2. el araç alım satım işleri deyince akla ilk gelen oto ekspertizler hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Aydın oto ekspertiz arayan kişilerin aklındaki birçok soruyu yanıtlamaya çalışacağız. Aydın şehrinde bulunan oto ekspertizler arasında seçim yapmak durumunda kalınca birçok kriteri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Farklı fiyatlar sunan oto ekspertiz firmalarının farklı paketleri bulunmaktadır.

Aydın Oto Ekspertiz

Genelde 2. El araba satışı işlemlerinde işleri düşen kişiler oto ekspertiz arayışına girerler. Farklı fiyatlarda ve paketlerde hizmet içerikleri bulunan oto ekspertiz firmalarından hangisi size uygunsa onu seçebilirsiniz. Bu paketlerde içerik farklılığı olduğu için aradığınız testleri içeren paket bulamayabilirsiniz. Bunun için farklı firmaları araştırmanızı tavsiye ederim. Bu paketler farklı fiyatlar içerdiğinden çok lüks içeriklere sahip olabilir. Aynı şekilde en temel içerikleri de bulunduran paketler de oto ekspertizler de bulunmaktadır. Aydın oto ekspertiz arayışına giren kişiler bu detaylara dikkat ederek firma seçmelerini öneririz. Peki bu Aydın oto ekspertiz nedir?

Oto Ekspertiz Nedir

Oto Ekspertiz Nedir

Oto Ekspertiz Nedir?

Araç alım satımlarında kullanmamız gereken oto ekspertizler, sizin aracınızın geçmişi hakkında sizlere detaylı bilgiler sunar. Bu bilgiler aracınızda daha önce herhangi bir hasar kaydı olup olmadığı veya aracın vergi borcu olup olmadığı, aracın geçmişinde hasar aldığı yerin değişimi gibi çeşitli birçok bilgiyi sizlere sunar. Bu bilgiler sizin aracı alırken veya satarken araç hakkında alıcıya en doğru bilgilerin iletilmesini sağlar. Alıcı satıcı tarafından verilmeyen kusurlu özellikleri oto ekspertiz hizmetleri sonucu öğrenebilir.

Bu nedenle araba alırken sizlerin oto ekspertiz işlemlerinden faydalanmanız gerekir. Sadece araç alırken değil kendi aracınızı da kontrol ettirebilirsiniz. Bir trafik kazası veya arabada hissedilen problem sonrası problem olup olmadığının anlaşılması için ekspertiz hizmetinden faydalanılabilir. Bu problem tespiti aracınızda ilerleyen dönemlerde oluşabilecek ciddi problemlerin önüne geçmesini sağlayabilir. Aydın oto ekspertiz hizmeti arayan kişiler bu gibi durumlar karşısında en yakın oto ekspertiz hizmetinden faydalanabilir.

Oto Ekspertiz Fiyatları

Aydın oto ekspertiz arayan kişilerin akıllarını kurcalayan bir diğer soru ise oto ekspertiz fiyatlarının ne olduğudur. Alacağı aracı oto ekspertiz işlemine sokmak isteyen kişinin araştırmaya başladığı bu konuyu cevaplamak kolay olmayacaktır. Çünkü Aydın şehrinde bulabileceğiniz tüm oto ekspertizler farklı farklı fiyatlar içeren paketleri sizlere sunacaktır. Bu nedenle bu paketlerin fiyatları sizlerde soru işaretleri bırakabilir. En temel ile en lüks paket arasında ciddi farklar olabilir. Bunun nedeni alacağınız hizmetin kalitesinin artmaya başlamasıdır.

En temel paket içerisinde de aracınızın kontrolünü yapabilirsiniz en lüks paket içerisinde de bu kontrolleri yapabilirsiniz.  Bu farklılığın sebebini paketlerin içerdiği test sayısı ve size sunulan memnuniyet hizmeti arttırabilir. Ayrıca sizin alacağınız ek hizmetler ortaya farklı maliyetler doğurabilecektir. Bu maliyetler sizin için memnuniyet olarak dönecektir.

Ancak en temel paket içerisinde de aracınızı kontrol ettirebilirsiniz. Ara paketlerde ise sizin alacağınız hizmete ek fırsatlar sunmak olacaktır. Bunlar aracınıza aldığınız ekspertiz işleminin garantisi veya sigortası olabilir. Sadece bunlarla kalmayacaktır. Ancak aracınıza alacağınız garantili veya sigortalı hizmet sizler için ciddi önem arz eden bir hizmet olacaktır. Aydın oto ekspertiz arayanlar, eksperlere sigortalı veya garantili hizmetler faydalanmak istediğini söylemesi onlar için daha iyi olacaktır.

Oto Ekspertiz Paketleri

Araçlarımız için oto ekspertize gittikten önce veya sonra hangi fiyata hangi içerikleri almamız gerektiğini öğreniriz. Bu paketler içeriği firmadan firmaya değişkenlik gösteren içeriklere sahiptir. Bu içerikler doğrultusunda aracımıza en uygun paketi seçeriz. Ancak bu paketlerde farklı içeriklere sahip olduğundan sizlere şu paketin içeriğinde bu içerik vardır gibi şeyler söyleyemeyiz.

Bu içerik hakkında bilgi almanız için öncelikle hizmet alacağınız firmayı belirlemeniz gerekir. Bu firmayı belirledikten sonra internet siteleri üzerinden içeriklerine sahip olan paketleri görebilirsiniz. Bu paketler arasında içerik fiyat bakımında sizlere uygun olanını seçmeniz gerekecektir. Bu seçimi yaparken sigortalı veya garantili paketleri tercih etmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bu seçimi yaparken uzmanlardan fayda almakta yarar olduğunu söyleyebiliriz.

Aracınızda en temel paket içerisinde de sizin aracınızın geçmişi görülecektir en lüks paket içerisinde de sadece yüksek fiyatlı paketlerde daha detaylı bilgi edinme ve yüksek hizmet memnuniyeti yakalama imkanına sahip olursunuz. Ayrıca alacağınız hizmette garanti ve sigorta gibi hizmetler de yüksek fiyatlı paketlerde kendini göstermeye başlayacaktır. Bu paketlerin hemen hemen hepsini kapsayan aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

 • Test Hattı
 • Fren Testi
 • Süspansiyon Testi
 • Yanal Test
 • OBD Testi
 • Dinamometre Testi
 • PTT Muayene kilometre sorgulama
 • Motor-Mekanik Sigortası
 • Airbag Kontrolü
 • TPC ceza sorgulama
 • Vergi Borcu sorgulama
 • HGS Geçiş sorgulama
 • Motor Ekspertizi
 • Kaporta Ekspertizi
 • Boya Ekspertizi
 • 5664 Tramer sorgulama
 • Amortisör Testi
 • Dış Kondisyon Ekspertiz Kontrolü
 • İç Kondisyon Ekspertiz Kontrolü,
Aydin oto Ekspertiz Fiyat

Aydın oto Ekspertiz Fiyat

Bu hizmetler her pakette olamayabileceği gibi bu hizmetlere ek hizmetlere de rastlayabilirsiniz. Bunlar firmaların sizlere sunduğu ek hizmetler olacaktır. Bu firmalardan alacağınız hizmetin çok lüks olmasına gerek olduğunu düşünmemekteyiz. Sadece sizin ihtiyacınızı karşılayacak paketi seçmeniz hem sizin hem de bütçenizin faydasına olacaktır.

Ayrıca ekspertiz hizmetleri çeşit çeşit araçlar, aletler ile yapılmaktadır. Bu araçlar ile en güvenilir bilgiye ulaşabilirsiniz. Çünkü bu araçlar sıfır hata payına sahip olup çeşitli insan gücünden daha kolaya halledilerek yapılmasını sağlar. Ve bu sayede aracınızın daha kısa sürede size teslim edilmesini sağlar. Aydın oto ekspertiz eksperleri bu araçları kullanarak sizlere daha kaliteli hizmetleri sunduğundan emin olabilirsiniz. Bu araçlar öğrenmek sizin açınızdan bu konularda daha yetkin olmanıza olanak sağlayabilir. Bu araçlara aşağıdaki liste aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 

 

 • Yönetim Paneli
 • Yanal Kayma Testi Cihazı
 • Akü Testi Cihazı
 • Fren Testi Cihazı
 • Süspansiyon Test Cihazı
 • Kaporta ve Boya Test Cihazı
 • Lift
 • Dinamometre
 • Bilgisayar bileşenleri ve yazılımlar
 • Arıza Tespit Cihazı
 • Lastik Basınç Hava Saati
 • Lastik Dış Derinlik Ölçeri
 • Fren Hidrolik Testi Cihazı
 • Boya Kalınlığı Ölçümü Yapan Cihaz

Bu araçlar sizlere daha iyi hizmet vermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu araçlar sizlere daha güvenilir bilgi vererek alacağınız aracın tüm detaylarına ulaşmada etkilidir. Bu araçlar sizlere olumsuz bilgi vermesi dahilinde satıcınızın sizlere verdiği hasarları gözden geçirmelisiniz. Ayrıca oto ekspertizler sizlere sadece hasar bilgisini değil tüm bilgileri verir.

Aracın vergi borcunu, HGS geçişlerini ve bunun gibi kayıtlı birçok bilgiye erişmenize olanak sağlar. Bu bilgiler sizlerin 2. El araba alım satım işleminizde daha güvenilir işlemler yapmanızı sağlar. Dolandırılma riskinizi en aza indirir.

Kurumsal Oto Ekspertiz Nedir?

Kurumsal oto ekspertizAydın oto ekspertiz arayan kişilerin sık sık denk geldiği, araçlarımızın daha resmi kişiler tarafından incelendiği oto ekspertizlerdir. Bu oto ekspertizlerin birden fazla şubesi olabilmekte ve meslek yüksek okulu tarafından mezun edilen eksperler tarafından sizlere hizmet sunmaktadır. Ayrıca birden fazla şubesi olmasının avantajı internet üzerinden bulduğunuz kurumsal oto ekspertizin size yakın şubesinin olma olasılığının daha fazla olmasıdır. Aracınızda olası bir problemde karşınıza alacak bir yetkinin olmasını sağlar. Sizlere sigorta ve garanti gibi işlemlerde daha fazla yardımcı olabilmektedirler. Ayrıca kurumsal oto ekspertiz firmalarının genelde web sitelerinden fiyat bilgisi paylaşıldığı bilinir. Bu sayede sizlerde fiyat ve paket içeriği karşılaştırması yapabileceksiniz ve en uygun paketi kendinize temin edebileceksiniz. Aydın oto ekspertiz arayan kişilerin internet üzerinde kurumsal oto ekspertiz bulmanız çok zor olmayacaktır. Ayrıca size daha fazla güven sağlayacak firmalardır.

Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

Aydın oto ekspertiz hizmeti arayan kişiler oto ekspertiz işleminin nasıl yapıldığını bilmesi kendilerine daha fazla avantaj sağlayacaktır. Bu konularda yetkin olması kendisi için daha iyidir. Belki de araç için firmadan paket seçimi yaparken bu bilgilerden faydalanabilir. Aracımızı oto ekspertize götürürken temiz götürmemiz gerekir. Çünkü aracımızda boya incelemesi yapılacağından araç yüzeyinde kir olmaması gerekir. Ardından aracımız oto ekspertiz işlemine devam eder. İlk olarak fren testi yapılır. Bu testler aracımızdaki tüm frenlerin eşit güçte çalışıp çalışmadığını kontrol amaçlı yapılır. Farklı güce çalışan bir fren aracınızın savrulmasına sebebiyet verir. Fren sıkma testi makineler tarafından yapılır.

Son derece hata payı düşük olan bu makineler eksperlere gerekli bilgileri aktarır. Fren testinden sonra araç için Motor kondisyon testi yapılır. Araç lift ile yükseğe kaldırılır. Aracın şanzımanı, aktarma organları, motoru gibi çeşitli parçalarında incelemeler yapılır. Bu incelemeler doğrultusunda hasar görmüş kısım rapora eklenecek şekilde belirtilir. Ayrıca bu test ile araçta yağ kaçağı olup olmadığı tespit edilir. Bununda ardından araca dyno testi yapılır. Bu test ile araçta güç kaybı olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır. Bu da aracın tüm sınırları zorlanarak yapılır. Araçta tüm sınırlar zorlanacağı için gerekli önemler alınıp öyle yapılması gerekir. Hasarlı araçlarda önlemsiz dyno testi çeşitli kazalara sebebiyet verebilir.

Bu nedenle ön incelemeler yapılıp öyle başlanmalıdır. Bu testinde ardından el freni testi gerçekleştirilir. Bu test aracın el freni kondisyonu, fren teker ilişkisi gibi çeşitli testlerden oluşur. Bu testinde sonuçlanmasının ardından araç sahibinin isteğine göre aracın ağırlığına göre durdurma gücü gibi çeşitli testlerden de geçebilir. Son olarak elde edilen tüm veriler tek bir yerde toplanarak araç hakkında rapor oluşturulur. Aydın oto ekspertiz arayan kişilerin bu tüm testler bittikten sonra araç hakkındaki düşüncesi değişmediyse aracın alım satım gibi işlemlere geçilir.

Tokat Oto Ekspertiz

Aydın Oto Ekspertiz

Ayrıca yukarıdaki işlemler tüm araçlarda geçerli olabilecek testlerdir. Bu testlere paketin içeriğine göre farklı testlerde dahil olabilir. Eksiltilip azaltılabilir. Bu testler insanların aracın alıp alınamayacağı gibi olan eski kararını değiştirebilir. Veya fazladan hasarlı çıkması durumunda alıcı da kabul ederse daha düşük bir fiyata satın alınabilir. Bu gibi işlemler tamamlandıktan sonra Notere geçilir. Ve orada araba alım satım işlemi yapılır.

Ayrıca aracınıza bu oto ekspertiz işlemini yaptırırken sigortalı ya da garantili işlemlerden faydalanmayı unutmayın. Sigortalı ve garantili işlemler sizin açınızdan bütçeniz olarak daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Evet belki de fazladan bir miktar ödeyeceksinizdir ancak alacağınız araç ile ilerleyen dönemlerde problem yaşamamanız adına sizin bu hizmetlerden faydalanmanız gerekir.

Bu garanti ve sigorta gibi hizmetler belli şartlar çerçevesinde geçerlidir. Bu nedenle aracınızı ekspertize verirken bu garantinin ya da sigortanın hangi koşullar altında geçerli olduğuna dair bilgi almanız gerekmektedir. En basitinden genelde garantiler 1 ay gibi bir süre dahilinde geçerlidir. Ancak aracınız 1000 km yol yapar ise bu garanti süresi dolmamışsa bile aracınızın garantisi birmiş olacaktır. Bu ve bunun gibi bilgiler için aracınızın oto ekspertiz firmasıyla görüşmeniz, sizin için faydalı olacaktır.

Değerlendirme Notu