Esenyurt Oto Ekspertiz

İstanbul’un Esenyurt semtinde bulunan Esenyurt Oto Ekspertiz firmamız, sıfır ve 2. el araçların oto ekspertiz işlemlerini yapan oto ekspertiz firmasıdır. Firmamız TES hizmet belgelidir. Esenyurt Oto Ekspertiz firmamız tarafsız ve güvenilir oto ekspertiz işlemleri ve oto ekspertiz raporu ile Türkiye’nin her noktasında hizmetinizdedir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz kelimesi Latince kökenli bir kelimedir. Latince expertus kelimesinden türemiş olan ekspertiz kelimesi, dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Ekspertiz kelimesi uzman, bilirkişi anlamlarına gelmektedir. Oto ekspertiz ise otomobil konusunda uzmanlaşmış kişi demektir. Oto ekspertiz günümüzde araçları muayene eden, detaylı olarak inceleyen, son teknoloji ürünü cihaz ve makinalarla test eden ve böylece bir araç hakkında tüm bilgileri elde eden firmalardır. Oto ekspertiz olmak günümüzde ticari kanunlarla çeşitli şartlara bağlanmış bir işkolu haline gelmiştir. Bir firmanın oto ekspertiz firması olarak çalışabilmesi için bazı cihazlara sahip olması, en az 2 adet diplomalı veya sertifikalı oto ekspertiz uzmanı çalıştırması, ayrıca bakanlık tarafından teftiş edilerek TSE hizmet belgesi onayı alması gerekmektedir. Oto ekspertiz, teknik cihazlarla bir aracı detaylı olarak incelenmesi ve inceleme sonuçlarının rapor haline getirilmesidir. Oto ekspertiz, genellikle 2. el araçlarda aracın gerçek değerini belirlemek ve araçta herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek ve araçla ilgili güvenilir bilgi edinmek için uygulanan işlemlerdir. Bu işlemler uzman oto ekspertiz firmalarında çeşitli cihaz ve ekipmanlarla yapılmaktadır. Esenyurt oto ekspertiz firmamızdan alabileceğiniz oto ekspertiz raporunda aracın teknik bilgilerinin yanı sıra uzman oto ekspertizlerimizin görüşleri de yer almaktadır.

Esenyurt Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Gerçekte ekspertiz raporu çok geniş bir kavramı ifade etmektedir. Bunun nedeni, ekspertiz raporunun sadece otomobil sektöründe değil, emlak, sigortacılık gibi birçok sektörde kullanılan bir kavram olmasından kaynaklanmaktadır. Otomobil sektöründe oto ekspertiz raporu, 2. el araçlar için alınan bir rapordur. Oto ekspertiz raporu, 2. el bir araçta bulunan tüm problemleri, arızaları, aracın hasar durumunu ortaya çıkaran rapordur. Bu rapor sayesinde bir araçla ilgili gerekli tüm bilgiler öğrenilmektedir. Oto ekspertiz raporu, bir diğer ifadeyle, bir aracın detaylı bir muayeneden geçirilmesidir. Oto ekspertiz raporu, satın almak istediğiniz araçla ilgili size ihtiyacınız olan tüm bilgileri vermektedir. Bu rapor ile satın alacağınız aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığını, daha önce kaza yapıp yapmadığını veya aracın herhangi bir arızası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede güvenli bir şekilde almak istediğiniz aracı alabilirsiniz. Oto ekspertiz raporu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Esenyurt Oto Ekspertiz firmamızı hemen arayabilirsiniz. Esenyurt Experix bayimizde oto ekspertiz raporunuz garantili ve noter onaylı olarak tarafınıza teslim edilir.

Araç Satışlarında Oto Ekspertiz Raporu İsteniyor mu?

2. el araç satışlarında yaşanan olumsuzluklardan dolayı 2. el araç satışı yapan işletmelerin satıştan en az 3 gün önce ekspertiz raporu almaları yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Bunun en büyük nedeni günümüzde üretilen araçların karmaşık bir yapıya sahip olmaları, bu araçların hepsinin bilgisayar sistemli araçlar olmaları nedeniyle bu araçlar kaza yaptıklarında ve hasar aldıklarında dışarıdan kozmetik uygulanarak ve boyanarak bu araçlara yeni bir görünüm kazandırılmaktadır. Hasarlı ve birçok sorunu olan 2. el araçlar bu şekilde yenilenerek yüksek fiyatlara satılmakta, bu araçları satın alan kişiler mağdur olmaktadır. Bu araçlar bilgisayar sistemli araçlar olduğu için, dışarıdan bakarak hasarlı olduğunu anlamak imkânsızdır. Bu araçlar ile ilgili doğru bilgiler, uzman oto ekspertizler tarafından çeşitli cihaz ve makinalar ile incelenerek elde edilebilir. Bu yüzden 2. el araç satın alan kişilerin mağdur olmaması için çıkarılan yönetmelikle oto ekspertiz raporu zorunlu hale gelmiştir. Bu yönetmeliğe göre, 8 yaşından küçük ve 160 bin km’nin altındaki 2. el araç satışlarında, aracı satan işletmelerden TSE hizmet belgesi olan bir oto ekspertiz firmasından oto ekspertiz raporu almaları istenmektedir. Esenyurt oto ekspertiz firmamızda oto ekspertiz raporunuz son teknoloji cihazlarımızla araçlarınız tarafsız bir gözle incelenerek hazırlanmaktadır. Firmamızda tüm oto ekspertiz işlemlerimiz uzman oto ekspertizlerimizin gözetiminde uygulanmaktadır. Garantili ve noter onaylı oto ekspertiz raporu almak için Esenyurt Oto Ekspertiz firmamızı hemen arayabilir, oto ekspertiz işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz. Oto ekspertiz raporu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Esenyurt Experix bayimizi hemen arayabilirsiniz.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırmalıyım?

Oto ekspertiz işlemleri ile alınan oto ekspertiz raporu, aracınızın check-up sonucudur. Oto ekspertiz işlemleri ile bir aracın tüm detayları öğrenilmekte, aracın herhangi bir sorunu olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir aracın motorunda herhangi bir arıza varsa bu arızayı sizin dışarıdan bakarak anlamanız mümkün değildir. Böyle bir aracı satın aldığınızda size sürekli sorun çıkaracak ve en sonunda motorunu ve motor aksamlarını değiştirmeniz gerekecektir. Araçta böyle bir yenileme yapmak ise size 90 bin TL gibi yüksek masraflar ödemenize neden olacaktır. Böyle bir durumda aldatılmamak için alacağınız sıfır veya 2. el araçlara mutlaka oto ekspertiz yaptırmanızı öneririz. Böylece bir aracı satın aldıktan sonra kötü bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Esenyurt oto ekspertiz firmamıza başvurarak aracınızın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı, geçmişte hasar alıp almadığı, fren sistemi, motor ve motor aksamları, elektronik sistemleri başta olmak üzere aracınızla ilgili tüm konularda bilgi alabilirsiniz. Uzman oto ekspertizlerimiz çeşitli ölçüm cihazlarıyla aracınızı detaylı olarak inceleyecek, elde ettikleri tüm sonuçları ayrıntılı olarak oto ekspertiz raporunuza işleyeceklerdir.

Esenyurt Oto Ekspertiz İşlemlerinde En Çok Karşılaştığımız Sorunlar

Esenyurt Oto Ekspertiz firmamıza her gün 2. el araçlarının oto ekspertiz raporunu almak için yüzlerce araç başvurmakta, bu araçlar uzman oto ekspertizlerimiz tarafından titizlikle incelenmektedir. Esenyurt Oto Ekspertiz firmamızda incelediğimiz araçlarda en çok karşılaştığımız sorunlar şunlardır:

Aracın kaportasında ve boyasında geçmiş bir hasarı kapatmak için boyanmış olması

Aracın motorunda ve mekanik motor aksamlarında arıza olması

Aracın bilgisayar ve elektronik sistemlerinde arıza olması

Aracın kilometresiyle oynanmış olması

Aracın alıcıya söylenmeyen, geçmiş hasar kaydının bulunması

Aracın bazı parçalarının değiştirilmiş olması

Aracın şase kısmında eğilme olması

Aracın bazı aksesuarlarının (radyo, kapı, far, camlar vb.) çalışmaması

Aracın yakıt sisteminde problemler olması

Aracın süspansiyon sisteminde arızalar olması

Aracın fren, fren diski, balatasında arıza olması

Aracın normalden daha fazla yağ yakması

Aracın normalden fazla yakıt harcaması

Esenyurt Oto Ekspertiz Firmamızda Hangi Testleri Uyguluyoruz?

Esenyurt Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız oto ekspertiz testleri, bilgisayar sistemli makinalar, hassas ölçüm cihazları ve ekipmanlar ile yapılmaktadır. Firmamızda her aracın ihtiyacına göre düzenlediğimiz paketleri seçebilir, bu paketlerde yer alan testler ile aracınızın incelenmesini sağlayabilirsiniz. Oto ekspertiz paketlerimizde başlıca testler; boya kaporta testi, süspansiyon testi, fren testi, yanal kayma testi, akü testi, motor ve mekanik testi, diagnostik test ve dyno testidir. Aracınızın ihtiyacına göre bu testlere ek olarak farklı incelemeler de yapılmaktadır.  2. el araç satışlarınız için gerekli tüm test ve incelemeler yasalara uygun bir şekilde firmamızda uygulanmaktadır. Testlerimizin tüm aşamaları uzman oto ekspertizlerimiz ve ustalarımız tarafından uygulanmaktadır. Testlerimizin hepsi garantili ve noter onaylıdır. Esenyurt Oto Ekspertiz firmamızda hem 2. el araçların hem de sıfır araçların ekspertiz işlemleri yapılmaktadır. Bununla birlikte elektrikli araçlarınızın da incelemesi titizlikle uygulanmaktadır. Oto ekspertiz testlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için Esenyurt Experix bayimizi hemen arayabilirsiniz.

Boya ve Kaporta Testi

Süspansiyon Testi

Fren Testi

Yanal Kayma Testi

Akü Testi

Motor ve Mekanik Testi

Diagnostik Test (OBD)

Dyno Testi

Boya ve Kaporta Testi

Esenyurt oto ekspertiz firmamızda ilk uyguladığımız test, boya ve kaporta testidir. Bu test firmamızda hassas ölçüm cihazı olan mikron ölçüm cihazımızla uygulanmaktadır. Bu cihazla aracınızın boya ve kaportasında sonradan yenilenmiş ve boyanmış bir yer varsa tespit edilmektedir. Bu test sayesinde aracın geçmişte hasar alıp almadığı, eğer hasar aldıysa bu hasarın nasıl onarıldığı tespit edilmektedir.

Süspansiyon Testi (Amortisör Testi)

Esenyurt oto ekspertiz firmamızda süspansiyon testi, aracınız lift üzerine alınarak uygulanan bir testtir. Bu testte aracınızın yol tutuş performansı ölçülmektedir. Bu testte aracınızın amortisörleri detaylı olarak incelenir. Esenyurt oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız süspansiyon testi 4 aşamadan oluşmaktadır.

Tekerleklerin tutunma gücü ölçülür.

Tekerleklerin tutunma frekansları ölçülür.

Her bir tekerleğin ağırlığı ve her bir tekerleğin performansı ölçülür.

Aracın ağırlığı ölçülür ve dört tekerleğin aynı anda yol tutuş performansı değerlendirilir.

Esenyurt Oto Ekspertiz

Esenyurt Oto Ekspertiz

Fren Testleri

Esenyurt oto ekspertiz firmamızda fren testlerimiz çok kapsamlı bir testtir ve birçok aşamadan oluşmaktadır. Fren testlerimiz birçok hassas ölçüm cihazları ve ekipmanlarla uygulanmaktadır. Fren testlerimizde fren, fren diski, fren kaloperi, balatalar detaylı olarak incelenip test edilmektedir. Fren testlerimiz aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır:

Frenin kuvvetinin ölçülmesi

Tekerleklerin kuvvetinin ölçülmesi

Fren yapıldığında tekerleklerin kuvvete verdiği tepkinin ölçülmesi

Ön ve arka tekerleklerin performanslarının ölçülmesi

ABS sisteminin incelenmesi

Genel fren sisteminin değerlendirilmesi

Yanal Kayma Testi

Esenyurt oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız yanal kayma testi, aracınız lift üzerine alınarak uygulanır. Yanal kayma testinde aracınızın 1 km’lik sürüş boyunca kayma potansiyeli test edilir. Bu test ile aracınızın sağa veya sola kayma dereceleri ölçülür. Aracınızın rot balans dengesi hakkında bilgi veren bu testin sonuçları raporunuza ayrıntılı olarak işlenir.

Akü Testi

Esenyurt oto ekspertiz firmamızda akü testi akünüzün ve akü parçalarının ve hortumlarının detaylı olarak incelenmesi ile uygulanmaktadır. Bu testimizde akünüzün genel performansı, akünüzün voltajı, akünüzün şarj değerleri ayrıntılı olarak incelenir. Elde ettiğimiz tüm veriler oto ekspertiz raporunuza kaydedilir.

Motor ve Mekanik Testi

Motor ve mekanik testi, oto ekspertiz raporu testleri arasında en önemli testlerden biridir. Esenyurt oto ekspertiz firmamızda uyguladığımız motor ve mekanik testimiz, motor ve mekanik aksamlarının incelendiği testtir. Motor ve motora bağlı tüm parçalar titizlikle incelenir. Aynı zamanda aracınız bilgisayar sistemli cihazımıza bağlanarak motor aksamlarınızda herhangi bir aksaklık olup olmadığı kontrol edilir.

Diagnostik (OBD) Test

Aracınızın bilgisayar sistemi ile elektronik sisteminin test edildiği diagnostik testimiz, diagnoz cihazımızla uygulanmaktadır. Esenyurt Oto Ekspertiz firmamızda diagnostik test uygulaması için aracınız bilgisayarlı cihazımıza bağlanır. Cihazımızla aracınızın bilgisayar sistemi ve kayıtları incelenir. Geçmişte aracın kaza yapıp yapmadığına, parça değişimi olup olmadığına bakılır. Ayrıca aracınız elektronik sistemi incelenerek sistemde herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir.

Dinamometre (DYNO) Testi

Esenyurt Oto Ekspertiz firmamızda uyguladığımız son test dyno testidir. Eğer aracınız önceki testlerde güçlü bir performans sergilediyse bu test uygulanmaktadır. Dyno testinde aracınızın motor performansı ölçülmektedir. Ayrıca bu test, aracınızın aküsü, yağ tüketimi gibi birçok kritik ayrıntının kontrol edildiği testtir.