigorta paketi ise yani bir senelik olanlar ortalama olarak bin TL’ye yakın olacaktır. Tabii ki firmalar bunu bir sene ile tutmak doğru değildir. Daha uzun süreli sigorta paketlerine rastlayabilirsiniz. Samsun oto ekspertiz firması arayan kişilerin sigorta paketi alması önemle tavsiye edilir.

Bu sigorta paketleri en yüksek fiyatlı sigorta paketlerinin içerisinde bulunabilir. Sizlerde bu sayede sigorta paketleri ek ödeme yapmak zorunda kalmazsınız. Tabii ki yüksek fiyatlı oto ekspertiz daha fazla test içerdiği gibi daha fazla da memnuniyet duymanızı sağlayacaktır. En yüksek fiyatlı oto ekspertiz paketleri ise normal bir oto ekspertiz firmasında bin TL’ye varan fiyatlarda olacaktır. Diğerlerinde olduğu gibi bunda da üst limit 1.000 TL değildir farklı firmalar sizlere farklı fiyatlar sunabilir. Şunu hatırlatmakta fayda var aracı satan kişi eğer ki siz iseniz oto ekspertiz ödemesini satın alan kişinin yaptırması gerektiğini unutmayınız. Bu nedenle sizden ödeme talep etmemesi gerekir.

Samsun Oto Ekspertiz Airbag Kontrol

Samsun Oto Ekspertiz- Airbag Kontrol

Samsun Oto Ekspertiz; Sigortalı ve Garantili Oto Ekspertiz Hizmetinin Önemi

Oto ekspertiz hizmetinden faydalanırken sigortalı oto ekspertiz ya da garantili oto ekspertiz hizmetinden faydalanmanız size birçok avantaj sağlayacaktır. Bu avantajlar geçmişini bilmediğiniz ikinci el aracın ilerleyen dönemlerde sorun çıkartırsa diye sizin başınızı ağrıtmamak için vardır. Genel olarak garanti hizmeti ücretsiz, sigorta hizmeti ise küçük bedeller karşılığında verilir. Yolda kalırsanız Yol Yardım hizmeti, çekici hizmeti, şehir dışında problem yaşarsanız diye seyahat bileti veya bir otel gibi herhangi bir yerde konaklama için destek olunur. Tüm bunlar çok küçük ücretler karşılığında yapılacaktır. Bazı firmalar garanti hizmeti için ücret alsalar da sizler garanti hizmetinin olduğu ücretsiz firmaları tercih edebilirsiniz. Garanti hizmetini ise firmalar anlaşmalı bir şirket aracılığıyla yapacaklardır. Bu anlaşmalı şirketler firmadan firmaya değişkenlik gösterebilir. Tekrar söylemekte fayda var. Sizlerde ilerleyen dönemlerde problem yaşamamanız için sigortalı veya garantili oto ekspertiz hizmetini tercih etmeniz tavsiyemizdir.

Samsun Oto Eskpertiz; Oto Ekspertiz Seçerken Neden Kurumsal Oto ekspertiz Seçmeliyiz?

Samsun oto ekspertiz arayan kişilerin aradığı ekspertiz firmasının kurumsal oto ekspertiz firması olmasına dikkat etmesini söylemiştik. Çünkü kurumsal oto ekspertiz firmalarının diğer ekspertiz firmalarına oranla birçok avantajı vardır. Gelin bu avantajları beraber inceleyelim.

 1. Kurumsal Oto ekspertiz firmaları diğer ekspertiz firmalarına göre daha güvenilir olurlar. Bu sayede herhangi bir problem yaşadığınızda karşınızda ilgili bir ismin olması size avantaj sağlayacaktır.
 2. Kurumsal Oto ekspertiz firmalarının Web siteleri üzerinden fiyat paket karşılaştırması yapmamız daha kolaydır. Bu sayede bütçenizi koruyarak oto ekspertiz firması bulmanız daha kolay olacaktır.
 3. Ayrıca fiyat listesine ulaşabildiğiniz gibi paket içeriklerine de ulaşabilirsiniz. Bu sayede daha kolay bir şekilde paket seçimi yapabilirsiniz.
 4. Kurumsal Oto ekspertiz firmaları sizlere sigorta ve garanti hizmetini sizlere sunacaktır. İlerleyen dönemlerde herhangi bir problem yaşadığınızda bu sigorta ve garanti hizmeti sizin işlerinizi kolaylaştıracaktır. Paketiniz içerisine sigorta ve garanti hizmeti yoksa ek olarak talep etmeniz tavsiye edilir.
 5. Kafanıza yatan oto ekspertiz firmasının kendinize yakın birçok şubesini bulabilirsiniz. Kurumsal Oto ekspertiz firmalarının birçok şehirde bayisi bulunabilir. Bu nedenle bu şubelere erişmeniz daha kolay olacaktır.
 6. Kurumsal Oto ekspertiz firmaların tercih ederek sizlerde en modern test araçlarının olduğu ekspertiz hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu test araçları aracınıza test yaparken doğruluk payı çok yüksek bir şekilde test yapacaktır.
 7. Kurumsal Oto ekspertiz firmalarının bir diğer avantajı ise önceki müşterilerin deneyimlerine internet üzerinde yakın en yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.
 8. Ayrıca kurumsal oto ekspertiz firmaları sizin alacağınız aracın en kaliteli bir şekilde test edilmesi için Meslek Yüksek Okulu mezunu eksperler ile sizlere uzman kişiler ile hizmet etmektedir.

Sizlerde yukarıdaki kurumsal oto ekspertiz firmaları avantajlarından faydalanmak istiyorsanız, hemen aracınız için size en kurumsal oto ekspertiz firmalarını araştırabilirsiniz. Seçeceğiniz kurumsal oto ekspertiz firmasının köklü bir ekspertiz firması olmasına dikkat etmelisiniz.

Samsun Oto ekspertiz yazımızın sonuna geldik. Sizlerde satın alacağınız ikinci el arabanın sağlığını kontrol etmek için mutlaka oto ekspertiz firmalarından yararlanmanız gerekir. Bundan dolayı bu yazımızda sizlere Samsun oto ekspertiz seçerken nelere dikkat etmelisiniz, oto ekspertiz firması seçerken neden kurumsal oto ekspertiz firması seçmelisiniz, sigortalı ve garantili oto ekspertiz hizmetinin önemi hakkında birkaç bilgi verdik. Daha fazla oto ekspertiz hakkında blog yazısı ve oto ekspertiz hakkında bilgi okumak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Oto Ekspertiz

Samsun Oto Ekspertiz

Samsun Oto Expertiz Hakkında 

Oto Expertiz İşlemleri 

2.el araç alımlarında araçların bilgisayar sistemli olan makineler ile profesyonel olarak test edilmeye oto expertiz adı verilmektedir . Bu teknolojik sistemleri, ancak Samsun oto expertiz adı altında kurulan oto sanayi firmalar kullanabilir. Kara düzen bir kontrolden uzak olarak yapılan  expertiz test kontrolleri ile sorunsuz olacak  bir şekilde araç satın alımı yapabilirsiniz. 

2.el oto alım-satım işlemlerinde  menfaat ve de çıkarları için insanlar araçları hatasız yahut kazasız olarak belirterek aracın değerinin üzerinde satmak istiyor. Bu gibi yanılgı kara düşmemeniz ve de sonraları mağduriyet yaşayarak pişman olmamanız için Samsun oto expertiz yaptırmanız sizlerin yararına olacaktır. Çünkü bugün alacağınız resmi evraklar ileri de yasal işlemlerin söz konusu olması gibi olumsuz durumlar karşısında sizlere büyük avantaj sağlayacaktır.

Oto Expertizi İhmal Etmeyin! 

Samsun Oto Expertiz servislerinde computest cihazları kullanılmaktadır.  Bu cihazlar, teknolojik sistemleri ile çalışmakta olup  Avrupa standartlarında araç expertizi yapmak için üretilmiş olan özel cihazlardır. 2. El  araç satımı veya alımı yapılacak iken dikkat edilmesi gereken her hususa Samsun Oto Expertiz hizmetleri dikkat edecektir.

Sizlerin bu konuda yapması gereken tek şey araçları servislere kadar getirmek ve noter tasdikli expertiz raporunu almaktır. Teknolojik cihazlar ile yapılmış  olan  testlerin neticesinde de raporlar düzenlenecektir. 

Expertiz raporuna  göre satın alınmak  istenilen mevcut araçla ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilir ve de  sevdiklerinizle gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Samsun Oto Expertiz Testleri 

Oto Expertiz Testleri ​​​​​​​​​​​​​​

Bu testler şöyle sıralanabilir:

 1. Boya kaporta Testi
 2. Fren Testi
 3. Süspansiyon Testi
 4. Dynometre Testi
 5. Yanal Kayma Testi
 6. Diagnostic Testi

gibi 6 kategoride toplayabiliriz. Bu kategorilerin dışında kalan diğer tüm kontroller de Samsun Oto Expertiz Firmaları tarafından yapılmaktadır. 

Samsun Oto Expertiz Araç İçi Kontrolleri

Bu işlemlerde ise; klima, cd çalar radyo, iç aydınlatmalar, koltuklar, kalorifer, ızgaraları koltuklar, cam motorları, cam düğmeleri, kapı kolları  kontrolleri gibi tüm noktaların kontrolleri yapılır. 

Samsun Oto Ekspertiz Boya Kaporta Kontrolü

Boya kaporta kontrolleri, en önemli olan expertiz testlerinden bir tanesidie. El yordamı  ile yapılan kontrollerim yanı sıra boya kalınlık ölçer cihazların yardımı  ile de boya kalınlıklarının mikron değerlerinin ölçümü de Samsun Oto Expertiz tarafından yapılmaktadır. Ülkemiz genelinde boya kaporta durumu sorunu, bir aracın neredeyse yarı yarıya kadar değer kaybına sebebiyet veren en hassas noktalardan biridir. 

Ne yazık ki sıfır model bir araç satın alımlarında  dahi  sonradan uygulanmış olan boyalarla karşılaşılabilmektedir. 

Eğer orijinal boyası veya  kazasız diye sunulan  araçları  bilmeden satın alınması söz konusu ise  mağduriyet yaşanması yüksek olasılıktadır.

2.el araç alım-satımları da mevcut  piyasa  değerine göre satın alınmış olunan 2.el araçların, satılmak  istenildiği zamanlarda yalancı durumuna düşerekte  ticari anlamda büyük  zarar etmeniz söz konusu olabilir.

2. El araç alımlarında veya satımlarında  dolandırılıp kandırılmamak için Samsun oto expertiz firmalarına başvurmalısınız.

 

Samsun Oto Ekspertiz Fren Testi

 Fren testi, dünya standartlarında tüm belgelerine sahip olan  kaliteli cihaz ile araç tekerleklerinin fren yapma esnasında sıkma gücünü rapor edip test edildiği bir test türüdür. 

Samsun Oto Ekspertiz Süspansiyon Testi

Süspansiyon test cihazları ile aracın amortisörlerinde bir sorun olup olmadığı ve görevini yerine getirip getirmediği daha sonrasında masraf çıkarıp çıkarmayacağı test edilir. 

Samsun Oto Expertiz Yanal Kayma Testi

Yanal kayma kontrol  cihazı ile ön ve arka tekerleklerde yere basma esnasında  oranları kontrol edilir. Özellikle ön takımı bozuk olan  aracın ön tekerlekleri ile arka tekerlekleri arasında ciddi anlamda  sapmalar meydana gelir. Bu sapmaların büyük masraflar  çıkarabileceği ve de  lastikleri içeriden yahut dışarıdan yiyerek bitirebileceği de  bir gerçektir. Bu durumda da  ek  masraflar çıkacaktır.

2. el araç alımlarında  olabilecek her türlü kontroller için Samsun oto expertiz firmaları ile iletişime geçmelisiniz. 

Samsun Oto Expertiz Dynometre Testi 

 Piyasada dyno adı ile  bilinen Dynometre testi; araçların emniyet kemerleri  üzerinde ki  silindirlerde yer alan bir makine ile  bağlanması sayesinde yolda gidiyormuş gibi tam gaz yapılmasını sağlar. 

 

Samsun Oto Expertiz Firmaları;  LPG li araçlarında LPG durumu LPG tank tarihleri gibi önemli konularda masraf oluşturabilecek olan tüm kontrolleride rapor edebiliyor.

Samsun Oto Expertize gelerek güvenliğiniz  için tüm önlemleri alarak rahat edin.  

Samsun Oto Expertiz, Samsun Expertiz Raporu, Samsun Araç Expertizi, Samsun Araç Expertizi, Samsun 2.El Araçlar

Samsun Oto Expertiz Diğer Kontroller

Hiç kimse orijinal olarak  satın almış oldukları  araçların;  şaselerini eğik olarak, taklalı, kazalı veya pert çıkmasını istemez. Bu gibi olumsuz durumlar orijinal araçlar ile kıyaslandığında zamanlarda %’e varan değer kayıplarına neden olur. Bu hususta Samsun Oto Expertiz firmaları her marka ve de  modelde ki araçlar için expertiz raporları çıkmaktadır. Kaliteli hizmet veren expertiz firmaları renkli endoscopi cihazları ile mevcut aracın motorunda bir türlü görünmeyen piston, eksantrik mili gibi çok önemli parçaların renkli görüntüsünün alımı sağlanarak raporlar ile müşterilere sunmaktadır.

Özellikle yeni nesil araçlarda yer alan ECU yani açılımı ile elektronik kontrol ünitesi de dahil olmak üzere arıza tespit cihazları ile  bağlanarak araçlarda oluşabilecek arızalarının tespiti yapılır. Antifriz ölçer cihazlar ile de  antifrizin değişip ya da  değişmemesi konusunda da müşterilere net bilgiler verilmektedir. Samsun Oto Expertiz firmaları, fren testi ve amartisör testleri için dünya standartlarına uygun olan edilen ünlü teknolojik firmalarının cihazları kullanılmaktadır. Araçların fren, balata ve özellikle de disklerinin durumları , amartisörlerin kontrolleri ile birlikte bu ünlü cihazlar ile kaliteli bir şekilde yapılmaktadır. 

Fren hidroliklerinin kontrolleri, kaliteli marka cihazlar ile  profesyonel olarak  ölçüm cihazları  ile kontrolleri sağlanmaktadır.

Kaporta boyası kontrolleri 2.el araç alımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan  birisidir.

Mevcut 2.el aracın fabrika çıkışı dışında boyanıp boyanmadığı konusu aracın asıl değerini belirler. Orijinal çıkışı ile bir edilen fabrika boyası dışında uygulanmış olan  boya araç değerinde ciddi anlamda değer kayıplarına sebep olabilir. Bunun sebebi araçlara boya uygulaması sonrasında tamir görmüş gibi algılanmasıdır. 

2. El Araç Satışlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Fabrika boyasının dışında araç neden boyanır?

Söz konusu olan aracın herhangi bir bölümünde fabrika çıkışı  boyası dışında ekstra bir işlem uygulanması için önemli 2 ana sebep bulunmaktadır.

1- Aracın kazaya karışması

2- Araç yüzeyinde güneş yanıkları

Herhangi bir kaza durumunda sürtünmelerde ya da  eziklerde boyanmış olan araçların parçaları satılırken veya alınırken orijinal olan diğer  araçlara göre değer kayıplarına uğrar. Ne yazık ki ülkemizde, bu tür araçlar kazaya karışmış ve de  kazalı olarak muamele görmektedir.Değer kayıpları bu sebepten dolayı olur.

Boyalı araçlar kazalı araç olarak tamir edilmiş vasfı taşır. Bu durumda da tamirli araçların satılması oldukça zordur. Güneş yanıkları sebebi ile  araçların boya yüzeylerinde  vernik yüzeyinde bozulmalar yaşanabilir. Araç boyasının  solgun bir görünüme bürünmesi ile bu gibi durumlarda, mevcut aracın yüzeyi boya işlemi olmadan düzelemez. Ancak bu işlem sırasında bile mevcut araxın komple boyanacağı için değer kaybına uğraması söz konusudur. 

Bu açıdan mutlak bir şekilde expertiz raporunun masraflarından kaçınılmamalıdır. Çünkü bugün kaçacağınız expertiz raporu ücreti, yarın daha büyük masraflara ve de yasal sıkıntılara neden olacaktır. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka ön araştırma sonrasında Samsun Oto Expertiz firmalarına başvurularda bulunun. En kısa zamanda Oto Expertiz Raporunuzu alarak noter onayınızı gerçekleştirin. Böylelikle güvenli 2.el araç alım satım işlemlerinizi gerçekleştirmiş olacaksınız. 

2. El Araçlarda Expertiz Raporu Neden Önemlidir?

Oto expertiz raporları alınacak araçları güvenlr uzun yıllar boyunca  kullanılabilecek olunduğundan emin olunması için oldukça önemlidir. Araçları alırken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında mevcut olan  araçların motoru ve de motorla ilgili kısımlarıdır.

Samsun Oto Expertiz raporu ile araçların motor durumu hakkında detaylı bilgiler elde edilebilir. Alınacak olan araçların motorunda  değişen bir parçanın var olup olmadığı öğrenilebilir. Detaylı olarak bir Samsun Oto Expertiz raporunda motorların yanı sıra otomobillerin  iç aksesuarları da kontrol edilmektedir.

Alınacak olan araçların kaportası tamponu veya bagajında bir sorun  olup olmadığı durumu kontrol edilir.  Bu kontrollerin sağlanması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde 2. El araç alımlarında ve satımlarında expertiz raporu zorunluluğu getirilmiştir. 

Özetle detaylı olarak Samsun Oto Expertiz raporunda hem aracın resmi kayıtlarında olan fakat söylenmeyen bir problemin yetkili sistemler tarafından kayıtlara geçmemiş olan bir değişim parçasının söz konusu olup olmadığı en ince ayrıntısına  kadar kontrolleri sağlanır.

Oto Expertiz raporunun sunmuş olduğu detaylı bilgiler sayesinde, aracı aldıktan sonra bilinmeyen  bir sorunla kaeşılaşılması endişesi en aza iner. Böylelikle de mağduriyet yaşama ihtimaliniz azalır. 

Samsun Oto Expertiz Rapor Çeşitleri

Samsun Oto Expertiz raporları, genel açıdan , yaptırılmak istenilen  ayrıntısına göre birkaç pakete  ayrılmaktadır. Bütçelerin durumlarına göre, müşterilere uygun olacak expertiz raporu alınması mümkündür . Paket detayları ile ilgili Samsun Oto Expertiz Firmaları ile görüşülerek bilgi alınması daha doğru olacaktır. Ama genelde expertiz paketleri minimum 3 paket olacak şekilde sunulmaktadır. Expertiz ücretleri ise; 150-1000 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.  Oto Expertiz fiyatları hakkında anlaşma sağlayacağınızı firmalar üzerinden bilgi alarak en uygun fiyatı belirleyebilirsiniz. 

Samsun Oto Expertiz Garanti 

Samsun oto expertiz firmalarının hepsinin sunmuş olduğu bir hizmet olmasa da profesyonel olarak kaliteli hizmet veren oto expertiz firmaları ile garantili oto expertiz raporu alınılabilir. Böylelikle herhangi bir sorun olması durumunda garanti hizmeti veren oto expertiz firması ile işlemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. 

3. El Araçlarda Daha Evvel Karışmış Olduğu Kazaların Tespit Edilmesi

Samsun Oto Expertiz  hizmetleri sayesinde, alınacak olan 2. el araçların daha evvel karışmış oldukları kazalar tespit edilir. Bu durumda da kaza durumuna göre alınacak olan  aracın fiyatının altında daha düşük bir fiyat teklifi verilebilir. Araçların kaza durumu fiyat hususunda değer kayıplarına neden olur. Bu şekilde alınacak olan aracın daha ucuz alınması sağlanır. 

Güvenilir Samsun Oto Expertiz Firmaları 

Samsun Oto Expertiz İşlemleri, bilgisayar ortamında ve uzman oto expertiz ekipleri  tarafından yapıldığı zamanlarda raporlarda, hata payı yaşanması neredeyse imkansızdır.

Alanında uzman Samsun Oto Expertiz hizmetleri veren firmalar ile anlaşarak güvenilir raporlara sahip olabilirsiniz. Bunun için firmalar ile ön görüşme sağlayabilirsiniz. 

2.El Araç Satışlarında Yasal Düzenleme 

2.el araç satışlarında meydana gelen sorunlar, Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan şikayetler doğrultusunda ve de Yargıtay’a taşınan davalar neticesinde meclisi bu konuda önlem almaya sevk etmiştir.1 Nisan 2019 tarihine kadar olan süreçte 2. el araba alım ve  satımlarında işlemler  raporsuz olarak noter huzurunda yapılmaktaydı. Bu tarihten itibaren artık , 2.el araç satışlarında oto expertiz raporu olmadan araç alımı ve satışı yapılamayacak. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sunulmuş olan 2. El Kara Taşıtları Ticareti Hakkında yer alan Yönetmeliğin kapsamına göre;  2. el otomobil satışlarında  satıcıların araca dair garanti sunması gerekmektedir . Garanti kapsamında gerçekleştirilen satışların, satış tarihinden itibaren 3 ay süre ile  veyahut 5.000 kilometre için geçerli kılınacaktır. Yeni yönetmelik kapsamında garanti içerisine; elektrik sistemleri, diferansiyel, şanzıman ve motor gibi birçok parça girmektedir. Oto Expertiz raporları  için istenilen bedel ise aracı satan kişi tarafından ödenecektir. Garanti içerisine dahil  olan  parçalar için garanti süresi ya da  kilometresi içinde meydana gelebilecek problemler için ise  azami olarak 30 iş günü olacaktır. Motosikletler için ise bu süre azami olarak 20 iş günü olarak belirtilmiştir. Arızalanan  giderilmesine ilişkin tüm masraflar ise satıcıya  ait olacak şekilde  belirlenecektir. 

İkinci El Araba Satışlarında Expertiz Raporunun Yetkisi

Yasal düzenleme kapsamında, Oto expertiz raporunun bir nüshasının notere ibraz edilmesi gerekmektedir.8 yaşın ya da  160.000 kilometrenin üzerinde yer alan 2.el araba satışlarında  ise bu araçlar expertiz rapor zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Expertiz raporu kapsamında bulunan 2. el araç satışlarında ise expertiz raporlarına  bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan kişilerden alınmadı , yasal açıdan büyük problemleri önlemek amacı ile büyük önem taşıyor. Yeni yönetmelik içerisinde yer alan bir diğer önemli nokta ise; 2. el araçların ticaretini yapacak olan  kişilerin satış yetkisini de düzenleyecek olmasıdır. Yani yüz  kızartıcı suçlar işlemiş olan  kişilerin, 2.el araç satışlarından men edilirek satış yetkisi olmayan kişilerin bu kapsamda 1 yıl içinde yalnızca 3 araç satışı yapabilecek olmasıdır. Oto Expertiz Raporu zorunluluğunun sağlayacağı güvenirlilikle  tüketicilerin mağduriyetlerinin yaşanmasının önlenmesi ve de ikinci el araç piyasasının daha güvenli bir şekilde hareketlenmesi sağlanması hedeflenmiştir. 

Samsun Oto Ekspertiz Firmaları, Samsun Oto Expertiz Raporu, Oto Expertiz Bayilikleri, Samsun Oto Kiralama, 2.El Araç Samsun, Samsun Araç, Oto Expertiz Ücretleri, Expertiz Firmaları, Garantili Oto Expertiz İşlemleri 

Değerlendirme Notu