Kocaeli Oto Ekspertiz, son teknoloji ürünü test cihazlarıyla ve deneyimli ve profesyonel ekspertiz uzmanlarıyla, araçlarınızı tarafsız olarak inceleyen ve oto ekspertiz raporu veren TSE belgeli bir ekspertiz firmasıdır. İkinci el araçlarınız için almak istediğiniz oto ekspertiz raporu için Kocaeli oto ekspertiz firmamıza başvurabilirsiniz. Deneyimli ve uzman oto ekspertizlerimiz aracınız için gerekli tüm kontrolleri yaparak size tarafsız ve doğru rapor sunarak 2. el araç alım ve satım işlemlerinizi güvenli bir şekilde tamamlamanıza destek olmaktadır. Kocaeli oto ekspertiz, Türkiye’nin her noktasında size en güvenilir ve gerçekçi oto ekspertiz hizmeti vermektedir. Kocaeli merkezde bulunan firmamız, ekspertiz alanında uzman bir markadır. Kocaeli oto ekspertiz ailesi olarak tüm oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda deneyimli ve uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Oto Ekspertiz Nedir?

Latince kökenli bir kelime olan ekspertiz kelimesi, Latince expertus kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime Fransızca exper kelimesi ile dilimize geçmiştir. Eksper, uzman veya bilirkişi anlamına gelmektedir. Oto ekspertiz ise günümüzde, araçların teknik cihazlar yardımıyla incelenerek detaylı bilgiler edinmeyi ifade etmektedir. Araçlar üzerinde inceleme yapan kişilere ise eksper adı verilir. Oto ekspertiz, sıfır veya ikinci el araçlarda hem mekanik hem elektronik aksamların ayrıntılı bir biçimde incelenmesini kapsayan bir işlemdir. Oto ekspertiz işlemleri sonucunda aracın geçmişte yaptığı kazalar ve hasarlar ortaya çıkarılmakta, böylece alıcıların araç hakkında tüm bilgilere ulaşması sağlanmaktadır. Sıfır veya ikinci el araçlarınız için tüm oto ekspertiz ihtiyaçlarınızda Kocaeli oto ekspertiz firmamıza başvurabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Neden Yapılır?

Oto ekspertiz yaptırmanın birçok nedeni vardır. Ancak oto ekspertiz çoğunlukla 2. el araçlarda araçta herhangi bir sorun olup olmadığını tespit etmek ve aracın gerçek değerini belirlemek amacıyla yapılır. Bugün 2. el piyasasında yüzbinlerce araç satışa çıkarılmaktadır. Bazı satıcılar ağır hasarlı araçları yenileyerek bu araçları yüksek fiyatlardan satışa çıkarmaktadır. Sel altında kalmış, kilometresiyle oynanmış, kaza yapmış ve elektronik sisteminde ciddi sorunlar olan 2. el araçlar, oto ekspertiz yaptırmadan satın alındığında alıcıların gelecekte yüksek oranda faturalar ödemesine neden olmaktadır. Bu yüzden 2. el araç satın almadan önce mutlaka oto ekspertiz yaptırılmalı, Kocaeli oto ekspertiz gibi uzman firmalara başvurarak araçla ilgili gerçek ve tarafsız bilgilere ulaşılmalıdır.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto ekspertiz raporu, ikinci el araç satış ve alış işlemlerinde aracın yaşı, kaza ve hasar durumu, mekanik ve elektronik aksamları hakkında bilgi veren resmi ve yasal bir belgedir. Ekspertiz raporu, bir araçla ilgili tüm bilgileri öğrenebilmenin en güvenilir yoludur. Ekspertiz raporu, otomobil sektöründe araçların güvenli bir şekilde ticaretinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. 2019 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen yönetmelikle birlikte, ikinci el araç satışlarında ekspertiz raporu almak zorunlu hale gelmiştir. Bu yeni çıkarılan kanuna göre, 8 yaşın altındaki veya 160 bin km’den az araçları satmak isteyen tüm satıcılar bu araçlarla ilgili ekspertiz firmalarına başvuru yaparak ekspertiz yaptırmalı ve oto ekspertiz raporu almalıdır. Ekspertiz raporu olmayan araçların satışı iptal edilmektedir. 8 yaşından büyük veya 160 bin km’nin üzerindeki araçlar ise ekspertiz raporundan muaf tutulmaktadır. Ekspertiz raporu sayesinde, ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde güvenli bir alışveriş yapmak mümkün hale gelmiştir. Günümüzde 2. el araç satın almak isteyen herkes, gelecekte bir mağduriyet yaşamamak için mutlaka ekspertiz raporu olan araçları satın almalıdır. Çünkü ekspertiz raporu bir araçla ilgili tüm bilgileri ortaya çıkaran, aracın varsa arızaları hakkında da güvenli bilgi veren bir belgedir. Bu raporla aracın gerçek değeri de belirlenmekte, alıcıların araçlara değerinin üzerinde fiyatlar ödemesinin önüne geçilmektedir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda noter onaylı ekspertiz testlerini yaptırabilir, ekspertiz raporunuzu uygun ödeme imkanlarıyla kolayca alabilirsiniz. Kocaeli oto ekspertiz firmamızdan alacağınız oto ekspertiz raporunda satın alacağınız aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını, araçta değişen bir parça olup olmadığını, aracın mevcut durumunu ve tüm teknik bilgilerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Oto Ekspertiz Raporu Garantili mi?

Kocaeli Oto Ekspertiz firmamızda yaptığımız tüm oto ekspertiz işlemleri garantilidir.  İkinci el araç satışlarınız için firmamızdan alacağınız tüm oto ekspertiz raporları da hem garantili hem de noter onaylıdır. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda aracınız sertifikalı uzman ekspertizlerimiz tarafından incelenerek değerlendirilir. Uzman ekspertizlerimizin elde ettiği bilgiler tarafsız bir gözle ve titizlikle rapor haline getirilmektedir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızın bilgisayarlı cihazlarla elde ettiği ekspertiz sonuçları, garantili sonuçlardır ve aynı zamanda yasal ve resmi belge niteliği taşımaktadır. Kocaeli oto ekspertiz ailesi olarak tüm oto ekspertiz işlemlerinizde hizmetinizdeyiz.

Araç Ekspertiz Raporu Nasıl Sorgulanır?

Kocaeli oto ekspertiz firmamızdan aldığınız oto ekspertiz raporunuz, e-devlet üzerinden yayınlanmaktadır. Araç ekspertiz raporunuzu sorgulamak için öncelikle e-devlet web sitesine giriş yapmalısınız. E-devlet web sitesine şifrenizle giriş yaptıktan sonra, trafik poliçe ve hasar bilgilerinizi sorgulamalısınız. Trafik poliçenizin yer aldığı sayfada detaylı bilgiler bölümünden aracınızın ekspertiz raporunu görebilirsiniz. Hasar bilgileri bölümü sayfasından ise aracınızın tüm hasar kayıtlarına ulaşabilirsiniz. E-devlet web sitesi üzerinden yapılan araç ekspertiz raporu sorgulama bölümünden ücretsiz olarak raporunuzu görüntüleyebilir, yazıcıdan çıktısını da alabilirsiniz. Günümüzde araç ekspertiz raporu sorgulama işlemi çeşitli mobil operatörleri tarafından da gerçekleştirilen bir işlemdir. Mobil telefonunuzla araç ekspertiz raporunuzu sorgulamak için, mobil telefonunuzun ilgili numarasına ‘araç ekspertiz raporu’ yazarak mesaj attığınızda, rapor bilgileriniz cep telefonunuza iletilmektedir. Rapor bilgilerinizi mesaj olarak almak için, hangi numaraya mesaj göndereceğinizi, cep telefonunuzun ilgili hizmet numarasını mobil şirketinizin resmi web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ekspertiz Ücretleri Ne Kadar 2021?

2021 yılı Kocaeli oto ekspertiz ücretleri, sizlere sunduğumuz ekspertiz paketlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Standart oto ekspertiz paketlerimizin fiyatları, 300 ile 400 TL arasında değişmektedir. Full oto ekspertiz paketlerimiz ise 600 TL’den başlayan fiyatlarla hizmetinize sunulmaktadır. Firmamızda oto ekspertiz testlerini uzman eksperlerimizle karar vererek belirleyebilirsiniz. Sizin için en uygun testleri ekonomik fiyatlarda hizmetinize sunuyoruz. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda başlıca araç inceleme testleri ve ücretleri yaklaşık olarak aşağıdaki listede yer almaktadır.

Fren testi ve fren aksamları testi                                                            100 – 200 TL

Süspansiyon testi (Amortisör testi)                                                       100 – 200 TL

Genel mekanik aksamlar testi                                                                                 150 – 300 TL

Aydınlatma (Farlar ve iç lambalar) testi                                                50 – 100 TL

Kilit sistemi, camlar, ayna ve ayna motorlarının testi                      50 – 100 TL

Emniyet kemerlerinin test edilmesi                                                                      20 – 40 TL

Kaporta kontrolü ve hasar testleri                                                          300 – 600 TL

Lastiklerin test edilmesi                                                                              20 – 40 TL

Aracın alt kontrolü ve ön takım boşluk testleri                                  100 – 200 TL

Aracın lift üzerinde aksam testleri                                                          100 – 200 TL

İç Kontrol Testleri                                                                                                          100 – 200 TL

Elektronik Testler ( diagnostik makinası ve bilgisayarlı makinelerle)        100 – 200 TL

Dyno computest Motor Performans Testleri                                                                    150 – 300 TL

Kapsamlı Full Ekspertiz Fiyatları                                                                               800 – 1000 TL

Kocaeli Oto Ekspertizde Hangi Testler Yapılır?

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda öncelikle ikinci el araç satışlarınızda almanız gereken oto ekspertiz raporu için gerekli tüm testler yapılmaktadır. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda son teknoloji cihazlarımızla uyguladığımız testler, uzman eksperlerimiz tarafından yorumlanıp değerlendirilmekte ve rapor haline getirilmektedir. Noterden onaylı olan oto ekspertiz raporlarımızda aracınızla ilgili gerekli tüm bilgiler yer almaktadır. Firmamızda yapılan başlıca oto ekspertiz testlerimiz aşağıda listelenmiştir.

•    Boya ve Kaporta Testi

•    Dinamometre (DYNO) Testi

  • Yanal Kayma Testi

•    Fren Testi

•    Süspansiyon Testi

•    Araç İçi Kontrol Testleri

•    Aydınlatma Kontrol Testleri

•    Araç Altı Kontrol Testleri

•    Tekerlek ve Jant Kontrol Testleri

•    Motor Mekanik Testi

•    Diagnostik Test

Boya ve Kaporta Testi

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda uygulanan boya ve kaporta testinde, aracınızın boya durumu milimetrik ve hassas ölçüm cihazıyla incelenmektedir. Bu ölçüm sayesinde aracınızın daha sonra boyanıp boyanmadığı, kaportasında herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığı tespit edilmektedir. Boya ve kaporta testinde aynı zamanda aracınızın varsa geçmişteki tüm hasar durumu belirlenmektedir.

Dinamometre (DYNO) Testi

Dinamometre testi, aracın motorunun performansını ölçen bir testtir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız dinamometre testi çeşitli aşamalardan oluşan, çok kapsamlı bir testtir. Dinamometre testi ile motorun ne kadar güç ürettiği ve ürettiği bu gücün ne kadarını tekerleklere iletebildiği ölçülür. Dinamometre testi birkaç aşamadan oluşan bir testtir. Dinamometre testinde aracın tork gücü, şanzıman aküsü de değerlendirilir. Araçta herhangi bir hasar veya hata olup olmadığı tespit edilir ve rapora elde edilen tüm bilgiler işlenir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız dinamometre testi için bilgisayar sistemli cihazlar kullanılmaktadır.

Yanal Kayma Testi

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda yaptığımız yanal kayma testinde aracınızın 1 km’lik yol boyunca meydana gelen sağa veya sola kaymalar tespit edilir. Elde ettiğimiz bilgiler raporunuza işlenir. Aracınızın rot balans dengesinin değerlendirildiği bu testte aracınızda kayma sorunu varsa bu kayma sorununun nedeni de tespit edilir ve raporunuza kaydedilir.

Fren Testi

Fren testi, aracınızda uyguladığımız en önemli testlerden biridir. Can güvenliğiniz için oldukça önemli olan bu test Kocaeli oto ekspertiz firmamızda titizlikle uygulanan bir testtir. Fren testinde aracınızın fren sistemi, frene bağlı olan tüm mekanik ve elektronik aksamlar ayrıntılı olarak incelenmekte ve fren sisteminde herhangi bir sorun olup olmadığı titizlikle araştırılmaktadır. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız fren testi birçok aşamadan oluşan kapsamlı bir testtir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda ikinci el aracınız son teknoloji cihazlarımıza bağlanarak fren aksamları detaylı bir şekilde incelenir ve tüm bilgiler deneyimli ekspertiz uzmanlarımız tarafından değerlendirilerek raporunuza işlenir.

Süspansiyon Testi

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda yaptığımız süspansiyon testi, aracınızdaki süspansiyon aksamının verimli bir biçimde çalışıp çalışmadığını kontrol eden bir testtir. Bu test ile aracınızın süspansiyon gücü ölçülmekte ve süspansiyonların denge kontrolleri yapılmaktadır. Süspansiyon testi ile aracınızın yol tutuşu değerlendirilip raporunuza işlenmektedir.

Araç İçi Kontrol Testleri

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda yapılan araç içi kontrol testleri, aracın aksesuarlarını, klima sistemini, gösterge panelini, iç aydınlatma sistemini, koltukları, taban ve tavan döşemelerini, aynaları, camlar ve silecek sistemini detaylı bir şekilde inceleme ve kontrol aşamalarından meydana gelmektedir.

Aydınlatma Kontrol Testleri

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda yaptığımız aydınlatma kontrol testleri, aracın farlarını ve iç lambalarını kapsayan, aydınlatma sistemlerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesini içeren kontrol testleridir.

Araç Altı Kontrol Testleri

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda araç altı kontrol testleri, aracınızın lifte alınmasıyla kaldırılarak alt aksamların ve alt mekaniğinin incelenmesiyle uygulanan kapsamlı bir testtir. Araç altı kontrol testinde aracınızın tüm alt aksamları detaylı olarak incelenmekte ve elde edilen bilgiler raporunuza titizlikle işlenmektedir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız araç altı kontrol testlerimiz aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

•             Diferansiyel Kontrolü

•             Ses ve Yağ Kaçağı Kontrolü

•             Şanzıman Kontrolü

•             Şanzıman Vites Geçişlerinin Kontrolleri ve Ses Kontrolleri

•             Fren Sistemi ile Hidrolik Kaçak Kontrolü

•             Direksiyon Kontrolü

•             Süspansiyon Sistemi Kontrolü

•             Egzoz Sistemi Kontrolü

•             Motor Koruması Kontrolü ve Bakalitlerin Kontrolü

•             Şaft ve Takoz Kontrolü

•             Aks Kontrolü

Tekerlek ve Jant Testleri

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda tekerlek ve jant testleri tekerleklerin ve jantların detaylı bir incelemesini içeren kontrol testleridir. Tekerlek ve jant testleri çeşitli aşamalardan oluşmaktadır. Lastiklerinizin yol tutuş gücü, tekerleklerinizin hızı, tekerlek dişleri ve desenlerin yol tutuşundaki etkileri vb. tüm detaylar incelenmekte ve elde edilen tüm bilgiler raporunuza aktarılmaktadır.

Motor Mekanik Testleri

Kocaeli oto ekspertiz firmamızda motor mekanik testlerimiz, uyguladığımız en önemli ve en detaylı oto ekspertiz testlerinden biridir. Motor mekanik testleri ayrıntılı ve çok kapsamlı testlerdir ve bu testler birçok farklı aşamadan meydana gelmektedir. Aracınızın motor performansını etkileyen her parça ve aksam kontrol edilip test edilmekte, motorun mekanik aksamları bilgisayar sistemli cihazlarla incelenmektedir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda motor mekanik testleri aşağıdaki test aşamalarından oluşmaktadır:

•             Motor Yağı Kontrolleri

•             Motor Soğutma Suyu Kontrolleri

•             Debriyaj Balata Kontrolleri

•             Marş ve Volan Kontrolleri

•             Motor Üfleme Kontrolleri

•             Motor Kayışların Kontrolleri

•             Enjektörlerin Kontrolü

•             Motor supaplarının ve İticilerin Kontrolü

•             Egzoz Kontrolleri

•             Lastik ve Jantların Kontrolleri

•             Motorun Mekanik Kontrolleri

Diagnostik (OBD) Testi

Diagnostik test, aracın beyin testi olarak da adlandırılan ve aracınızın bilgisayar sistemini inceleyen bir testtir. Diagnostik test, aracınıza uygulanan en önemli testlerden biridir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız diagnostik testte, aracın bilgisayar sistemli cihazımıza bağlanır ve aracınızın bilgisayar sistemine giriş yapılır. Diagnostik test, aracınızın daha önce kaza geçirip geçirmediğini, geçmişte bir hasar alıp almadığını veya aracınıza onarım işlemi uygulanıp uygulanmadığını ortaya çıkaran en önemli testtir. Diagnostik testte aracınızın tüm dijital sensörleri de detaylı olarak incelenir ve kontrol edilir. Aracınızla ilgili kaydedilen her işlem tespit edilir ve uzman ekspertizlerimiz tarafından bu bilgiler değerlendirilerek yorumlanır. Elde ettiğimiz tüm bilgiler raporunuza titizlikle kaydedilir. Kocaeli oto ekspertiz firmamızda uygulanan diagnostik test, aşağıdaki aşamaları kapsamaktadır.

•             ABS, ESP, ASR Güvenlik Sistemlerinin Kontrolü

•             Airbag (Hava Yastığı) Arıza Kontrolü

•             Basınç Düğmesi Devre Hatası Kontrolü

•             Bağlantı Soketi Kontrolü

•             Elektronik Aksamların Kontrolleri

•             ABS Fren Sistemi Arıza Kontrolleri

•             ABS Hidrolik Pompa Kontrolü

•             ABS Giriş Valf Sargısı Kontrolü

•             ABS Çıkış Valf Sargısı Kontrolü

•             Silecek Hatası Kontrolleri

•             Klima Kontrolü

•             Şanzıman Kontrolü

•             Merkezi Elektronik Sistemi Kontrolü

•             Direksiyon Elektroniği Kontrolü

•             Hata Kodları Okuma ve Silme

Uzaktan Ekspertiz Yaptırabilir miyim?

Yaşadığınız şehirden uzak bir yerden 2. el araç satın almak istediğinizde Kocaeli oto ekspertiz firmamızın uzaktan ekspertiz hizmetinden faydalanabilirsiniz. Türkiye genelindeki geniş oto ekspertiz ağımızla siz müşterilerimize uzaktan ekspertiz hizmeti de vermekteyiz. Kocaeli oto ekspertiz firmamızı arayarak satın almak istediğiniz 2. el araca uzaktan oto ekspertiz yaptırabilir ve rahatlıkla noter onaylı oto ekspertiz raporunuzu alabilirsiniz. Uzaktan ekspertiz yaptırmak için sadece aracın satıcısının iletişim bilgilerini bizimle paylaşmanız yeterli olacaktır. Sertifikalı ve deneyimli ekspertiz uzmanlarımız satın almak istediğiniz aracın satıcısı ile iletişime geçecek ve aracınıza en yakın servisimizde gerekli tüm testleri uygulayacak, test sonuçlarını whatsapp üzerinden anında sizinle de paylaşacaktır. Böylece satın almak istediğiniz aracı almak için daha iyi karar verecek ve güvenli bir alışveriş gerçekleştirebileceksiniz. Tarafsız ve güvenilir bir oto ekspertiz yaptırabilmek için Kocaeli oto ekspertiz firmamızla iletişime geçiniz. Kocaeli Oto Ekspertiz firmamızı arayarak Türkiye genelinde en avantajlı fiyatlardan oto ekspertiz raporunuzu hemen alabilirsiniz.

Kocaeli Derince Oto Ekspertiz Hizmetleri ile ilgili yazımızı okumak için Tıklayınız.

Değerlendirme Notu