Moto karavan ve klasik  karavanların öncelikle tasarlanma amacı 19. Yüzyılda sirk çalışanları, evsizler, felaket mağdurları ve konaklama sorunu olanların yaşam alanları sorununu ortadan kaldırmak içindi. Günümüzde ise gelişen teknoloji ve alışkanlıklarla beraber karavanlar birer yaşam alanı haline gelmeye başladı. İyi bir karavan için, kaliteli ve ihtiyaca uygun bir araç seçmek şarttır.

Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki ama karavan almadan önce nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? Bu soruyu iki farklı cevap halinde sizin için kaleme aldık. Karavanlar yapısı itibariyle ikiye ayrılır. Motokaravan ve çekme karavan olmak üzere iki farklı sınıfta incelenir.

Çekme Karavanlar Hakkında Bilgi

Çekme karavanlar yapısı itibariyle alkovenli yani sonradan üretim şeklinde olmak durumundadır. Trafikte bulunan karavanlar 750 kg altı ve 750 kg üstü olmak üzere iki sınıfta değerlendirilmektedir. 750 kg altı karavanlar için sadece plaka takmak yeterlidir. 750 kg üzeri karavanlar ise düzenli olarak (yılda 1 kere) muayene istasyonlarına girip araç muayenesini geçmesi gerekir. Bu sebeple aldığınız karavanın belgesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Burası önemli, bazı karavan satıcıları ikinci el karavan satışı yaptıkları sitelerde karavanlarının 750 kg altı karavanların kesinlikle ama kesinlikle O1 belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu üreticinin sahip olduğu ve gerekli yükümlülükleri üstlendiği anlamına gelen bir belgedir. Eğer karavanınız O1 belgesine sahip değilse, bu sefer kara yolları çevirmesinde sorun yaşayabilirsiniz. Hele böyle bir karavan alıp sabit ikamet haline getirmek istiyorsanız daha büyük sorunlar oluşturabilir.

750 Kg Üstü Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

750 kg üstü karavanlar her sene düzenli olarak muayene edilmesi gereken araçlar sınıfındadır. Bu sebeple aracınızın herhangi bir eksikliği, şasesinde sorunu, belgelerinde problem yada çalışan aksamında sorun varsa ekstra maliyetli olabilir. Buna özellikle dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Moto Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Moto Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Moto Karavan Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Genellikle filmlerde, dizilerde motokaravan hayatı bütünüyle olumlu bir şekilde resmedilmektedir. Oysa ki motokaravan her zaman için gösterildiği gibi rahatlık anlamına gelmez. Bazı durumlarda ciddi sorunların yaşanması da mümkün olabilir.

Öncelikle moto karavanınızın ekspertiz yapılması gerekmektedir. Bu konuda bilgilendirme yaptığımız moto karavan ekspertizi yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Dikkat Edilmesi Gerekenleri Sırasıyla Şu Şekilde Yazabiliriz

Öncelikle yaşam alanınız son derece önemlidir. Yaygın üretim tekniklerine göre moto karavanlar 9 metreküp, 10 metre küp, 13 metre küp, 15 metre küp ve 17 metreküp şeklinde tasarlanır. Daha fazlası olması için alkovenli yani özel üretim karavanlar tasarlanmalıdır.

Seyahat edecek kişi sayısı kadar koltuğu olmalı. Bu ruhsatına işlenmiş olmalıdır. Örneğin aracınızın sadece bir adet şoför bir adette yolcu koltuğu varsa yasal olarak araçta üçüncü bir kişi seyahat edemez. Buna dikkat edilmelidir.

Aracın uzunluğu seyahat şeklinize doğrudan etki eder. Büyük bir karavanınız varsa kalabalık şehirlerin içini gezemezsiniz. Park edemezsiniz ve her zaman için sorun yaşarsınız. Bazı otoparklar büyük karavanları parasıyla bile içeri almazlar.

Tuvalet ve banyo her zaman için rahatlık olarak görülebilir. Yalnız kış günlerinde suyun donması, tuvaletin kokması gibi sorunlar oluşabilir.

Aynı zamanda ısınma ve soğutma da büyük bir problemdir. Genellikle karavan hobisi olmayan kişiler karavanda kış günü konaklamanın zor olduğunu düşünür. Oysa ki karavanlarda asıl problem yaz aylarındadır. Özellikle sıcak bir lokasyonda konaklamaya karar verdiyseniz kesinlikle bu durum sizi ciddi anlamda zorlayacaktır. Dikkat edilmesinde fayda vardır.

Karavanın sadece iç, özelliklerine dikkat etmeniz yolda kalmanızla sonuçlanabilir! Bu sebeple karavanınızın araç genel özelliklerine ve mevcut aracın nasıl bir motora sahip olduğu ile ilgili de bilgi almış olmanız gerekmektedir.

Okuyunuz: Arabada Kamp Yapmak

Karavanlarda Motor Değişimi

Genellikle eski tip araçlar alınarak, üzerinde bulunan çalışmaya yada iyice eskimiş motorlar yeni motorlarla değiştirilebilir. Bu değiştirme işlemi mantıklı gibi görünse de aslına bakılırsa başka bir problemin ortaya çıkması ile sonuçlanacaktır.

Çünkü değişimi yapılan motorun yedek parçasının ve ustasının bulunması bir hayli zor olabilir. Bu sebeple satın almayı düşündüğünüz karavanın motor özelliklerine dikkat etmeli ve mevcut özelliklerine göre bir karavan tercih etmelisiniz.

Hiç Konaklanmadı | Bir Kez Deneme Amaçlı Konaklandı

Bu tarz ilan metnine sahip karavanlar yanıltıcı olabilir. Bir karavanın hiç konaklanmamış olması o karavanın sıfır olduğu anlamına gelmez. İçinde kullanılan malzemelerin de sıfır olması yada ikinci else de, kullanılabilir olması önemlidir. Çünkü uzun vadede bunlar size yeniden masraf açacağı için sorun oluşturan bir durum olarak ön plana çıkar.

Yalıtım Önemlidir

Isı, ses ve sıvı yalıtımı bir bütündür. Genellikle karavanların ısı yalıtımına özen gösterilerek diğer yalıtım seçenekleri göz ardı edilir. Oysa ki sıvı yalıtımı yeterince yapılmamış bir karavanda ilk sağanak yağmur sonrasında pek çok aksamın bozulması mümkün olabliir. Böyle sorunlarla karşılaşmamak adına sıvı yalıtımına son derece dikkat etmeniz tavsiye edilir. Sıvı yalıtımı çoğunlukla deliklere macun çekilmesinden ibaret olarak kabul edilir.

Oysa ki günümüzde yapılan en kaliteli yalıtım şekli, poliurea kaplamadır. Bu da biraz zahmetli olması ve az bilinmesi nedeniyle tercih edilmez ve pek bilinmez. Dıştan yada içten yapılmış olması fark etmemektedir. Uzun vadede sorun yaşamadan karavanınızı kullanmak istiyorsanız kendiniz de yaptırabilirsiniz.

Moto Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Moto Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Değerlendirmelere Göz Atın

Genellikle karavan deneyimi konusunda, kullanılan araç doğrudan olumlu etki yapar. Sadece ekonomik nedenlerle yere yakın, dar hacme sahip, ısıtma ve yalıtım konusunda sorunlu karavanları tercih ederseniz bu hobiden çok erken soğursunuz. O sebeple kendi ihtiyaçlarınıza göre bir araç tercih edin.

Bazı araçların motorları bakımları zamanında yapılması durumunda milyonlarca kilometrelik yol yapabilirken bazıları bu konuda çok daha zorlayıcı olabilir. Başka bir deyiş ile herhangi bir sorun yokken hiç tanımadığınız, bilmediğiniz bir şehirde motor ustası ararken kendinizi bulabilirsiniz. Uzun vadede bu durum çok ama çok büyük sorunları da beraberinde getirecektir.

Sıfırdan Moto Karavan Yapmak

Bu durum çoğunlukla ikinci el karavan almaktan çok çok daha ekonomik olabilir. Çünkü ikinci el karavan almak zaman içerisinde bazı sorunların ortaya çıkması ile sonuçlanacaktır. Oysa ki sıfırdan kendi istek ve ihtiyaçlarınızın farkına vararak bir karavan yapmak isterseniz bu durum daha mantıklı olur.

Bazı araçlarda, sizin hiç kullanmayacağınız ve ihtiyacınız olmayan donanımlara para vermek durumunda kalabilirken bazı araçlarda bu durumla hiç karşılaşmadan kendiniz yapabilirsiniz.

Bu gibi seçenekler bir araya geldiğinde ihtiyaç listesini belirleyerek sıfırdan hızlı bir şekilde karavan yapmaya başlamanız en mantıklısı olabilir. Her geçen gün bu konuda yeni ürünlerin ön plana çıkarılması, teknolojinin adım adım gelişmesi ve ayrıcalıklı seçeneklerin ortaya çıkması gibi durumlar düşünülecek olursa, sıfırdan karavan yapmak daha uygun olacaktır.

Yalnız burada her zaman için zaman problemi, karavanın yapılacağı alan problemi ve hesapta olmayan bazı durumların meydana geleceği de unutulmamalıdır. Karavan yapımı başlı başlıca bir mesai olduğu için boş zamanlarınızda yavaş yavaş üretmeniz demek uzun yıllar boyunca yola çıkamamanız anlamına gelebilir.

Tek sefer de ihtiyaçları belirleyip araçtan, tüm parçalarına kadar karavan yapımına başlamanız en mantıklı olanıdır.

Okuyunuz: Karavana Yeni Başlayanlar için İpucu

Değerlendirme Notu