İzmir oto ekspertiz firmamız deneyimli ekspertiz uzmanlarıyla araçlarınızı profesyonel cihazlarla test etmektedir. Tamamı son teknoloji ürünleri olan cihazlarımız, araçlarınızda hassas ve kesin ölçümler yaparak Türkiye’nin en güvenilir ekspertiz raporlarını düzenlemektedir. İkinci el araç satışlarınızda aracınızın gerçek değerini belirleyen firmamız hem zamandan tasarruf etmenizi sağlamakta hem de araçlarınızı değerinde satmanıza yardımcı olmaktadır. Güvenilir ve garantili oto ekspertiz raporlarımızla İzmir oto ekspertiz ailesi olarak Türkiye’nin her yerinde hizmetinizdeyiz.

İzmir Oto Ekspertiz

Oto Ekspertiz Nedir?

Dilimize Fransızca’dan geçmiş olan ekspertiz kelimesinin kökeni Latince expertus kelimesine dayanmaktadır ve expertus kelimesi ‘uzman’ anlamına gelen bir kelimedir. Türkçemizde inceleme anlamında kullanılan ekspertiz, otomobil sektöründe 2. el araçların detaylı olarak incelenmesini, test edilmesini ve araçlar hakkında doğru ve gerçek bilgiler edinmeyi ifade etmektedir. Oto ekspertiz işlemleri 2. el araçların geçmişte aldığı hasarları ve kaza bilgisini ortaya çıkaran teknik işlemler bütünüdür. Bu işlemler araçta değişen bir parça olup olmadığını, aracın km’siyle oynanıp oynanmadığını, araçta yenilenme yapılıp yapılmadığını tespit etmenin en güvenilir yoludur. Oto ekspertiz işlemleri, TSE belgeli oto ekspertiz firmaları tarafından uygulanan çeşitli teknik yöntemleri ve bilgisayar sistemli cihazlarla uygulanan testleri içermektedir. Bu testler uzman oto ekspertizleri tarafından uygulanmakta ve yorumlanmaktadır. Daha sonra elde edilen tüm bilgiler oto ekspertiz raporu olarak düzenlenmektedir. Oto ekspertiz yapılmadan satın alınan araçlarda birçok sorunla karşılaşmanız muhtemeldir. Çünkü günümüzde üretilen tüm arabalar bilgisayar sistemli arabalardır. Bu arabaların mevcut arıza veya hasarları dışarıdan bakılarak anlaşılabilecek sorunlar değildir. Bu araçlar hakkında doğru bilgi sahibi olmak için TSE belgeli oto ekspertiz cihazları ile araçlar incelenmeli ve bu araçların bilgisayar sistemleri uzman ekspertizler tarafından kontrol edilmelidir. Bu yüzden oto ekspertiz yapılmamış 2. el bir araç satın almanız tavsiye edilmemektedir. İzmir oto ekspertiz ailesi olarak tüm oto ekspertiz işlemleriniz için Türkiye’nin her noktasında hizmetinizdeyiz.

Oto Ekspertiz Ne İşe Yarar?

Oto ekspertiz öncelikle bir araçla ilgili en doğru bilgileri öğrenmenizi ve araçla ilgili tüm arıza ve hataları tespit etmenizi sağlamaktadır. Sıfır veya 2. el araçlarınıza oto ekspertiz raporu almak için İzmir oto ekspertiz firmamızı hemen arayınız.

 • Araçta kaza veya başka bir sebeple oluşan hasarları tespit eder.
 • Araçta kaza veya başka bir sebeple oluşan hasarların maliyetini tespit eder.
 • İkinci el araç satış işlemlerinde aracın iddia edilen özelliklere sahip olup olmadığını tespit eder.
 • Aracın dış görünümündeki hataları ve kusurları tespit eder.
 • Aracın mekaniğinde veya elektronik sisteminde herhangi bir arıza olup olmadığını tespit eder.
 • Aracın ve motor gücünün performansını tespit eder.
 • Aracın kaza kayıtlarını tespit eder.
 • Aracın değişen bir parçası olup olmadığını tespit eder.
 • Aracın boya ve kaportasında yenilenme olup olmadığını tespit eder.

Oto Ekspertiz Nasıl Olunur?

Oto ekspertiz işlemleri ülkemizde sadece TSE belgeli uzman oto ekspertiz firmaları tarafından yürütülmektedir. Oto ekspertiz olmanın ise bazı şartları vardır. Bu şartlar, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş şartlardır. Oto ekspertiz olmak isteyen bir kişi veya firmanın, daha önce ticaret yaptıysa hiç iflas etmemiş olması gerekmektedir. Oto ekspertiz olmak için en az 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu olma şartı vardır. Türkiye’de oto ekspertiz olabilmek için aynı zamanda çeşitli ekipmanlara ve bilgisayar sistemli cihazlara sahip olmak gerekmektedir. Oto ekspertiz raporu vermek için ise mutlaka oto ekspertiz firmasının, İzmir Oto Ekspertiz firmamız gibi TSE belgeli olması gerekmektedir. Aksi takdirde, alınan oto ekspertiz raporu geçerliliğini yitirmektedir.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto ekspertiz raporu, ikinci el araçların satışı için zorunlu olan resmi bir belgedir. Oto ekspertiz raporu almak için TSE belgeli bir oto ekspertiz firmasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaptığınız oto ekspertiz firması, aracınızı uzman ekspertizler tarafından detaylı olarak incelemekte ve elde ettiği bilgileri yazılı hale getirerek raporlaştırmaktadır. Bu rapora oto ekspertiz raporu adı verilmektedir.  Oto ekspertiz raporunda araçla ilgili tüm detaylar yer almakta, aracın teknik bilgisi ile geçmişte meydana gelen kaza ve hasar durumları da ayrıntılı olarak raporda gösterilmektedir. Oto ekspertiz raporu ile 2. el araç satın alan kişilerin gelecekte mağdur olmalarının önüne geçilmektedir. Oto ekspertiz raporu ile bir araçtaki hem geçmiş hem de güncel tüm arızalar tespit edilebilmektedir. Tarafsız bir gözle oluşturulan ve noter onaylı resmi bir belge olan oto ekspertiz raporu, bir aracın muayene belgesidir. Oto ekspertiz raporunu İzmir Oto Ekspertiz firmamızdan almak için bizi hemen arayabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu Zorunlu Mu?

2019 yılından itibaren yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte 2. el araç satışlarında oto ekspertiz raporu alınması zorunlu hale getirilmiştir. Oto ekspertiz raporu, 8 yaşından küçük veya 160 bin kilometrenin altındaki 2. el araçların satışında zorunlu hale getirilmiştir. Bu kriterlerin dışında olan araçlar, oto ekspertiz raporundan muaftırlar. Yönetmeliğe göre, yalnızca Türk Standartları Enstitüsü’nden Hizmet Yeterlik Belgesi alabilen oto ekspertiz firmaları oto ekspertiz raporu verebilmektedir. Bu yönetmeliğin esas amacı, 2. el araç piyasasında uygulanan sahteciliklerin önüne geçmektir. Oto ekspertiz raporu sayesinde günümüzde 2. el araç satın almak isteyenler adil ve güvenli bir alışveriş yapabilmektedir. Bu yüzden hem sıfır hem de 2. el araç satın alırken satın almak istediğiniz araç için oto ekspertiz raporu almanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Alacağınız oto ekspertiz raporunun mutlaka noter onaylı olmasına dikkat ediniz. TSE belgeli İzmir Oto Ekspertiz firmamıza oto ekspertiz raporu için güvenle başvurabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu Nereden Alınmalı?

Oto ekspertiz raporu, TSE belgeli oto ekspertiz firmalarından alınmalıdır. TSE belgeli oto ekspertiz firmalarında diplomalı ve sertifikalı oto ekspertiz uzmanları görev yapmaktadır. Ayrıca TSE belgeli firmalarda, oto ekspertiz raporu verebilmek için gerekli olan bilgisayar sistemli cihazlar mevcuttur. Bu cihazlara sahip olmayan ve bazı şartları karşılayamayan işletmelere TSE belgesi verilmemektedir. Bu yüzden oto ekspertiz raporu için başvurduğunuz firmaların TSE belgesini mutlaka sorunuz. Oto ekspertiz raporu almak için başvurduğunuz firma, size TSE Hizmet Yeterlilik belgesini göstermeden işlem yaptırmayınız. Sıfır veya ikinci el araçlarınızın oto ekspertiz işlemlerinde ve oto ekspertiz raporu için İzmir Oto Ekspertiz firmamızı arayabilirsiniz. Uzman oto ekspertizlerimiz size en uygun fiyatlarla ekonomik oto ekspertiz paketlerimizle Türkiye’nin her yerinde hizmet vermektedir.

Neden Araç Satın Alırken Oto Ekspertiz Yaptırılmalıyız?

İkinci el otomobil piyasasında her gün yüzbinlerce araç satışa çıkarılmaktadır. Birçok satıcı, kaza yapmış ve hasar geçmişi olan arızalı araçlarını yenileyerek satışa sunmaktadır. Bu araçların mevcut hasarlarını ve arızalarını dışarıdan bakarak tespit etmek mümkün değildir. Çünkü günümüzde üretilen araçların hepsi bilgisayarlı araçlardır. Bu araçlardaki sorunları tespit edebilmek için bilgisayarlı cihazlara bağlanarak incelenmeleri gerekmektedir. Bu yüzden 2. el araç satışlarında oto ekspertiz yaptırmak ve oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirilmiştir. Sadece 2. el araç alırken değil, sıfır araç alırken de oto ekspertiz yaptırmalıyız. Çünkü sıfır araçlarda bazı durumlarda fabrikasyon hataları olabilmektedir. Bazı durumlarda ise sıfır araçların nakliyatı sırasında çeşitli sorunlar çıkabilmekte, araçlar hasar alabilmektedir. Sıfır bir araç satın alırken oto ekspertiz yaptırmazsanız aracınızda bir sorun olup olmadığını anlamanız mümkün değildir. Canınızın ve malınızın güvenliği için, gelecekte aracınızla ilgili herhangi bir sorun yaşamamak için mutlaka oto ekspertiz yaptırmalı ve oto ekspertiz raporunuzu almalısınız. Oto ekspertiz raporunda aracınızla ilgili tüm bilgi yer alacak, böylece satın alacağınız araçla ilgili aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır. İzmir Oto Ekspertiz, sunduğu ekonomik oto ekspertiz paketleri ve uzman kadrosuyla aracınızı tüm detaylarıyla inceleyerek satın alacağınız araç hakkında tarafsız ve en doğru bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Bir Araçta Karşılaşabileceğiniz Problemler Nelerdir?

İkinci el bir araçta birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Bu problemleri tespit edebilmek için mutlaka oto ekspertiz yaptırmalısınız.

 • Aracın kaporta ve boyasındaki hasarı kapatmak için boyanma ve yenilenme olması
 • Motor ve mekanik aksamlarda arızalar olması
 • Aracın bilgisayar sisteminde arızalar olması
 • Aracın elektronik sisteminde arızalar olması
 • Aracın kilometre durumunun hileli olması
 • Aracın hasar kaydının bulunması veya araçta değişen parçaların olması
 • Aracın şasesinde bozulma ve eğilme olması
 • Radyo, kapı, far, camlar gibi aksesuarlarda bazı özelliklerin çalışmaması
 • Aracın şanzımanında, süspansiyonunda, motorunda, yakıt sisteminde arızalar olması
 • Kilometresinin hile yapılarak düşürülmüş olması
 • Fren, balata veya yağ sisteminde arızalar olması
 • Motorun performansının düşük olması
 • Aracın fazla yağ yakıyor olması
 • Aracın fazla yakıt harcıyor olması

Araç Satışında Oto Ekspertiz Ücretini Kim Öder?

Oto ekspertiz ile ilgili yönetmeliğe göre, 2. el araçların satışında oto ekspertiz raporu almak için yaptırılacak oto ekspertiz ücretini aracın satıcısı ödemektedir. Ancak alıcı, satıcının yaptırdığı ekspertiz işlemini kabul etmezse aracı satın alabilmek için mutlaka kendisi oto ekspertiz yaptırmak zorundadır ve yaptırdığı oto ekspertiz işleminin ücretini ödemek mecburiyetindedir. Diğer ekspertiz işlemlerinde ise bu hizmeti almak isteyen kişi veya kurumlar oto ekspertiz ücretini öderler.

Oto Ekspertiz Testleri Nelerdir?

İzmir Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız tüm araç kontrolleri, teknolojik ve bilgisayar sistemli cihazlarla yapılmaktadır. Test aşamalarımız ise uzman oto ekspertizlerimiz tarafından yürütülmekte ve değerlendirilmektedir. 2019 yılında yürürlüğe giren 2. el araçların satışlarıyla ilgili yönetmeliğe göre, 2. el araçların satış işlemlerinin daha güvenli bir şekilde yapılabilmesi ve alıcıların mağdur olmamaları için 8 yaşından küçük veya 160 bin km’nin altındaki araçlara oto ekspertiz raporu almak zorunlu hale getirilmiştir. Bu raporu alabilmek için TSE belgeli uzman ekspertiz firmalarında araçlara çeşitli testler uygulanmaktadır. Bu testlerin sonuçları 2. el araçlar hakkında gerçek ve detaylı bilgiler vermekte, bu testler sayesinde araçla ilgili tarafsız ve kritik bilgilere ulaşılmaktadır. Aynı zamanda oto ekspertiz raporu noter onaylı olması gereken bir belgedir ve aracın garanti belgesi hükmünde olan resmi bir belge niteliği taşımaktadır. Çeşitli aşamalardan oluşan oto ekspertiz işlemlerimiz TSE belgeli ve garantili işlemlerdir. Firmamızda uyguladığımız oto ekspertiz testlerimiz aşağıda listelenmiştir.

•    Boya ve Kaporta Testi

•    Motor Testi

•    Süspansiyon Testi

•    Fren Testi

•    Yanal Kayma Testi

•    Donanım Testi

•    Elektrik Kontrolü Testi

•    OBD Beyin Kontrolü Testi

 • Tekerlek ve Jant Testleri

Boya ve Kaporta Testi

İzmir oto ekspertiz firmamızda 2. el araç testlerimizin en önemlilerinden biri boya ve kaporta testidir. Boya ve kaporta testi ile aracın sonradan boyanıp boyanmadığı mikron ölçüm cihazı kullanılarak tespit edilmektedir. Aracın orijinal boyası dışında boyanmış bir alan varsa kolayca tespit edilmekte, araçta geçmişte bir hasar meydana gelip gelmediği ortaya çıkarılmaktadır.

Dinamometre (DYNO) Testi

İzmir oto ekspertiz firmamızda dinamometre testimizde aracınızın motorunun performansı incelenmektedir. Dinamometre testi motor performansını ölçmek için aracınızın aküsü, yağ tüketimi gibi birçok detayın incelenmesini de içermektedir. Aracınızın motorunun performansında herhangi bir sorun varsa, bu sorunun temel nedenini öğrenmek için araştırma yapılır ve motor performansını düşüren tüm etkenler tespit edilir. Tespit edilen tüm bilgiler raporunuza kaydedilir.

Motor Testleri

İzmir oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız motor testlerimiz birçok aşamadan oluşan kapsamlı testlerdir. Motor testlerimizde abs sisteminiz, göstergeleriniz, enjektörleriniz vb. motorla bağlantılı tüm aksamlar detaylı olarak incelenip çeşitli testlere tabi tutulur. Motor testlerini uygulamak için aracınız bilgisayar sistemli cihazımıza bağlanarak detaylı olarak incelenir. Elde ettiğimiz tüm bilgiler ayrıntılı olarak raporunuza işlenir.

Süspansiyon Testi (Amortisör Testi)

İzmir oto ekspertiz firmamızda süspansiyon testi, aracınızın yol tutuş performansını değerlendiren bir testtir. Aracınızın amortisör aksamları incelenerek aracınızın yol tutuşu ölçülür. Süspansiyon testimiz İzmir Oto Ekspertiz firmamızda 4 aşamadan oluşmaktadır.

•             Tekerleklerin tutunma gücü test edilir

•             Tekerleklerin tutunma frekansları test edilir

•             Her bir tekerleğin ağırlığı ölçülür ve her bir tekerleğin performansı test edilir

•             Aracın ağırlığı ölçülür ve dört tekerleğin aynı anda yol tutuş performansı değerlendirilir

Yanal kayma Testi

İzmir oto ekspertiz firmamızda uygulanan yanal kayma testinde, aracınız lift üzerine alınır ve aracınızın 1 km’lik yol boyunca sağa veya sola kayma potansiyeli ölçülür. Yanal kayma testi, aynı zamanda aracınızın rot balans dengesini de ölçen önemli bir testtir. Elde ettiğimiz bilgiler ayrıntılı olarak raporunuza kaydedilir.

Fren Testleri

İzmir oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız en önemli testlerden biri de fren testleridir. Can güvenliğiniz için kritik bir öneme sahip olan fren testlerine firmamızda gereken özen gösterilmekte, fren testleri uzman ekspertizlerimiz tarafından titizlikte değerlendirilmektedir. Firmamızda uyguladığımız fren testlerimiz birçok aşamadan meydana gelmektedir. Fren testlerimizde tüm fren akşamlarınız titizlikte incelenmekte, fren diskleri, fren kaloperi, balatalar vb. tüm aksamlar test edilmektedir. Fren testlerinden aldığımız sonuçlar, oto ekspertiz raporunuza detaylı olarak işlenmektedir.

Diagnostik (OBD) Test

Beyin testi olarak da bilinen diagnostik test, İzmir oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız en önemli testlerden biridir. Diagnostik testte aracınız bilgisayar sistemli makinamıza bağlanır ve aracınızın bilgisayar sisteminize giriş yapılarak aracınızın tüm elektronik bilgisine ulaşılır. Diagnostik test ile aracınızın daha önceki kaza ve hasar kayıtlarına da ulaşılmaktadır. Edindiğimiz bilgiler oto ekspertiz raporunuza işlenmektedir.

Akü Testi

İzmir oto ekspertiz firmamızda akü testinde tüm akü aksamları incelenerek akünüzün voltajı, akü hortumları, akünüzün şarj performansı uzmanlarımız tarafından test edilerek değerlendirilir.  Elde ettiğimiz sonuçlar titizlikle ve tarafsızca oto ekspertiz raporunuza kaydedilir.

Tekerlek ve Jant Testleri

İzmir oto ekspertiz firmamızda tekerlek ve jant testlerimizde tekerleklerinizin performansı ve jantlarınızın durumunu tespit eden çeşitli testlerden oluşmaktadır. Lastiklerinizin yol tutuşunu etkileyen tüm etkiler, lastik desenleri, lastik dişleri, lastiklerin hızı vb. ayrıntılar değerlendirilir ve oto ekspertiz raporunuza işlenir.

2021 Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar?

Oto ekspertiz test ücretleri firmadan firmaya göre değişmektedir. Fiyatların değişmesinde, kullanılan yöntemlerin, ekipmanların, makinaların ve noter ücretlerinin de etkisi vardır. İzmir oto ekspertiz firmamızda oto ekspertiz hizmetlerimiz ekonomik paketlerle satışa sunulmaktadır. Ayrı ayrı satın almak istediğiniz oto ekspertiz testlerimizin yaklaşık fiyatları aşağıda listelenmiştir.

Fren testi, fren kontrolleri testi                                                                                     200 TL

Süspansiyon testi, amortisör testi                                                                                200 TL

Genel mekanik aksamlar testi                                                                                     300 TL

Aydınlatma (farların) testi                                                                                            100 TL

Kilit, cam, ayna ve ayna motorlarının testi                                                                  100 TL

Emniyet kemerlerinin test edilmesi                                                                               40 TL

Kaporta kontrolü ve hasar testleri                                                                               600 TL

Lastiklerin test edilmesi                                                                                                 40 TL

Otomobil lift üzerinde alt kontrol ve ön takım boşluk testleri                                          200 TL

Otomobil lift üzerinde yürüyen aksam testleri                                                              200 TL

İç Kontrol Testleri                                                                                                    200 TL

Elektronik Testler (diagnostik makinası ve bilgisayarlı makinelerle)                                 200 TL

Dyno computest Motor Performans Testleri                                                                 300 TL

Kapsamlı Full Ekspertiz Fiyatları                                                                                9000 TL

İzmir Çiğli Oto Ekspertiz İçin Tıklayınız.

Değerlendirme Notu