Elazığ oto ekspertiz, tüm motorlu araçlarınız için ihtiyaç duyduğunuz  inceleme raporları için başvurabileceğiniz deneyimli ve uzman bir ekspertiz servisidir. Elazığ oto ekspertiz, satın almak istediğiniz tüm ikinci el araçları en ince detaylarına kadar test edip inceleyerek araçta mevcut olan tüm hasar ve sorunları detaylı olarak tespit etmektedir. Türkiye’de güvenilir ekspertiz raporlarıyla ünlenmiş olan firmamız, bünyesindeki tüm deneyimli ekspertiz uzmanlarıyla hizmetinizdedir.

Elazığ Oto Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz kelimesi, Latince bir kelime olan expertiz “uzman” kelimesinden türetilmiş bir kelimedir. Bu kelime ise dilimize Fransızca expert kelimesinden geçmiştir. Bu kelime Türkçe’mize uyarlanarak eksper, ekspertiz kelimeleri oluşturulmuştur. Eksper veya ekspertiz, bir konuda uzmanlaşmış kişi demektir. Oto ekspertiz ise otomobiller ile ilgili uzmanlaşmış ve bilgi sahibi olan kişi anlamına gelmektedir.  Elazığ oto ekspertiz gibi bir oto ekspertiz, sahip olduğu teknik cihazları kullanarak otomobilleri incelemekte ve bulduğu sonuçları rapor haline getirerek ekspertiz servisi almak isteyen müşterisine sunmaktadır. Oto ekspertizler, ülkemizde artık profesyonel bir iş haline gelmiştir.

Oto ekspertizElazığ oto ekspertiz gibi, uzman ekspertizlerin uygun makinalar ve ekipmanlar kullanarak oto araçlarını inceleyerek, elde ettiği sonuçları raporlaştıran kurumlardır. Oto ekspertiz uzmanlarının yaptıkları incelemeler sayesinde bir aracın tüm bilgisine ulaşılmaktadır. Özellikle 2. el araç almak istediğinizde, almak istediğiniz aracı bir ekspertiz uzmanına göstermeniz çok önemlidir. Bu sayede satın almak istediğiniz araçla ilgili tüm sorunları ve neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Son yıllarda dünya çapında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle birçok insan 2. el otomobil piyasasına başvurmayı tercih ediyor. Ancak birçok satıcı, aracın fiyatının düşmesini engellemek için sattıkları araçla ilgili sorunları saklıyor, alıcılara bu sorunlardan bahsetmiyor. Arabalar hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız olun, eğer son teknolojiyle üretilmiş ekipmanlar kullanan bir oto ekspertiz değilseniz, araçlardaki bu sorunları fark etmeniz neredeyse imkansızdır. Örneğin bir araç sel altında kalmış, temizlenip kurutulduktan sonra satışa çıkarılmış olabilir. Böyle bir aracı ancak bir oto ekspertiz tespit edebilir. Normal bir insan ise böyle bir aracı düşük fiyatına aldanarak satın alabilir, ancak çok geçmeden satın aldığı aracın astarı, yüzünden pahalıya gelir. Bu yüzden, ileride pişman olmamak için 2. el bir araç almadan önce mutlaka bir oto ekspertiz uzmanına danışılması faydalı olacaktır.

Oto ekspertiz uzmanları, araçları detaylı bir şekilde muayene eden firmalardır. Elazığ oto ekspertiz gibi bu firmalar çeşitli test ölçüm cihazları kullanarak araçları test etmekte, araçların hem dışını hem de iç aksamını detaylı bir biçimde mercek altına almaktadır. Bir oto ekspertiz uzmanı, bir aracın motorundan rot ayarına kadar bir araçtaki tüm detaylar hakkında gerçekçi bilgi veren tarafsız bir uzmandır. Bu yüzden bir araçla ilgili bir bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda başvurmanız gereken kişi, Elazığ oto ekspertiz gibi deneyimli bir oto ekspertiz uzmanıdır.

Herkes Oto Ekspertiz Olabilir mi?

Günümüzde isteyen herkes Ticaret Bakanlığının 2018 yılında yayınladığı yönetmeliğe göre, oto ekspertiz firması işletememektedir. Oto ekspertiz işini yapabilmek için, bu işi yapmak isteyen bir firmanın Elazığ oto ekspertiz gibi, 13 Şubat 2018 tarih 30331 sayılı resmi gazetede yayınlanan tüm yönetmelik şartlarını yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu şartlara göre; bir ekspertiz firması, kendisine başvuran araçların testini yapabilecek kapasitede olmalı ve test sırasında meydana gelebilecek hasarlara önlem olarak, başvuran tüm araçlara genel sigorta yaptırmalıdır. Ayrıca firma, kendisine başvuran araçlar için bir kayıt arşivine sahip olmalı, test ettiği tüm araçların kaydını ve test sonuçlarını en az 5 yıl süre boyunca saklamalıdır. Ancak firma bu bilgileri asla 3. şahıslarla paylaşmamalıdır. Firmanın teknik uzmanı, meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olmalı veya ustalık ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. Elazığ oto ekspertiz firmamızda da sizlere uzman teknik kadromuz hizmet vermektedir. Aynı zamanda, bu yönetmeliğe göre, bu işi yapmak isteyen bir firmanın sahip olması gereken çeşitli makinalar da vardır.

Ekspertiz Firmalarında Olması Gereken Cihazlar

Elazığ oto ekspertiz gibi firmaların uyguladığı ekspertiz testlerini uygulamak için birçok farklı cihaz kullanılmaktadır. Ekspertiz yönetmeliğine göre, ekspertizlik yapan firmaların bu cihazları kullanmaları zorunludur. Elazığ oto ekspertiz gibi bazı oto ekspertiz firmaları ise bu cihazlara ek olarak farklı ekipmanlar da kullanabilmektedir. Bir ekspertiz firmasında en yaygın kullanılan cihazlar aşağıda listelenmiştir:

 • Kaporta ve boya test ölçümü cihazı
 • Yanal kayma test cihazı
 • Süspansiyon test cihazı
 • Bilgisayar Yazılımları
 • Fren test cihazı (merdaneli tip)
 • Dinamometre
 • Lift (Opsiyonel)
 • Yönetim Paneli
 • Boşluk test cihazı
 • Arıza tespit cihazı
 • Fren hidrolik test cihazı (Opsiyonel)
 • Akü test cihazı
 • Far ayar cihazı (Opsiyonel)
 • Lastik diş derinlikölçer dijital
 • Lastik basınç hava saati
 • Boya kalınlık ölçme cihazı
 • Kompresör ve şartlandırıcı
 • Takım arabası (Temel el alet seti ile)

Oto Ekspertiz Ne Zaman Yaptırılmalı?

Oto ekspertiz mutlaka 2. el araç satın almadan önce yaptırılmalıdır. Bunun en temel nedeni, birçok aracın kayıt dışı kazalar yapmış olmasıdır. Oysa Elazığ oto ekspertiz gibi uzman bir ekspertiz firması, aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını veya araçta hangi parçanın yaklaşık olarak ne zaman değiştirilmiş olduğunu kolayca tespit edecektir. 2. el araç satın almak isteyen insanların birçoğu, bir aracı sürekli götürdüğü bir tamirciye götürerek araç hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Ancak uygun cihazlara sahip olmayan bir tamirci, bir araç hakkında gerçekçi ve doğru bilgiler verememektedir. Oysa Elazığ oto ekspertiz gibi uzman firmalar bir aracı en ince detayına kadar inceleyerek elde etmiş olduğu bilgileri rapor haline getirmektedir. Aracı satın almaya karar verdiğinizde sahip olduğunuz ekspertiz raporu sayesinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında net bir fikir sahibi olursunuz. Bu yüzden herhangi bir 2. el araç satın almadan önce mutlaka bir ekspertiz uzmanına danışınız. Oto ekspertizi kendi aracınız için de yaptırabilirsiniz. Örneğin araç muayenesi yaptırmadan önce uzman bir ekspertize başvurduğunuzda araç muayenesinde karşınıza çıkacak olası sorunları öğrenerek tedbirinizi önceden alabilirsiniz.

eb5deb40f287583d4e5e3decdf393f7a

Elazığ Akü Test Ekspertiz

Araç Ekspertiz Raporu nedir?

Araç ekspertiz raporu, Elazığ oto ekspertiz gibi yetkili bir ekspertiz firması tarafından belirli ölçümler yapılarak oluşturulan bir rapordur. Araç ekspertiz raporunda, bir aracın kaportasından motor sistemine kadar en ince detaylarına kadar araçla ilgili tüm bilgiler yer almaktadır. Elazığ oto ekspertiz gibi uzman firmalar, bu raporu tarafsız bir gözle oluşturmakta ve kendisine başvuran müşterisine tüm şeffaflığıyla bu raporu sunmaktadır. Bu rapor, aynı zamanda resmi bir evrak yerine de geçmektedir.  

Araç ekspertiz raporları araçların alım satımını hızlandıran resmi belgelerdir. Bu belgeler bir geçerlilik sınırına sahip değildir, yani aradan kaç yıl geçerse geçsin bu belgeler geçerliliğini her zaman koruyan belgelerdir. 2. el araç satmak isteyen birçok kişi de ekspertizlere başvurarak rapor almak istemektedir. Çünkü bu raporlar sayesinde satıcılar, araç ekspertiz raporlarıyla araçlarının güvenirliliğini kanıtlamaktadır. 2. el bir araç satın almak isteyen vatandaşlar, satın almak istedikleri aracın ekspertiz raporu yoksa, Elazığ oto ekspertiz gibi firmalara başvurarak aracı alıp almama kararını güvenle verebilmektedir.

Oto Ekspertiz Ücretleri

Türkiye genelinde oto ekspertiz ücretleri hakkında kesin bir bilgi vermek imkansızdır. Çünkü her araçta kullanılan test sistemleri farklıdır. Bazı araçlar, herhangi bir hataya sebebiyet vermemek için defalarca testlerden geçirilmektedir. Ancak en uygun ve güvenilir ücretlerle ekspertiz hizmeti almak için Elazığ oto ekspertiz gibi deneyimli ve güvenilir firmalara başvurabilirsiniz Elazığ oto ekspertiz gibi bu firmalar, kurumsal olarak çalıştıkları için size en uygun fiyat teklifini sunacaklardır. Ayrıca bu firmalar, size aracınızda yaptıkları tüm işlemleri maddeler halinde tüm detayları ve tüm masraflarıyla birlikte göstermektedir. Böylece bu tür firmalardan hizmet aldığınızda aklınızda herhangi bir soru işareti de kalmayacaktır. Oto ekspertiz fiyatlandırması, uygulanan tüm incelemeler ve testler ile birlikte, teknik uzmana ödenecek ücreti de kapsamaktadır. Genel olarak Türkiye genelinde oto ekspertiz ücretleri, 500 TL ile 1200 TL arasında değişmektedir. Bazı durumlarda bu fiyat ekspertiz için başvuran kişinin çeşitli taleplerine göre de değişebilmektedir. Standart ekspertiz fiyatları ise 500 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Elazığ Ekspertiz

Elazığ Oto Ekspertiz

Ekspertiz Raporu Zorunlu mu?

Ekspertiz raporlarıyla ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de, bu raporun 2. el araç alış ve satışlarında zorunlu olup olmadığı sorusudur. 2019 yılına kadar 2. el araçlarda ekspertiz raporu, alıcının ya da satıcının isteği üzerine alınan bir rapordu. Ancak 2019 yılında yürürlüğe girmiş olan oto ekspertiz yönetmeliğine göre 2. el araç satan firmaların, en az 8 yaşında olan veya en az 160 bin km’de olan tüm araçları için ekspertiz raporu almaları zorunlu hale getirilmiştir. 2. el araç alım ve satımı yapan oto galerilerin, bu özellikteki araçları için Elazığ oto ekspertiz gibi firmalara başvurarak rapor almaları gerekmektedir. Ekspertiz raporu ise artık sadece Elazığ oto ekspertiz gibi ekspertiz yönetmeliğine uygun olan firmalardan alınabilmektedir.

Ekspertiz Raporunun Özellikleri Nelerdir?

 • Ekspertiz raporunda ikinci el araçların özellikleri ile arıza ve hasar durumlarına ve kilometre bilgileri yer alır.
 • Sekiz yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el araçlar için ekspertiz raporu almak zorunlu değildir.
 • Ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenmiş standarda göre verilen, TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan firmalar tarafından verilir.
 • Ekspertiz raporunu düzenleyen firma, ekspertiz raporundaki tüm bilgilerin doğruluğundan sorumludur.

Ekspertiz Raporu Almak İçin Hangi İşlemler Uygulanmaktadır?

Elazığ oto ekspertiz gibi yetki belgesine sahip firmalar tarafından verilen ekspertiz raporu, ekspertiz yönetmeliğinde belirtilmiş cihazlarla yapılan testler sonucunda oluşturulmaktadır. Elazığ oto ekspertiz gibi firmalar, çeşitli teknikler ve ekipmanlar kullanarak araçlar hakkında en detaylı ve gerçek bilgiye ulaşır ve bu bilgileri rapor haline getirirler. Ekspertiz raporu alabilmek için, araçlara ekspertiz yönetmeliğinde belirtilmiş olan testler de uygulanmaktadır. Yönetmelikte zorunlu olduğu belirtilen bu test ve işlemler aşağıda listelenmiştir:

Boya Testi

Elazığ oto ekspertiz gibi her oto ekspertiz firmasında bir araca uygulanan ilk aşama, aracın boyasının kontrol edilmesidir. Aracın boyasında veya kaportasında boyanmış farklı bir alan varsa bu alan mikro ölçüm cihazlarıyla kontrol edilir. Ölçülen boya değerleri fabrika değerleriyle kıyaslanır ve aracın geçmişte ne kadar hasar almış olduğu tespit edilir.

Dinamometre (DYNO) Testi

Dinamometre testi ile bir aracın motorunun ne kadar güçte çalışabildiği test edilir. Bu test ile motorun ürettiği gücün yüzde kaç oranında tekerleklere iletilebildiği ölçülür. Dinamometre testi, çok kapsamlı ve çok aşamalı bir testtir. Çünkü bu test ile edinilen bilgiler, bir aracın durumu hakkında çok önemli bilgiler verir. Motor ve tekerlek gücünün yanı sıra şanzıman aralık ölçümleri, tork değerleri, akü, aracın yağ durumu gibi birçok unsur detaylı olarak incelenerek çeşitli ölçümler yapılır. Bu ölçümler sonucunda aracın hasar tespiti yapılır ve diğer testlere geçilir. Bu testi detaylı olarak sadece Elazığ oto ekspertiz gibi uzman firmalar yapabilmektedir.

Motor Testleri

Motor testleri Elazığ oto ekspertiz gibi uzman firmaların verdikleri ekspertiz raporlarında en çok dikkate alınan testlerden biridir. Bu test motorun ve araçtaki tüm mekanik aksamların ayrıntılı bir biçimde incelenmesini kapsamaktadır. Motor testlerinde, araçtaki abs aksamı, gösterge paneli, enjektör gibi sistemlerine giriş yapılarak araç dijital olarak taramadan geçirilir ve herhangi bir aksamda bir arıza veya hasar olup olmadığı tespit edilir. Motor testleri, motorun gücünün ölçümünü de kapsamaktadır. Araç ölçüm cihazına bağlanarak ekranda ne kadar güç ürettiği tespit edilmektedir. Eğer motor aksamında bir onarım yapıldıysa, yani araç kaza geçirdiyse ve motoru tamir gördüyse, bu ölçüm sırasında tüm revizyon ölçümleri tespit edilebilmektedir. Motor ölçümlerinde yapılan tork ölçümlerinde de aracın motorunun ne kadar tork ürettiği tespit edilmektedir.

Süspansiyon Testi

Süspansiyon testi, Elazığ oto ekspertiz gibi uzman firmalar tarafından uygulanan en önemli testlerden biridir. Bu test, bir aracın yol tutuşunu ve ne kadar güvenli bir araç olduğunu göz önüne seren bir testtir. Süspansiyon testi, kullanılan çeşitli ekipmanlar yardımıyla uygulanır. Aracın süspansiyon gücü ölçülerek her bir tekerleğin verimliliği belirlenir ve belli bir değerle raporda gösterilir. Aracın hidroliğinde, süspansiyonunda, direksiyon sisteminde sorunlar varsa bu sorunlar ve bu sorunların giderilmesi için yapılması gerekenler de belirlenir. Süspansiyon testi her firmada farklı bir şekilde uygulanabilir. Ancak bu testin genellikle dört temel aşaması vardır:

1.Tekerleklerin tutunma gücünün ölçülmesi

2. Tekerleklerin tutunma frekanslarının ölçülmesi

3. Her bir tekerleğin ağırlığının ölçülmesi

4. Aracın ağırlığının ölçülmesi

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi, Elazığ oto ekspertiz gibi firmaların test ölçüm cihazıyla uyguladığı testlerden biridir. Bu testte uygulanan ölçümlerin sonucunda, aracın 1 km yol boyunca hangi ölçülerde kayma yapabileceği ölçülmektedir.

Fren Testi

Elazığ oto ekspertiz gibi uzman firmaların uyguladığı fren testinde, tekerlekler, fren diski, balatalar, fren tutuşu gibi frenle ilgili tüm detaylar incelenir ve test edilir. Fren testi, oto ekspertiz raporlarında en çok önem verilen testlerin başında gelmektedir. Bu yüzden fren testleri çok aşamalı ve oldukça ayrıntılı testlerdir. Testlerin sonuçları raporda grafiklerle gösterilir. Fren testi aşağıdaki ölçümleri içerebilir:

Fren Diski / Fren Balataları

Fren Kaliperi

Fren Servosu

Denge ölçümü

Tekerleklerin gücünün ölçümü

Frenleme şiddetine göre tekerleklerin performans ölçümleri

Pedal kuvveti ölçümü

Ön ve arka frenlerin gücünün ölçümü

Fren kuvveti ve dengesinin saptanması

Abs

ABS öncesi fren kontrolü

El freni ölçümü

Diagnostik Test

Elazığ oto ekspertiz gibi uzman firmalarda uygulanan bir diğer test ise diagnostik testtir. Diagnostik test, aracın diagnoz cihazına bağlanmasıyla ölçülür. Araç bu cihaza bağlandığında, geçmişte kaydedilen tüm hasar ve arıza kayıtları tespit edilmektedir. Bu testi kullanarak, aynı zamanda aracın tüm elektronik sistemleri de kolaylıkla kontrol edilmektedir. Bu yüzden 2. el araç almak isteyenlerin, 2. el araç satın almadan önce bu testi uygulamaları uzman ekspertizler tarafından önemle tavsiye edilmektedir.

Akü Testi

Elazığ oto ekspertiz gibi tüm ekspertiz firmalarının standart olarak uyguladığı testlerden biri de akü testidir. Akü testi, aracın aküsünün ömrünü, şarj durumunu, voltajını, marj akım testini ölçmeye imkan veren bir testtir. Bu testlerle araçtaki akü ile ilgili tüm detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.

 

Değerlendirme Notu