Osmaniye Oto Ekspertiz

Oto ekspertiz ücretleri  2021 yılında binek otomobiller için 150 tl başlangıç fiyatından başlayıp olup 800 TL’ye kadar uzanan paketler dahilinde farklılık göstermektedir. Paket içeriklerine yer alan özelliklere göre fiyatlar belirtilmiş olan oto ekspertiz hizmeti ücretleri ;  güvenli şekilde araç alım-satımı yapılabilmesi için alınmaktadır.

Osmaniye Oto Ekspertiz hizmetleri alınan ve de bunun için yapılacak olan  ödemeler,  araç alım-satım esnasında yaşanabilecek olan para kaybına uğramasını önüne geçmiş olur. Osmaniye Oto Ekspertiz İşlemleri ile kontrol edilmiş olan otomobil alıyor olmak sorunlarla karşılaşabilme ihtimalleri de en aza indirecektir. Ayrıca araçların satım işlemlerinde de Osmaniye oto ekspertiz raporunu göstererek de  aracın değer kaybı önlenmiş olur.

Osmaniye Oto Ekspertiz Firmaları

Osmaniye Oto Ekspertiz Fiyatları

Özellikle yakın dönemlerde iyi niyetli olmayan kişiler tarafından boyalı, kazalı ya da  değişeni olan araçların tespitlerinin yapılamadan piyasada bulunan fiyatlarının üzerinden satışa sunulmaya  kalkıyorlar. Oto ekspertiz ücretleri oldukça makul fiyatlarla sunulmaktadır. Bu fiyatlardan kaçmak daha büyük zararlara uğramanızı sebep olacaktır

Osmaniye Oto Ekspertiz  paketleri ücretlerini firmaların web sitelerinde yer alan oto ekspertiz ücretleri sayfasından öğrenebilirsiniz.

2. el araç satın alımlarında araçların oto expertizini hemen yaptırmalısınız. Detaylı rapor ile aracın alım-satım işlemleri sırasında tüm stres ortadan kalkacaktır .

Osmaniye oto ekspertiz islemleri

Osmaniye oto ekspertiz işlemleri

Ekspertiz Değerlendirmelerine  2.El Araçlara Garanti Uygulaması

Özellikle de  2. el araç alım satım işlemlerinde, araçlarda herhangi bir hasar bulunmadığı ve bunun beyan edilmesi halinde, belli bir zaman sonra problemlerle karşılaşıldığı durumlar sıkça görülmektedir. Bu tür can sıkıcı olaylarla karşılaşıp  hem aracı/araçları alan kişi veya kişilerin mağdur olmaması, hem de araç satışını yapan kişilerin dürüstlüğünün belirlenmesi amacıyla Osmaniye Oto Ekspertiz garantisi istenmektedir.

 

Ekspertiz Raporu Nedir?

Ekspertiz raporu;  otomobil sektöründe özellikle ikinci el araçların alım satımlarında sıkça başvurulan bir rapor çeşididir. 2.el araçlarda meydana gelen hasarların tespitinin yapılması açısından oldukça gerekli olan 2. El araç Ekspertiz raporları  sayesinde dolandırıcılık gibi problemler ortadan kalkmıştır.  2. El araçlarda Ekspertiz işlemlerinde, araç sahibi veya alıcıların göremeyeceği birçok sorun  kolayca tespit edilmektedir . Araçlarla ilgili bütün bilgiler hem yazılı hem de sunum şeklinde detaylı olarak iki  tarafa teslim  edilir. Ekspertiz raporu, hem alıcıların mağduriyet yaşamaması  hem de satıcının işlem sonrasında herhangi bir problemler karşısında korunmasını amaçlamaktadır Böylelikle de her  iki taraf da güvence altına alınarak görevini en iyi şekilde yerine getirmiş olur. Osmaniye Oto Ekspertiz  raporu, satın alınan aracım güvenle kullanılması  için gerekli olan noter tasdikli raporlardan bir tanesidir.

 

Ekspertiz Raporları Yasal Olarak Zorunlu Mu?

‘2. El araçlarda ekspertiz raporu zorunlu mu?’ sorusu,   en çok merak edilen sorulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmiş yıllarda ikinci el araç  satış işlemlerinde alıcıların talep etmiş oldukları takdirde oto ekspertiz raporları alınmaktaydı. Rapor alımı talep etmeyen kişilerde  ise sadece aracın görünüşüne bakarak ve de büyük risk alarak satıcıların sözüne inanmak durumundaydı. Böylelikle de  2. el araç satışı işlemlerinde noter huzurunda raporsuz bir şekilde yapılıyordu. Ticaret Bakanlığı’nın araç alım satım işlemleri ile ilgili yönetmeliğini  değiştirmesi sonucunda, 2019 yılından itibaren yürürlüğe girmiş olan 2.el araçlarda ekspertiz zorunluluğu yasal olarak getirilmiştir.

Yönetmelik değişikliği sonucunda; 2. el araç ekspertiz zorunlulukları sayesinde kilometre düşürme, araçta meydana gelen hasar durumunu gizleme gibi dolandırıcılıklar son bularak güvenli  bir ticaret süreci oluşturulması sağlanmıştır. Her oto firmanın da ekspertiz raporlarını  düzenleyemeyecekleri belirtilmiştir. Sadece  Türk Standartları Enstitüsü önderliğinde Hizmet Yeterlilik Belgesi alabilen firmalar ekspertiz raporlarını sunabilecektir. Oto ekspertiz raporları, 8 yaş veya  160. 000 kilometrenin altında olan motorlu  taşıtlar için yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Bu sınırlar üzerinde olan kara taşıtları, oto ekspertiz raporundan muaf olacaktır.

2. el araçların satışa sunulduğu zamanlarda , aracın markası, aracın modeli, değişen ve boyanan parçaları gibi detay  bilgileri okunur ve de  görülebilir şekilde oluşturulması  gereken tanıtım kartlarını araçların camlarına konumlandırmanız istenir. Ayrıca hasar kaydı ya da haciz gibi ek bilgiler de tanıtım kartlarının üzerinde yer alır. Bu yöntem ile ;  2.el alım satım işlemlerinde dolandırılma ya da  alıcıyı mağdur edecek olan büyük problemlerden uzak durulması amaçlanır.

Araçların daha güvenli bir şekilde alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacı ile getirilen 2.el oto ekspertiz zorunluluğu uygulamasıyla birlikte  araçlar birçok testten geçilerek mevcut faaliyet durumu hakkında net bilgiler verecektir. Geniş açıdan  bir araç muayenesi olarak nitelendirilecek olan bu işlemler  yetki sahibi olan tecrübeli Osmaniye Oto Ekspertiz Firmaları ile kolaylıkla yapılabilir. Araçlarla ilgili tüm veriler detaylı bir şekilde incelendikten sonrasında  elde edilen bilgiler doğrultusunda rapora dönüştürülerek  alıcıya sunulur. Osmaniye Oto Ekspertiz İşlemleri sırasında yapılan tüm adımlar aşağıdaki gibidir;

Osmaniye Ekspertiz

Osmaniye Oto Ekspertiz

 •  Boya kontrolü:

Osmaniye Oto Ekspertiz sürecinde  ilk işlem aracın boya kontrolüdür. Aracın kaportası veya  herhangi bir bölgesinde tekrardan boyanan bir yerin var olup olmadığı, var ise de kalınlığının kaç milim olduğu hesaplanmaktadır . Mikron ölçüm cihazı ismi verilen bir alet yardımı ile milimetrik ölçümler yapılarak boya konusuyla ilgili elde edilen tüm veriler fabrika sonuçları ile kıyaslanacaktır.

 • DYNO Kontrolü

Dinamometre testi olarak da DYNO Kontrolü bilinen bu süreçte, araçların motorunun ne kadar güç üretebildiği ve de üretilen gücün tekerleklere iletilip iletilmediği konusunda detaylara bakılarak kontroller sağlanmaktadır. Test aşamasında ; şanzıman aralık ölçümü gibi tüm alanlar incelenir. Bu kontrolün yanı sıra; araç aküsü, motor ve de  radyatörde yer alan yağ oranlarının kontrolleri sağlanır.

 • Motor Kontrolü

Oto Ekspertiz raporu için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan  bir tanesi de araçların motor ve de mekanik kısmının kontrolünün sağlanmasıdır. Araçların enjektör ve de  gösterge panelleri gibi sistemlerine giriş yapılma işlemleri, araçların kontrol cihazına bağlanmasının ardından gerçekleştirilir. Girişin yapılmasından sonrasında ise  araçların motor kısımları ve de  diğer sistemlerinde bir problemin olup olmadığına bakılır.

 • Süspansiyon

Çukurlu gibi çeşitli yol problemi şartlarında araçların yol tutuşunun ne derece kuvvetli olduğu konusunda tüm detaylara bakılması açısından ve özellikle de güvenlik bakımından en önemli testlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Oto Ekspertizde bulunan bir alet sayesinde araçların tekerleklerinin aşağı ve  yukarı, sağ ve sola doğru yön verilmesi sağlanarak süspansiyon verimlilikleri belirlenmektedir. Her bir açıdan kontrol edilen  tekerlekler daha sonralarda ön ve de  arka değerleri beraber ölçülerek de ortalama olarak  bir değer çıkarılması sonucunda ekspertiz raporuna eklenir. Araçların  eğriliğinin olup olmaması da  test edilerek genel de  aşağıda verilen 4 aşama sonrasında rapor sonuçları oluşturulur:

Tekerleklerin en az seviye de olsa dahi tutunma kuvvetleri ölçülmektedir.

Tekerleklerin en az güçte tutunma frekansları ölçülmektedir.

Tüm  tekerleklerin ağırlıkları ölçülmektedir.

 • Yanal Kayma

Bu işlem ile araçların 1 kilometre de sağa ve sola ne kadar bir oranda kayabileceği ölçülmektedir.

 • Fren Kontrolü

Oto Ekspertiz İşlemlerinde en  önemli testlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkan fren testi, Oto ekspertizlerde kullanılan cihazların üzerinde kaplamalar ile asfalt süsü verilmektedir. Daha sonra bu şekilde de  araçların ayrı ayrı ön, arka ve el freni uzantısının  verimliliklerinin daha sonra ki aşamada da toplam verimlilik testleri yapılmaktadır.

 • Diagnostik

Araçlara diagnoz cihazlarının  bağlanması sonucu yapılan bir aşamadır. Bu alet sayesinde araçlarda  bulunan tüm arıza kayıtları görülmektedir. Diagnozun bir diğer özelliği de araçların marka ve modeli girildiği zamanlarda tüm elektronik sistemlerinin kolaylıkla kontrol edilmesidir.

 • Akü  Kontrolü

Araçların akü ömrü, voltaj durumu ve akım değeri test edilmektedir. Genel bir durum bilgisi çıkarılarak akünün mevcut çalışma durumunu belirler.

Osmaniye Oto Ekspertiz

Osmaniye Oto Ekspertiz

Osmaniye Oto Ekspertiz Raporunda Hata Çıkması Durumu

Oto expertiz raporlarında oluşabilecek herhangi bir eksiklikte yetkili firmalar veya  satış işlemi gerçekleştirilen kişiler sorumlu tutulmaktadır.

Ortaya çıkarılan tüm zararlar  bu kişiler tarafından ödenmesi sağlanmaktadır. Osmaniye Oto Ekspertiz  raporu nasıl alınır? sorusunun cevabı ise şu şekilde özetlenebilir;  yukarıda sıralanmış olan tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından yetkili firmalar  aracılığı ile  ilgili raporlar kolaylıkla alınabilir. Oto Ekspertiz değeri sorgulama işlemlerini yapmak istediğiniz zamanlarda yapılması gereken tek şeyse  araçların  modelinin, yılının, markasının ve de kilometre bilgilerinin girilmesi ile ortalama değerleri hakkında bilgi sahibi olunması mümkündür.

Osmaniye Oto Ekspertiz firmaları ile araçlarla ilgili her detaylı bilgileri sizlere  sunmak için çalışmalarına devam etmektedirler. İhtiyaçlarınız konusunda sizlere en iyi hizmeti sağlamak amacıyla müşteri hizmetlerini 7/24 saat açık tutmaktadırlar. Eğer iletişim kurulmak isteniyorsa sayfalar üzerinde formlar doldurarak  ulaşım talebinde bulunabilirsiniz.

Noter İşlemlerinde Ekspertiz Raporu Zorunlu Mu? 2021 Yılı Yeni Mevzuatı Hakkında Tüm Detaylar

2. el araç alacaklar dikkatle okuyun!

Noter huzurunda araçlar için  ekspertiz raporu zorunlu hale getirilmiştir. Özellikle “0” kilometre araçların fiyatlarının artması sebebi ile  birlikte vatandaşların ikinci el araçlara yönelmesi artış gözlendi.

Araç piyasalarında ikinci el otomobillerin satış oranının artmasıyla birlikte düzenlemelerde beraberinde geldi. 2. El kara taşıtlarının ticareti konusunda yönetmelikte  yapılan değişiklikler ile yönetmelik, 15.08.2020 tarih ve 31214 sayılı Resmi Gazetesinde yayımlanmıştır. 2.el araçların satış işlemlerinde oto ekspertiz işlemlerinin zorunluluğu Resmi Gazete’ de yayınlanmıştır.

Yeni düzenleme ile birlikte satış işlemlerinin zorunlu bir duruma getirilen yetki belgesi ve de oto expertiz raporlarının talep edilmesi üzerine 2.el araç pazarının eskiye göre daha profesyonel olacak bir şekilde kayıt dışı işlemler ve hileler bu şekilde son bulacak. 15 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanan Yönetmelikte özellikle belirtilen 14. maddeye göre oto ekspertiz raporu ile ilgili diğer maddeler de şunlar yer almaktadır ;

• TSE hizmet yeterlilik belgesine sahip olan oto  ekspertiz firmaları bulunmayan illerde faaliyet göstermekte olan işletmeler haricinde  olmak üzere, 2. el araç veya arazi taşıtı satışı yapmakta olan  işletmeler tarafından, satışların yapıldığı tarihten önceki günlerde 3 gün içerisinde oto ekspertiz raporu alınır.

• Ekspertiz Raporunun  ücreti, satış işlemlerinin ardından alıcıdan kaynaklanan bir sebeple gerçekleşmemesi durumlarında alıcı, diğer durumlarda satıcı ya da satıcı işletme tarafından ödenecektir.

Oto Ekspertiz Raporuyla  ilgili standartlara  göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesine sahip olan  ekspertiz işletmeleri tarafından düzenlenecektir . 3 nüsha şeklinde düzenlenecek olan  raporun 2 nüshası da satıcı olan  işletmeye verilecektir. Oto Ekspertiz Raporu, satıcı işletmelerle ekspertiz işletmeleri  tarafından en az 5 yıl süre ile saklanması gerekmektedir.

Aracın Model yılına göre 8 yaşın ya da  160. 000 kilometrenin üzerindeki taşıtlar için oto ekspertiz raporunun alınması zorunlu değildir.

Oto Ekspertiz raporlarında asgari olarak aşağıda yer alan hususlara yer verilmesi zorunludur :

 • Aracın markası
 • Aracın Modeli
 • Araç model yılı

Oto Expertiz raporlarında düzenleme yapan ticari işletmelerin  hizmet yeterlilik belgeleri ve de  MERSİS numaraları ile MERSİS’e kayıtlı olan  ticaret unvanlarının, oto ekspertiz raporunu düzenleyen esnaf ya da sanatkar işletmesinin hizmet yeterlilik belgesinin numarasının, ESBİS’e kayıtlı işletme adı, işletme sahibinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarasının bulunması gerekmektedir.

Osmaniye Oto Ekspertiz 3

Osmaniye Oto Ekspertiz

2. El Kara Taşıtlarında Ekspertiz Raporunun Önemi

Piyasada yaşanan  ciddi fiyat artışları ve de ikinci el araçların satış fiyatlarında bir yandan artışın yaşanması durumunda bir yandan da yetkililerin bu konuda yeni düzenlemeler getirmesine sebep oldu. 2. El araç alım satımlarında yeni yönetmeliklerle birlikte Noter huzurunda ekspertiz raporu zorunluluğu getirilmişti. Eksperler, raporu araçlar için yapılan genel bir muayene gibi düşünmektedir. Özellikle de 2. el araçlarda gözle görülebilen kısımların dışında tüm bölümlerin detaylı olarak incelenmesi oldukça önemlidir.

 

Osmaniye Oto Eksper Raporu ile birlikte ;

 • Araçların yaşı, geçmişi kayıtları, motor ve mekanik durumu
 • Dinamometre testiyle motor gücü kontrolleri
 • Değiştirilen bir araç parçasının olup olmadığı
 • Arıza kayıtlarına bakılması
 • Araçların içinde veya dış kısımlarında farklı bir değişiklik yapılıp yapılmadığını kontrollerinin sağlanması
 • Kaporta da yapılan değişimler
 • Bagaj kısmının ön- arka aksamları hakkında bilgiler
 • Oto elektronik sistemlerinin kontrollerinin sağlanması
 • Akü voltaj, şarj sistemlerinin kontrol edilmesi
 • Boya durumunun kontrolü ve de  bunun yanında detaylı olarak tüm yedek parçalarının incelenmesi
 • Araçların kaza yapıp yapmadığına dair kontrollerinin sağlanması

Expertiz raporu sayesinde araçların  tüm bilgileri belgelenerek, hasar ile  risk tespiti yapılmaktadır. Bu sayede de güvenli araç alışverişlerinin güvenli bir şekilde yapılması sağlanmaktadır.

Osmaniye Oto Ekspertiz İşlemleri, Osmaniye Oto Ekspertiz Firmaları, Osmaniye Expertiz Fiyatları, Osmaniye ve çevresi, Osmaniye ve Expertiz 

Dikkat!

2. el araç satışlarında müşteriler  araçlarla ilgili garanti sunulması zorunlu hale gelmiştir. Bu durumda da 8 yaşından veya 160. 000  kilometrenin üzerinde piyasada bulunan ikinci el araçların oto ekspertiz raporu zorunlu değildir. Fakat harici olarak diğer tüm kara taşıtlarının alımı ve de  satımı işlemleri esnasında noter huzurunda işlemlerin tamamlanması için oto raporlarının alınması zorunlu kılınmıştır. Bu durumlarda da ikinci el araçların satışlarına getirilen yeni düzenleme ile birlikte durum zorunlu hale getirilmiştir. Bu düzenleme sonrasın da oto ekspertiz raporunun bir sureti de notere ibraz edilmelidir.

Değerlendirme Notu